WWU men take GNAC Indoor title, Donigian is two-event winner

WWUVIKINGSDOTCOM Tanja Bjornsson
WWUVIKINGSDOTCOM
Tanja Bjornsson
WWUVIKINGSDOTCOM

Feb. 16, 2013

Complete Results

NAMPA, Id. - Alex Donigian (So., Mission Viejo, CA/Trabucohils) won both the 60 and 200 meters, both in school record times, in leading the Western Washington University men to their first league title in seven years at the 11th Annual Great Northwest Athletic Conference Indoor Track and Field Championships that ended Saturday at the Jackson Indoor Complex.

The Viking women placed second for the fifth time in six years as WWU's Tanya Bjornsson (Jr., Ferndale) was named the Female Most Outstanding Performer, finishing with a meet-high 33 points. She won both the 60 meters and 60 hurdles in school record times and placed fourth in the 200. On Friday, Bjornsson placed second in the long jump with a mark of 18-8.

It was the third GNAC title for the WWU men, who also won in 2005 and 2006, and broke a five-year string by Western Oregon. The Vikings finished with 152 points in the nine-team field, followed by Alaska Anchorage (134) and Western Oregon (120).

Donigian set a meet record of 6.85 seconds in winning the 60 and had a time of 21.96 in taking the 200.

"We weren't sure how we'd do without more distance runners competing, but they all had amazing efforts," said WWU head coach Pee Wee Halsell. "Everyone had worked hard in preparing for this meet and every kid exceeded expectations. My chest is three sizes bigger.

"The performances of Tanja (Bjornsson) and Alex (Donigian) showed what our teams were all about."

Two other men's school records fell as Jon Poolman (So., Langley/South Whidbey) won the 400 in 48.85 and Peter Maguire (Fr., Boise, ID) placed second in the 60 hurdles in 8.33. Poolman also ran the lead-off leg on the 4x400-meter relay that won in a meet record time of 3:18.7. Also on the quartet were Nathan Schmidt (So., Lynnwood), Jason Nokes (Sr., Spokane/Mt. Spokane) and Devon Smith (Jr., Marysville/Lakewood).

And Tim Clendaniel (Sr., Bothell) broke a WWU record that he had set in 2010, placing second in the men's triple jump with a mark of 47-3/4.

Bjornsson won the 60 in 7.84 and the 60 hurdles in 8.79, both times bettering school records she had set in Friday's preliminaries.

Alaska Anchorage, making its first indoor appearance, won the women's championship with 147 points, followed by WWU at 117 1/2. In third place was Seattle Pacific (99), which had won the last nine titles.

The Vikings' Emily Walters (Jr., Olympia) placed second in the women's triple jump with a mark of 37-6 1/2.

On Friday, WWU's Emily Warman (Sr., Sedro-Woolley) won the women's long jump for the second time, tying the meet record, with a mark of 18-9 3/4. She also was the 2010 conference champion in that event.

Three more first-day event winners for the Vikings were Karis Anderson (Sr., Seattle/Roosevelt) in the women's pole vault (12-4), Logan Myers (So., Olympia/Capital) in the men's high jump (6-7) and Kevin Yates (Fr., Snohomish) in the men's long jump with a school record mark of 23-4.

Another school best Friday came from Katie Reichert (So., Kelso) placed third in the women's pentathlon with 3,144 points.

WWU posted or bettered NCAA Division I provisional national qualifying standards in 10 events. They were Bjornsson and Warman in the women's long jump, Bjornsson in the women's 200, Anderson and Cheyenna Pinley (So., Bellingham/Squalicum) in the women's pole vault, Yates in the men's long jump. Clendaniel in the men's triple jump, Poolman in the men's 400, Schmidt in the men's 200 and Donigian in the men's 60 and 200.

Indoor Track and Field: Chelimo, Bjornsson Outstanding Performers; Vikings,

Seawolves Win GNAC Team Titles

NAMPA, Idaho - Micah Chelimo of Alaska Anchorage and Tanya Bjornsson of Western Washington were selected the Most Outstanding Performers Saturday in the 11th annual Great Northwest Athletic Conference Indoor Track and Field championships at Jacksons Track.

Chelimo scored 30 points by winning three events including the mile (4:12.46) and 5000 (14:55.17) Saturday after claiming the 3,000 title Friday in a time of 8:29.35 Bjornsson swept the women's 60 (7.84) and 60 hurdles (8.79) Saturday and also finished second in the long jump Friday (18-8) and third in Saturday's 200 (25.50) in scoring a meet-high 33 points.

Both outstanding meet performers led their teams to second-place team finishes. Western Washington won the men's team title outscoring Chelimo's squad 152-134. Western Oregon, which had won the previous five men's team titles, finished a strong third with 120 points.

Alaska Anchorage won the women's team title with 147 points ending Seattle Pacific's nine-year title reign. WWU finished second with 117 1/2 points and SPU was third with 99 points.

In addition to Chelimo's three wins and Bjornsson's two victories, Susan Tanui of Alaska Anchorage, Western Washington's Alex Donigian, Alexis Anderson of Western Oregon and Becki Duhamel of Central Washington each won two events.

Tanui, who finished second in scoring in the women's division with 28 points, won the 5,000 Saturday in a time of 17:51.26 after winning the 3,000 Friday in a time of 9:54.95. She also finished second in the mile Saturday in a time of 4:58.97.

Donigian swept the 60 (in a meet record time of 6.85) and the 200 in a time of 21.96. Anderson won the triple jump (37-10 1/2) and high jump (5-5 1/4). After setting a meet record Friday in the women's weight throw (54-2), Duhamel won the shot put Saturday with a put of 43-5 1/4.

Cody Thomas of Alaska Anchorage won the heptathlon with a meet-record score of 4,863 points. Thomas also set an heptathlon record in the 60 hurdles with a time of 8.62.

Two other meet records were set as Western Washington's foursome of Jonathon Poolman, Nathaniel Schmidt, Jason Nokes and Devon Smith set a record in the men's 4x400 relay in a time of 3:18.17.

Simon Fraser also set a record in the women's 4x400 as Chantel Desch, Sarah Sawatzky, Michaela Kane and Helen Crofts were clocked in a time of 3:48.36.

Western Oregon's Matson Hardie finished second in scoring in the men's division with 25 points as he won the triple jump (48-1 1/2) Saturday after earning a pair of second-place finishes Friday in the high jump (6-7) and long jump (23-2 1/2).

Men's Team Scores (Final) - Western Washington 152, Alaska Anchorage 134, Western Oregon 120, Central Washington 72, Northwest Nazarene 53, Saint Martin's 51 1/2, MSU Billings 33 1/2, Seattle Pacific 28, Simon Fraser 18.

60 - 1. Alex Donigian, WWU, 6.85 (meet record; old, 6.89, Anthony Wright, CWU, 2010); 2. Rimar Christie, NNU, 7.01; 3. Michael Davis, SMU, 7.03; 4. Bryce Leedham, WOU, 7.06; 5. Kent McKinney, CWU, 7.07; 6. Edd Brown, SMU, 7.11; 7. AJ Allen, UAA, 7.14; 8. Anthony Do, WWU, 7.15.

60 Hurdles - 1. Andrew Venema, CWU, 8.29; 2. Peter Maguire, WWU, 8.33; 3. Brett Campbell, WOU, 8.40; 4. Kody Rhodes, WOU, 8.40; 5. Rimar Christie, NNU, 8.42; 6. Travis Milnbrandt,. WWU, 7. Logan Myers, WWU, 8.52; 8. Kyle McLaughlin, NNU, 8.72.

200 - 1. Alex Donigian, WWU, 21.96; 2. Nathaniel Schmidt, WWU, 22.09; 3. Andrew Curtis, NNU, 22.19; 4. Jonathon Poolman, WWU, 22.20; 5. Brock Steffen, WWU, 22.37; 6. Ethan Hewitt, UAA, and Elliott Bauer, UAA, 22.42; 8. Bryce Leedham, WOU, 22.46.

400 - 1. Jonathon Poolman, WWU, 48.85; 2. Leep Harrison, WOU, 49.69; 3. Elliott Bauer, UAA, 49.87; 4. Stuart Ellenwood, SFU, 50.23; 5. Jason Nokes, WWU, 50.28; 6. Kody Rhodes, WOU, 50.38; 7. Devon DeMoss, SMU, 50.99; 8. Lewis Polkow, MSUB, 51.33.

800 - 1. Ryan Hansen, WOU, 1:53.27; 2. Chris Olsen, WOU, 1:53.54; 3. Joe Day, UAA, 1:53.78; 4. Isaac Kangogo, UAA, 1:54.69; 5. Alfred Kangogo, UAA, 1:54.93; 6. Frank Krause, SMU, 1:55.05; 7. Cameron Proceviat, SFU, 1:55.47; 8. Ashkon Nima, WWU, 1:55.73.

Mile - 1. Micah Chelimo, UAA, 4:12.46; 2. Alfred Kangogo, UAA, 4:14.28; 3. Seth Pierson, SPU, 4:14.81; 4. Zeke Wilson,. WOU, 4:15.85; 5. Dylan Anthony, UAA, 4:16.46; 6. Drew Larson, WOU, 4:18.07; 7. Robert Peterson, MSUB, 4:19.05; 8. Brady Beagley, WOU, 4:19.94.

5000 - 1. Micah Chelimo, UAA, 14:55.17; 2. Dylan Anthony, UAA, 15:00.88; 3. Jacob Parisien, UAA, 15:09.32; 4. Kevin Rooke, UAA, 15:13.37; 5. Yonatan Yilma, UAA, 15:13.64; 6. Will Harrison, SPU, 15:19.74; 7. AJ Baker, SPU, 15:22.07; 8. Tabor Reedy, WWU,15:26.63.

4x400 Relay - 1. Western Washington (Jonathon Poolman, Nathaniel Schmidt, Jason Nokes, Devon Smith) 3:18.17 (meet record, old, 3:18.60, Western Oregon, 2012); 2. Northwest Nazarene (Collin Coulter, David Harris, Jacob Hollander, Andrew Curtis)3:19.83; 3. Western Oregon (Ryan Hansen, Josh Hanna, Harrison Leep, Chris Olsen) 3:20.12; 4. Alaska Anchorage (Elliott Bauer, Joe Day, Cody Thomas, Ethan Hewitt) 3:22.25; 5. MSU Billings (Adam Prevost, Lewis Polkow, Rory Bauer, Drew Galahan) 3:25.36; 6. Saint Martin's (Edd Brown, Frank Krause, Cameron Grossaint, Devon DeMoss) 3:25.87; 7. Central Washington (Kyle Fremd, Andrew Venema, Zach Armstrong, Max McIntosh) 3:27.91.

Weight Throw - 1. Sam Washington, SMU, 17.38 - 57-0 ¼; 2. Quinton Agosta, CWU, 16.40 - 53-9 ¾; 3. Mike Jensen, CWU, 15.49 - 50-10; 4. Reid White, NNU, 14.90 - 48-10 ¾; 5. Eric Holmstrom, CWU, 14.72 - 48-3 ½; 6. Carraig Colahan, WOU, 14.62 - 47-11 ¾; 7. Ryan McDonald, WWU, 14.21 - 46-7 ½; 8. Dylan Beuhler, MSUB, 14.16 - 46-5 ½; 9. Luca Molinari, SFU, 14.01 - 45-11 ¾; 10. Anthony Montanez, MSUB, 13.62 - 44-8 ¼; 11. Matt Silva, NNU, 13.24 - 43-5 ¼.

Pole Vault - 1. Scott Hunter, CWU, 4.50 - 14-9; 2. Ray Zoellick, SPU, 4.30 - 14-1 ¼; 3. Thomas Guidon, WWU, and Keenan Komoto, WWU, 4.30 - 14-1 ¼; 5. Brett Mattson, WWU, 4.30 - 14-1 ¼; 6. Greyson Kilgore, NNU, 4.30 - 14-1 ¼; 7. Joseph Keeton, SMU, 4.15 - 13-7 ¼; 8. Rory Bauer, MSUB, and Kevin Johnson, SMU, 4.00 - 13-1 ½.

Triple Jump - 1. Matson Hardie, WOU, 14.66 - 48-1 ½; 2. Tim Clendaniel, WWU, 14.34 - 47-0 ¾; 3. Stephen Larlee, NNU, 14.24 - 46-8 ¾; 4. Brian McElroy, SMU, 13.77 - 45-2 ¼; 5. Mark Seely, WWU, 13.70 - 44-11 ½; 6. Michael Davis, SMU, 13.47 - 44-2 ½; 7. Jake Hyde, WOU, 13.32 - 43-8 ½; 8. Richard Predmore, NNU, 12.91 - 42-4 ¼.

Heptathlon - 1. Cody Thomas, UAA, 4863 (meet record, old, 4860, Johnson, SPU, 2012); 2. Scott Hunter, CWU, 4689; 3. Nate Johnson, SPU, 4656; 4. Eric Gaines, WOU, 4530; 5. Greyson Kilgore, NNU, 4226; 6. Michael Holland, SMU, 3956; 7. Ethan Meikle, CWU, 3784; 8. Luke Conklin, NNU, 3665; 9. Dylan Gordon, WWU, 3228. 60 - Thomas 7.13 (meet record, old, 7.34, Jake Hyde, WOU, 2012), Johnson 7.51, Kilgore 7.52, Holland 7.65, Gaines 7.67, Hunter 7.70, Meikle 7.71, Gordon 7.78, Conklin 7.94.

Long Jump - Gaines 6.44 - 21-1 ½; Hunter 6.41 - 21-0 ½, Johnson 6.32 - 20-9, Thomas 6.17 - 20-3, Meikle 5.98 - 19-7 ½, Kilgore 5.85 - 19-2 ½, Holland 5.51 - 18-1, Gordon 5.49 - 18-0 ¼, Conklin 5.40 - 17-8 ¾.

Shot Put - Kilgore, NNU, 11.83 - 38-9 ¾, Thomas 11.74 - 38-6 ¼, Johnson 10.65 - 34-11 ¼, Gaines 10.32 - 33-10 ¼, Gordon 9.90 - 32-5 ¾, Holland 9.75 - 32-0, Hunter 9.72 - 31-10 ¾, Conklin 9.39 - 30-9 ¾, Meikle 8.83 - 28-11 ¾.

High Jump - Meikle 1.94 - 6-4 ¼ (meet record, old, 6-2 ¾, Brock Steingruber, MSUB, 2011), Thomas 1.91 - 6-3 ¼, Hunter 1.91 - 6-3 ¼, Gaines 1.85 - 6-0 ¾, Johnson 1.79 - 5-10 ½, Conklin 1.79 - 5-10 ½, Kilgore 1.67 - 5-5 ¾, Holland 1.58 - 5-2 ¼, Gordon 1.37 - 4-6.

60 Hurdles - Thomas 8.62 (meet record, old, 8.76, Andy Loscutoff, WOU, 2011) , Gaines 8.98, Johnson, 9.08, Hunter 9.41, Holland 9.47, Conklin 9.57, Kilgore 10.06, Gordon 10.11, Meikle 10.50.

Pole Vault - Hunter 4.65 - 15-3 (ties own meet record, 2012), Kilgore 4.25 - 13-11 ¼, Johnson 4.15 - 13-7 ¼, Thomas 3.55 - 11-7 ¾, Holland 3.55 - 11-7 ¾, Gaines 3.35 - 10-11 ¾, Gordon 3.15 - 10-4, Conklin 3.05 - 10-0, Meikle 2.25 - 7-4 ½. .

1000 - Gaines 2:45.02, Thomas 2:50.57, Johnson 2:50.76, Meikle 2:51.30, Holland 2:51.86, Hunter 2:55.64, Kilgore 3:03.30, Conklin 3:10.52, Gordon 3:25.75. .

Women's Team Scores (Final) - Alaska Anchorage 147, Western Washington 117 1/2, Seattle Pacific 99, Northwest Nazarene 92 1/2, Simon Fraser 92 1/2, Western Oregon 52, Central Washington 40, Saint Martin's 11 ½, MSU Billings 11.

60 - 1. Tanya Bjornsson, WWU, 7.84; 2. Kishia Mitchell, 7.86; 3. Madison McClung, WOU, 7.91; 4. Christabel Leonce, NNU, 7.93; 5. Veronica Ivancic, WWU, 7.97; 6. Tasia Baldwin, SPU, 8.01; 7. BryAnne Wochnick, SPU, 8.05; 8. Sydney Coffey, WWU, 8.24.

60 Hurdles - 1. Tanya Bjornsson, WWU, 8.79; 2. Rosie Smith, UAA, 8.80; 3. Andrea Abrams, SFU, 8.88; 4. Marie Smith, NNU, 8.99; 5. Haleigh Lloyd, UAA, 9.01; 6. Maliea Luquin, SPU, 9.08; 7. Hannan Borden, NNU, 9.40; 8. Alexander McDonald, WWU, 9.41.

200 - 1. Rosie Smith, UAA, 25.20; 2. Grace Morgan, UAA, 25.46; 3. Melissa Grammer, NNU, and Tanya Bjornsson, WWU, 25.50; 5. Chantel Desch, SFU, 25.62; 6. Tasia Baldwin, SPU, 25.63; 7. Kishia Mitchell, SPU, 25.68; 8. Christabel Leonce, NNU, 25.76; 8. Christabel Leonce, NNU, 25.76.

400 - 1. Melissa Grammer, NNU, 57.16; 2. Chantel Desch, SFU, 57.23; 3. Jasmine Johnson, SPU, 57.42; 4. Haleigh Lloyd, UAA,57.46; 5. Emily Quatier, SPU, 57.91; 6. Sydney Coffey, WWU, 58.29; 7. Shanna Rippy, NNU, 59.90; 8. Alicia Wolf, SMU, 1:00.24.

800 - 1. Helen Crofts, SFU, 2:12.29; 2. Sarah Sawatzky, SFU, 2:13.14; 3. Susan Bick, UAA, 2:13.18; 4. Michaela Kane, SFU, 2:13.79; 5. McKayla Fricker, SPU, 2:15.36; 6. Natalie Evans, NNU, 2:15.48; 7. Lynelle Decker, SPU, 2:16.54; 8. Jessica Pahkala, UAA, 2:16.57.

Mile - 1. Lindsay Butterworth, SFU, 4:58.09; 2. Susan Tanui, UAA, 4:58.97; 3. Ruth Keino, UAA, 5:00.84; 4. McKayla Fricker, SPU, 5:05.12; 5. Kansas MacKenzie, SFU, 5:06.10; 6. Ivy O'Guinn, UAA, 5:06.75; 7. Jessica Pahkala, UAA, 5:09.78; 8. Haley O'Connor, WWU, 5:11.09.

5000 - 1. Susan Tanui, UAA, 17:51.26; 2. Ruth Keino, UAA, 17:51.37; 3. Katie Thralls, SPU, 17:59.57; 4. Miriam Kipng'eno, UAA, 18:06.44; 5. Jordan Powell, NNU, 18:06.89; 6. Jaymi Bethea, UAA, 18:07.26; 7. Christi Schmitz, UAA, 18:10.91; 8. Bryn Haebe, UAA, 18:29.14.

4x400 Relay - 1. Simon Fraser 3:48.36 (meet record, old, 3:51.72, Simon Fraser, 2011)(Chantel Desch, Sarah Sawatzky, Michaela Kane, Helen Crofts); meet record, old, 3:51.72, Simon Fraser, 2011); 2. Seattle Pacific (Kishia Mitchell, Emily Quatier, Jasmine Johnson, McKayla Fricker)3:48.91; 3. Alaska Anchorage (Sasha Halfyard, Susan Bick, Rosie Smith, Haleigh Lloyd) 3:53.44; 4. Northwest Nazarene (Melissa Grammer, Shanna Rippy, Natalie Evans, Hannah Borden) 3:56.57; 5. Western Oregon (Laura Knudson, Audrey Hellesto, Bailey Beeson, Laura Copenhagen) 4:02.69; 6. Western Washington (Sydney Coffey, Tanya Bjornsson, Alexandra McDonald, Amber Dodd)4:03.34; 7. Central Washington (Ashley Harmon, Connie Morgan, Dakota Forgey, Jayna Inderbitzin) 4:06.00; 8. Saint Martin's (Adaligza Medina, Renee Hudson, Alicia Wolf, Erika Crock) 4:16.56; 9. MSU Billing (Leah Berry, Sarena Underwood, Ashlynn VanVost, Tanya Cadwell) 4:19.46.

Triple Jump - 1. Alexis Anderson, WOU, 11.54 - 37-10 ½; 2. Emily Walters, WWU, 11.44 - 37-6 ½; 3. Rebecca Laible, WOU, 11.12 - 36-5 ¾; 4. Allyssa Marzano, CWU, 10.88 - 35-8 ½; 5. Trinna Miranda, SPU, 10.75 - 35-3 ¼; 6. Shandel Yanney, WWU, 10.51 - 34-5 ¾; 7. Anna Mueller, SPU, 10.20 - 33-5 ¾; 8. Lexi Sarver, NNU, 10.12 - 33-2 ½.

High Jump - 1. Alexis Anderson, WOU, 1.66 - 5-5 ¼; 2. Laura Tesch, SMU, 1.66 - 5-5 ¼; 3. Katy Gross, SPU, 1.61 - 5-3 ¼; 4. Kim Neville-Rutherford, SFU, and Katelyn Wright, WWU, 1.61 - 5-3 ¼; 6. Karolin Anders, UAA, 1.61 - 5-3 ¼; 7. Shelby Peterson, WOU, 1.56 - 5-1 ¼; 8. Courtneyu Schroeder, NNU, 1.56 - 5-1 ¼.

Shot Put - 1. Becki Duhamel, CWU, 13.24 - 43-5 ¼; 2. Vessie Umu, NNU, 13.11 - 43-0 ¼; 3. Emmi Collier, WOU, 12.95 - 42-6; 4. Carly Dranginis, NNU, 12.65 - 41-6; 5. Allison Cook, WOU, 12.02 - 39-5 ¼; 6. Jade Richardson, SFU, 11.98 - 39-3 ¾; 7. Taylor VanValey, NNU, 11.67 - 38-3 ½; 8. Cassifdy Koski, MSUB, 11.61 - 38-1 ¼.