WWU defends men's title at GNAC Indoor T&F Championships

WWUVIKINGSDOTCOM Alex Donigian
WWUVIKINGSDOTCOM
Alex Donigian
WWUVIKINGSDOTCOM

Feb. 22, 2014

Complete Results

NAMPA, Id. - Led by the record-setting performances of sprinter Alex Donigian (Jr., Mission Viejo, CA/Trabuco Hills) and hurdler Peter Maguire (So., Boise, ID), the Western Washington University men's team successfully defended its conference title in final-day action Saturday at the 11th annual Great Northwest Athletic Conference Indoor Track and Field Championships held at the Ford Idaho Center.

On the women's side, WWU placed fourth despite a pair of individual event triumphs by Tanya Bjornson (Sr., Ferndale), who set a school record in the 60 hurdles Saturday.

Donigian, who was named Outstanding Male Performer of the meet, set school and meet records in winning both the 60 and 200 meter dashes as the Viking men won a total of six events, three on Friday, on their way to posting 157 points, 23 ahead of second-place Alaska-Anchorage.

Donigian won the 60 in 6.75, lowering his own school and GNAC record by 0.01 of a second, and also establishing a new meet record. He claimed the 200 in a school and meet record time of 21.79.

"Alex had a tough day in Friday's prelims, but was much better today," said WWU coach Pee Wee Halsell. "He won the 200 even though he was in the slow heat, and had a great performance in the 60. It was an amazing day, and great to see his hard work pay off."

The 200 mark gave Donigian provisional qualifying status for the NCAA Division II National Championships. He was already a provisional qualifier in the 60, with his mark Saturday just 0.01 seconds off automatic qualification.

Maguire claimed the 60 hurdles in a school and meet record time of 8.24, becoming the third Viking this season to reach the provisional qualifying standard in that event. Logan Myers (Jr., Olympia, WA/Capital) was third (8.32).

Bjornsson won the 60 hurdles Saturday in a time of 8.72, knocking 0.07 of a second off her own school-best set last year and improving on her provisional status for the national championships. Bjornsson, who also won the long jump Friday, was second Saturday in the 60-meter dash (7.89).

Bjornsson was the only event winner for the WWU women Saturday, but Sydney Coffey (Sr., Boulder, CO/Niwot) placed second in the 400 (57.46).

"Both teams competed well," Halsell said. "The men overcame some obstacles with injuries and disqualifications to repeat as champions, and the women finished ahead of where they were projected to place."

Western Washington Men, Alaska Anchorage Women Win GNAC Indoor Track Titles

NAMPA, Idaho - Alex Donigian of Western Washington and Karolin Anders of Alaska Anchorage earned GNAC Male and Female Outstanding Performer honors in leading their respective teams to titles in the 11th annual GNAC Indoor Track and Field Championships Saturday at Jacksons Track at the Ford Idaho Center.

Both teams were the defending champions; the title was the fourth for the Vikings and the second for the Seawolves since they started sponsoring indoor last year.

Donigian swept the 60 meters and 200 meters for the second year in a row in meet-record times of 6.75 and 21.79, respectively. His 60 time is also an all-time GNAC record.

Anders was the meet's top point producer winning both the pentathlon Friday with a meet-record score of 3,640 points and the triple jump Saturday (36-10 ½). She also finished second in the high jump (5-3 ¾), third in the long jump (18-0 ½) and eighth in the shot put (38-4 ¾).

Anders' points were among 154 scored by the Seawolves, seven more than they scored in winning their first championship last year.

Seattle Pacific, which won the first nine GNAC Indoor women's titles before finishing third last year, finished second with 125 points.

Anders was one of four female athletes to win two events.

UAA's Joyce Kipchumba swept the 5,000 (17:22.40) and 3,000 meters (10:01.01) and also finished second in the mile (5:04.36) to finish the meet with 28 points. Seawolf sprinter Jamie Ashcroft won both the 60 (7.69) and 200 (in a GNAC and meet-record time of 24.69).

Tanya Bjornsson of Western Washington matched Kipchumba's point total, winning the women's long jump (meet-record 19-1 ¼) Friday and the 60 hurdles Saturday (8.72). She also finished second in the 60 (7.89) Saturday.

She now has six career individual titles - three in the 60 hurdles (2011, 13-14) and one each in the long jump and 60 (2013). She also finished her indoor career with 81 career individual points to rank second in GNAC history in back of Ali Worthen of Seattle Pacific who scored 110 between 2009 and 2012.

Tayler Fettig of Central Washington finished fourth in the individual point race with 23 points, setting a meet-record and tying the GNAC record in winning the high jump (5-9 ¾) Saturday. She also finished second in the pentathlon (3311) and fourth in the long jump (17-11 ¾) Friday.

Donigian and UAA's Micah Chelimo, who was the men's top-point producer with 26 points, were the lone two-event winners on the men's side.

Chelimo set meet records in winning both the 5,000 (14:50.02) Friday and the 3,000 (8:28.35) Saturday. He also finished third in the mile Saturday (4:13.90). Last year he won all three races. Chelimo's performance helped earn the Seawolves second place, just 21 back of WWU's winning 157 point total.

Two other UAA athletes had record-setting performances. Ethan Hewitt set GNAC and meet-records in winning the 400 meters in a time of 48.31 and Cody Thomas set a meet record in claiming the GNAC heptathlon title with 4,904 points. UAA also set a record in winning the 4x400 relay in a time of 3:16.09.

Two other record setters Saturday were Peter Maguire of Western Washington who won the 60 hurdles.(8.24) and Robert Peterson of MSU Billings who won the mile in a meet-record time of 4:11.05.

Other men's event winners on Saturday included Josh Hanna of Western Oregon in the men's 800 (1:54.14), Luke Plummer of Central Washington in the triple jump (46-3 ¼), Greyson Kilgore of Northwest Nazarene in the pole vault (14-10), and CWU's Kevin Stanley in the weight throw (58-1 1/4).

Other women's winners Saturday were Seattle Pacific's Kishia Mitchell in the 400 (57.00), Sarah Sawatzky of Simon Fraser in the 800 (2:08.57), SPU's McKayla Fricker in the mile (5:00.37) and Vessie Umu of Northwest Nazarene in the shot put (43-10 ¾).

The wins for Mitchell (60 meters in 2012) and Fricker (800 in 2012) were the second career indoor victories for each.

Umu's win helped the host Crusaders, who finished third in both divisions, total exactly 200 points - 116 1/3 by the women and 83 2/3 by the men.

Outstanding Performers: Men - Alex Donigian, Western Washington. Women - Karolyn Anders, Alaska Anchorage.

MEN (Final) - Western Washington 157, Alaska Anchorage 134, Northwest Nazarene 83 2/3, Central Washington 73, Western Oregon 66 1/3, MSU Billings 49, Simon Fraser 44, Saint Martin's 43, Seattle Pacific 10.

60 - 1. Alex Donigian, WWU, 6.75 (GNAC record,old, 6.76, Donigian, 2014; meet record, old, 6.85, Donigian, WWU, 2013); 2. Rimar Christie, NNU, 6.86; 3. Kent McKinney, CWU, 6.98; 4. Peter Maguire, WWU, 7.10; 5. Jordan Todd, CWU, 7.16; 6. Jeff Howard, WOU, 7.22; 7. Cody Thomas, UAA, 7.44; Brock Steffen, WWU, false start.

200 - 1. Alex Donigian, WWU, 21.79 (meet record, old, 21.84, Andrew Boss, SFU, 2011); 2. Rimar Christie, NNU, 21.99; 3. Andrew Curtis, NNU, 22.00; 4. Joel Webster, SFU, 22.02; 5. Ethan Hewitt, UAA, 22.29; 6. Jeff Howard, WOU, 22.45; 7. Elliott Bauer, UAA, 22.57; 8. Nathaniel Schmidt, WWU, 1:02.09.

400 - 1. Ethan Hewitt, UAA, 48.31 (meet record, old, 48.45, Maurus Hope, NNU, 2012); 2. Adam Commandeur, UAA, 48.84; 3. Daniel Kelloway, SFU, 49.10; 4. Devon Smith, WWU, 49.34; 5. Elliott Bauer, UAA, 49.36; 6. Joel Webster, SFU, 49.38; 7. Bobo Camara, UAA, 49.52; 8. David Harris, NNU, 49.71.

800 - 1. Josh Hanna, WOU, 1:54.14; 2. Frank Krause, SMU, 1:54.27; 3. Ryan Hansen, WOU, 1:55.07; 4. Cameron Proceviat, SFU, 1:55.59; 5. Isaac Kangogo, UAA, 1:56.09; 6. Drew Galahan, MSUB, 1:56.51; 7. Jesse Miller, UAA, 1:56.55; 8. Seth Pierson, SPU, 2:01.15.Mile - 1. Robert Peterson, MSUB, 4:11.05 (meet record, old, 4:12.22, Chris Reed, WOU, 2011); 2. Chip Jackson, WWU, 4:11.73; 3. Micah Chelimo, UAA, 4:13.90; 4. Seth Pierson, SPU, 4:14.42; 5, Travis Vugteveen, SFU, 4:14.66; 6. Brady Beagley, WOU, 4:16.13; 7. Isaac Kangogo, UAA, 4:18.77; 8. James Young, SFU, 4:21.91; 9. Sam Naffziger, WOU, 4:23.80; 10. Josh Panasuk, UAA, 4:25.75; 11. Philip Messina, UAA, 4:26,74; 12. Michael Mendenhall, UAA, 4:28.03; 13. John Wojtech, CWU, 4:28.58; 14. Drew Larson, WOU, 4:32.90; 15. Ryan Blomback, MSUB, 4:35.94.

3000 - 1. Micah Chelimo, UAA, 8:28.35 (meet record, old, 8:29.35, Chelimo, 2013); 2. Dylan Anthony, UAA, 8:33.40; 3. Brady Beagley, WOU, 8:42.69; 4. Chase Robinson, MSUB, 8:42.86; 5. Robert Peterson, MSUB, 8:43.87; 6. Isaac Kangogo, UAA, 8:45.70; 7. Victor Samoei, UAA, 8:47.43; 8. Oliver Jorgensen, SFU, 8:47.66; 9. Dominik Notz, UAA, 8:47.70; 10. Jamon Rodrigues, MSUB, 8:50.45; 11. Isaac Griffith, WWU, 8:52.29; 12. Drew Larson, WOU, 8:52.70; 13. Kevin Rooke, UAA, 8:52.92; 14. Zach Holloway, WOU, 8:53.00; 15. Skyler Larson, SMU, 8:55.12; 16. Joe Berger, SMU, 8:55.49; 17. Michael Mendenhall, UAA, 8:57.38; 18. Philip Messina, UAA, 8:58.87; 19. Austin Trapp, SFU, 8:59.56; 20. Chase Cunningham, NNU, 9:00.18; 21. Rudy Spencer, CWU, 9:05.52; 22. Kaleb Fleenor, NNU,, 9:10.75; 23. Josiah Shelman, 9:14.28; 24. Tanner Boyd, WWU, 9:14.99; 25. Michael Gordon, NNU, 9:19.61; 26. Turner Wiley, SPU, 9:19.74; 27. Scott Larson, WOU, 9:23.15; 28. Nathan Morgan, SMU, 9:24.62; 29. Joe Soik, WOU, 9:31.53; 30. Colin Wilkins, SPU, 9:43.51.

60 Hurdles - 1. Peter Maguire, WWU, 8.24 (meet record, old, 8:26, Robert Edwards, CWU, 2007); 2. Bernari Sternen, CWU, 8.26; 3. Logan Myers, WWU, 8.32; 4. Kody Rhodes, WOU, 8.33; 5. Kyle McLaughlin, NNU, 8.53; 6. Andrew Venema, CWU, 8.62; 7. David Durden, SMU, 8.71; 8. Bobo Camara, UAA, 8.72.

4x400 Relay - 1. Alaska Anchorage 3:16.09 (meet record, old, 3:18.17, Western Washington, 2013); 2. Northwest Nazarene 3:19.53; 3. Western Washington 3:19.69; 4. Western Oregon 3:23.32; 5. MSU Billings 3:25.42; 6. Saint Martin's 3:26.64; 7. Seattle Pacific 3:27.20; 8. Central Washington 3:31.34; 9. Simon Fraser 3:35.39.

Triple Jump - 1. Luke Plummer, CWU, 14.10 - 46-3 1/4; 2, Stephen Larlee, NNU, 14.07 - 46-2; 3. Tevin Gladden, UAA, 13.73 - 45-0 1/2; 4. Mark Seely, WWU, 13.66 - 44-9 3/4; 5. Mitch Kamstra, NNU, 12.74 - 41-9 3/4; 6. Kaelen Byrum, WOU, 12,62 - 41-5; 7. Justin Peterson, CWU, 12.62 - 41-5; Amari Blanton, SMU, foul.

Pole Vault - 1. Greyson Kilgore, NNU, 4.52 - 14-10; 2. Joseph Keeton, SMU, 4.52 - 14-10; 3. Gordon Kordas, WWU, 4.42 - 14-6; 4. Zach McClanahan, NNU, 4.17 - 13-8 1/4; 5. Jacob Hino, WWU, 4.17 - 13-8 1/4; 6. Freeman Palmer, WWU, 4.17 - 13-8 1/4; 7. Matt Hankins, SMU, 4.02 - 13-2 1/4; Cole Campbell, MSUB, no height; Luke Conklin, NNU, no height.

Weight Throw - 1. Kevin Stanley, CWU, 17.71 - 58-1 1/4; 2. Vincent Fualefau, SMU, 16.19 - 53-1 1/2; 3. Dylan Buehler, MSUB, 15.60 - 51-2 1/4; 4. Eric Holmstrom, CWU, 15.41 - 50-6 3/4; 5. Anthony Montanez, MSUB, 15.32 - 50-3 1/4; 6. Luca Molinari, SFU, 14.93 - 48-11 3/4; 7. Carraig Colahan, WOU, 14.87 - 48-9 1/2; 8, Mitch Wilkens, SMU, 14.44, 47-4 1/2; 9. Troy Martin, CWU, 14.13 -46-4 1/4, 10. Matt Silva, NNU, 14.03 - 46-0 1/2; 11. Kyle DuCharme, MSUB, 13.18 - 43-3; 12. Jeremiah Woods, NNU, 13.18 - 43-3; 13. Jacob Gilbert, WWU, 11.48 - 37-8.

Heptathlon - 1. Cody Thomas, UAA, 4904 (meet record, old, Thomas, 4863, 2013); 2. Micah Spatz, NNU, 4494; 3. Eric Gaines, WOU, 4444; 4. Justin Peterson, CWU, 4394; 5. David Durden, SMU, 4115; 6. Ty Sissel, SMU, 3983; 7. Cameron Stanek, MSUB, 3969; 8. Michael Holland, SMU, 3874; 9. Luke Conklin, NNU, 3735; 10. Michael Stralser, WWU, 3626; 11. Andrew Venema, CWU, 3226.

Saturday's Heptathlon Events: 60 Hurdles - Thomas 8.52 (meet record, old, 8.76, Andy Loscutoff, WOU, 2011), Durden 8.81, Spatz 8.94, Gaines 8.97, Sissel 9.07, Peterson 9.38, Conklin 9.71, Holland 9.75, Stanek 9.81, Stralser 13.8, Venema, disqualified. Pole Vault - Spatz 4.15 - 13-7 1/4, Stralser 4.05 - 13-3 1/2, Thomas 3.85 - 12-7 1/2, Gaines 3.75 - 12-3 1/2, Holland 3.65 - 11-11 3/4, Stanek 3.65 - 11-11 3/4, Durden 3.45 - 11-3 3/4, Conklin 3.35 - 10-11 3/4, Peterson 3.25 - 10-8, Venema 3.05 - 10-0, Sissel 2.65 - 8-8 1/4. 1000 - Gaines 2:49.54, Sissel 2:51.17, Spatz 2:52.39, Peterson 2:52.95, Holland 2:56.70, Thomas 2:58.76, Durden 3:08.86, Stanek 3:11.54, Conklin 3:12.62, Stralser 3:16.63, Venema 3:31.67.

WOMEN (Final) - Alaska Anchorage 154, Seattle Pacific 125, Northwest Nazarene 116 1/3, Western Washington 100 1/3, Simon Fraser 57, Central Washington 47 1/3, Western Oregon 46, Saint Martin's 9, MSU Billings 8.

60 - 1. Jamie Ashcroft, UAA, 7.69; 2. Tanya Bjornsson, WWU, 7.89; 3. Natasha Kianipour, SFU, 7.95; 4. Tasia Baldwin, SPU, 7.97; 5. BryAnne Wochnick, SPU, 7.97; 6. Madison McClung, WOU, 7.99; 7. Kyra Brannan, SPU, 8.00; 8. Rosie Smith, UAA, 8.07.

200 - 1. Jamie Ashcroft, UAA, 24.69 (GNAC record, old, 24.89, Ashcroft, 2014; meet record, old, 24.98, Ashcroft, 2014 Prelims); 2. Tasia Baldwin, SPU, 25.16; 3. Kishia Mitchell, SPU, 25.18; 4. Kyra Brannan, SPU, 25.35; 5. Madison McClung, WOU, 25.64; 6. Sasha Halfyard, UAA, and Rose Smith, UAA, 25.70; 8. BryAnne Wochnick, SPU, 26.08.

400 - 1. Kishia Mitchell, SPU, 57.00; 2. Sydney Coffey, WWU, 57.46; 3. Audrey Hellesto, WOU, 57.62; 4. Haleigh Lloyd, UAA, 58.12; 5. Jasmine Johnson, SPU, 58.43; 6. Hayley Bezanson, UAA, 58.53; 7. Sasha Halfyard, UAA, 58.87; 8. Megan Teigen, SMU, 1:01.67.

800 -1. Sarah Sawatzky, SFU, 2:08.57; 2. McKayla Fricker, SPU, 2:10.59; 3. Natalie Evans, NNU, 2:11.43; 4. Lynelle Decker, SPU, 2:13.75; 5. Jessica Pahkala, UAA, 2:16.59; 6. Ivy O'Guinn, UAA, 2:17.50; 7. Bailey Beeson, WOU, 2:18.18; 8. Susan Bick, UAA, 2:28.74.

Mile - 1. McKayla Fricker, SPU, 5:00.37; 2. Joyce Kipchumba, UAA, 5:04.36; 3. Ivy O'Guinn, UAA, 5:05.55; 4. Kirsten Allen, SFU, 5:07.30; 5. Jessica Pahkala, UAA, 5:09.67; 6. Austen Reiter, WWU, 5:11.21; 7. Rebecca Bassett, SFU, 5:13.01; 8. Lynelle Decker, SPU, 5:14.23; 9. Nocona Frame, MSUB, 5:15.36; 10. Susan Bick, UAA, 5:18.47; 11. Stephanie Stuckey, WOU, 5:18.52; 12. Rachel Crawford, WOU, 5:22.54; 13. Hailey Bradshaw, NNU, 5:24.22; 14. Kali Klotz-Brooks, WWU, 5:26.08; 15. Jenny Leaf, WOU, 5:28.95; 16. Natalie Schafer, WOU, 5:31.84; 17. Marie Miller, NNU, 5:35.89; 18. Nicole Anderson, WOU, 5:47.80; 19. Amanda Ditzhazy, WOU, 5:48.29.

3000 - 1. Joyce Kipchumba, UAA, 10:01.01; 2. Jordan Rehfeld, NNU, 10:07.23; 3. Emma Chadsey, SFU, 10:25.40; 4. Anna Patti, SPU, 10:25.93; 5. Katelyn Steen, WWU, 10:27.67; 6. Sarah Macdonald, SPU, 10:30.53; 7. Ivy O'Guinn, UAA, 10:32.11; 8. Susanna Fleming, NNU, 10:35.96.

60 Hurdles - 1. Tanya Bjornsson, WWU, 8.72; 2. Marie Smith, NNU, 8.84; 3. Rosie Smith, UAA, 8.89; 4. Haleigh Lloyd, UAA, 9.02; 5. Alexandra Scott, UAA, 9.15; 6. Rochelle Pappel, WOU, 9.21; 7. Hannah Borden, NNU, 9.31; 8. Chelsea Genther, CWU, 9.41.

4x400 Relay - 1. Seattle Pacific 3:51.94; 2. Northwest Nazarene 3:54.62; 3. Alaska Anchorage 3:56.24; 4. Western Washington 4:00.91; 5. Western Oregon 4:02.85; 6. Central Washington 4:03.02; 7. Saint Martin's 4:10.96; 8. MSU Billings 4:18.52.

Triple Jump - 1. Karolin Anders, UAA, 11.24 - 36-10 1/2; 2. Ella Brown, SFU, 11.18 - 36-8 1/4; 3. Rebecca Laible, WOU, 11.03 - 36-2 1/4; 4. Kye Fedor, SFU, 11.00 - 36-1 1/4; 5. Robyn Broomfield, SFU, 10.95 - 35-11 1/4; 6. Emma Destromp, WWU, 10.44 - 34-3; 7. Shandel Yanney, WWU, 10.43 - 34-2 3/4; 8. AnnaMarie Forza, NNU, 10.34 - 33-11 1/4; 9. Marinah Bently, CWU, 10.15 - 33-3 3/4; 10. Carli Shaul, NNU, 10.03 - 32-11; 11. Tianna Banfro, CWU, 9.99 - 32-9 1/2; 12. McKenna Emmert, CWU, 9.90 - 32-5 3/4; 13. Kellie Shreve, CWU, 9.35 - 30-8 1/4.

High Jump - 1. Tayler Fettig, CWU, 1.77 - 5-9 3/4 (Ties GNAC record, Danielle Ayers-Stamper, SPU, 2005; meet record, old, 1.71 - 5-7 1/4, Katie Pelchar, WOU, 2012; Ali Worthen, SPU, 2012); 2. Courtney Schroeder, NNU, and Karolin Anders, UAA, 1.62 - 5-3 3/4; 4. Katelyn Wright, WWU,; 8, Juliana Joy, CWU; Lexi Sarver, NNU, and Miranda Psadchey, WWU, 1.47 - 4-9 3/4; 11. Tayler Yoro, SMU, 1.47 - 4-9 3/4; 12. Moriah Bently, CWU, and Hope Reid, MSUB, 1.42 - 4-7 3/4; Nicole Talcott, CWU, no height.

Shot Put - 1. Vessie Umu, NNU, 13.38 - 43-10 3/4; 2. Jessica Johns, NNU, 13.19 - 43-3 1/4; 3. Taylor VanValey, NNU, 12.87 - 42-2 3/4; 4. Emmi Collier, WOU, 12.73 - 41-9 1/4; 5. Sammie Markham, SPU, 12.71 - 41-8 1/2; 6. Megan Mortensen, WWU, 12.34 - 40-6; 7. Alex Green, WOU, 11.93 - 39-1 3/4; 8. Karolin Anders, UAA, 11.70 - 38-4 3/4; 9. Ami Wick, SMU, 11.50 - 37-8 3.4; 10. Kirby Neale, SMU, 11.48 - 37-8; 11. Caitlin Curtis, NNU, 11.40 - 37-5; 12. Sydney Jensen, CWU, 11.37 - 37-3 3/4; 13. Dorothy Moore, CWU, 10.91 - 35-9 1/2; 14. Corrie Holm, MSUB, 10.78 - 35-4 1/2; 15. Kassandra Johnson, NNU, 10.30 - 33-9 1/2; 16. Allison Cook, WOU, 10.27 - 33-8 1/2.

MEN'S PRELIMS 60 Hurdles Qualifiers - 1. Logan Myers, WWU, 8.30; 2. Bernari Sternen, CWU, 8.33; 3. Kody Rhodes, WOU, 8.38; 4. Peter Maguire, WWU, 8.40; 5. Kyle McLaughlin, NNU, 8.49; 6. Andrew Venema, CWU, and Brett Campbell, WOU, 8.56; 8. David Durden, SMU, 8.67. Non-Qualifiers - 9. Bobo Camara, UAA, 8.69; 10. Travis Wilson, UAA, 8.80; 11. Coleman Byrum, WOU, 8.90; 12. Garrett Hardie, WOU, 9.10; 13. Garrett Hardie, WOU, 9.10; 14. Ian Neil, NNU, 9.71; 15. Eric Gaines, WOU, false start.