WWU Earns Team Titles at SMU Jay Hammer Meet

April 15, 2018

Results

LACEY, Wash. – The Western Washington University track & field program earned a pair of team wins for the second consecutive meet with a total of six event titles on Saturday at the Saint Martin’s University Jay Hammer Meet, hosted at the SMU Track & Field Complex.

Battling rainy conditions throughout the day, the WWU women placed 1st of 19 teams with 143 points, ahead of Concordia (107 points) in 2nd and Seattle Pacific (105 points) in 3rd. The WWU men totaled 172 points to place 1st of 17 teams, ahead of Central Washington (96.5 points) in 2nd and Concordia (86 points) in 3rd. The Vikings were one of five Great Northwest Athletic Conference schools competing on Saturday as part of the large meet with over 500 student-athletes.

The Vikings took home team titles for the second consecutive week after also earning team victories at the WWU Team Invitational in Bellingham on April 6.

In all, the WWU women claimed three event wins and 12 top-3 finishes, including four program top-10 marks, while the men posted three event wins as well with 16 top-3 finishes.

Freshman Shawnee Konrad (Mead, WA/Mount Spokane) was 1st of 25 in the 800m in a personal-best time of 2:21.48 with sophomores Aundrea Koger (Osage City, KS) and Waverly Shreffler (Sequim, WA) also among the top-5 placers. Koger was 4th in 2:22.78 (personal-best time) and Shreffler placed 5th in 2:23.28.

Junior Maddie Taylor (Seattle, WA/Auburn Mountainview/Montana) won the high jump, clearing 1.61m (5-3 ¼) to finish 1st of 15 placers.

Sophomore Jewels Oliquiano (Kaneohe, HI/Castle) led a 1-2-3 finish in the pole vault for the Vikings at a height of 3.19m (10-5 ½). Freshman Hannah Dodson (Seattle, WA/Nathan Hale) and junior Rachael Roberts (Woodinville, WA/Bellevue College) tied for 2nd at a height of 3.04m (9-11 ¾).

Juniors Savannah Smith (Renton, WA) and Emily Sytsma (Lynden, WA/Lynden Christian/Concordia) both ran personal-best 200m times ranking among the program top-10, with Smith placed 2nd (25.32) and Sytsma 3rd (25.50). Smith bettered her previous top time of 25.39, remaining 5th on the top-10 list while Sytsma broke into the top 10 at No. 9 with her time recorded Saturday. Freshman Emily Greene (Spokane, WA/Lewis & Clark) was 5th in the 200m with at time of 26.06.

The 200m times for Smith and Sytsma both rank among the top-8 times in the conference this season with Smith 6th and Sytsma 8th.

Sophomore Chanelle Eddy (Bellingham, WA/Sehome/Whitworth) finished 2nd in the shot put with a mark of 12.48m (40-11 ½) in recording the No. 6 shot put mark on the WWU top-10 list and the No. 8 mark in the GNAC this season. She also placed 2nd in the discus (40.28m/132-2) while freshman Kiana Schwendeman (Bonney Lake, WA) followed with a 4th-place discus finish at a distance of 37.63m (123-5).

Schwendman added a program top-10 mark in the hammer, finishing 5th with a throw of 47.85m (157-0) to move from 6th to 4th on the top-10 list. Her effort is the 9th-best throw in the GNAC during the season.

Freshman Natalie Vetto (Kirkland, WA/Lake Washington) led WWU in the javelin with a 4th-place finish (40.34m/132-4).

On the track, freshman Claire Hansen (Federal Way, WA/Todd Beamer) was 2nd in the 100m hurdles in a time of 14.96 (No. 6 time in GNAC during 2018) while freshman Molly House (Auburn, WA/Auburn Mountainvew) had a 2nd-place finish in the 400m hurdles (1:07.82).

In the 100m, Smith was 3rd in 12.55 while sophomore Kelsey McLean (Kirkland, WA/Juanita) finished 6th (12.74). Smith’s time ranks No. 7 in the GNAC this season.

Freshman Isabella Foos (Olympia, WA/Tumwater) took 4th in the 400m, crossing the line in 1:01.47. Freshman Tovah Swartz-Ireland (Seattle, WA/Nathan Hale) placed 2nd in the mixed 10,000m with a time of 39:11.94.

On the men’s side, sophomore Cordell Cummings (Arlington, WA) was 1st of 18 in the 400m hurdles with a winning time of 55.94. Junior Reid Lovercamp (Wenatchee, WA) was also among the top-3 placers in 3rd (57.17).

Junior Kyler Sager (Snohomish, WA/Everett CC) finished 1st of 34 in in the 1,500m with a personal-best time of 3:57.60. He was followed by freshman Ian Fay (Duvall, WA/Cedarcrest) in 2nd (4:00.32) and junior Logan Giese (Spokane, WA/Central Valley) in 4th (4:02.90).

Freshman Bryce Bryant-Leat (Spokane, WA/Lewis and Clark) was 1st of 21 placers in the shot put with a mark of 14.94m (49-0 ¼).

In other throwing events, senior Brandon Pless (Sedro-Woolley, WA) posted top-3 finishes in the hammer (52.80m, 173-3 – 2nd) and discus (41.79m/137-1 – 3rd). His hammer throw ranks No. 7 among top GNAC marks this season.

Freshman Ben Malquist (Bellingham, WA/Sehome) was 5th in both the shot put (13.68m/44-10 ¾) and discus (39.70m/130-3) while freshman Avery Lux (Fort Collins, CO/Fossil Ridge) was 4th in the hammer throw with a toss of 49.55m (162-7).

In the javelin, junior Alex Barry (Sequim, WA) finished 2nd with a throw of 57.61m (189-0), followed by freshman Cooper McNatt (Camas, WA)) in 3rd with mark of 52.40m (171-11).

Junior Tupre Wickliff (Vancouver, WA/Evergreen/Clark College) was 2nd in the high jump at a height of 1.93m (6-4) and freshman Garrett Davies (Vancouver, WA/Mountain View) placed in a tie for 4th (1.83m, 6-0).  

On the track, freshman Bryant Welch (Burien, WA/Mount Rainier) led 10 Vikings in the 100m with a 4th-place finish in 11.04. Junior Daniel Jones (Ferndale, WA) led four Vikings in the 200m with a 5th-place finish in 22.24 while freshman Myles Smith (Puyallup, WA) was 4th in the 400m (50.91 – personal-best time).

Freshman Macauley Franks (Lake Forest Park, WA/Shorecrest) led a 2-3-4 finish for WWU in the 800m with a personal-best time of 1:57.34, followed by junior James Jasperson (Lacey, WA/North Thurston/Everett CC) in 3rd (1:57.67 – personal-best time) and sophomore Enrique Gomez (Seattle, WA/Franklin) in 4th (1:59.27).

Sophomore Aaron Bosscher (Lynden, WA/Cornerstone Christian) was 4th in the 110m hurdles in a time of 15.76, the No. 8 time in the conference this year, and freshman Ben Jacot (Tacoma, WA/Curtis) had a 2nd-place finish in the 5,000m with a time of 15:20.56. Freshman Porter McMichael (Richland, WA/Hanford) posted a 3rd-place finish in the 3,000m steeplechase with a time of 9:56.28.

Both WWU men’s relay teams placed 3rd, with the 4x100m relay team of Cummings, freshman Sonny Chhim (Kelso, WA), freshman Jordan Wallace (Seattle, WA/Cleveland), and Lovercamp recording a time of 43.23. In the 4x400m relay, Fay, Gomez, Jasperson and freshman Jesse Wiley (Parkdale, OR/Hood River Valley) finished in 3:35.81.

Next up for the Vikings is a trip to California for three meets spanning April 19-21. WWU will compete at the Brian Clay Invitational (April (19-20 - Azusa, California), Mt. Sac Relays/California Invitational Combined Events (April 19-20, Torrance, California) and Beach Invitational (April 20-21, Long Beach, California). Coming up at the following week is the 37th Annual WWU Ralph Vernacchia Track & Field Meet at Civic Stadium in Bellingham on April 28.

WWU Results at SMU Jay Hammer Meet

Team Scores (Women)

1. Western Washington (143)
2. Concordia (Ore.) (107)
3. Seattle Pacific (105)
4. Pacific Lutheran (71.5)
5. Central Washington (69)
6. Saint Martin’s (53)
7. Seattle U. (22)
7. Olympic College (22)
9. Puget Sound (20)
9. Northwest U. (20)
11. Everett CC (17)
12. Green River College (10.5)
13. Multnomah (10)
14. SW Oregon CC (6)
15. Guerilla Running Racing Club (6)
16. Warner Pacific (5)
17. Mt. Hood CC (4)
17. Clark College (4)
19. Evergreen St. (2)

Team Scores (Men)

1. Western Washington (172)
2. Central Washington (96.5)
3. Concordia (Ore.) (86)
4. Saint Martin’s (75)
5. Pacific Lutheran (47)
6. Everett CC (42)
7. Mt. Hood CC (32)
8. Northwest U. (30)
9. Seattle Pacific (25)
10. Puget Sound (20)
11. Olympic College (19.5)
12. SW Oregon CC (18)
13. Seattle U. (13)
14. Multnomah (12)
15. Clark College (9)
15. Green River College (9)
17. Warner Pacific (8)

Field Events
Pole Vault (W): Jewels Oliquiano, 3.19m (10-5 ½), 1st; Hannah Dodson, 3.04m (9-11 ¾), T2nd; Rachael Roberts, 3.04m (9-11 ¾), T2nd; Amanda Andersen, NH; Mariah Brelsford, NH
Long Jump (W): Malea Munoz, 4.89m (16-0 ½), 7th; Devon Olson, 4.40m (14-5 ¼); 15th
Triple Jump (W): Devon Olson, 9.78m (32-1), 6th 
High Jump (W): Maddie Taylor, 1.61m (5-3 ¼), 1st; Bridget Henry, 1.46m (4-9 ½), T9th; Heather Faretta, NH
Hammer Throw (W): Kiana Schwendeman, 47.85m (157-0), 5th – No. 4 WWU top-10 list; Chanelle Eddy, 36.89m (121-0), 10th
Javelin (W): Natalie Vetto, 40.34m (132-4), 4th; Hannah Nienaber, 33.84m (111-0), 6th
Shot Put (W): Chanelle Eddy, 12.48m (40-11 ½), 2nd – No. 6 WWU top-10 list
Discus (W): Chanelle Eddy, 40.28m (132-2), 2nd; Kiana Schwendeman, 37.63m (123-5), 4th, Taliah Coe, 30.30m (99-5), 15th  
Pole Vault (M): Matt Coelho, NH
Long Jump (M): Kyler Nygren, 6.30m (20-8), 7th
High Jump (M): Tupre Wickliff, 1.93m (6-4), 2nd; Garrett Davies, 1.83m (6-0), T4th 
Shot Put (M): Bryce Bryant-Leat, 14.94m (49-0 ¼), 1st; Ben Malquist, 13.68m (44-10 ¾), 5th
Discus (M): Brandon Pless, 41.79m (137-1), 3rd; Ben Malquist, 39.70m (130-3), 5th; Avery Lux, 37.87m (124-3), 8th   
Hammer (M): Brandon Pless, 52.80m (173-3), 2nd; Avery Lux, 49.55m (162-7), 4th; Bryce Bryant-Leat, 41.58m (136-5), 10th 
Javelin (M): Alex Barry, 57.61m (189-0), 2nd; Cooper McNatt, 52.40m (171-11), 3rd 

Running Events
100m (W): Savannah Smith, 12.55, 3rd; Kelsey McLean, 12.74, 6th; Alana Austin, 13.40, 16th
200m (W): Savannah Smith, 25.32, 2nd – No. 5 WWU top-10 list; Emily Sytsma, 25.50, 3rd – No.9 WWU top-10 list; Emily Greene, 26.06, 5th; Isabella Foos, 26.91, 8th; Alana Austin, 27.69, 13th
400m (W): Isabella Foos, 1:01.47, 4th
800m (W): Shawnee Konrad, 2:21.48, 1st; Aundrea Koger, 2:22.78, 4th; Waverly Shreffler, 2:23.28, 5th; Deja Svastisalee, 2:26.89, 14th
1,500m (W): Nicole Vijgen, 5:01.56, 6th; Talia Dreicer, 5:06.34, 9th
10,000m (Mixed): Tovah Swartz-Ireland, 39:11.94, 2nd
100m Hurdles (W): Claire Hansen, 14.96, 2nd; Molly House, 16.13, 9th
400m Hurdles (W): Molly House, 1:07.82, 2nd;
4x100m Relay (W): Alana Austin, Isabella Foos, Shakila Omar, Emily Green, DNF              

100m (M): Bryant Welch, 11.04, 3rd; Alex Taylor, 11.24, 9th; Kyler Nygren, 11.28, 10th; Daniel Jones, 11.31, 11th; Stedman Knox, 11.32, 12th, Angelo Fernandez, 11.41, 15th; Jordan Wallace, 11.42, 16th, Sonny Chhim, 11.47, 18th; Cyrus McAllister, 11.70, 26th; Aaron Bosscher, 11.75, 28th        
200m (M): Daniel Jones, 22.44, 5th; Angelo Fernandez, 23.07, 11th; Stedman Knox, 23.09, 12th; Sonny Chhim, 23.12, 14th   
400m (M): Myles Smith, 50.91, 4th
800 (M): Macauley Franks, 1:57.34. 2nd; James Jasperson, 1:57.67, 3rd; Enrique Gomez, 1:59.27, 4th; Jesse Wiley, 2:00.72, 10th; Keaton Spiller, 2:00.95, 11th; Colton Hoggarth, 2:00.99, 12th, Kyler Sager, DNF     
1,500m (M): Kyler Sager, 3:57.60, 1st; Ian Fay, 4.00.32, 2nd; Logan Giese, 4:02.90, 4th  
3,000m Steeplechase (M): Porter McMichael, 9:56.28, 3rd; Colton Pulver, 10:23.30, 8th   
5,000m (M): Ben Jacot, 15:20.56, 2nd
110m Hurdles (M): Aaron Bosscher, 15.76, 4th
400m Hurdles (M): Cordell Cummings, 55.94, 1st; Reid Lovercamp, 57.17, 3rd; Aaron Bosscher, 59.25, 7th  
4x100m Relay (M): Cordell Cummings, Sonny Chhim, Jordan Wallace, Reid Lovercamp, 43.23, 3rd
4x400m Relay (M): Ian Fay, Enrique Gomez, James Jasperson, Jesse Wiley, 3:35.81, 3rd

Meet Details:
Event: SMU Jay Hammer Meet
Site: Lacey, WA (SMU Track & Field Complex)
Date: Saturday, April 14, 2018

2018 Outdoor Schedule:

Meet

Date

Location

Ed Boitano Invitational

March 3

Baker Stadium (Tacoma, WA)

PLU Open

March 10

PLU Track & Field Facility (Parkland, WA)

SPU Doris Heritage Track Festival

March 24

West Seattle Stadium (Seattle, WA)

San Francisco State Distance Carnival

March 30-31

Chabot College (Hayward, CA)

Stanford Invitational

March 30-31

Cobb Track and Angell Field (Stanford, CA)

UBC Open

March 30-31

Rashpal Dhillon Oval (Vancouver, BC)

UPS Shotwell Invitational

March 31

Baker Stadium (Tacoma, WA)

WWU Team Invitational

April 6

Civic Stadium (Bellingham, WA)

SMU Jay Hammer Meet

April 14

SMU Track & Field Complex (Lacey, WA)

Brian Clay Invitational

April 19-20

Cougar Athletic Stadium (Azusa, CA)

Mt. Sac Relays/California Invitational Combined Events

April 19-20

Murdock Stadium at El Camino College (Torrance, CA)

Beach Invitational

April 20-21

Jack Rose Track (Long Beach, CA)

WWU Ralph Vernacchia Track & Field Meet

April 28

Civic Stadium (Bellingham, WA)

GNAC Multi Championships

April 30-May 1

Brian and Nichole Bohner Track (Nampa, ID)

Ken Shannon Invitational

May 4-5

Husky Stadium (Seattle, WA)

GNAC Championships

May 11-12

McArthur Field (Monmouth, OR)

NCAA Championships

May 24-26

Irwin Belk Complex (Charlotte, NC)

 

Headlines

Schedules
Vikings Photos

VIKINGS TRENDING WALL

Partners and Sponsors