WWU Men Place 2nd, Women 4th at GNAC Outdoor Championships

May 12, 2018

Results (HTML) | Results (PDF)

MONMOUTH, Ore. – The Western Washington University men’s track & field team placed 2nd while the women’s team finished 4th at the Great Northwest Athletic Conference Outdoor Championships, held Friday and Saturday at McArthur Field on the campus of Western Oregon University.

The Viking men finished with 127 points, 11 points back of conference champion Concordia with 138 points. Central Washington scored 123 points in 3rd, as only 15 points separated the top 3 teams. The WWU women totaled 105 points in 4th behind champion Seattle Pacific (154.5 points) as well as Central Washington and Concordia in a tie for 2nd with 121 points apiece.

“They did well, they fought hard,” 31st-year head coach Pee Wee Halsell said of the Vikings. “Both (WWU) teams scored more points than what they were expected to score and the men gave Concordia a good battle.”

The WWU men moved up a spot from 3rd at the end of the day Friday, while the women were 4th at the end of Friday and remained 4th on Saturday.

“The women moved up a spot from 5th to 4th based on the projections and scored quite a bit more than what they were projected to,” Halsell said. “Both teams battled hard – two good, quality teams and I’m very proud of them.”

The Vikings concluded the conference meet with a pair of GNAC individual champions among 12 All-GNAC (top-3 individual event finish) performances. Junior Maddie Taylor (Seattle, WA/Auburn Mountainview/Montana) become the high jump champion on Friday while sophomore Cordell Cummings (Arlington, WA) claimed the 110m hurdles title on Saturday.

WWU Men Saturday Highlights

After qualifying with the 5th-fastest time in Friday’s preliminaries (15.44), Cummings won the 110m title in a personal-best time of 14.97 ranking No. 10 on the WWU top-10 list. It was the second career GNAC title for Cummings, who was the 400m hurdles champion as a freshman in 2017.

He became the third Viking (fifth overall title) to win the event at the outdoor championships, joining a pair of two-time champions in former Vikings Logan Myers (2013, 2014) and Travis Milbrandt (2015, 2016). With the title for Cummings on Saturday, WWU has won five of the last six 110m hurdles titles at the outdoor conference meet.

Cummings also recorded an NCAA II provisional-qualifying and personal-best time in the 400m hurdles, placing 2nd in a time of 52.88 for the No. 5 time in GNAC history and No. 3 time on the WWU top-10 list. He was 2nd to Simon Fraser’s Vladislav Tsygankov, who claimed 1st in 52.12.

Junior Reid Lovercamp (Wenatchee, WA) finished 3rd in the 400m hurdles to give the Vikings two All-GNAC finishes in the event, recording a personal-best time of 54.07 as the No. 9 time on the WWU top-10 list. Sophomore Aaron Bosscher (Lynden, WA/Cornerstone Christian) was 7th in a time of 58.44 as the Vikings scored 16 points in the event.

Between his 110m hurdles title and placing 2nd in the 400m hurdles, Cummings scored 18 points at the meet to tie for 6th-most points by a GNAC individual on the men’s side. 

Cordell (Cummings) coming in and winning those 110m hurdles, it was very close, and then to push Vlad (Vladislav Tsygankov) like he did in the 400m hurdles – he battled hard just like the whole team did,” Halsell said.

Junior Alex Barry (Sequim, WA) led three Vikings in the javelin with a 2nd-place finish for All-GNAC honors, unleashing a personal-best throw of 65.63m (215-4). The provisional-qualifying mark improved upon his previous provisional qualifier and personal best (64.77m/212-6). The throw ranks No. 2 in WWU history, No. 9 in GNAC history and among the top 15 nationally as of Saturday.

Freshman Mason Salley (Bremerton, WA/Central Kitsap) joined Barry among the top 8 with a provisional-qualifying and personal-best throw of 60.30m (197-10) to place 4th as the Vikings picked up 13 points in the javelin.

WWU Women Saturday Highlights

The WWU women’s 4x100m relay team of sophomore Kelsey McLean (Kirkland, WA/Juanita), sophomore Hannah Bradley (Bellingham, WA), junior Savannah Smith (Renton, WA) and junior Emily Sytsma (Lynden, WA/Lynden Christian/Concordia) placed 2nd on Saturday with a time of 47.24, trailing only Seattle Pacific (46.60). The season-best time for the Vikings is No. 2 on the WWU top-10 list.

Smith earned All-GNAC honors in the 200m, placing 3rd with a time of 25.17 during the final on Saturday. Bradley followed in 4th with a personal-best time of 25.20, ranking No. 5 on the WWU top-10 list. Smith’s personal-best time (24.83) is No. 2 in WWU history.

The WWU women scored 22 points in the pole vault and 13 in the javelin, led by a pair of All-GNAC 2nd-place finishes.

In the pole vault, senior Anna Paradee (Tacoma, WA/Decatur) finished 2nd (3.68m/12-0 ¾) after a jump-off with Central Washington’s Halle Irvine. WWU claimed places 4-5-6-7 as well, with sophomore Jewels Oliquiano (Kaneohe, HI/Castle) in 4th (3.53m/11-7), junior Rachael Roberts (Woodinville, WA/Bellevue College in 5th (3.38m/11-1), freshman Hannah Dodson (Seattle, WA/Nathan Hale) in 6th (3.23m/10-7) and sophomore Amanda Andersen (Richland, WA/Hanford) in 7th (3.23m/10-7).

With the 2nd-place finish, Paradee became a four-time All-GNAC honoree in the outdoor pole vault after placing 3rd twice (2015, 2017) and winning the conference title in 2016.

Sophomore Raquel Pellecer (Sandy, OR/Portland State) placed 2nd in the javelin to lead four Vikings competing with a personal-best throw of 48.01m (157-6), improving upon her previous NCAA II provisional mark of 47.91m (157-2).

Her throw is a top-5 national mark as of Saturday and trailed only Ellie Logan of Northwest Nazarene with a mark of 49.45m (162-3) at the meet. Pellecer’s effort ranks No. 9 in GNAC history as well as No. 7 in WWU history.

Freshman Natalie Vetto (Kirkland, WA/Lake Washington) was 4th in the javelin with a personal-best throw of 46.38m (152-2), improving upon her previous provisional-qualifying mark of 44.94m (147-5) to give the Vikings 13 points in the event. Vetto’s throw is a top 15 national mark as of Saturday, ranking No. 9 in WWU history and No. 17 in GNAC history.

The field for the NCAA II Outdoor Championships will be posted on Tuesday, May 15. The national championships will take place May 24-26 in Charlotte, North Carolina.

----

The following are final team scores along with additional highlights from Saturday and a meet summary for WWU:

Men’s Team Scores:

  1. Concordia (138)
  2. Western Washington (127)
  3. Central Washington (123)
  4. Western Oregon (100)
  5. Northwest Nazarene (79)
  6. MSU Billings (74)
  7. Alaska Anchorage (720
  8. Simon Fraser (71)
  9. Saint Martin’s (20)
  10. Seattle Pacific (10)

Women’s Team Scores:

  1. Seattle Pacific (154.5)
  2. Central Washington (121)
  3. Concordia (121)
  4. Western Washington (105)
  5. Alaska Anchorage (100)
  6. Simon Fraser (87.5)
  7. Western Oregon (61)
  8. Northwest Nazarene (34.5)
  9. Saint Martin’s (23.5)
  10. Seattle Pacific (13)

---- 

100m (Women)

Hannah Bradley finished 7th in the 100m final on Saturday, adding 2 points to the WWU team score with a time of 12.49. During Friday’s preliminaries, Bradley recorded a time of 12.24 ranking No. 5 on the WWU top-10 list.

100m Hurdles (Women)

Freshman Claire Hansen (Federal Way, WA) placed 7th in the 100 hurdles final Saturday, crossing the line in 14.88 and scoring 2 team points for the Vikings. On Friday in the preliminaries, Hansen clocked a personal-best time of 14.76 ranking No. 8 on the WWU top-10 list.

400m (Women)

Savanah Smith finished 5th in a time of 56.49 during the 400m final, a personal-best effort ranking 4th on the WWU top-10 list. Emily Sytsma placed 7th (59.00) as the Vikings scored 6 points in the event.

400m Hurdles (Women)

Freshman Molly House (Auburn, WA/Auburn Mountainview) added a point for the Vikings in the 400m hurdles, finishing 8th with a time of 1:07.04.

4x400m Relay (Women)

The WWU 4x400m relay team of Sytsma, senior Deja Svastisalee (Spokane, WA/North Central), freshman Isabella Foos (Olympia, WA/Tumwater) and Smith finished 6th with a time of 4:00.86.

----

400m (Men)

Freshman Bryant Welch (Burien, WA/Mount Rainier) placed 7th in the 400m final with a time of 50.01 to add 2 points to the WWU team score.

800m (Men)

Junior Kyler Sager (Snohomish, WA/Everett CC) placed 8th in the 800m final, crossing the line in a time of 1:54.98 to add a team point to the WWU score. His personal-best time of 1:51.94 ranks as an NCAA II provisional-qualifying time and No. 4 on the WWU top-10 list.

1,500m (Men)

Junior James Jasperson (Lacey, WA/North Thurston/Everett CC) earned a top-8 finish in the 1,500m with a personal-best time of 3:54.71, placing 5th for 4 team points. Jasperson led three Vikings in the race.

5,000m (Men)

Junior Isaac Derline (Kent, WA/Kentridge) was the top WWU finisher of six Vikings in the 5,000m with a time of 15:02.01 to place 5th. Also among the top 8 in a scoring place was freshman Ben Jacot (Tacoma, WA/Curtis) in 8th (15:23.84) as WWU picked up 5 points in the event. 

4x100m Relay (Men)

The WWU 4x100m relay team of freshman Kyler Nygren (Olympia, WA/Black Hills), junior Daniel Jones (Ferndale, WA), Welch and sophomore Stedman Knox (Bothell, WA/Cedar Park Christian) finished 5th with a time of 43.07 for 4 team points.

4x400m Relay (Men)

The WWU 4x400m relay team of Lovercamp, freshman Sonny Chhim (Kelso, WA), Welch and freshman Myles Smith (Puyallup, WA) took 5th in the final men’s event of the meet in a season-best time of 3:17.70.

Hammer (Men)

Senior Brandon Pless (Sedro-Woolley, WA) and freshman Avery Lux (Fort Collings, CO/Fossil Ridge) each placed among the top 8 in the men’s hammer. Pless finished 5th for 4 team points with a throw of 54.68m (179-5), above the provisional-qualifying standard by shy of his season-best mark (54.95m/180-3). Lux claimed 8th place and a team point with a mark of 50.74m (166-6).

High Jump (Men)

The Vikings placed three competitors among the top 8 in the high jump, led by junior Tupre Wickliff (Vancouver, WA/Evergreen/Clark College). Wickliff, the 2018 GNAC Indoor Championships high jump champion, placed 4th Saturday at the outdoor championships with a height of 1.99m (6-6 ¼). Freshman Garrett Davies (Vancouver, WA/Mountain View) also cleared 1.99m (6-6 ¼), taking 5th on a fewer misses tiebreaker with a personal-best effort. Freshman Seren Dances (Port Townsend, WA) also finished in a scoring position for WWU, clearing a personal-best 1.94m (6-4 ¼) in 8th.

Triple Jump (Men)

Junior Jacob Ringold (Vancouver, WA/Columbia River) and senior Somit Chhim (Kelso, WA) were both among the top 8 in the triple jump for the Vikings. Ringold posted a leap of 13.88m (45-6 ½) to place 5th with a personal-best mark while Chhim finished 8th at a mark of 13.53m (44-4 ¾) as WWU added 5 team points in the event.

2018 GNAC Track & Field Championships
May 11-12, 2018
Monmouth, Ore. // McArthur Field (host: Western Oregon University)
#GNACTF // @GNACSports // @WWUTFXC

Complete WWU GNAC Championships Results (Saturday Results Highlighted)

GNAC Outdoor Championships Results

Women

Event

Place (Points)

Mark

Notable

Hannah Bradley

100m (Prelims)

6th

12.24q

No. 5 WWU history/PR

Emily Greene

100m (Prelims)

9th

12.47

PR

Kelsey McLean

100m (Prelims)

11th

12.59

 

Hannah Bradley

100m (Final)

7th (2)

12.49

 

Savannah Smith

200m (Prelims)

2nd

25.07q

Hannah Bradley

200m (Prelims)

5th

25.42q

Emily Sytsma

200m (Prelims)

14th

26.24

PR of 25.50 is No. 10 WWU history

Isabella Foos

200m (Prelims)

15th

26.46

 

Savannah Smith

200m (Final)

3rd (6)

25.17

PR of 24.83 is No. 2 WWU history

Hannah Bradley

200m (Final)

4th (5)

25.20

No. 5 WWU history/PR

Savannah Smith

400m (Prelims)

5th

57.13q

Emily Sytsma

400m (Prelims)

8th

58.30q

PR of 57.80 is No. 10 WWU history

Savannah Smith

400m (Final)

5th (4)

56.49

No. 4 WWU history/PR

Emily Sytsma

400m (Final)

7th (2)

59.00

PR of 57.80 is No. 10 WWU history

Shawnee Konrad

800m (Prelims)

11th

2:20.38

 

Aundrea Koger

1,500m

9th

4:45.23

 

Sophia Galvez

5,000m

9th

17:50.29

 

Alexandra Laiblin

5,000m

13th

18:26.55

 

Tovah Swartz-Ireland

5,000m

15th

18:44.54

 

Tracy Melville

5,000m

16th

18:50.14

PR of 17:23.72 is No. 10 WWU history

Peyton Shinnick

5,000m

17th

18:58.71

 

Sophia Galvez

10,000m

2nd (8)

37:11.23

                          No. 5 WWU history/PR

Tovah Swartz-Ireland

10,000m

5th (4)

38:28.89

PR

Tracy Melville

10,000m

6th (3)

38:59.17

PR of 37:32.86 is No. 9 WWU history

Alexandra Laiblin

10.000m

8th (1)

39:22.48

PR of 37:16.26 is No. 6 WWU history

Kelsey McLean, Hannah Bradley, Savannah Smith, Emily Sytsma

4x100m Relay

2nd (8)

47.24

No. 2 WWU history

Emily Sytsma, Deja Svastisalee, Isabella Foos, Savannah Smith

4x400m Relay

6th (3)

4:00.86

 

Claire Hansen

100m Hurdles (Prelims)

7th

14.76q

No. 8 WWU history/PR

Claire Hansen

100m Hurdles (Final)

7th (2)

14.88

 

Molly House

400m Hurdles (Prelims)

8th

1:06.39q

PR

Deja Svastisalee

400m Hurdles (Prelims)

10th

1:06.79

 

Molly House

400m Hurdles (Final)

8th (1)

1:07.04

 

Peyton Shinnick

3,000m Steeplechase

6th (3)

11:11.32

No. 5 WWU history/PR

Maddie Taylor

High Jump

1st (10)

1.66m (5-5 ¼)

PR of 1.70m is No. 5 WWU history/tied for No. 10 GNAC history/NCAA II prov.

Bridget Henry

High Jump

T12th

1.51m (4-11 ½)

 

Heather Faretta

High Jump

T19th

1.51m (4-11 ½)

 

Malea Munoz

Long Jump

13th

5.05m (16-7)

 

Devon Olson

Long Jump

20th

4.50m (14-9 ¼)

 

Devon Olson

Triple Jump

14th

9.87m (32-4 ¾)

 

Chanelle Eddy

Shot Put

16th

10.57m (34-8 ¼)

PR of 12.48m (40-11 ½) is No. 6 WWU history

Anna Paradee

Pole Vault

2nd (8)

3.68m (12-0 ¾)

PR of 4.01m (13-1 ¾) is GNAC/school record

Jewels Oliquiano

Pole Vault

4th (5)

3.53m (11-7)

PR of 3.56m (11-8) is No. 7 WWU history

Rachael Roberts

Pole Vault

5th (4)

3.38m (11-1)

PR of 3.57m (11-8 ½) is No. 6 WWU history

Hannah Dodson

Pole Vault

6th (3)

3.23m (10-7)

 

Amanda Andersen

Pole Vault

7th (2)

3.23m (10-7)

 

Mariah Brelsford

Pole Vault

11th

3.08m (10-1 ¼)

 

Shawnee Konrad

Pole Vault

13th

3.08m (10-1 ¼)

PR

Chanelle Eddy

Discus

4th (5)

43.79m (143-8)

PR of 44.04m (144-6) is No. 5 WWU history

Kiana Schwendeman

Discus

6th (3)

41.00m (134-6)

No. 10 WWU history/PR

Taliah Coe

Discus

15th

34.92m (114-7)

 

Kiana Schwendeman

Hammer

-

Foul

PR of 47.85m (157-0) is No. 4 WWU history

Raquel Pellecer

Javelin

2nd (8)

48.01m (157-6)

NCAA II prov./No. 9 GNAC history/No. 7 WWU history/PR

Natalie Vetto

Javelin

4th (5)

46.38m (152-2)

NCAA II prov./No. 17 GNAC history/No. 9 WWU history/PR

Hannah Nienaber

Javelin

10th

39.52m (129-8)

 

Taliah Coe

Javelin

14th

33.81m (110-11)

 

Men

Event

Place (Points)

Mark

Notable

Daniel Jones

100m (Prelims)

15th

11.26

 

Bryant Welch

200m (Prelims)

12th

22.22

PR of 21.80 is No. 7 WWU history

Daniel Jones

200m (Prelims)

15th

22.44

 

Stedman Knox

200m (Prelims)

18th

22.84

 

Bryant Welch

400m (Prelims)

7th

49.39q

 

Myles Smith

400m (Prelims)

9th

49.46

PR

Sonny Chhim

400m (Prelims)

13th

50.68

 

Bryant Welch

400m (Final)

7th (2)

50.01

 

Kyler Sager

800m (Prelims)

6th

1:54.51q

Enrique Gomez

800m (Prelims)

12th

1:56.17

 

Liam Cossette

800m (Prelims)

16th

1:57.05

 

Macauley Franks

800m (Prelims)

17th

1:57.36

 

Keaton Spiller

800m (Prelims)

19th

1:58.49

 

Kyler Sager

800m (Final)

8th (1)

1:54.98

PR of 1:51.94 is No. 4 WWU history/NCAA II prov.

James Jasperson

1,500m

5th (4)

3:54.71

PR

Ian Fay

1,500m

9th

3:59.05

PR

Liam Cossette

1,500m

13th

4:03.34

PR of 3:53.20 is No. 8 WWU history

Isaac Derline

5,000m

5th (4)

15:02.01

PR of 14.47.99 is No. 10 WWU history

Ben Jacot

5,000m

8th (1)

15:23.84

 

Ian Fay

5,000m

15th

15:45.36

 

Edward Kiolbasa

5,000m

16th

15:52.35

 

Peter Butler

5,000m

17th

15:52.81

 

Bentley Wilson

5,000m

18th

16:18.58

 

Peter Butler

10,000m

2nd (8)

32.09.95

 

Ben Jacot

10,000m

4th (5)

32:31.14

PR

Edward Kiolbasa

10,000m

5th (4)

32:31.77

 

Bentley Wilson

10,000m

6th (3)

32:39.93

PR

Kyler Nygren, Daniel Jones, Bryant Welch, Stedman Knox

4x100m Relay

5th (4)

43.07

 

Reid Lovercamp, Sonny Chhim, Bryant Welch, Myles Smith

4x400m Relay

5th (4)

3:17.70

 

Cordell Cummings

110m Hurdles (Prelims)

5th

15.44q

 

Aaron Bosscher

110m Hurdles (Prelims)

9th

15.54

PR

Seren Dances

110m Hurdles (Prelims)

12th

15.70

PR

Cordell Cummings

110m Hurdles (Final)

1st (10)

14.97

No. 10 WWU history/PR

Cordell Cummings

400m Hurdles (Prelims)

2nd

54.38q

Reid Lovercamp

400m Hurdles (Prelims)

3rd

55.31q

 

Aaron Bosscher

400m Hurdles (Prelims)

8th

57.83q

 

Cordell Cummings

400m Hurdles (Final)

2nd (8)

52.88

NCAA II prov./No. 5 GNAC history/No. 3 WWU history/PR

Reid Lovercamp

400m Hurdles (Final)

3rd (6)

54.07

No. 9 WWU history/PR

Aaron Bosscher

400m Hurdles (Final)

7th (2)

58.44

 

Ian Fay

3,000m Steeplechase

5th (4)

9:09.25

NCAA II prov./No. 3 WWU history/PR

Jackson McIlroy

3,000m Steeplechase

10th

9:37.11

PR

Dario Cirlincione

3,000m Steeplechase

16th

9:51.38

PR

Adam Thomas

Pole Vault

3rd (6)

4.43m (14-6 ½ )

 

J.T. Konrad

Pole Vault

4th (5)

4.43m (14-6 ¼)

PR of 5.00m (16-4 ¾) is No. 2 WWU history

Matt Coelho

Pole Vault

10th

3.98m (13-0 ¾)

 

Rudy Mataya

Pole Vault

-

NH

 

Seren Dances

Long Jump

3rd (6)

6.74m (22-1 ½)

PR of 7.10m (23-3 ½) is No. 6 WWU history

Nick Makrakis

Long Jump

8th (1)

6.54m (21-5 ½)

 

Kyler Nygren

Long Jump

10th

6.47m (21-2 ¾)

 

Cyrus McAllister

Long Jump

13th

6.36m (20-10 ½)

 

Jacob Ringold

Long Jump

15th

6.17m (20-3)

 

Jacob Ringold

Triple Jump

5th (4)

13.88m (45-6 ½)

PR

Somit Chhim

Triple Jump

8th (1)

13.53m (44-4 ¾)

 

Nick Makrakis

Triple Jump

11th

13.33m (43-9)

 

Seren Dances

Triple Jump

12th

13.31m (43-8)

 

Tupre Wickliff

High Jump

4th (5)

1.99m (6-6 ¼)

PR of 2.06m (6-9) is NCAA II prov./tied for No. 5 WWU history/tied for No. 5 GNAC history

Garrett Davies

High Jump

5th (4)

1.99m (6-6- ¼)

PR

Seren Dances

High Jump

8th (1)

1.94m (6-4 ¼ )

PR

Nick Makrakis

High Jump

10th

1.89m (6-2 ¼)

Tied PR

Ben Malquist

Shot Put

14th

14.31m (46-11 ½)

 

Brandon Pless

Shot Put

19th

13.84m (45-5)

PR of 16.15m (53-0) is No. 3 WWU history

Brandon Pless

Discus

4th (5)

48.61m (159-6)

PR of 51.37m (168-6) is No. 3 WWU history

Ben Malquist

Discus

-

Foul

 

Brandon Pless

Hammer

5th (4)

54.68m (179-5)

NCAA II prov., but shy of season-best mark, PR of 54.98m (180-4 ¾) is No. 3 WWU history,

Avery Lux

Hammer

8th (1)

50.74m (166-6)

PR of 52.54m (172-1) is No 7 WWU history

Alex Barry

Javelin

2nd (8)

65.63m (215-4)

NCAA II prov./No. 2 WWU history/No. 8 GNAC history/PR

Mason Salley

Javelin

4th (5)

60.30m (197-10)

NCAA II prov./PR

Cooper McNatt

Javelin

10th

53.44m (175-4)

 

 

Meet

Date

Location

Ed Boitano Invitational

March 3

Baker Stadium (Tacoma, WA)

PLU Open

March 10

PLU Track & Field Facility (Parkland, WA)

SPU Doris Heritage Track Festival

March 24

West Seattle Stadium (Seattle, WA)

San Francisco State Distance Carnival

March 30-31

Chabot College (Hayward, CA)

Stanford Invitational

March 30-31

Cobb Track and Angell Field (Stanford, CA)

UBC Open

March 30-31

Rashpal Dhillon Oval (Vancouver, BC)

UPS Shotwell Invitational

March 31

Baker Stadium (Tacoma, WA)

WWU Team Invitational

April 6

Civic Stadium (Bellingham, WA)

SMU Jay Hammer Meet

April 14

SMU Track & Field Complex (Lacey, WA)

Brian Clay Invitational

April 18-20

Cougar Athletic Stadium (Azusa, CA)

Beach Invitational

April 20-21

Jack Rose Track (Long Beach, CA)

WWU Ralph Vernacchia Track & Field Meet

April 28

Civic Stadium (Bellingham, WA)

GNAC Combined Event Championships

April 30-May 1

Brian and Nichole Bohner Track (Nampa, ID)

Ken Shannon Invitational

May 4-5

Husky Stadium (Seattle, WA)

GNAC Championships

May 11-12

McArthur Field (Monmouth, OR)

NCAA Championships

May 24-26

Irwin Belk Complex (Charlotte, NC)

 

Headlines

Schedules
Vikings Photos

VIKINGS TRENDING WALL

Partners and Sponsors