Drake and Reichert finish one-two in women's javelin at NCAA II Nationals

WWUVIKINGSDOTCOM Katie Reichert and Bethany Drake
WWUVIKINGSDOTCOM
Katie Reichert and Bethany Drake
WWUVIKINGSDOTCOM

May 24, 2014

Video interview with Bethany Drake and Katie Reichert by Mark Moschetti

Video interview with Frank Catelli by Mark Moschetti

ALLENDALE, Mich. - Western Washington University's Bethany Drake (So., Sandy, OR) and Katie Reichert (So., Longview/Kelso) finished one-two in the women's javelin by the thinnest of margins in final-day action Saturday at the NCAA Division II National Outdoor Track and Field Championships being held at Grand Valley State University Stadium.

That highlighted an outstanding three-day performance at nationals by the Vikings. The women finished 11th with 23 points and the men 15th with 16 points.

"This has been amazing," said WWU head coach Pee Wee Halsell (27th year). "Nothing went wrong. All of our athletes competed and all of them were victorious in their different ways."

Drake, who entered the meet as the national leader with a school-record throw of 169-6, was in second place behind Mary Riley of Central Missouri (161-10 on first attempt) after her three preliminary throws, but then uncorked an effort of 165-3 on the first of her three attempts in the finals.

As it turned out, Drake needed every inch as Reichert had a career-best by well over two feet of 165-2 on her final attempt, moving from ninth place all the way to second.

"I came into this meet just trying to stay relaxed," said Drake. "I couldn't imagine having anyone better beside me (Reichert) and we stayed right there with each other. It was exciting."

Drake becomes WWU's 15th individual national champion in track and field and the fourth in the women's javelin. The Vikings' Monika Gruszecki was the NCAA II champion in 2007 and 2011, and Joan Williamson took the NAIA title in 1984.

The one-two national finish was a school first.

"It was a joke (between us). We wanted to tie," said Reichert. "I think that was about as close as we could get," added Drake.

Drake entered the competition ranked No.1 nationally at 169-6 and Reichert was No.3 at 162-8.

Bethany Drake Photo by Kyle Terwillegar/USTFCCCA

The national competition was the second for both Drake and Reichert. Drake placed 13th last year, and Reichert was seventh in 2012.

Katie Reichert Photo by Kyle Terwillegar/USTFCCCA

Frank Catelli (So., Sequim) placed third for the Vikings in the men's shot put, breaking the 60-foot barrier for the first time with a school-record mark of 60-10 1/2 on his third attempt. He led the competition at that point.

"It's hard to explain because the best throw always feels like you could throw a lot harder and that's what it felt like," Catelli said. "I got my legs into it which I don't normally do."

Minnesota State's Christopher Reed won the event on his last throw, which went 65-4 3/4. Wesley Lavong of Adams State was second at 62-7 3/4 on his fourth attempt.

"I thank the competition," said Catelli. "If it was not there, I don't think that I could have pushed myself to get that pr."

The Vikings' Alex Donigian (So., Mission Viejo, CA/Trabuco Hills), who narrowly made it into the finals, placed fifth in the men's 100 meters with a time of 10.61. He is the first athlete in the 14-year history of the Great Northwest Athletic Conference to receive national points in that event.

Donigian broke his own school record in the prelims, being clocked in 10.46.

WWU's Slater Hirst (Jr., Shoreline/Kings) placed fourth in the men's javelin and teammate John Haskin (So., Bainbridge Island) was eighth.

On his third attempt, Hirst unleashed a throw of 216-7, breaking his own school record set two weeks ago by nearly two feet. Haskin had a throw of 204-11 on his fifth attempt. That was just three inches short of his season and personal best.

On Friday, the Vikings' Katelyn Steen (Jr., Sammamish/Eastlake) placed fourth in the women's 3,000 steeplechase final. She was clocked in 10:20.66, bettering her own school record by nearly 14 seconds.

Catelli finished 13th in the men's discus on Friday with a mark of 168-3, and Lindsay Wells (Sr., Seattle Nathan Hale) was 12th in the women's hammer on Thursday at 169-5.

WISH ALMOST CAME TRUE FOR 1-2 JAV DUO by Mark Moschetti

Long before the season started, Bethany Drake and Katie Reichert talked to each other about the possibility of a 1-2 finish at the NCAA meet - and on Saturday, that's exactly what they did.

But in their version of a perfect world, it would have been a 1-1 finish instead. It almost happened, as Drake won with a throw of 165 feet, 3 inches, and Drake - thanks to a career-best toss on her final attempt - was at 165-2.

"It was a joke: We wanted to tie," Reichert said, unable to contain her laughter. Chimed in Drake, "That was about as close as we could get.

It was a come-from-behind effort for both Vikings. Drake, the top seed, started the finals in second place at 161-2 ½, trailing leader Mary Riley of Central Missouri by eight inches. Reichert was way back in eight place among the nine competitors at 145-7.

Drake took care of business right away, uncorking what became the title winner on her first finals attempt.

"It felt good and felt smooth - I didn't know what (the distance) would be," she said. "I just tried to stay relaxed."

Reichert was a little more dramatic. She was actually in ninth place coming into her final throw - not even in the podium group (the top eight make the stand). But than came her 165-2. That was 50.34 on the metric scale, her first throw ever beyond 50 meters.

Definitely it wasn't how I planned it," Reichert said with a laugh, "but I still got what I can be proud of."

BEST THROWS ARE THE EASIEST by Mark Moschetti

Athletes atop the leaderboard, no matter what their sport, make it all seem so simple. Western Washington sophomore Frank Catelli says it's no different in the shot put.

Catelli came up with a career-best throw of 60 feet, 10 ½ inches to close out the preliminaries as the temperature pushed toward 80 degrees on Saturday afternoon. That bumped him way up the standings and ultimately gave him third place.

"It's hard to explain - the best throw always feels like you could have thrown it a lot better," Catelli said. "That's what it felt like. I got my legs into it, which I don't normally do. It kind of flew off my hand. After I did a spin and looked back, it was definitely a PR, and I was excited."

In fact, it was Catelli's first-ever throw beyond 60 feet. His second one didn't take nearly as long to come. He launched another 60-footer (60-5 ¾) on his second of three attempts in the finals.

"That's the hump I've been trying to get over," he said. "My goal for next year is going to be 64. I'm going to be working with my high school coach all summer and hopefully, we can get that mark early and exceed some more standards.

WWU INDIVIDUAL NATIONAL CHAMPIONS

Don Tretheway, Men's Track & Field (3000 meter steeplechase), 1960 (NAIA)

Bill Wright, Men's Golf, 1960 (NAIA)

Dave Emery, Swimming (100 yard butterfly), 1965 (NAIA)

Dave VanderGriend, Men's Track & Field (Javelin), 1968 (NAIA)

Hester Hill & Judy Vose, Badminton (Doubles), 1971

Wendy Taylor, Women's Track & Field (100 meter hurdles), 1973 (AIAW)

Kristy Dees, Women's Track & Field (High Jump), 1984 (NAIA)

Joan Williamson, Women's Track & Field (Javelin), 1984 (NAIA)

Amy Cameron, Women's Track & Field (100 meter hurdles), 1997 (NAIA)

Monika Gruszecki, Women's Track & Field (javelin), 2007 (NCAA II)

Emily Warman, Women's Indoor Track & Field (triple jump), 2009 (NCAA II)

Ryan Brown, Men's Indoor Track & Field (pole vault), 2010 (NCAA II)

Ryan Brown, Men's Outdoor Track & Field (pole vault), 2010 (NCAA II)

Ryan Brown, Men's Indoor Track & Field (pole vault), 2011 (NCAA II)

Ryan Brown, Men's Outdoor Track & Field (pole vault), 2011 (NCAA II)

Sarah Porter, Women's Outdoor Track & Field (10,000 meters), 2011 (NCAA II)

Monika Gruszecki, Women's Outdoor Track & Field (javelin), 2011 (NCAA II)

Bethany Drake, Women's Outdoor Track & Field (javelin), 2014 (NCAA II)

Women's Javelin - WWU finishes

1973 - Sherry Stripling, 3rd AIAW
1981 - Joan Williamson, 8th AIAW
1982 - Joan Williamson, 4th NAIA
1983 - Joan Williamson, 5th NAIA
1984 - Joan Williamson, 1st NAIA
1988 - Maureen Christman, 6th NAIA
2003 - Stacey Hopkins, 7th NCAA II
2004 - Stacey Hopkins, 12th NCAA II
2007 - Monika Gruszecki, 1st NCAA II
2008 - Monika Gruszecki, 2nd NCAA II
2011 - Monika Gruszecki, 1st NCAA II
2012 - Katie Reichert, 7th NCAA II
2013 - Bethany Drake, 13th NCAA II
2014 - Bethany Drake, 1st NCAA II, Katie Reichert, 2nd NCAA II

Women's Track and Field: Drake, Reichert Finish 1-2 in Javelin; Fricker Races To Win in 800

ALLENDALE, Mich. - By the thinnest of margins, Western Washington's Bethany Drake edged teammate Katie Reichert for the women's javelin title in the NCAA Division II Track and Field National Championships at Grand Valley Stadium Saturday.

Drake's title was the first of two for GNAC athletes Saturday as McKayla Fricker later won the women's 800 meters in a career-best time of 2:06.18.

Drake, who came into the meet as the national javelin leader with a GNAC-record throw of 169-6, was in second place behind Mary Riley of Central Missouri after her three preliminary throws, but then uncorked a throw of 165-3 on the first of her three attempts in the finals.

As it turned out, she needed every inch as Reichert had a career-best of 165-2 on her final attempt, moving from ninth place all the way to second. Reichert's throw was the third longest in GNAC history.

Drake and Reichert's 1-2 finish earned Western Washington 18 points. Along with the five points Katelyn Steen received Friday for finishing fourth in the steeplechase, the Vikings ended up 11th with 23 points.

"I came into this meet just trying to stay relaxed," said Drake. "I couldn't imagine having anyone better beside me (Reichert) and we stayed right there with each other. It was exciting."

GNAC athletes grabbed three of the top five slots as Seabre Church of Western Oregon finished fifth with a career-best throw of 156-3. That was a six-inch improvement for Church, who ranks eighth on the GNAC All-Time Performance list. She came into the meet seeded eighth.

Church finished behind Riley, who had a best of 163-0 to place third and Samantha Taylor of Slippery Rock who placed fourth with a throw of 160-8.

Freshman Kali Walker of Saint Martin's finished 14th with a mark of 136-2.

Drake, Reichert and Church's All-American finishes were the 30th, 31st and 32nd in the women's javelin in GNAC history including four first-place finishes, six seconds, five thirds, four fourths, five fifths, five sixths, one seventh (Reichert in 2012 with a throw of 152-2) and two eighths.

It's been by far-and-away the conference's most successful event in the national meet in the GNAC's 13-year history.

Also earning All-America honors in a field event was Central Washington high jumper Tayler Fettig who placed sixth with a best of 5-7.

In running events, Fricker and Ivy O'Guinn of Alaska Anchorage joined the All-American parade.

Fricker bettered her previous career-best by .67 seconds in winning the 800 in the fifth-best time in GNAC history. It was also the fastest time ever by a GNAC woman in the national meet.

She is the third GNAC athlete, including the last two, to win the event. Ashley Puga of Northwest Nazarene finished first in 2009 and Helen Crofts of Simon Fraser won it last year.

O'Guinn earned six team points for the Seawolves by finishing third in the 1500 meters in a time of 4:26.80.

Only Jessica Pixler of Seattle Pacific, a three-time champion (2007, 09-10), has ever had a better national finish in GNAC history in the 1500. Puga also had a third place finish in 2008.

NCAA Division II Women's Track & Field (May 22-24 at Allendale, Mich.)

Team Scores - 1. Lincoln, Mo., 64, 2. Johnson C. Smith 59,3. Grand Valley State 53, 4. Adams State 39, 5. Ashland 38, 11. Western Washington 23, 16. Alaska Anchorage 16, 23. Seattle Pacific 10, 48. Western Oregon 4, 53. Central Washington 3.

SATURDAY: Javelin - 1. Bethany Drake, WWU, 50.36 - 165-3; 2. Katie Reichert, WWU, 50.35 - 165-2; 5. Seabre Church, WOU, 47.63 - 156-3; 14. Kathryn Walker, SMU, 41.51 - 123-11. 1500 - 3. Ivy O'Guinn, UAA, 4:26.70. 800 - 1. McKayla Fricker, SPU, 2:06.18. High Jump - 5. Tayler Fettig, CWU, 1.70 - 5-7. 5000 11. Joyce Kipchumba, UAA, 16:50.38; 21. Jordan Rehfeld, NNU, 17:27.87.

FRIDAY: Heptathlon - 2. Karolin Anders, UAA, 5375 (Day 2: Long Jump - 3rd, 5.59 - 18-4 1/4; Javelin - 2nd, 37.60 - 123-4; 800 - 8th, 2:22.37). 200 Prelims - 22. Jamie Ashcroft, UAA, 24.74. 800 Prelims - 1. McKayla Fricker, SPU, 2:07.52 (advances); 13. Sarah Sawatzky, SFU, 2:10.55; 14. Lynelle Decker, SPU, 2:10.82; 17. Natalie Evans, NNU, 2:11.23. Steeplechase - 4. Katelyn Steen, WWU, 10:22.66. 4x400 Relay Prelims - 12. Seattle Pacific (Kishia Mitchell, Tasia Baldwin, Jasmine Johnson, McKayla Fricker) 3:46.30.

THURSDAY: Heptathlon - 3. Karolin Anders, UAA, 3,236 (Day 1: 100 Hurdles - 13th, 14.89; High Jump - 2nd, 1.73 - 5-8; Shot Put - 3rd, 11.99 39-4; 200 - 9th, 25.64). Hammer - 12. Lindsay Wells, WWU, 51.64 - 169-5. 4x100 Relay Prelims - 12. Alaska Anchorage (Makenzie Harsch, Rosie Smith, Sasha Halfyard, Jamie Ashcroft) 47.46 (did not advance). 1500 Prelims - 9. Ivy O'Guinn, UAA, 4:29.66 (advances); 20. Connie Morgan, CWU, 4:43.72. 100 Prelims - 11. Jamie Ashcroft, UAA, 11.69. Steeplechase Prelims - 1. Katelyn Steen, WWU, 10:39.10 (advances); 18. Dani Eggleston, CWU, 11:11.88. 10,000 - 7. Joyce Kipchumba, UAA, 35:35.61.

Men's Track & Field: UAA's Burghagen Finishes Second in Javelin at NCAAs

ALLENDALE, Mich. - Alaska Anchorage's Franz Burghagen hurled the javelin 222 feet, 7 inches Saturday to finish second in the NCAA Division II Track and Field National Championships at Grand Valley State Stadium.

Burghagen was one of four GNAC athletes to reach the finals in the event. Three of them placed in the Top 8 to earn All-American honors.

Meanwhile, Western Washington's Frank Catelli became the first shot putter in GNAC history to crack the 60-foot barrier, finishing third with a throw of 60-10 1/2 as he added 15 1/2 inches to his own GNAC record.

He actually broke the 60-foot barrier twice; first with his throw of 60-10 1/2 on his third attempt and then on his fifth try when he putted 60-5 3/4.

Western Washington also had two All-American performances in the javelin. Slater Hirst finished fourth with a career-best of 216-7 and John Haskin finished eighth with a throw of 204-11.

Just missing a Top 8 position in the javelin was Justin Larson of Western Oregon who finished ninth with a mark of 203-10. The Wolves' Shane Brooks placed 12th with a distance of 198-1.

Burghagen, a junior from Berlin, Germany, improved on his third-place finish from last year though his distance was nearly eight feet shorter when he threw the implement 230-4.

For a while Saturday he was in the lead after posting what turned out to be his best throw on his first attempt. However, on the third-go-around, David Reinhardt of Slippery Rock, who threw 186-10 and 196-1 in his two attempts, unleashed a throw of 225-10. That was just one of two throws of 200 feet for the eventual winner.

Meanwhile, Burghagen was more consistent as he had throws of 207-4, 203-6, 207-6 and 218-8 on his last four tries after fouling in the second round.

Hirst's fourth-place effort was 23 inches better than his previous best. That left him in fifth place on the GNAC all-time list. Haskin's eighth-place throw was just three inches shy of his career best, while Larson and Haskin came up three feet and seven sheet shy of their career bests.

In the lone running event involving a GNAC male athlete Saturday, Alex Donigian finished fifth in the 100 meters in a time of 10.61 to earn four team points for the Vikings. Donigian, who became the first GNAC athlete to score points in the 100, came into the meet seeded just 14th.

WWU finished the meet in 15th place with 16 points, the most-ever for the Vikings in the 13-year history of the GNAC. Alaska Anchorage had 10 points, good for 22nd place.

NCAA Division II Men's Track & Field (May 22-24 at Allendale, Mich.)

Team Scores - 1. St. Augustine's 112, 2. Adams State 67, 3. Ashland 53, 4. TAMU-Kingsville 49, 5. Pittsburg State 36, 15. Western Washington 16, 22. Alaska Anchorage 10.

SATURDAY: Javelin - 2. Franz Burghagen, UAA, 67.84 - 222-7; 4. Slater Hirst, WWU, 66.02 - 216-7; 8. John Haskin, WWU, 62.47 - 204-11; 9. Justin Larson, WOU, 62.47 - 204-11; 13. Shane Brooks, WOU, 60.39 - 198-1. Shot Put - 3. Frank Catelli, WWU, 18.55 - 60-10 1/2. 100 - 5. Alex Donigian, WWU, 10.61.

FRIDAY: Decathlon - 7. Cody Thomas, UAA, 7189 (Day 2: 110 Hurdles - 9th, 15.23; Discus - 10th, 37.68 - 123-7; Pole Vault - 14th, 3.90 - 12-9 1/2; Javelin - 7th, 49.25 - 161-7; 1500 - 8th, 4:44.57). Discus - 13. Frank Catelli, WWU, 51.29 - 168-3. 200 Prelims - 13. Tyrell Williams, WOU, 21.31. 800 Prelims - 18. Josh Hanna, WOU, 1:54.62.

THURSDAY: Decathlon 3 - Cody Thomas, UAA, 3929 (Day 1: 100 - 4th, 11.02; Long Jump - 6th, 6.88 - 22-7; Shot Put - 10th, 11.96 - 39-3; High Jump - 3rd, 1.98 - 6-6; 400 - 1st. 48.21. 1500 Prelims - 16. Isaac Kangogo, UAA, 3:58.62. 100 Prelims - 10. Alex Donigian, WWU, 10.46 (advances); 11. Rimar Christie, NNU, 10.46. Steeplechase Prelims - 19. Brady Beagley, WOU. 9:55.64; 20. Oliver Jorgensen, SFU, 10:01.16.

Notes From Allendale: Fricker Holds Off Challenge to Win First National Title

BY MARK MOSCHETTI

ALLENDALE, Mich. - She saw a challenge lurking behind her in the shadows.

But in front of McKayla Fricker, it was nothing but broad daylight ...

... all the way to the finish line.

The Seattle Pacific senior, after a near-miss at the national indoor 800-meter title in March, won the outdoor crown going away on Saturday night, pulling into the lead up the back side early in the second and final lap, then cruising down the homestretch at the NCAA Division II championship meet.

She came through the wire in 2 minutes, 6.18 seconds - a personal best by nearly three-quarters of a second and a winning margin of well over a full second ahead of Shawnee Carnett of Concord (W.V.) at Grand Valley Track & Field Stadium.

"It's unreal. I just can't believe it just happened," Fricker said after tasting a national title for the first time. "It's what I've been determined to do ever since I set foot at SPU - just to persevere and stay determined after everything I've been through in the last four years.

"To be able to do it like this is just surreal."

Carnett was the runner who fended off a charging Fricker to win the indoor crown by half a second on March 15 in Winston-Salem, N.C.

Once again on Saturday, with the temperatures somewhat more pleasant toward evening after touching 80 earlier in the day, it was she who had the best chance to chase Fricker down.

Fricker (Canby, Ore.) was in fourth place, but right with the lead pack - including Carnett - as she took the bell lap. Coming out of the curve to start up the back of the bright blue oval, Fricker surged into the lead, and quickly started to stretch it.

"When she came around (the end of the first lap) at 62, 63 seconds, we kind of knew that it was to play in her hands a little bit," Falcon assistant coach Audra Smith said. "She has been through that so many times before, that you just knew she was in good position, and it was going to be game over.

"She had three more gears - and two more gears after that," Smith added with a laugh.

Carnett attempted to close some ground going around the last curve on the bright blue oval. But Fricker responded immediately.

"I saw the shadow of Shawnee behind me, and did not let her get close to me. I just kept going," Fricker said. "I don't know where she's at coming down that last stretch. I kind of checked a little bit and kind of just kept running for it, running scared all the way through the finish."

By the time Fricker entered the final 75 straightaway, the outcome no longer was in doubt. Her 2:06.18 easily beat her mark of 2:06.85 and the 2:07.52 she posted in Friday's preliminaries. Carnett, who had the D2's top time of 2:06.19 coming into the meet, clocked 2:07.53 on Saturday.

"About five to 10 meters before the finish, I knew I had it," she said, "and I was just 'Yes. Really? Really? Wow."

Waiting for Fricker at the awards stand was her father, Mark, to hand out the trophies. That task usually goes to the winner's head coach, but SPU's Karl Lerum is not in Michigan this week, as he sent assistants Audra Smith and Chris Reed along with the team's six athletes.

It was Reed who walked up to Mark Fricker, himself a former star runner at Oregon State, handed over his coaches pass, and told him that he should hand out the awards.

"That was really special," McKayla Fricker said. "I either wanted only him or Karl, and since Karl wasn't able to be here, I had my dad."

Fricker's victory gave her another All-American honor. She finished her career with six of them.

WISH ALMOST CAME TRUE FOR 1-2 JAV DUO

Long before the season started, Bethany Drake and Katie Reichert talked to each other about the possibility of a 1-2 finish at the NCAA meet - and on Saturday, that's exactly what they did.

But in their version of a perfect world, it would have been a 1-1 finish instead. It almost happened, as Drake won with a throw of 165 feet, 3 inches, and Drake - thanks to a career-best toss on her final attempt - was at 165-2.

"It was a joke: We wanted to tie," Reichert said, unable to contain her laughter. Chimed in Drake, "That was about as close as we could get.

It was a come-from-behind effort for both Vikings. Drake, the top seed, started the finals in second place at 161-2, trailing leader Mary Riley of Central Missouri by eight inches. Reichert was way back in eight place among the nine competitors at 145-7.

Drake took care of business right away, uncorking what became the title winner on her first finals attempt.

"It felt good and felt smooth - I didn't know what (the distance) would be," she said. "I just tried to stay relaxed."

Reichert was a little more dramatic. She was actually in ninth place coming into her final throw - not even in the podium group (the top eight make the stand). But than came her 165-2. That was 50.34 on the metric scale, her first throw ever beyond 50 meters.

Definitely it wasn't how I planned it," Reichert said with a laugh, "but I still got what I can be proud of."

BURGHAGEN'S TOUGHEST COMPETITION NEXT YEAR? HIS RETURING TEAMMATE

After a second-place finish in the javelin on Saturday that he said left him "a little disappointed," Alaska Anchorage junior Franz Burghagen can look forward to a 2015 season in which he can get even better by going up against a national championship-caliber thrower every day.

That thrower is none other than Seawolves teammate Cody Parker, who won the 2013 NCAA title with a monster throw of 255 feet, 10 inches, while Burghagen finished third at 230-4. Parker missed this season recovering from elbow surgery.

"I'm sorry for Cody that he couldn't be here today," Burghagen said. "Next year, he'll be back, hopefully."

The two of them working together again could make both even more formidable.

"It's not just the technique," Burghagen said of having his training partner with whom to collaborate, "it's everything. We can make up little practice competitions around everything we do."

Burghagen came into the Saturday's event with the second-best mark of 229-2 1/2 -- half an inch behind UC San Diego's Nash Howe. Ironically, both Burghagen and Howe had their best throw of the day on their first attempt: 222-7 for Burghagen, 211-0 for Howe. Burghagen's mark stood up as the leader until David Reinhardt of Slippery Rock, a sophomore, unleashed his eventually winning toss of 225-9 ½ on the final throw of the preliminary round.

Burghagen went as far as 218-8 in the finals; Reinhardt 's best of his final three was 213-8.

"That's how it is, especially in the javelin - there's so many ups and downs," Burghagen said. "The guy who won had a great day, and he PR'd by 4 meters. One day, there's the throw, the other day, it's not."

BEST THROWS ARE THE EASIEST

Athletes atop the leader board, no matter what their sport, make it all seem so simple. Western Washington sophomore Frank Catelli says it's no different in the shot put.

Catelli came up with a career-best throw of 60 feet, 10 ½ inches to close out the preliminaries as the temperature pushed toward 80 degrees on Saturday afternoon. That bumped him way up the standings and ultimately gave him third place.

"It's hard to explain - the best throw always feels like you could have thrown it a lot better," Catelli said. "That's what it felt like. I got my legs into it, which I don't normally do. It kind of flew off my hand. After I did a spin and looked back, it was definitely a PR, and I was excited."

In fact, it was Catelli's first-ever throw beyond 60 feet. His second one didn't take nearly as long to come. He launched another 60-footer (60-5 ¾) on his second of three attempts in the finals.

"That's the hump I've been trying to get over," he said. "My goal for next year is going to be 64. I'm going to be working with my high school coach all summer and hopefully, we can get that mark early and exceed some more standards.

THIRD TIME - AND FOURTH THROW - WERE CHURCH'S CHARMS

In two previous trips to nationals, Western Oregon's Seabre Church had never finished higher than double digits in the women's javelin.

It almost happened again Saturday. But Church got out of prelims as the ninth and last qualifier, then immediately uncorked a career-best throw of 156-3 on her first attempt of the finals and fourth overall of the day to snag fifth place and an All-American honor.

"My senior year, I expected a lot of myself, especially coming in ranked eighth. I at least wanted eighth or better," Church said.

Church said the key was just calming herself down a little.

"I have a really big problem with being nervous," she said. "I went and talked to my coaches, and they helped me with my breathing and just tried to give me different tips. Just talking to them lightened my mood and made me relax a lot more."

Licensed to PrimeTime Timing - Contractor License
                                       HY-TEK's Meet Manager 5/24/2014 10:44 PM
                        NCAA Division II Championships
                     Grand Valley State University and the
       West Michigan Sports Commission, Hosts   - 5/22/2014 to 5/24/2014
                                    Results

Women 100 Meter Dash ================================================================================= 9 Advance: Top 2 Each Heat plus Next 3 Best Times Championship: * 11.18 5/22/2009 B Pierre, S Hackett, St Aug., Lincoln Collegiate: # 10.78 6/2/1989 Dawn Sowell, LSU Name Year School Seed Prelims Wind H# ================================================================================= Preliminaries 1 341 Danielle Williams SR Johnson C. S 11.52 11.16Q 4.7 3 2 375 Janae Johnson JR Lincoln (Mo. 11.60 11.36Q 3.2 1 3 120 Chamekea Davis SO Benedict 11.57 11.52Q 2.5 2 4 472 Ada Udaya JR New Haven 11.34 11.38Q 3.2 1 5 371 Yanique Ellington JR Lincoln (Mo. 11.52 11.40Q 4.7 3 6 653 Kaina Martinez JR Tamu-Kingsvi 11.50 11.63Q 2.5 2 7 612 Ornella Livingston SO St. Augustin 11.65 11.57q 4.7 3 8 43 Katelin Barber JR Alabama-Hunt 11.68 11.61q 3.2 1 9 1 Dinesha Bean SR Academy of A 11.68 11.63q 2.5 2 10 55 Lanequa Borders JR Albany State 11.82 11.66 4.7 3 11 46 Jamie Ashcroft FR Alaska Ancho 11.74 11.69 4.7 3 12 587 Shatajah Wattely FR So. Conn. St 11.61 11.70 2.5 2 13 583 Jasmine Bien-Aime JR So. Conn. St 11.64 11.70 4.7 3 14 252 Samantha Woodburn JR Fort Hays St 11.71 11.71 2.5 2 15 477 Shanice McPherson FR New Mexico H 11.59 11.75 3.2 1 16 708 Kathryn Stewart JR U-Mary 11.82 11.77 2.5 2 17 26 Sunayna Wahi SO Adams State 11.77 11.78 2.5 2 18 340 Trudy-Ann Richards JR Johnson C. S 11.82 11.79 4.7 3 19 193 Whitney Rowe JR Colorado Mes 11.77 11.79 4.7 3 20 717 G'Ana Robinson SR Virginia Uni 11.79 11.82 3.2 1 21 737 Libby Strickland SO West Texas A 11.69 11.84 3.2 1 22 544 Janesha Anthony SO San Francisc 11.85 11.84 2.5 2 23 479 Sheneika Rochester SR New Mexico H 11.88 11.93 3.2 1 24 427 Kiara Allen SO Millersville 11.79 12.00 3.2 1

Women 100 Meter Dash ===================================================================================== Championship: * 11.18 5/22/2009 B Pierre, S Hackett, St Aug., Lincoln Collegiate: # 10.78 6/2/1989 Dawn Sowell, LSU Name Year School Prelims Finals Wind Points ===================================================================================== Finals 1 341 Danielle Williams SR Johnson C. S 11.16 11.55 -0.6 10 2 472 Ada Udaya JR New Haven 11.38 11.63 -0.6 8 3 371 Yanique Ellington JR Lincoln (Mo. 11.40 11.75 -0.6 6 4 120 Chamekea Davis SO Benedict 11.52 11.86 -0.6 5 5 375 Janae Johnson JR Lincoln (Mo. 11.36 11.87 -0.6 4 6 43 Katelin Barber JR Alabama-Hunt 11.61 11.91 -0.6 3 7 612 Ornella Livingston SO St. Augustin 11.57 11.94 -0.6 2 8 653 Kaina Martinez JR Tamu-Kingsvi 11.63 12.05 -0.6 1 9 1 Dinesha Bean SR Academy of A 11.63 12.27 -0.6

Women 200 Meter Dash ================================================================================= 9 Advance: Top 2 Each Heat plus Next 3 Best Times Championship: * 22.62 5/25/2013 Danielle Williams, Johnson C. Smith Collegiate: # 22.04 6/2/1989 Dawn Dowell, LSU Name Year School Seed Prelims Wind H# ================================================================================= Preliminaries 1 375 Janae Johnson JR Lincoln (Mo. 23.63 23.33Q 0.9 1 2 472 Ada Udaya JR New Haven 23.22 23.48Q +0.0 2 3 404 Quanera Hayes JR Livingstone 23.66 23.57Q 0.3 3 4 371 Yanique Ellington JR Lincoln (Mo. 23.76 23.63Q +0.0 2 5 341 Danielle Williams SR Johnson C. S 23.49 23.80Q 0.3 3 6 364 Chantel Stennis SO Lewis 24.22 24.02Q 0.9 1 24.014 7 587 Shatajah Wattely FR So. Conn. St 23.87 24.02q 0.9 1 24.016 8 193 Whitney Rowe JR Colorado Mes 24.25 24.04q 0.9 1 9 1 Dinesha Bean SR Academy of A 23.86 24.05q 0.3 3 10 23 Kayon Robinson SR Adams State 23.51 24.12 0.9 1 11 264 Kalena Franklin SR Grand Valley 24.07 24.20 0.9 1 12 708 Kathryn Stewart JR U-Mary 24.18 24.26 +0.0 2 24.253 13 69 Jordan Gray JR Angelo State 24.03 24.26 0.3 3 24.258 14 252 Samantha Woodburn JR Fort Hays St 23.95 24.34 0.3 3 15 610 Akeisha Dumont SR St. Augustin 24.15 24.36 0.9 1 16 612 Ornella Livingston SO St. Augustin 23.96 24.39 +0.0 2 17 653 Kaina Martinez JR Tamu-Kingsvi 23.91 24.41 0.9 1 18 737 Libby Strickland SO West Texas A 23.78 24.45 +0.0 2 19 120 Chamekea Davis SO Benedict 24.17 24.47 0.3 3 20 340 Trudy-Ann Richards JR Johnson C. S 24.33 24.57 +0.0 2 21 26 Sunayna Wahi SO Adams State 24.19 24.62 +0.0 2 22 46 Jamie Ashcroft FR Alaska Ancho 24.27 24.74 0.3 3 23 583 Jasmine Bien-Aime JR So. Conn. St 24.03 24.76 +0.0 2 24 608 Shakinah Brooks FR St. Augustin 24.22 25.09 0.3 3

Women 200 Meter Dash ===================================================================================== Championship: * 22.62 5/25/2013 Danielle Williams, Johnson C. Smith Collegiate: # 22.04 6/2/1989 Dawn Dowell, LSU Name Year School Prelims Finals Wind Points ===================================================================================== Finals 1 341 Danielle Williams SR Johnson C. S 23.80 23.48 -1.1 10 2 375 Janae Johnson JR Lincoln (Mo. 23.33 23.49 -1.1 8 3 472 Ada Udaya JR New Haven 23.48 23.55 -1.1 6 4 371 Yanique Ellington JR Lincoln (Mo. 23.63 23.64 -1.1 5 5 404 Quanera Hayes JR Livingstone 23.57 23.70 -1.1 4 6 364 Chantel Stennis SO Lewis 24.02 24.10 -1.1 3 7 193 Whitney Rowe JR Colorado Mes 24.04 24.20 -1.1 2 8 587 Shatajah Wattely FR So. Conn. St 24.02 24.40 -1.1 1 9 1 Dinesha Bean SR Academy of A 24.05 24.72 -1.1

Women 400 Meter Dash ============================================================================ 9 Advance: Top 2 Each Heat plus Next 3 Best Times Championship: * 51.29 5/27/2006 Davita Prendergast, Lincoln Collegiate: # 50.10 6/11/2005 Monique Henderson, UCLA Name Year School Seed Prelims H# ============================================================================ Preliminaries 1 23 Kayon Robinson SR Adams State 53.01 53.80Q 1 2 404 Quanera Hayes JR Livingstone 52.49 53.81Q 2 3 364 Chantel Stennis SO Lewis 54.37 54.04Q 3 4 420 Carly Muscaro FR Merrimack 53.95 53.93Q 2 5 374 Donna-Lee Hylton SR Lincoln (Mo. 53.16 54.23Q 3 6 4 Keanna Moody SO Academy of A 54.76 54.63Q 1 7 654 Amber Perry JR Tamu-Kingsvi 54.56 54.33q 3 8 376 Tamara Keane SR Lincoln (Mo. 53.75 54.70q 1 9 336 Tovea Jenkins SO Johnson C. S 53.48 54.72q 3 10 610 Akeisha Dumont SR St. Augustin 54.11 54.86 2 11 556 Megan Lundy SO Shippensburg 55.17 55.02 3 12 503 Ashton Nibert SR NW Missouri 54.36 55.26 1 13 613 Cherrisse Lynch JR St. Augustin 55.39 55.40 2 14 41 Angela Mongitore SO Adelphi 55.35 55.45 2 15 704 Cassandra Jones FR U-Mary 55.48 55.48 3 16 656 Kathy Trevino JR Tamu-Kingsvi 55.02 55.71 1 17 449 Amber White JR Missouri Sou 54.77 56.10 2 18 325 LaTisha Martin JR Indianapolis 55.33 56.51 1 19 384 Willomena Williams SO Lincoln (Mo. 54.94 56.66 2 20 128 Charlene Brown SR Cal St. Dom. 55.41 56.85 1 21 770 Kristi Baptiste SR Winston-Sale 55.30 57.54 3

Women 400 Meter Dash ================================================================================ Championship: * 51.29 5/27/2006 Davita Prendergast, Lincoln Collegiate: # 50.10 6/11/2005 Monique Henderson, UCLA Name Year School Prelims Finals Points ================================================================================ Finals 1 404 Quanera Hayes JR Livingstone 53.81 51.91 10 2 420 Carly Muscaro FR Merrimack 53.93 53.43 8 3 23 Kayon Robinson SR Adams State 53.80 53.57 6 4 336 Tovea Jenkins SO Johnson C. S 54.72 53.81 5 5 364 Chantel Stennis SO Lewis 54.04 53.97 4 6 4 Keanna Moody SO Academy of A 54.63 54.14 3 7 376 Tamara Keane SR Lincoln (Mo. 54.70 54.22 2 8 374 Donna-Lee Hylton SR Lincoln (Mo. 54.23 54.91 1 -- 654 Amber Perry JR Tamu-Kingsvi 54.33 DQ

Women 800 Meter Run ============================================================================ 9 Advance: Top 2 Each Heat plus Next 3 Best Times Championship: * 2:02.48 5/26/1990 Teena Colebrook, Cal Poly SLO Collegiate: # 1:59.11 6/1/1990 Suzy Hamilton, Wisconsin Name Year School Seed Prelims H# ============================================================================ Preliminaries 1 551 McKayla Fricker SR Seattle Paci 2:06.85 2:07.52Q 1 2 210 Shawnee Carnett SR Concord 2:06.19 2:07.66Q 3 3 709 Nicole Burlinson SO Ursuline (Oh 2:10.86 2:07.97Q 2 4 372 Jhevere Hall SO Lincoln (Mo. 2:08.91 2:07.98Q 2 5 383 Monique Thompson JR Lincoln (Mo. 2:08.05 2:08.05Q 1 6 639 Maria Curit JR Stonehill 2:08.72 2:09.05Q 3 7 22 Chante Roberts SO Adams State 2:06.35 2:08.72q 2 8 695 Sabrina Pimentel JR UC San Diego 2:09.07 2:09.31q 1 9 396 Terah Fullman-Ege SR Lindenwood 2:08.58 2:09.51q 3 10 711 Hughnique Rolle JR Virginia Sta 2:09.43 2:10.16 3 11 641 Brikel Bailey SR Tamu-Commerc 2:11.26 2:10.19 1 12 777 Alyssa Osika SR Ferris State 2:11.28 2:10.43 1 13 569 Sarah Sawatzky SR Simon Fraser 2:09.15 2:10.55 2 14 550 Lynelle Decker JR Seattle Paci 2:10.58 2:10.82 1 15 140 Marina Vorderbrueg SR Cal St. Stan 2:09.62 2:10.83 3 16 710 Taylor-Ashley Bean JR Virginia Sta 2:10.93 2:11.12 3 17 487 Natalie Evans SR Northwest Na 2:11.04 2:11.23 2 18 240 Samantha Grippe SO Findlay 2:09.06 2:12.38 1 19 445 Kindra Emberton JR Missouri Sou 2:10.18 2:12.59 2 20 181 Olivia Watt SO Chico State 2:10.91 2:13.58 3 21 705 Brienna Lynch JR U-Mary 2:10.82 2:14.28 1 22 460 Marissa Bongers JR Nebraska-Kea 2:08.35 2:15.26 2

Women 800 Meter Run ================================================================================ Championship: * 2:02.48 5/26/1990 Teena Colebrook, Cal Poly SLO Collegiate: # 1:59.11 6/1/1990 Suzy Hamilton, Wisconsin Name Year School Prelims Finals Points ================================================================================ Finals 1 551 McKayla Fricker SR Seattle Paci 2:07.52 2:06.18 10 2 210 Shawnee Carnett SR Concord 2:07.66 2:07.53 8 3 709 Nicole Burlinson SO Ursuline (Oh 2:07.97 2:08.64 6 4 383 Monique Thompson JR Lincoln (Mo. 2:08.05 2:08.76 5 5 396 Terah Fullman-Ege SR Lindenwood 2:09.51 2:09.02 4 6 372 Jhevere Hall SO Lincoln (Mo. 2:07.98 2:09.35 3 7 639 Maria Curit JR Stonehill 2:09.05 2:10.75 2 8 695 Sabrina Pimentel JR UC San Diego 2:09.31 2:11.02 1 9 22 Chante Roberts SO Adams State 2:08.72 2:11.79

Women 1500 Meter Run ============================================================================ 12 Advance: Top 4 Each Heat plus Next 4 Best Times Championship: * 4:13.00 5/27/1989 Teena Colebrook, Cal Poly SLO Collegiate: # 3:59.90 6/7/2009 Jenny Barringer, Colorado Name Year School Seed Prelims H# ============================================================================ Preliminaries 1 458 Molly Montonye SO Msu-Moorhead 4:31.24 4:27.21Q 1 2 178 Ayla Granados SR Chico State 4:21.62 4:29.13Q 2 3 421 Breanna Hemming SO Metro State 4:25.69 4:27.91Q 1 4 140 Marina Vorderbrueg SR Cal St. Stan 4:26.41 4:29.28Q 2 5 136 Courtney Anderson SR Cal St. Stan 4:20.65 4:27.98Q 1 6 50 Ivy O'Guinn SR Alaska Ancho 4:25.39 4:29.66Q 2 7 305 Ewa Zaborowska JR Harding 4:25.59 4:28.21Q 1 8 108 Kristin Brondbo SR Augustana (S 4:30.69 4:29.84Q 2 9 197 Hannah Schuster SR Colorado Min 4:27.35 4:28.47q 1 10 21 Maura O'Brien FR Adams State 4:31.99 4:28.98q 1 11 601 Elizabeth Luckel JR Southwest Ba 4:30.68 4:30.16q 2 12 181 Olivia Watt SO Chico State 4:28.03 4:30.31q 1 13 725 Brittany Johnson SO Wayne St. 4:31.85 4:30.53 1 14 484 Christina Toogood JR Northern Mic 4:31.54 4:31.09 2 15 171 Ashley Riesen SR Chadron Stat 4:33.39 4:32.51 1 16 731 Mireia Guarner JR West Texas A 4:31.29 4:33.71 2 17 492 Madison Pines SR Northwood (M 4:30.87 4:33.91 1 18 236 Breeann Ovokaitys JR Ferris State 4:33.16 4:40.18 1 19 426 Ashley Flores JR Midwestern S 4:32.08 4:42.20 2 20 167 Connie Morgan SR Central Wash 4:32.80 4:43.72 2 21 147 Summer Hill FR California ( 4:25.92 4:49.23 2

Women 1500 Meter Run ================================================================================ Championship: * 4:13.00 5/27/1989 Teena Colebrook, Cal Poly SLO Collegiate: # 3:59.90 6/7/2009 Jenny Barringer, Colorado Name Year School Prelims Finals Points ================================================================================ Finals 1 136 Courtney Anderson SR Cal St. Stan 4:27.98 4:23.33 10 2 140 Marina Vorderbrueg SR Cal St. Stan 4:29.28 4:25.33 8 3 50 Ivy O'Guinn SR Alaska Ancho 4:29.66 4:26.70 6 4 458 Molly Montonye SO Msu-Moorhead 4:27.21 4:26.87 5 5 601 Elizabeth Luckel JR Southwest Ba 4:30.16 4:27.07 4 6 197 Hannah Schuster SR Colorado Min 4:28.47 4:28.01 3 7 21 Maura O'Brien FR Adams State 4:28.98 4:28.62 2 8 421 Breanna Hemming SO Metro State 4:27.91 4:28.63 1 9 108 Kristin Brondbo SR Augustana (S 4:29.84 4:31.45 10 178 Ayla Granados SR Chico State 4:29.13 4:33.61 11 305 Ewa Zaborowska JR Harding 4:28.21 4:35.99 12 181 Olivia Watt SO Chico State 4:30.31 4:39.21

Women 5000 Meter Run ================================================================================ Championship: * 15:59.34 5/25/1985 Julie Bowers, West Chester Collegiate: # 15:07.64 5/2/2009 Jenny Barringer, Colorado Name Year School Seed Finals Points ================================================================================ 1 20 Alicia Nelson SR Adams State 16:13.94 16:29.60 10 2 434 Samantha Rivard FR Minnesota-Du 16:29.73 16:35.44 8 3 283 Allyson Winchester JR Grand Valley 16:41.64 16:36.39 6 4 136 Courtney Anderson SR Cal St. Stan 16:49.76 16:36.42 5 5 263 Kendra Foley FR Grand Valley 16:36.61 16:36.90 4 6 178 Ayla Granados SR Chico State 16:47.18 16:37.86 3 7 520 Jessica Macy JR Pittsburg St 16:34.14 16:37.97 2 8 19 Lauren Martin JR Adams State 16:35.46 16:39.53 1 9 268 Jessica Janecke JR Grand Valley 16:41.36 16:48.32 10 237 Anna Rudd SR Ferris State 16:42.34 16:48.60 11 49 Joyce Kipchumba JR Alaska Ancho 16:44.97 16:50.38 12 359 Amanda Farrough FR Lewis 16:53.10 16:51.57 13 259 Courtney Brewis SR Grand Valley 16:48.73 16:56.45 14 274 Hannah Osborn SR Grand Valley 16:49.25 16:58.80 15 21 Maura O'Brien FR Adams State 16:46.58 17:02.65 16 107 Kyle Blakeslee SR Augustana (S 16:55.53 17:03.46 17 671 Lindsey Hinton SR Tarleton Sta 16:52.50 17:06.58 18 409 Tina Oprean SR Malone 16:54.56 17:09.36 19 776 Jess Watychowicz SR Wis.-Parksid 16:38.32 17:12.47 20 309 Kristina Galat SO Hillsdale 16:53.46 17:16.64 21 488 Jordan Rehfeld SR Northwest Na 16:57.15 17:27.87 -- 108 Kristin Brondbo SR Augustana (S 16:54.84 DNF -- 670 Aly Coughlin JR Tarleton Sta 17:04.58 SCR -- Amy Johnston JR Metro State 17:10.18 SCR -- 638 Chelsea Bishop SR Stonehill 17:14.23 SCR

Women 10000 Meter Run ================================================================================ Championship: * 33:17.39 5/26/2011 Sarah Porter, Western Wash Collegiate: # 31:18.07 3/26/2010 Lisa Uhl, Iowa State Name Year School Seed Finals Points ================================================================================ 1 19 Lauren Martin JR Adams State 34:45.82 35:25.33 10 2 776 Jess Watychowicz SR Wis.-Parksid 35:22.26 35:26.44 8 3 268 Jessica Janecke JR Grand Valley 35:04.23 35:29.58 6 4 520 Jessica Macy JR Pittsburg St 34:47.89 35:30.45 5 5 237 Anna Rudd SR Ferris State 35:41.64 35:31.33 4 6 726 Jen Rock SR Wayne St. 35:12.90 35:31.64 3 7 49 Joyce Kipchumba JR Alaska Ancho 34:54.04 35:35.61 2 8 259 Courtney Brewis SR Grand Valley 34:38.01 35:36.57 1 9 488 Jordan Rehfeld SR Northwest Na 35:45.86 35:39.85 10 434 Samantha Rivard FR Minnesota-Du 35:50.74 35:42.16 11 281 Alycia Thurston SR Grand Valley 35:44.56 35:56.84 12 638 Chelsea Bishop SR Stonehill 35:58.17 35:57.85 13 416 Elizabeth Kiblinge SO Maryville (M 35:24.13 36:00.32 14 491 Danielle Miller SR Northwood (M 35:12.03 36:01.91 15 751 Tara Richardson SR Western Stat 34:33.88 36:16.15 16 443 Kaitlyn Belisle JR Missouri Sou 35:48.37 36:21.94 17 278 Molly Slavens SR Grand Valley 35:20.54 36:29.64 18 109 Meritxell Delga Do SO Augustana (S 35:38.55 36:40.99 19 538 Andrea Guerra SR Queens (N.C. 35:28.54 36:49.38 20 410 Sara Polatas JR Malone 35:59.77 36:50.47 21 40 Betsy Eickelberg SR Adelphi 35:47.80 37:03.07 -- Cassandra Ortiz SR Western Stat 36:08.63 SCR

Women 100 Meter Hurdles ================================================================================= 9 Advance: Top 2 Each Heat plus Next 3 Best Times Championship: * 12.70 5/25/2013 Vashti Thomas, Academy of Arts Collegiate: # 12.48 6/9/2006 Ginnie Crawford, USC Name Year School Seed Prelims Wind H# ================================================================================= Preliminaries 1 335 Samantha Elliott SR Johnson C. S 13.28 13.30Q 0.5 1 2 1 Dinesha Bean SR Academy of A 13.27 13.43Q 0.5 2 13.427 3 341 Danielle Williams SR Johnson C. S 13.07 13.78Q 1.3 3 4 264 Kalena Franklin SR Grand Valley 13.41 13.43Q 0.5 1 13.428 5 380 Ladonna Richards JR Lincoln (Mo. 13.54 13.58Q 0.5 2 6 457 Tia Knight JR Msu-Moorhead 13.99 14.07Q 1.3 3 7 611 Shamia Lassiter SO St. Augustin 13.88 13.83q 0.5 1 8 69 Jordan Gray JR Angelo State 13.72 13.88q 0.5 1 9 225 Nikki Wetstein SR Emporia St. 13.93 13.99q 0.5 1 10 377 Shakiesha Miller SR Lincoln (Mo. 13.83 14.18 1.3 3 14.173 11 369 Juneille Barker SR Lincoln (Mo. 13.70 14.18 0.5 2 14.176 11 703 Janet Johnson SR U-Mary 13.72 14.18 0.5 1 14.176 13 672 Nikki McNorton SR Tarleton Sta 14.07 14.19 0.5 1 14 734 Sharon Kwarula JR West Texas A 13.60 14.22 1.3 3 15 506 Natshalie Issac SO P.R.-Rio Pie 13.87 14.23 1.3 3 16 85 Macy Caldwell SR Ashland 13.68 14.31 1.3 3 17 62 Tonique Sobah JR American Int 14.05 14.35 1.3 3 18 360 Megan Marchildon JR Lewis 13.74 14.43 0.5 2 19 323 Camille Edwards SR Indianapolis 13.87 14.53 0.5 2 20 220 Tabitha Bemis SR Edinboro 13.97 14.63 0.5 2 21 733 Rachel King SR West Texas A 14.06 14.68 0.5 2

Women 100 Meter Hurdles ===================================================================================== Championship: * 12.70 5/25/2013 Vashti Thomas, Academy of Arts Collegiate: # 12.48 6/9/2006 Ginnie Crawford, USC Name Year School Prelims Finals Wind Points ===================================================================================== Finals 1 335 Samantha Elliott SR Johnson C. S 13.30 13.05 0.4 10 13.044 2 341 Danielle Williams SR Johnson C. S 13.78 13.05 0.4 8 13.050 3 1 Dinesha Bean SR Academy of A 13.43 13.23 0.4 6 4 380 Ladonna Richards JR Lincoln (Mo. 13.58 13.32 0.4 5 5 264 Kalena Franklin SR Grand Valley 13.43 13.41 0.4 4 6 611 Shamia Lassiter SO St. Augustin 13.83 13.70 0.4 3 7 457 Tia Knight JR Msu-Moorhead 14.07 13.84 0.4 2 8 225 Nikki Wetstein SR Emporia St. 13.99 13.85 0.4 1 9 69 Jordan Gray JR Angelo State 13.88 13.88 0.4

Women 400 Meter Hurdles ============================================================================ 9 Advance: Top 2 Each Heat plus Next 3 Best Times Championship: * 56.38 5/25/2013 Samantha Elliot, Johnson C. Smith Collegiate: # 53.54 6/12/2004 Sheena Tosta, UCLA Name Year School Seed Prelims H# ============================================================================ Preliminaries 1 607 Tia-Adana Belle FR St. Augustin 58.62 58.93Q 1 2 376 Tamara Keane SR Lincoln (Mo. 59.73 1:00.02Q 2 3 335 Samantha Elliott SR Johnson C. S 56.63 1:00.11Q 3 4 65 Jasmine Ambowode SO Angelo State 59.58 59.53Q 1 5 734 Sharon Kwarula JR West Texas A 1:00.32 1:00.27Q 2 6 4 Keanna Moody SO Academy of A 1:00.51 1:00.81Q 3 7 152 Nikki Douglas SO Central Miss 59.22 1:00.28q 2 8 321 Krista Matsko SR Indiana (Pa. 1:00.02 1:00.55q 1 9 408 Emily Fisher JR Malone 59.72 1:00.73q 1 10 24 Jessica Scherrer FR Adams State 59.99 1:00.96 2 11 270 Andrea Kober SR Grand Valley 1:00.27 1:00.99 3 12 139 Andrea Severson SR Cal St. Stan 1:00.35 1:01.33 2 13 243 Maud Sanmiquel SO Findlay 1:00.12 1:01.40 3 14 369 Juneille Barker SR Lincoln (Mo. 58.69 1:01.54 2 15 113 Kayla Mescher SO Augustana (S 1:00.46 1:01.64 3 16 418 Irma Maciukaite JR McKendree 1:00.29 1:01.81 1 17 397 Shamela Gray JR Lindenwood 1:00.40 1:02.33 1 18 66 Lexi Brooks JR Angelo State 1:00.85 1:02.49 2 19 312 Corinne Zehner SO Hillsdale 1:00.59 1:02.65 1 20 547 Maya Cabiness JR San Francisc 59.69 1:06.12 3 -- 380 Ladonna Richards JR Lincoln (Mo. 59.71 DNF 3

Women 400 Meter Hurdles ================================================================================ Championship: * 56.38 5/25/2013 Samantha Elliot, Johnson C. Smith Collegiate: # 53.54 6/12/2004 Sheena Tosta, UCLA Name Year School Prelims Finals Points ================================================================================ Finals 1 335 Samantha Elliott SR Johnson C. S 1:00.11 57.12 10 2 607 Tia-Adana Belle FR St. Augustin 58.93 57.58 8 3 152 Nikki Douglas SO Central Miss 1:00.28 59.33 6 4 376 Tamara Keane SR Lincoln (Mo. 1:00.02 59.56 5 5 734 Sharon Kwarula JR West Texas A 1:00.27 59.77 4 6 408 Emily Fisher JR Malone 1:00.73 1:00.02 3 7 321 Krista Matsko SR Indiana (Pa. 1:00.55 1:00.06 2 8 4 Keanna Moody SO Academy of A 1:00.81 1:00.88 1 9 65 Jasmine Ambowode SO Angelo State 59.53 1:04.35

Women 3000 Meter Steeplechase ============================================================================ 12 Advance: Top 4 Each Heat plus Next 4 Best Times Championship: * 10:11.48 5/29/2010 Alicia Nelson, Adams State Collegiate: # 9:25.54 6/12/2009 Jenny Barringer, Colorado Name Year School Seed Prelims H# ============================================================================ Preliminaries 1 760 Katelyn Steen JR Western Wash 10:34.40 10:39.10Q 2 2 107 Kyle Blakeslee SR Augustana (S 10:23.84 10:46.93Q 1 3 20 Alicia Nelson SR Adams State 9:59.83 10:41.44Q 2 4 211 Kelsey Bruce JR Dallas Bapti 10:30.19 10:47.30Q 1 5 274 Hannah Osborn SR Grand Valley 10:30.50 10:41.52Q 2 6 311 Emily Oren SO Hillsdale 10:46.97 10:47.44Q 1 7 750 Anna Marshall JR Western Stat 10:48.81 10:41.99Q 2 8 190 Ciara Shorts SR Clarion 10:53.89 10:48.14Q 1 9 146 Julie Friend FR California ( 10:51.43 10:43.76q 2 10 261 Katelyn Cliff SO Grand Valley 10:54.60 10:47.22q 2 11 260 Jordan Chester JR Grand Valley 10:48.80 10:48.63q 1 12 322 Samantha Thompson SR Indiana (Pa. 10:47.63 10:56.28q 1 13 138 Rachel Naranjo SR Cal St. Stan 10:51.75 10:57.28 2 14 25 Jenna Thurman FR Adams State 10:47.38 10:57.37 2 15 222 Kasey Jones SO Edinboro 10:47.12 11:02.92 2 16 490 Kelsey Burgess SR Northwood (M 10:52.06 11:08.40 1 17 411 Mattison Rankin JR Malone 10:54.87 11:10.64 2 18 165 Dani Eggleston SO Central Wash 10:50.88 11:11.88 1 19 435 Alexandra Rudin JR Minnesota-Du 10:51.01 11:20.99 1 20 670 Aly Coughlin JR Tarleton Sta 10:50.26 11:28.33 2 -- 500 Anne Herbert JR NW Missouri 10:46.10 DQ 1

Women 3000 Meter Steeplechase ================================================================================ Championship: * 10:11.48 5/29/2010 Alicia Nelson, Adams State Collegiate: # 9:25.54 6/12/2009 Jenny Barringer, Colorado Name Year School Prelims Finals Points ================================================================================ Finals 1 20 Alicia Nelson SR Adams State 10:41.44 9:54.02* 10 2 107 Kyle Blakeslee SR Augustana (S 10:46.93 10:13.93 8 3 274 Hannah Osborn SR Grand Valley 10:41.52 10:17.86 6 4 760 Katelyn Steen JR Western Wash 10:39.10 10:20.66 5 5 311 Emily Oren SO Hillsdale 10:47.44 10:27.67 4 6 146 Julie Friend FR California ( 10:43.76 10:35.63 3 7 211 Kelsey Bruce JR Dallas Bapti 10:47.30 10:35.97 2 8 750 Anna Marshall JR Western Stat 10:41.99 10:36.35 1 9 260 Jordan Chester JR Grand Valley 10:48.63 10:45.89 10 322 Samantha Thompson SR Indiana (Pa. 10:56.28 10:58.36 11 190 Ciara Shorts SR Clarion 10:48.14 11:04.18 12 261 Katelyn Cliff SO Grand Valley 10:47.22 11:04.76

Women 4x100 Meter Relay ============================================================================ 9 Advance: Top 2 Each Heat plus Next 5 Best Times Championship: * 44.05 5/25/2013 , Johnson C. Smith Briscoe, Williams, Richards, Elliot Collegiate: # 42.36 6/12/2009 Texas A&M Carter, Lucas, Duncan, Mayo School Seed Prelims H# ============================================================================ Preliminaries 1 Lincoln (Mo.) 45.59 45.29Q 2 1) 381 Judith Riley SR 2) 371 Yanique Ellington JR 3) 375 Janae Johnson JR 4) 368 Kimberley Bailey FR 2 Academy of Art 45.98 45.89Q 1 1) 4 Keanna Moody SO 2) 1 Dinesha Bean SR 3) 3 Racquel Jones SR 4) 7 Kayla Pritchett FR 3 So. Conn. St. 46.15 45.82Q 2 1) 586 Angelique Ross JR 2) 582 Moneque Beckford FR 3) 583 Jasmine Bien-Aime JR 4) 587 Shatajah Wattely FR 4 U-Mary 46.39 46.21Q 1 1) 703 Janet Johnson SR 2) 706 Brittany Osborne JR 3) 704 Cassandra Jones FR 4) 708 Kathryn Stewart JR 5 West Texas A&M 46.20 46.36q 2 1) 732 Marisa Holiwell SR 2) 735 Bri Leeper SO 3) 737 Libby Strickland SO 4) 733 Rachel King SR 6 Winston-Salem St. 45.98 46.41q 1 1) 774 Tajanel McNeil JR 2) 775 Nya Michaux JR 3) 771 Raven Covington SO 4) 773 Ty-Leah Hampton FR 7 New Mexico Highlands 46.40 46.41q 2 1) 482 Keosha Whitted FR 2) 474 Charmaine Delotch JR 3) 476 Stefania Gyamfi FR 4) 479 Sheneika Rochester SR 8 Grand Valley St. 46.43 46.64q 2 1) 277 Carly Scott JR 2) 256 Kayla Addison SR 3) 272 Michaela Lewis JR 4) 258 Brittney Banister JR 9 San Francisco St. 46.32 46.77q 1 1) 544 Janesha Anthony SO 2) 547 Maya Cabiness JR 3) 546 Ashley Black FR 4) 548 Hilary King JR 10 Chico State 46.50 47.32 1 1) 180 Amilia Santos SR 2) 179 Ashley Jones JR 3) 177 Aja Erskine SO 4) 176 Kasey Barnett SR 11 Tamu-Kingsville 46.49 47.39 1 1) 650 Brianna Bartosch JR 2) 656 Kathy Trevino JR 3) 654 Amber Perry JR 4) 653 Kaina Martinez JR 12 Alaska Anchorage 46.56 47.46 2 1) 48 Makenzie Harsch FR 2) 51 Rosie Smith SO 3) 47 Sasha Halfyard SR 4) 46 Jamie Ashcroft FR 13 Stillman 46.57 47.51 2 1) 631 Brittany Franklin SR 2) 630 Euphemia Edem JR 3) 632 Janae Jones 4) 633 Alexandria Montgomery JR -- St. Augustine's 44.95 DQ 1 1) 609 Brittany Brown SR 2) 612 Ornella Livingston SO 3) 608 Shakinah Brooks FR 4) 611 Shamia Lassiter SO -- Johnson C. Smith 45.09 DQ 2 1) 334 Crystal Campbell FR 2) 341 Danielle Williams SR 3) 340 Trudy-Ann Richards JR 4) 335 Samantha Elliott SR

Women 4x100 Meter Relay ================================================================================ Championship: * 44.05 5/25/2013 , Johnson C. Smith Briscoe, Williams, Richards, Elliot Collegiate: # 42.36 6/12/2009 Texas A&M Carter, Lucas, Duncan, Mayo School Prelims Finals Points ================================================================================ Finals 1 Lincoln (Mo.) 45.29 45.34 10 1) 381 Judith Riley SR 2) 371 Yanique Ellington JR 3) 368 Kimberley Bailey FR 4) 375 Janae Johnson JR 2 Winston-Salem St. 46.41 45.79 8 1) 774 Tajanel McNeil JR 2) 775 Nya Michaux JR 3) 771 Raven Covington SO 4) 773 Ty-Leah Hampton FR 3 Academy of Art 45.89 45.80 6 1) 4 Keanna Moody SO 2) 1 Dinesha Bean SR 3) 3 Racquel Jones SR 4) 7 Kayla Pritchett FR 4 U-Mary 46.21 45.86 5 1) 703 Janet Johnson SR 2) 706 Brittany Osborne JR 3) 704 Cassandra Jones FR 4) 708 Kathryn Stewart JR 5 Grand Valley St. 46.64 46.17 4 1) 277 Carly Scott JR 2) 256 Kayla Addison SR 3) 272 Michaela Lewis JR 4) 258 Brittney Banister JR 6 So. Conn. St. 45.82 46.21 3 1) 586 Angelique Ross JR 2) 582 Moneque Beckford FR 3) 583 Jasmine Bien-Aime JR 4) 587 Shatajah Wattely FR 7 New Mexico Highlands 46.41 46.36 2 1) 476 Stefania Gyamfi FR 2) 474 Charmaine Delotch JR 3) 477 Shanice McPherson FR 4) 479 Sheneika Rochester SR 8 San Francisco St. 46.77 46.46 1 1) 544 Janesha Anthony SO 2) 547 Maya Cabiness JR 3) 546 Ashley Black FR 4) 548 Hilary King JR 9 West Texas A&M 46.36 46.79 1) 732 Marisa Holiwell SR 2) 735 Bri Leeper SO 3) 737 Libby Strickland SO 4) 733 Rachel King SR

Women 4x400 Meter Relay ============================================================================ 9 Advance: Top 2 Each Heat plus Next 5 Best Times Championship: * 3:32.31 5/26/2007 , Lincoln M Robinson, D Prendergast, M Spencer, C Thomas Collegiate: # 3:23.75 4/3/2004 Texas Jones, McIntosh, Chapple, Richards School Seed Prelims H# ============================================================================ Preliminaries 1 St. Augustine's 3:40.82 3:39.21Q 1 1) 607 Tia-Adana Belle FR 2) 613 Cherrisse Lynch JR 3) 609 Brittany Brown SR 4) 610 Akeisha Dumont SR 2 Lincoln (Mo.) 'B' 3:38.15 3:39.58Q 2 1) 379 Lovan Palmer JR 2) 374 Donna-Lee Hylton SR 3) 372 Jhevere Hall SO 4) 384 Willomena Williams SO 3 Johnson C. Smith 'B' 3:41.39 3:40.76Q 1 1) 334 Crystal Campbell FR 2) 337 Domenique Julius-Williams F 3) 338 A'Tyan Kennedy SR 4) 336 Tovea Jenkins SO 4 U-Mary 3:42.24 3:43.55Q 2 1) 702 Crystal Hovland JR 2) 701 Josie Guptill SO 3) 708 Kathryn Stewart JR 4) 704 Cassandra Jones FR 5 Grand Valley St. 3:44.90 3:43.79q 1 1) 270 Andrea Kober SR 2) 258 Brittney Banister JR 3) 280 Brittany Terry SO 4) 264 Kalena Franklin SR 6 District of Columbia 3:44.99 3:44.13q 2 1) 214 Kaydian Jones JR 2) 212 Jerily Benjamin SO 3) 215 Marlena Wright SO 4) 213 Simone Grant SO 7 New Haven 3:43.72 3:44.37q 1 1) 468 Jasmin Belcher SO 2) 473 Ivy Watts JR 3) 472 Ada Udaya JR 4) 470 Marshae Holt SO 8 So. Conn. St. 3:44.86 3:44.90q 2 1) 585 Crystle Hill FR 2) 582 Moneque Beckford FR 3) 586 Angelique Ross JR 4) 587 Shatajah Wattely FR 9 Lindenwood 3:44.29 3:45.03q 2 1) 398 Jerrelle Jones SO 2) 396 Terah Fullman-Ege SR 3) 400 Maya Mason SO 4) 397 Shamela Gray JR 10 Adams State 3:43.32 3:45.11 1 1) 24 Jessica Scherrer FR 2) 22 Chante Roberts SO 3) 17 Serena Canegan FR 4) 23 Kayon Robinson SR 11 Augustana (S.D.) 3:45.19 3:45.42 2 1) 112 Carina Hofmeister SO 2) 114 Anne Parsley JR 3) 111 Colleen Everson SR 4) 113 Kayla Mescher SO 12 Seattle Pacific 3:45.63 3:46.30 1 1) 553 Kishia Mitchell SR 2) 552 Jasmine Johnson JR 3) 549 Tasia Baldwin JR 4) 554 BryAnne Wochnick SR 13 Lewis 3:44.86 3:46.91 1 1) 360 Megan Marchildon JR 2) 364 Chantel Stennis SO 3) 363 Krysten Sebby SR 4) 361 Amy Polhemus JR 14 NW Missouri 3:45.32 3:47.79 1 1) 498 Alexis Boyd JR 2) 497 Audrey Bolinger SO 3) 501 Haley Manning FR 4) 503 Ashton Nibert SR 15 Academy of Art 3:42.48 3:47.85 2 1) 8 Mistic Scott FR 2) 1 Dinesha Bean SR 3) 2 Dierra Haven FR 4) 4 Keanna Moody SO

Women 4x400 Meter Relay ================================================================================ Championship: * 3:32.31 5/26/2007 , Lincoln M Robinson, D Prendergast, M Spencer, C Thomas Collegiate: # 3:23.75 4/3/2004 Texas Jones, McIntosh, Chapple, Richards School Prelims Finals Points ================================================================================ Finals 1 Lincoln (Mo.) 'B' 3:39.58 3:37.29 10 1) 384 Willomena Williams SO 2) 374 Donna-Lee Hylton SR 3) 372 Jhevere Hall SO 4) 376 Tamara Keane SR 2 St. Augustine's 3:39.21 3:37.88 8 1) 607 Tia-Adana Belle FR 2) 613 Cherrisse Lynch JR 3) 609 Brittany Brown SR 4) 610 Akeisha Dumont SR 3 Johnson C. Smith 'B' 3:40.76 3:40.53 6 1) 335 Samantha Elliott SR 2) 337 Domenique Julius-Williams F 3) 334 Crystal Campbell FR 4) 336 Tovea Jenkins SO 4 District of Columbia 3:44.13 3:42.63 5 1) 214 Kaydian Jones JR 2) 212 Jerily Benjamin SO 3) 215 Marlena Wright SO 4) 213 Simone Grant SO 5 New Haven 3:44.37 3:42.90 4 1) 468 Jasmin Belcher SO 2) 473 Ivy Watts JR 3) 472 Ada Udaya JR 4) 470 Marshae Holt SO 6 So. Conn. St. 3:44.90 3:42.91 3 1) 585 Crystle Hill FR 2) 582 Moneque Beckford FR 3) 586 Angelique Ross JR 4) 587 Shatajah Wattely FR 7 Lindenwood 3:45.03 3:43.00 2 1) 398 Jerrelle Jones SO 2) 396 Terah Fullman-Ege SR 3) 400 Maya Mason SO 4) 397 Shamela Gray JR 8 Grand Valley St. 3:43.79 3:43.13 1 1) 270 Andrea Kober SR 2) 258 Brittney Banister JR 3) 280 Brittany Terry SO 4) 264 Kalena Franklin SR 9 U-Mary 3:43.55 3:45.20 1) 702 Crystal Hovland JR 2) 701 Josie Guptill SO 3) 708 Kathryn Stewart JR 4) 704 Cassandra Jones FR

Women High Jump ========================================================================================== Championship: * 1.95m 5/24/2002 Maresa Cadienhead, Abilene Christian Collegiate: # 1.98m 5/19/1995 Amy Acuff, UCLA Collegiate: # 1.98m 5/22/1999 Kajsa Bergqvist, SMU Name Year School Seed Finals Points ========================================================================================== 1 752 Barbara Szabo SR Western Stat 1.89m 1.91m 6-03.25 10 2 749 Susan Jackson SR Western Stat 1.86m 1.91m 6-03.25 8 3 86 Jennifer Foster JR Ashland 1.78m 1.76m 5-09.25 6 4 164 Lacey Rhodes SR Central Okla 1.78m 1.76m 5-09.25 5 5 216 Christina O'Connor JR East Strouds 1.72m 1.73m 5-08.00 4 6 166 Tayler Fettig JR Central Wash 1.75m 1.70m 5-07.00 3 7 154 Madison Smith JR Central Miss 1.72m 1.70m 5-07.00 1 7 125 Jessica Giacoletti JR Cal Poly Pom 1.72m 1.70m 5-07.00 1 7 737 Libby Strickland SO West Texas A 1.74m 1.70m 5-07.00 1 10 652 Amanda Haven SR Tamu-Kingsvi 1.71m 1.65m 5-05.00 10 540 Anna Fochesato SO Saginaw Vall 1.72m 1.65m 5-05.00 12 348 Rachel Eshleman SR Kutztown 1.70m 1.65m 5-05.00 12 241 Lydia Guagenti SO Findlay 1.71m 1.65m 5-05.00 14 151 Erin Alewine SR Central Miss 1.73m 1.65m 5-05.00 14 602 Natalie O'Keefe FR Southwest Ba 1.71m 1.65m 5-05.00 16 353 Destiny Prusky JR Lake Erie 1.71m 1.65m 5-05.00 17 456 Chelsea Klemetson JR Msu-Moorhead 1.72m 1.60m 5-03.00 17 446 Whitney Hardy SR Missouri Sou 1.73m 1.60m 5-03.00 19 85 Macy Caldwell SR Ashland 1.72m 1.60m 5-03.00 19 405 Brittany Whitmer SR Lock Haven 1.70m 1.60m 5-03.00 -- 223 Morgan Brant JR Emporia St. 1.70m NH

Women Pole Vault ========================================================================================== Championship: * 4.40m 5/23/2013 Nageotte/Caldwell, Ashland/Hillsdale Collegiate: # 4.61m 5/14/2011 Tina Sutej, Arkansas Name Year School Seed Finals Points ========================================================================================== 1 266 Kristen Hixson SR Grand Valley 4.38m 4.50m* 14-09.00 10 2 572 Brigitte Gross SR Sioux Falls 4.10m 4.10m 13-05.25 8 3 724 Stephanie Foster SR Walsh 4.13m 4.10m 13-05.25 6 4 437 Taylor Cipicchio SR Missouri S&T 3.92m 4.00m 13-01.50 5 5 275 Jennifer Schornak JR Grand Valley 4.03m 4.00m 13-01.50 4 6 584 Michelle Grecni JR So. Conn. St 3.85m 3.90m 12-09.50 3 7 137 Sian Morgan SR Cal St. Stan 3.81m 3.90m 12-09.50 2 8 362 Rebecca Preisler SR Lewis 3.85m 3.80m 12-05.50 0.50 8 577 Julia Cain SR Slippery Roc 4.05m 3.80m 12-05.50 0.50 10 539 Shelby Kennard SR Queens (N.C. 3.96m 3.80m 12-05.50 10 163 Erika Guerrero JR Central Okla 3.75m 3.80m 12-05.50 12 282 Jacqueline William JR Grand Valley 3.83m 3.80m 12-05.50 13 269 Alexandra Kitz SO Grand Valley 3.93m 3.80m 12-05.50 14 578 Kaitlyn Clark SO Slippery Roc 3.81m 3.70m 12-01.50 15 124 Kelsey Davis SR Bloomsburg 3.82m 3.70m 12-01.50 15 518 Heather Glenn FR Pittsburg St 3.87m 3.70m 12-01.50 17 176 Kasey Barnett SR Chico State 3.99m 3.70m 12-01.50 18 262 Caley Faulkner SR Grand Valley 3.78m 3.70m 12-01.50 19 573 Samantha Slaubaugh SR Sioux Falls 3.81m 3.60m 11-09.75 20 429 Bryanna Sudman JR Minnesota St 3.82m 3.60m 11-09.75 -- 571 Courtney Crandall SO Sioux Falls 3.80m NH -- Davina Carr FR U-Mary 3.69m SCR

Women Long Jump =============================================================================================== Championship: * 6.47m 5/23/2013 Vashti Thomas, Academy of Arts Collegiate: # 6.99m 5/4/1985 Jackie Joyner-Kersee, UCLA Name Year School Seed Finals Wind Points =============================================================================================== 1 480 Salcia Slack JR New Mexico H 6.11m 6.32m 1.2 20-09.00 10 2 630 Euphemia Edem JR Stillman 6.11m 6.30m 3.2 20-08.00 8 3 522 Antqunita Reed JR Pittsburg St 6.16m 6.18m 1.8 20-03.50 6 4 477 Shanice McPherson FR New Mexico H 6.17m 6.15m 2.2 20-02.25 5 5 176 Kasey Barnett SR Chico State 6.10m 6.10m 2.2 20-00.25 4 6 608 Shakinah Brooks FR St. Augustin 6.08m 6.10m 1.5 20-00.25 3 7 3 Racquel Jones SR Academy of A 5.92m 6.03m 2.8 19-09.50 2 8 220 Tabitha Bemis SR Edinboro 6.01m 6.02m 3.8 19-09.00 1 9 119 Krishanda Campbell JR Benedict 6.06m 5.95m 1.8 19-06.25 10 448 Brittani Reagan SO Missouri Sou 6.00m 5.91m 1.8 19-04.75 11 69 Jordan Gray JR Angelo State 6.02m 5.87m 1.9 19-03.25 12 370 Nickiesha Beaumont SR Lincoln (Mo. 5.95m 5.87m 2.2 19-03.25 13 170 Stachia Reuwsaat FR Chadron Stat 5.97m 5.82m 1.8 19-01.25 14 83 Jennifer Bjelac JR Ashland 5.99m 5.75m 1.5 18-10.50 15 737 Libby Strickland SO West Texas A 5.93m 5.64m 1.5 18-06.00 16 193 Whitney Rowe JR Colorado Mes 5.92m 5.63m 2.6 18-05.75 17 61 Brittany Bryant SO American Int 6.08m 5.61m 1.3 18-05.00 18 221 Brianne Dietrich JR Edinboro 5.99m 5.59m 2.0 18-04.25 19 279 Sarah Talbott SO Grand Valley 5.92m 5.58m 1.5 18-03.75 20 130 Chantiel Harden SR Cal St. Los 5.98m 5.56m 1.3 18-03.00 21 182 Brooke Whitburn FR Chico State 6.05m 5.53m -0.3 18-01.75 22 447 Kaylee Morgan SO Missouri Sou 6.17m 5.51m 1.5 18-01.00 -- 639 Maria Curit JR Stonehill 5.72m SCR NWI -- 703 Janet Johnson SR U-Mary 5.86m SCR NWI -- 655 Shykilia Sheppard JR Tamu-Kingsvi 5.74m SCR NWI -- 85 Macy Caldwell SR Ashland 5.70m SCR NWI -- 129 Lauren McGlory SR Cal St. East 5.94m SCR NWI -- Brittni Finch SR St. Augustin 5.83m SCR NWI

Women Triple Jump =============================================================================================== Championship: * 13.31m 5/30/1992 Karin Grelsson, Seattle Pacific Collegiate: # 14.25m 3/8/1997 Suzette Lee, LSU Collegiate: # 14.25m 5/7/2011 Kim Williams, Florida State Name Year School Seed Finals Wind Points =============================================================================================== 1 522 Antqunita Reed JR Pittsburg St 12.66m 13.33m 3.2 43-09.00 10 2 630 Euphemia Edem JR Stillman 12.86m 13.11m 1.3 43-00.25 8 3 480 Salcia Slack JR New Mexico H 12.86m 13.03m 3.8 42-09.00 6 4 129 Lauren McGlory SR Cal St. East 12.76m 12.93m 4.4 42-05.25 5 5 220 Tabitha Bemis SR Edinboro 12.77m 12.88m 2.9 42-03.25 4 6 67 Kearah Danville SR Angelo State 13.10m 12.71m 2.1 41-08.50 3 7 469 Briana Conyers JR New Haven 12.52m 12.69m 0.8 41-07.75 2 8 483 Cheyenne Stewart SR Northern Mic 12.29m 12.67m 3.0 41-07.00 1 9 774 Tajanel McNeil JR Winston-Sale 12.50m 12.60m 2.8 41-04.25 10 65 Jasmine Ambowode SO Angelo State 12.49m 12.46m 2.6 40-10.50 11 119 Krishanda Campbell JR Benedict 12.56m 12.36m 1.9 40-06.75 12 378 Daniele Newman SR Lincoln (Mo. 12.36m 12.31m 1.9 40-04.75 13 736 Malika Ouedraogo FR West Texas A 12.47m 12.30m 0.6 40-04.25 14 417 LaTia Jefferson JR McKendree 12.56m 12.22m 2.8 40-01.25 15 352 Nadia Lee FR Lake Erie 12.12m 12.17m 3.4 39-11.25 16 191 Jessica Matthews SO Clayton Stat 12.27m 12.08m 3.0 39-07.75 17 471 Tiara Mitchell JR New Haven 12.08m 12.02m 1.2 39-05.25 18 194 Bacall Sterling SO Colorado Mes 12.17m 12.01m 3.3 39-05.00 19 448 Brittani Reagan SO Missouri Sou 12.26m 11.92m 2.0 39-01.25 20 681 Chyna Davis JR Tiffin 12.18m 11.56m 4.4 37-11.25 -- 712 Alicia Terry JR Virginia Sta 12.53m FOUL -- Brittni Finch SR St. Augustin 12.43m SCR NWI -- Kelsey Palomino FR New Haven 11.76m SCR NWI -- Brittney McKinley SR U-Mary 12.09m SCR NWI

Women Shot Put ========================================================================================== Championship: * 17.54m 5/23/2003 Adriane Blewitt, Ashland Collegiate: # 18.99m 5/7/1983 Meg Ritchie, Arizona Name Year School Seed Finals Points ========================================================================================== 1 88 Jamie Sindelar SO Ashland 16.21m 16.46m 54-00.00 10 2 730 Sara Wells JR Wayne St. (N 15.95m 15.18m 49-09.75 8 3 444 Kylie Cornman SR Missouri Sou 15.00m 15.08m 49-05.75 6 4 680 Sarah Clow SO Tiffin 15.11m 14.93m 48-11.75 5 5 122 Madison McLaughlin SO Black Hills 14.61m 14.88m 48-10.00 4 6 84 Jessica Bridenthal JR Ashland 15.52m 14.81m 48-07.25 3 7 516 Cassie Caswell SO Pittsburg St 14.25m 14.43m 47-04.25 2 8 502 Lekiesha McKnight SR NW Missouri 15.02m 14.42m 47-03.75 1 9 169 Alyssa Norton SR Chadron Stat 14.20m 14.38m 47-02.25 10 327 Tatiana Zhuravleva SR Indianapolis 15.01m 14.37m 47-01.75 11 461 Jackie Ziemke SR Nebraska-Kea 15.22m 14.30m 46-11.00 12 682 Ashley Dewitt SR Tiffin 14.43m 14.30m 46-11.00 13 728 Carly Fehringer SR Wayne St. (N 14.52m 14.29m 46-10.75 14 684 Miranda Mondozzi SO Tiffin 14.12m 14.24m 46-08.75 15 89 Megan Tomei FR Ashland 14.18m 14.02m 46-00.00 16 18 Katie Kruger SR Adams State 14.45m 14.00m 45-11.25 17 156 Heavin Warner SO Central Miss 14.73m 13.77m 45-02.25 18 541 Emerald Joiner JR Saginaw Vall 14.76m 13.71m 44-11.75 19 657 Valerie Vrana SO Tamu-Kingsvi 14.18m 13.62m 44-08.25 20 478 Elizabeth Robertso SR New Mexico H 14.32m 13.13m 43-01.00 21 480 Salcia Slack JR New Mexico H 14.54m 13.02m 42-08.75 -- 238 Kendra Averesch JR Findlay 15.72m FOUL -- Tiffany Okieme SO Georgian Cou 15.74m SCR -- 395 Lindsey Blackwell JR Lindenwood 13.61m SCR

Women Discus Throw ========================================================================================== Championship: * 58.08m 5/23/2013 Sam Lockhart, Grand Valley St. Collegiate: # 67.48m 4/26/1981 Meg Richie, Arizona Name Year School Seed Finals Points ========================================================================================== 1 327 Tatiana Zhuravleva SR Indianapolis 55.38m 56.10m 184-01 10 2 326 Lissette Mendivil FR Indianapolis 50.60m 53.43m 175-03 8 3 395 Lindsey Blackwell JR Lindenwood 47.75m 50.56m 165-10 6 4 683 Katherine Gerhardt JR Tiffin 46.76m 49.14m 161-03 5 5 156 Heavin Warner SO Central Miss 47.63m 48.15m 158-00 4 6 70 Chesney Neeley SO Angelo State 47.46m 47.35m 155-04 3 7 169 Alyssa Norton SR Chadron Stat 48.50m 46.76m 153-05 2 8 310 Amber Mueller SR Hillsdale 46.68m 46.66m 153-01 1 9 239 Alex DeVincentis FR Findlay 49.28m 46.22m 151-08 10 68 Ashlie Francis JR Angelo State 47.09m 46.21m 151-07 11 155 Brooke Swearingin JR Central Miss 52.13m 45.44m 149-01 12 515 D'Andria Blow SO Pittsburg St 46.85m 45.10m 147-11 13 730 Sara Wells JR Wayne St. (N 49.99m 44.71m 146-08 14 769 Caitlyn Zepczyk JR Winona State 48.04m 44.51m 146-00 15 168 Mel Herl SO Chadron Stat 47.10m 43.29m 142-00 16 680 Sarah Clow SO Tiffin 46.33m 42.90m 140-09 17 88 Jamie Sindelar SO Ashland 48.62m 42.23m 138-06 18 71 Emma Thompson FR Angelo State 47.75m 39.85m 130-09 19 727 Michaela Dendinger FR Wayne St. (N 47.29m 39.67m 130-02 20 271 Becca Leppelmeier FR Grand Valley 47.36m 35.15m 115-04 -- 485 Jasmine Williams FR Northern Mic 46.50m FOUL -- Ashley Ross JR Tamu-Commerc 46.98m SCR

Women Hammer Throw ========================================================================================== Championship: * 64.85m 5/24/2002 Jackie Jeschelnig, Ashland Collegiate: # 72.94m 4/13/2007 Jenny Dahlgren, Georgia Name Year School Seed Finals Points ========================================================================================== 1 156 Heavin Warner SO Central Miss 64.05m 63.10m 207-00 10 2 90 Cynthia Watt SO Ashland 62.16m 60.84m 199-07 8 3 728 Carly Fehringer SR Wayne St. (N 62.74m 60.62m 198-11 6 4 87 Kim Habegger JR Ashland 60.69m 60.52m 198-07 5 5 276 Laura Schroeder SO Grand Valley 58.36m 57.64m 189-01 4 6 284 Alyssa Zokoe SR Grand Valley 57.10m 56.40m 185-00 3 7 684 Miranda Mondozzi SO Tiffin 56.08m 56.09m 184-00 2 8 84 Jessica Bridenthal JR Ashland 58.59m 55.80m 183-01 1 9 729 Emily Wells SR Wayne St. (N 57.22m 55.33m 181-06 10 399 Michelle Kyle SO Lindenwood 54.03m 52.14m 171-01 11 682 Ashley Dewitt SR Tiffin 55.20m 52.12m 171-00 12 761 Lindsay Wells SR Western Wash 55.58m 51.64m 169-05 13 242 Erica King FR Findlay 53.51m 51.18m 167-11 14 249 Connor Ahlborn SR Florida Tech 54.58m 51.12m 167-08 15 428 Morgan Stampley JR Minnesota St 54.98m 51.06m 167-06 16 730 Sara Wells JR Wayne St. (N 53.21m 50.29m 165-00 17 324 Farin Hickman JR Indianapolis 55.83m 48.94m 160-07 18 395 Lindsey Blackwell JR Lindenwood 55.56m 48.18m 158-01 19 273 Jenae Linville FR Grand Valley 53.82m 48.14m 157-11 20 523 Darien Stancell SO Pittsburg St 53.91m 44.86m 147-02 21 169 Alyssa Norton SR Chadron Stat 53.84m 44.51m 146-00 22 478 Elizabeth Robertso SR New Mexico H 53.35m 43.47m 142-07 -- Tiffany Okieme SO Georgian Cou 54.65m SCR

Women Javelin Throw ========================================================================================== Championship: * 51.74m 5/24/2008 Linda Brivule, Abilene Christian Collegiate: # 61.82m 6/13/2003 Irina Kharun, Indiana Name Year School Seed Finals Points ========================================================================================== 1 758 Bethany Drake SO Western Wash 51.66m 50.36m 165-03 10 2 759 Katie Reichert SO Western Wash 49.59m 50.34m 165-02 8 3 153 Mary Riley SR Central Miss 49.80m 49.68m 163-00 6 4 579 Samantha Taylor SO Slippery Roc 48.34m 48.99m 160-09 5 5 743 Seabre Church SR Western Oreg 47.48m 47.63m 156-03 4 6 251 Madison Wolf FR Fort Hays St 47.26m 46.82m 153-07 3 7 555 Mallory Sanner JR Seton Hill 47.61m 46.11m 151-03 2 8 141 Channing Wilson JR Cal St. Stan 48.87m 45.90m 150-07 1 9 257 Rebecka Anderson SO Grand Valley 48.29m 44.85m 147-02 10 519 Amber Kloster SR Pittsburg St 44.02m 42.97m 141-00 11 175 Emily Bokanovich JR Charleston ( 43.62m 42.41m 139-02 12 459 Kara Nygaard SR Msu-Moorhead 45.17m 42.21m 138-06 13 521 Aimi Orton SO Pittsburg St 44.66m 41.73m 136-11 14 543 Kathryn Walker FR Saint Martin 45.84m 41.51m 136-02 15 481 Michelle Traynham SO New Mexico H 43.34m 40.79m 133-10 16 494 Laruschka Joubert FR Nova Southea 46.46m 39.83m 130-08 17 224 Sara Dunkin JR Emporia St. 45.67m 39.33m 129-00 18 486 Alexandra Webster SR Northern Sta 45.12m 39.00m 127-11 19 415 Kelsey Carlsen SO Mansfield 43.59m 37.59m 123-04 20 304 Rachael Domeyer JR Harding 45.04m 37.16m 121-11 -- Ally Salata FR Eastern New 42.19m SCR -- 480 Salcia Slack JR New Mexico H 44.87m SCR

Heptathlon: #4 Women 200 Meter Dash Heptathlon =============================================================================== Name Year School Finals Wind H# Points =============================================================================== 1 69 Jordan Gray JR Angelo State 24.37 1.4 2 945 2 480 Salcia Slack JR New Mexico H 24.63 1.4 2 921 3 85 Macy Caldwell SR Ashland 24.80 1.4 2 905 4 65 Jasmine Ambowode SO Angelo State 25.08 1.4 2 879 5 360 Megan Marchildon JR Lewis 25.24 1.4 2 865 6 154 Madison Smith JR Central Miss 25.37 1.4 2 853 7 244 Pam Showman JR Findlay 25.39 -0.1 1 851 8 221 Brianne Dietrich JR Edinboro 25.52 1.4 2 840 9 45 Karolin Anders SO Alaska Ancho 25.64 -0.1 1 829 10 475 Destiny Dillworth SO New Mexico H 25.73 -0.1 1 821 11 517 Emilyn Dearman FR Pittsburg St 25.98 -0.1 1 799 12 433 Chanel Miller JR Minnesota-Du 26.21 -0.1 1 779 13 172 Kelsy Wood FR Chadron Stat 26.37 1.4 2 765 14 151 Erin Alewine SR Central Miss 26.48 -0.1 1 756 15 694 Rebecca Nelson SR Truman 26.49 -0.1 1 755 16 679 Deborah Brodersen FR Tiffin 26.74 -0.1 1 734

Heptathlon: #7 Women 800 Meter Run Heptathlon ======================================================================= Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 65 Jasmine Ambowode SO Angelo State 2:14.65 898 2 480 Salcia Slack JR New Mexico H 2:18.16 849 3 151 Erin Alewine SR Central Miss 2:19.52 830 4 69 Jordan Gray JR Angelo State 2:20.24 820 5 244 Pam Showman JR Findlay 2:21.34 805 6 517 Emilyn Dearman FR Pittsburg St 2:21.58 802 7 85 Macy Caldwell SR Ashland 2:22.34 792 8 45 Karolin Anders SO Alaska Ancho 2:22.37 792 9 360 Megan Marchildon JR Lewis 2:22.47 790 10 154 Madison Smith JR Central Miss 2:23.54 776 11 172 Kelsy Wood FR Chadron Stat 2:24.68 761 12 475 Destiny Dillworth SO New Mexico H 2:28.97 706 13 694 Rebecca Nelson SR Truman 2:30.65 685 14 433 Chanel Miller JR Minnesota-Du 2:32.95 656 15 221 Brianne Dietrich JR Edinboro 2:42.24 547

Heptathlon: #1 Women 100 Meter Hurdles Heptathlon =============================================================================== Name Year School Finals Wind H# Points =============================================================================== 1 85 Macy Caldwell SR Ashland 13.78 2.3 4 1010 2 360 Megan Marchildon JR Lewis 13.87 2.3 4 997 3 480 Salcia Slack JR New Mexico H 14.00 3.7 3 978 4 154 Madison Smith JR Central Miss 14.00 2.3 4 978 5 69 Jordan Gray JR Angelo State 14.15 2.3 4 957 6 244 Pam Showman JR Findlay 14.35 3.7 3 929 7 433 Chanel Miller JR Minnesota-Du 14.39 2.7 2 924 8 65 Jasmine Ambowode SO Angelo State 14.47 3.7 3 913 9 517 Emilyn Dearman FR Pittsburg St 14.53 2.7 2 905 10 172 Kelsy Wood FR Chadron Stat 14.70 3.7 3 882 11 475 Destiny Dillworth SO New Mexico H 14.77 4.2 1 872 12 694 Rebecca Nelson SR Truman 14.81 2.7 2 867 13 45 Karolin Anders SO Alaska Ancho 14.89 4.2 1 856 14 679 Deborah Brodersen FR Tiffin 15.01 4.2 1 840 15 221 Brianne Dietrich JR Edinboro 15.04 2.7 2 836 15 151 Erin Alewine SR Central Miss 15.04 4.2 1 836

Heptathlon: #2 Women High Jump Heptathlon ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 154 Madison Smith JR Central Miss 1.73m 5-08.00 891 1 45 Karolin Anders SO Alaska Ancho 1.73m 5-08.00 891 3 151 Erin Alewine SR Central Miss 1.70m 5-07.00 855 4 85 Macy Caldwell SR Ashland 1.67m 5-05.75 818 5 679 Deborah Brodersen FR Tiffin 1.64m 5-04.50 783 5 694 Rebecca Nelson SR Truman 1.64m 5-04.50 783 7 517 Emilyn Dearman FR Pittsburg St 1.61m 5-03.25 747 7 244 Pam Showman JR Findlay 1.61m 5-03.25 747 9 433 Chanel Miller JR Minnesota-Du 1.55m 5-01.00 678 9 475 Destiny Dillworth SO New Mexico H 1.55m 5-01.00 678 11 221 Brianne Dietrich JR Edinboro 1.49m 4-10.50 610 11 69 Jordan Gray JR Angelo State 1.49m 4-10.50 610 11 480 Salcia Slack JR New Mexico H 1.49m 4-10.50 610 11 360 Megan Marchildon JR Lewis 1.49m 4-10.50 610 11 172 Kelsy Wood FR Chadron Stat 1.49m 4-10.50 610 16 65 Jasmine Ambowode SO Angelo State 1.46m 4-09.50 577

Heptathlon: #5 Women Long Jump Heptathlon ====================================================================================== Name Year School Finals Wind Points ====================================================================================== 1 480 Salcia Slack JR New Mexico H 6.10m 2.9 20-00.25 880 2 221 Brianne Dietrich JR Edinboro 5.61m 2.7 18-05.00 732 3 45 Karolin Anders SO Alaska Ancho 5.59m 1.0 18-04.25 726 4 65 Jasmine Ambowode SO Angelo State 5.58m 3.1 18-03.75 723 5 151 Erin Alewine SR Central Miss 5.55m 2.6 18-02.50 715 5 475 Destiny Dillworth SO New Mexico H 5.55m 1.1 18-02.50 715 7 85 Macy Caldwell SR Ashland 5.50m 2.6 18-00.50 700 8 154 Madison Smith JR Central Miss 5.49m 2.0 18-00.25 697 9 69 Jordan Gray JR Angelo State 5.40m 0.9 17-08.75 671 10 360 Megan Marchildon JR Lewis 5.33m 2.6 17-06.00 651 11 172 Kelsy Wood FR Chadron Stat 5.32m 2.6 17-05.50 648 12 517 Emilyn Dearman FR Pittsburg St 5.31m 1.1 17-05.25 645 13 244 Pam Showman JR Findlay 5.24m 2.3 17-02.25 626 14 694 Rebecca Nelson SR Truman 5.22m 2.2 17-01.50 620 15 433 Chanel Miller JR Minnesota-Du 4.99m 0.2 16-04.50 557

Heptathlon: #3 Women Shot Put Heptathlon ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 480 Salcia Slack JR New Mexico H 12.50m 41-00.25 694 2 679 Deborah Brodersen FR Tiffin 12.33m 40-05.50 683 3 45 Karolin Anders SO Alaska Ancho 11.99m 39-04.00 660 4 69 Jordan Gray JR Angelo State 11.31m 37-01.25 616 5 244 Pam Showman JR Findlay 11.00m 36-01.25 595 6 360 Megan Marchildon JR Lewis 10.96m 35-11.50 592 7 475 Destiny Dillworth SO New Mexico H 10.90m 35-09.25 589 8 433 Chanel Miller JR Minnesota-Du 10.76m 35-03.75 579 9 694 Rebecca Nelson SR Truman 10.74m 35-03.00 578 10 154 Madison Smith JR Central Miss 10.49m 34-05.00 562 11 65 Jasmine Ambowode SO Angelo State 10.07m 33-00.50 534 12 85 Macy Caldwell SR Ashland 9.98m 32-09.00 528 13 517 Emilyn Dearman FR Pittsburg St 9.77m 32-00.75 514 14 221 Brianne Dietrich JR Edinboro 9.32m 30-07.00 485 15 172 Kelsy Wood FR Chadron Stat 9.26m 30-04.75 481 16 151 Erin Alewine SR Central Miss 8.91m 29-02.75 458

Heptathlon: #6 Women Javelin Throw Heptathlon ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 480 Salcia Slack JR New Mexico H 45.94m 150-09 782 2 45 Karolin Anders SO Alaska Ancho 37.60m 123-04 621 3 360 Megan Marchildon JR Lewis 36.97m 121-03 609 4 433 Chanel Miller JR Minnesota-Du 34.99m 114-09 571 5 475 Destiny Dillworth SO New Mexico H 33.62m 110-04 545 6 221 Brianne Dietrich JR Edinboro 33.16m 108-09 537 7 694 Rebecca Nelson SR Truman 33.02m 108-04 534 8 517 Emilyn Dearman FR Pittsburg St 32.56m 106-10 525 9 151 Erin Alewine SR Central Miss 31.96m 104-10 514 10 244 Pam Showman JR Findlay 31.52m 103-05 505 11 154 Madison Smith JR Central Miss 30.28m 99-04 482 12 172 Kelsy Wood FR Chadron Stat 28.60m 93-10 450 13 85 Macy Caldwell SR Ashland 24.09m 79-00 365 14 69 Jordan Gray JR Angelo State 23.41m 76-10 352 15 65 Jasmine Ambowode SO Angelo State 22.76m 74-08 340

Women Heptathlon ================================================================================ Championship: * 5780 5/26/2005 Anastassia Kyvelidou, Neb - Omaha Collegiate: # 6527 6/3/1995 Diane Guthrie-Gresham, George Mason Name Year School Seed Finals Points ================================================================================ 1 480 Salcia Slack JR New Mexico H 5833 5714 10 2 45 Karolin Anders SO Alaska Ancho 5048 5375 8 3 154 Madison Smith JR Central Miss 5099 5239 6 4 85 Macy Caldwell SR Ashland 5069 5118 5 5 360 Megan Marchildon JR Lewis 4963 5114 4 6 244 Pam Showman JR Findlay 4952 5058 3 7 69 Jordan Gray JR Angelo State 5217 4971 2 8 151 Erin Alewine SR Central Miss 4989 4964 1 9 517 Emilyn Dearman FR Pittsburg St 4917 4937 10 475 Destiny Dillworth SO New Mexico H 4992 4926 11 65 Jasmine Ambowode SO Angelo State 5059 4864 12 694 Rebecca Nelson SR Truman 4982 4822 13 433 Chanel Miller JR Minnesota-Du 4897 4744 14 172 Kelsy Wood FR Chadron Stat 4920 4597 15 221 Brianne Dietrich JR Edinboro 4906 4587 -- Molly McDonald SO U-Mary 4432 SCR -- 194 Bacall Sterling SO Colorado Mes 4543 SCR -- 166 Tayler Fettig JR Central Wash 4604 SCR -- 447 Kaylee Morgan SO Missouri Sou 4832 SCR

Men 100 Meter Dash ================================================================================= 9 Advance: Top 2 Each Heat plus Next 3 Best Times Championship: * 10.0h 5/26/1972 Steve Reddick, Norfolk State Collegiate: # 9.89 6/10/2011 Ngoni Makusha, Florida State Name Year School Seed Prelims Wind H# ================================================================================= Preliminaries 1 662 Tim Price JR Tamu-Kingsvi 10.19 10.19Q 3.1 2 2 620 Taffawee Johnson SR St. Augustin 10.42 10.19Q 3.1 1 3 390 Romone Hill JR Lincoln (Mo. 10.29 10.36Q 2.4 3 4 391 Romel Lewis SR Lincoln (Mo. 10.28 10.21Q 3.1 1 5 60 Kyran Stewart JR Albany State 10.38 10.33Q 3.1 2 6 763 Alex Donigian SO Western Wash 10.49 10.46Q 2.4 3 7 621 Jermaine Jones JR St. Augustin 10.50 10.36q 3.1 1 8 135 Gregory Veals JR Cal St. Los 10.47 10.42q 3.1 2 9 306 Corey Bassett SO Harding 10.45 10.43q 3.1 1 10 430 Jerrell Hancock SR Minnesota St 10.37 10.44 3.1 1 11 489 Rimar Christie JR Northwest Na 10.50 10.46 3.1 2 12 619 Daniel Jameison SO St. Augustin 10.44 10.48 2.4 3 13 307 Donetella Luckett JR Harding 10.49 10.50 3.1 1 14 30 Chaz Butler SO Adams State 10.42 10.51 2.4 3 15 493 John Lundy SR Notre Dame ( 10.31 10.52 2.4 3 16 39 Jurgen Themen SO Adams State 10.51 10.53 3.1 1 17 401 Juwan Cubit SR Lindenwood 10.49 10.53 2.4 3 18 666 Corbin Whalum SR Tamu-Kingsvi 10.37 10.64 3.1 2 19 422 Jonathan Clarke JR Metro State 10.50 10.68 3.1 2

Men 100 Meter Dash ===================================================================================== Championship: * 10.0h 5/26/1972 Steve Reddick, Norfolk State Collegiate: # 9.89 6/10/2011 Ngoni Makusha, Florida State Name Year School Prelims Finals Wind Points ===================================================================================== Finals 1 662 Tim Price JR Tamu-Kingsvi 10.19 10.49 -0.5 10 10.484 2 621 Jermaine Jones JR St. Augustin 10.36 10.49 -0.5 8 10.487 3 620 Taffawee Johnson SR St. Augustin 10.19 10.58 -0.5 6 10.576 4 390 Romone Hill JR Lincoln (Mo. 10.36 10.58 -0.5 5 10.578 5 763 Alex Donigian SO Western Wash 10.46 10.61 -0.5 4 6 135 Gregory Veals JR Cal St. Los 10.42 10.63 -0.5 3 7 60 Kyran Stewart JR Albany State 10.33 10.68 -0.5 2 8 306 Corey Bassett SO Harding 10.43 10.75 -0.5 1

Men 200 Meter Dash ================================================================================= 9 Advance: Top 2 Each Heat plus Next 3 Best Times Championship: * 20.15 5/30/1992 Bryan Bridgewater, CSLA Collegiate: # 19.69 5/25/2007 Walter Dix, Florida State Name Year School Seed Prelims Wind H# ================================================================================= Preliminaries 1 662 Tim Price JR Tamu-Kingsvi 20.79 20.76Q 0.5 3 2 620 Taffawee Johnson SR St. Augustin 20.85 20.92Q 0.1 2 3 10 Jordan Edwards JR Academy of A 20.89 20.93Q 0.1 1 4 616 Joshua Edmonds SR St. Augustin 20.80 20.80Q 0.5 3 5 621 Jermaine Jones JR St. Augustin 20.64 21.01Q 0.1 1 6 617 Burkheart Ellis Jr SO St. Augustin 20.78 21.04Q 0.1 2 7 430 Jerrell Hancock SR Minnesota St 20.86 21.08q 0.1 1 8 390 Romone Hill JR Lincoln (Mo. 21.25 21.15q 0.1 2 9 619 Daniel Jameison SO St. Augustin 20.89 21.17q 0.1 2 10 440 Adriel Hawkins SR Missouri S&T 21.00 21.21 0.1 2 11 714 Te'Shad Chambers JR Virginia Sta 21.02 21.24 0.1 1 12 60 Kyran Stewart JR Albany State 20.93 21.29 0.5 3 13 748 Tyrell Williams JR Western Oreg 21.19 21.31 0.1 2 14 135 Gregory Veals JR Cal St. Los 21.04 21.34 0.1 2 15 496 Talyn Washington JR Nova Southea 21.11 21.49 0.5 3 16 401 Juwan Cubit SR Lindenwood 21.07 21.49 0.5 3 17 493 John Lundy SR Notre Dame ( 21.00 21.51 0.1 1 18 386 Wesley Best SO Lincoln (Mo. 21.28 21.72 0.5 3 19 739 Jerell Banks JR West Texas A 21.23 21.78 0.1 1 20 422 Jonathan Clarke JR Metro State 21.23 21.85 0.1 1 21 30 Chaz Butler SO Adams State 20.96 22.01 0.5 3

Men 200 Meter Dash ===================================================================================== Championship: * 20.15 5/30/1992 Bryan Bridgewater, CSLA Collegiate: # 19.69 5/25/2007 Walter Dix, Florida State Name Year School Prelims Finals Wind Points ===================================================================================== Finals 1 662 Tim Price JR Tamu-Kingsvi 20.76 20.75 -0.8 10 2 616 Joshua Edmonds SR St. Augustin 20.80 20.78 -0.8 8 3 621 Jermaine Jones JR St. Augustin 21.01 20.83 -0.8 6 4 10 Jordan Edwards JR Academy of A 20.93 21.01 -0.8 5 5 617 Burkheart Ellis Jr SO St. Augustin 21.04 21.06 -0.8 4 6 620 Taffawee Johnson SR St. Augustin 20.92 21.06 -0.8 3 7 390 Romone Hill JR Lincoln (Mo. 21.15 21.23 -0.8 2 8 430 Jerrell Hancock SR Minnesota St 21.08 21.36 -0.8 1 9 619 Daniel Jameison SO St. Augustin 21.17 21.78 -0.8

Men 400 Meter Dash ============================================================================ 9 Advance: Top 2 Each Heat plus Next 3 Best Times Championship: * 44.19 5/22/1998 Jerome Young, St Augstine's Collegiate: # 44.00 6/6/1992 Quincy Watts, USC Name Year School Seed Prelims H# ============================================================================ Preliminaries 1 616 Joshua Edmonds SR St. Augustin 46.71 46.00Q 2 2 10 Jordan Edwards JR Academy of A 46.36 46.41Q 3 3 606 William Shell SR Southwest Ba 46.31 46.58Q 1 4 617 Burkheart Ellis Jr SO St. Augustin 47.34 46.77Q 1 5 11 Shaquille Howard SO Academy of A 46.66 47.00Q 2 6 342 Rolando Berch SR Johnson C. S 47.14 47.08Q 3 7 80 Luis Perez SO Angelo State 46.92 47.04q 1 8 715 Charles Robinson SO Virginia Sta 47.28 47.04q 2 9 344 Joshua Cunningham FR Johnson C. S 47.18 47.11q 2 10 625 James Quarles SR St. Augustin 46.80 47.42 3 11 714 Te'Shad Chambers JR Virginia Sta 47.43 47.45 1 12 618 Kevaughn Hewitt JR St. Augustin 47.42 47.69 2 13 385 Michael Ashley SR Lincoln (Mo. 47.13 47.80 1 14 121 Antonio Locklin Jr FR Benedict 47.43 47.99 3 15 647 John David Rollins JR Tamu-Commerc 47.40 48.00 2 16 58 Tabareyon Jones JR Albany State 47.36 48.02 3 17 604 Maverick Bowleg FR Southwest Ba 47.33 48.04 1 18 496 Talyn Washington JR Nova Southea 47.32 48.12 3 19 96 Jacob Cook JR Ashland 47.66 48.31 2 20 675 Cameron Krc SO Tarleton Sta 47.60 48.62 2 21 629 George Erazo SR St. Thomas A 47.56 49.23 1 22 388 Roger Blake SO Lincoln (Mo. 47.67 49.38 3 23 133 Leon Dillihunt JR Cal St. Los 47.57 50.30 3

Men 400 Meter Dash ================================================================================ Championship: * 44.19 5/22/1998 Jerome Young, St Augstine's Collegiate: # 44.00 6/6/1992 Quincy Watts, USC Name Year School Prelims Finals Points ================================================================================ Finals 1 10 Jordan Edwards JR Academy of A 46.41 45.99 10 2 616 Joshua Edmonds SR St. Augustin 46.00 46.03 8 3 617 Burkheart Ellis Jr SO St. Augustin 46.77 46.06 6 4 606 William Shell SR Southwest Ba 46.58 46.14 5 5 342 Rolando Berch SR Johnson C. S 47.08 46.70 4 6 715 Charles Robinson SO Virginia Sta 47.04 46.76 3 7 80 Luis Perez SO Angelo State 47.04 46.79 2 8 344 Joshua Cunningham FR Johnson C. S 47.11 46.81 1 9 11 Shaquille Howard SO Academy of A 47.00 46.82

Men 800 Meter Run ============================================================================ 9 Advance: Top 2 Each Heat plus Next 3 Best Times Championship: * 1:46.81 5/25/1979 Dan Futrell, Truman State Collegiate: # 1:44.30 6/10/1966 Jim Ryun, Kansas Name Year School Seed Prelims H# ============================================================================ Preliminaries 1 648 Luis Romero SO Tamu-Commerc 1:50.13 1:50.42Q 3 2 209 Patrick Weaver FR Colorado Min 1:49.14 1:50.50Q 1 3 285 Ethan Barnes SO Grand Valley 1:50.90 1:50.87Q 2 4 246 Dillon Webster JR Findlay 1:49.17 1:50.75Q 1 5 754 Robin Butler SO Western Stat 1:49.12 1:50.88Q 2 6 105 Drew Windle JR Ashland 1:46.91 1:51.36Q 3 7 303 Jeremy Wilk SR Grand Valley 1:50.99 1:50.93q 2 8 661 Michal Idziak SO Tamu-Kingsvi 1:49.64 1:51.30q 2 9 117 Aduo Omot SR Augustana (S 1:50.45 1:51.57q 1 10 387 Jermaine Blake SR Lincoln (Mo. 1:50.00 1:51.60 3 11 196 Shane Niksic JR Colorado Mes 1:50.54 1:51.73 2 12 366 Matt Jemilo SO Lewis 1:51.00 1:51.76 3 13 464 Paul Pape SR Nebraska-Kea 1:51.00 1:52.25 3 14 158 Kellin Loch SO Central Miss 1:50.94 1:52.40 1 15 204 Garrett Hoch SO Colorado Min 1:50.98 1:53.05 1 16 700 Carson Aberle JR Uc-Colo. Spg 1:50.85 1:54.31 3 17 142 Abraham Alvarado FR Cal St. Stan 1:50.76 1:54.55 3 18 746 Josh Hanna SO Western Oreg 1:50.45 1:54.62 1 19 255 Dage Minors FR Franklin Pie 1:51.24 1:54.75 2 20 508 Andres Gonzalez Gu FR P.R.-Rio Pie 1:50.43 1:55.69 2

Men 800 Meter Run ================================================================================ Championship: * 1:46.81 5/25/1979 Dan Futrell, Truman State Collegiate: # 1:44.30 6/10/1966 Jim Ryun, Kansas Name Year School Prelims Finals Points ======================