2013 GNAC Indoor Track & Field Championships - First-Day Results

Recap

2013 Great NW Athletic Conference - 2/15/2013 to 2/16/2013
                      Indoor Track & Field Championships
                 Jackson Center, Northwest Nazarene University
                                    Results

Event 1 Women Indoor Pentathlon ======================================================================= Name Year School Finals Points ======================================================================= Finals 1 Katy Gross SR Seattle Paci 3505 10 2 Karolin Anders FR Alaska Ancho 3458 8 3 Katie Reichert SO Western Wash 3144 6 4 Laura Pridgen SR Northwest Na 2949 5 5 Leah Berry JR Msu-Billings 2922 4 6 Hannah Borden FR Northwest Na 2844 3 7 Maylea Tooze SO Western Oreg 2816 2 8 Juliana Joy FR Central Wash 2639 1 9 Lexi Sarver FR Northwest Na 2466 10 Kathryn Curtis FR Northwest Na 2242

Event 1 Indoor Pentathlon: #1 Women 60 Meter Hurdles Indoor Pentathlon ========================================================================== Name Year School Finals H# Points ========================================================================== 1 Katy Gross SR Seattle Paci 9.19 2 871 2 Hannah Borden FR Northwest Na 9.38 1 832 3 Laura Pridgen SR Northwest Na 9.58 2 792 4 Karolin Anders FR Alaska Ancho 9.69 2 771 5 Maylea Tooze SO Western Oreg 9.83 1 744 6 Katie Reichert SO Western Wash 9.95 1 721 7 Leah Berry JR Msu-Billings 10.11 1 692 8 Juliana Joy FR Central Wash 10.18 2 679 9 Kathryn Curtis FR Northwest Na 10.60 2 604 10 Lexi Sarver FR Northwest Na 10.87 1 558

Event 1 Indoor Pentathlon: #2 Women High Jump Indoor Pentathlon ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Katy Gross SR Seattle Paci 1.64m 5-04.50 783 2 Karolin Anders FR Alaska Ancho 1.61m 5-03.25 747 3 Katie Reichert SO Western Wash 1.58m 5-02.25 712 4 Laura Pridgen SR Northwest Na 1.55m 5-01.00 678 5 Leah Berry JR Msu-Billings 1.52m 4-11.75 644 6 Lexi Sarver FR Northwest Na 1.49m 4-10.50 610 7 Juliana Joy FR Central Wash 1.43m 4-08.25 544 8 Maylea Tooze SO Western Oreg 1.37m 4-06.00 481 9 Kathryn Curtis FR Northwest Na 1.34m 4-04.75 449 9 Hannah Borden FR Northwest Na 1.34m 4-04.75 449

Event 1 Indoor Pentathlon: #3 Women Shot Put Indoor Pentathlon ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Katy Gross SR Seattle Paci 11.11m 36-05.50 602 2 Karolin Anders FR Alaska Ancho 10.66m 34-11.75 573 3 Katie Reichert SO Western Wash 10.50m 34-05.50 562 4 Leah Berry JR Msu-Billings 9.63m 31-07.25 505 5 Lexi Sarver FR Northwest Na 8.86m 29-01.00 455 6 Maylea Tooze SO Western Oreg 8.65m 28-04.50 441 7 Laura Pridgen SR Northwest Na 8.30m 27-02.75 419 8 Hannah Borden FR Northwest Na 7.46m 24-05.75 365 9 Juliana Joy FR Central Wash 6.86m 22-06.25 326 10 Kathryn Curtis FR Northwest Na 6.39m 20-11.75 296

Event 1 Indoor Pentathlon: #4 Women Long Jump Indoor Pentathlon ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Katy Gross SR Seattle Paci 5.42m 17-09.50 677 2 Karolin Anders FR Alaska Ancho 5.37m 17-07.50 663 3 Maylea Tooze SO Western Oreg 5.16m 16-11.25 603 4 Katie Reichert SO Western Wash 4.80m 15-09.00 506 5 Laura Pridgen SR Northwest Na 4.78m 15-08.25 500 6 Juliana Joy FR Central Wash 4.76m 15-07.50 495 7 Leah Berry JR Msu-Billings 4.55m 14-11.25 441 8 Hannah Borden FR Northwest Na 4.49m 14-08.75 426 9 Lexi Sarver FR Northwest Na 4.41m 14-05.75 406 10 Kathryn Curtis FR Northwest Na 4.10m 13-05.50 331

Event 1 Indoor Pentathlon: #5 Women 800 Meter Run Indoor Pentathlon ======================================================================= Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Hannah Borden FR Northwest Na 2:23.83 772 2 Karolin Anders FR Alaska Ancho 2:29.12 704 3 Katie Reichert SO Western Wash 2:34.01 643 4 Leah Berry JR Msu-Billings 2:34.27 640 5 Juliana Joy FR Central Wash 2:38.10 595 6 Katy Gross SR Seattle Paci 2:40.04 572 7 Kathryn Curtis FR Northwest Na 2:40.91 562 8 Laura Pridgen SR Northwest Na 2:41.16 560 9 Maylea Tooze SO Western Oreg 2:42.27 547 10 Lexi Sarver FR Northwest Na 2:52.64 437

Event 2 Men Heptathlon ======================================================================= Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Cody Thomas SO Alaska Ancho 2775 2 Scott Hunter JR Central Wash 2519 3 Eric Gaines JR Western Oreg 2518 4 Nate Johnson SR Seattle Paci 2511 5 Ethan Meikle FR Central Wash 2393 6 Greyson Kilgore JR Northwest Na 2376 7 Luke Conklin FR Northwest Na 2106 8 Michael Holland JR Saint Martin 2068 9 Dylan Gordon SR Western Wash 1881

Event 2 Heptathlon: #1 Men 60 Meter Dash Heptathlon ========================================================================== Name Year School Finals H# Points ========================================================================== 1 Cody Thomas SO Alaska Ancho 7.13 1 837 2 Nate Johnson SR Seattle Paci 7.51 1 710 3 Greyson Kilgore JR Northwest Na 7.52 1 706 4 Michael Holland JR Saint Martin 7.65 2 665 5 Eric Gaines JR Western Oreg 7.67 2 659 6 Scott Hunter JR Central Wash 7.70 2 650 7 Ethan Meikle FR Central Wash 7.71 1 646 8 Dylan Gordon SR Western Wash 7.78 2 625 9 Luke Conklin FR Northwest Na 7.94 2 577

Event 2 Heptathlon: #2 Men Long Jump Heptathlon ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Eric Gaines JR Western Oreg 6.44m 21-01.50 684 2 Scott Hunter JR Central Wash 6.41m 21-00.50 677 3 Nate Johnson SR Seattle Paci 6.32m 20-09.00 657 4 Cody Thomas SO Alaska Ancho 6.17m 20-03.00 624 5 Ethan Meikle FR Central Wash 5.98m 19-07.50 582 6 Greyson Kilgore JR Northwest Na 5.85m 19-02.50 554 7 Michael Holland JR Saint Martin 5.51m 18-01.00 483 8 Dylan Gordon SR Western Wash 5.49m 18-00.25 479 9 Luke Conklin FR Northwest Na 5.40m 17-08.75 461

Event 2 Heptathlon: #3 Men Shot Put Heptathlon ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Greyson Kilgore JR Northwest Na 11.83m 38-09.75 596 2 Cody Thomas SO Alaska Ancho 11.74m 38-06.25 591 3 Nate Johnson SR Seattle Paci 10.65m 34-11.25 525 4 Eric Gaines JR Western Oreg 10.32m 33-10.25 505 5 Dylan Gordon SR Western Wash 9.90m 32-05.75 480 6 Michael Holland JR Saint Martin 9.75m 32-00.00 471 7 Scott Hunter JR Central Wash 9.72m 31-10.75 469 8 Luke Conklin FR Northwest Na 9.39m 30-09.75 449 9 Ethan Meikle FR Central Wash 8.83m 28-11.75 416

Event 2 Heptathlon: #4 Men High Jump Heptathlon ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Ethan Meikle FR Central Wash 1.94m 6-04.25 749 2 Cody Thomas SO Alaska Ancho 1.91m 6-03.25 723 2 Scott Hunter JR Central Wash 1.91m 6-03.25 723 4 Eric Gaines JR Western Oreg 1.85m 6-00.75 670 5 Nate Johnson SR Seattle Paci 1.79m 5-10.50 619 5 Luke Conklin FR Northwest Na 1.79m 5-10.50 619 7 Greyson Kilgore JR Northwest Na 1.67m 5-05.75 520 8 Michael Holland JR Saint Martin 1.58m 5-02.25 449 9 Dylan Gordon SR Western Wash 1.37m 4-06.00 297

Event 5 Women Pole Vault ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Karis Anderson SR Western Wash 3.76m 12-04.00 10 2 Jamie Larsen SR Central Wash 3.61m 11-10.00 8 3 Cheyanna Pinley SO Western Wash 3.51m 11-06.25 6 4 Stacey Pitt JR Msu-Billings 3.31m 10-10.25 5 5 Amy Rovira SO Western Wash 3.16m 10-04.25 4 6 Bethany Graham SO Western Wash 3.01m 9-10.50 3 7 Amy Puckett JR Western Wash J3.01m 9-10.50 1.50 7 Samantha Hull SR Saint Martin J3.01m 9-10.50 1.50 9 Becca Hazel FR Western Oreg J3.01m 9-10.50 10 Sarena Underwood FR Msu-Billings 2.86m 9-04.50

Event 7 Men Long Jump ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Kevin Yates FR Western Wash 7.11m 23-04.00 10 2 Matson Hardie JR Western Oreg 7.07m 23-02.50 8 3 Jake Hyde SR Western Oreg 6.76m 22-02.25 6 4 Brett Watson SO Western Wash 6.64m 21-09.50 5 5 Michael Glover SR Western Oreg 6.54m 21-05.50 4 6 Jerry He FR Simon Fraser J6.54m 21-05.50 3 7 Stephen Larlee JR Northwest Na 6.53m 21-05.25 2 8 Eric Gaines JR Western Oreg 6.38m 20-11.25 1 9 Richard Predmore FR Northwest Na 6.34m 20-09.75 10 Jacob Oswalt FR Northwest Na 6.31m 20-08.50 11 Michael Davis SO Saint Martin 5.89m 19-04.00

Event 8 Women Long Jump ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Emily Warman SR Western Wash 5.73m 18-09.75 10 2 Tanya Bjornsson SO Western Wash 5.69m 18-08.00 8 3 Tasia Baldwin SO Seattle Paci 5.62m 18-05.25 6 4 Katy Gross SR Seattle Paci 5.44m 17-10.25 5 5 Emily Walters JR Western Wash 5.42m 17-09.50 4 6 Karolin Anders FR Alaska Ancho J5.42m 17-09.50 3 7 Mercedes Rhode JR Simon Fraser 5.40m 17-08.75 2 8 Marie Smith JR Northwest Na 5.38m 17-08.00 1 9 Trinna Miranda SR Seattle Paci 5.20m 17-00.75 10 Stephanie Kellogg JR Saint Martin 5.05m 16-07.00 11 Katelyn Wright FR Western Wash 4.79m 15-08.75 12 Shelby Peterson FR Western Oreg 4.73m 15-06.25 13 Laura Tesch SR Saint Martin 4.58m 15-00.50

Event 10 Women Weight Throw ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Becki Duhamel JR Central Wash 16.51m 54-02.00 10 2 Carly Dranginis SR Northwest Na 15.80m 51-10.00 8 3 Lindsay Wells JR Western Wash 14.68m 48-02.00 6 4 Alicia Hedrick SR Northwest Na 14.61m 47-11.25 5 5 Jasmine Warrington SO Northwest Na 14.25m 46-09.00 4 6 Vessie Umu SO Northwest Na 13.87m 45-06.25 3 7 Ryley Carr SO Simon Fraser 13.76m 45-01.75 2 8 Dorothy Moore FR Central Wash 13.58m 44-06.75 1 9 Caitlin Curtis SO Northwest Na 13.42m 44-00.50 10 Taylor VanValey FR Northwest Na 13.10m 42-11.75 11 Sydney Jensen SO Central Wash 12.15m 39-10.50

Event 13 Men Shot Put ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Tanner Rottrup SR Msu-Billings 16.07m 52-08.75 10 2 Sam Washington SR Saint Martin 16.05m 52-08.00 8 3 Mike Jensen SR Central Wash 15.14m 49-08.25 6 4 Jake Swan JR Msu-Billings 15.06m 49-05.00 5 5 Eric Holmstrom JR Central Wash 15.04m 49-04.25 4 6 Frank Catelli FR Western Wash 14.81m 48-07.25 3 7 Reid White SR Northwest Na 14.51m 47-07.25 2 8 Quinton Agosta SO Central Wash 14.23m 46-08.25 1 9 Ryan Macdonald SO Western Wash 14.09m 46-02.75 10 Anthony Montanez FR Msu-Billings 13.94m 45-09.00 11 Jacob Gilbert JR Western Wash 13.53m 44-04.75

Event 14 Men High Jump ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Logan Myers SO Western Wash 2.01m 6-07.00 10 2 Matson Hardie JR Western Oreg J2.01m 6-07.00 7 2 Brett Watson SO Western Wash J2.01m 6-07.00 7 4 Lewis Meyers JR Central Wash J2.01m 6-07.00 5 5 Garrett Hardie FR Western Oreg 1.96m 6-05.00 4 6 Kevin Yates FR Western Wash J1.96m 6-05.00 3 7 Andrew Venema JR Central Wash 1.91m 6-03.25 2 8 Andrew Galbraith SO Northwest Na J1.91m 6-03.25 1 9 Dkay Ayivor FR Simon Fraser J1.91m 6-03.25 10 Kyle McLaughlin FR Northwest Na 1.86m 6-01.25 11 Ethan Meikle FR Central Wash J1.86m 6-01.25 12 Amari Blanton FR Saint Martin J1.86m 6-01.25 13 Mark Seely FR Western Wash 1.81m 5-11.25

Event 15 Women 60 Meter Hurdles =================================================================== Name Year School Prelims H# =================================================================== Preliminaries 1 Tanya Bjornsson SO Western Wash 8.84q 3 2 Haleigh Lloyd SO Alaska Ancho 8.90q 3 3 Rosie Smith FR Alaska Ancho 8.91q 1 3 Andrea Abrams SR Simon Fraser 8.91q 3 5 Maliea Luquin SO Seattle Paci 8.97q 1 6 Marie Smith JR Northwest Na 9.01q 1 7 Alexandra McDonald JR Western Wash 9.18q 2 8 Hannah Borden FR Northwest Na 9.37q 2 9 Katy Gross SR Seattle Paci 9.39 3 9 Kim Neville-Rutherford FR Simon Fraser 9.39 1 11 Chelsea Genther JR Central Wash 9.46 2 12 Courtney Schroeder SO Northwest Na 9.49 1 13 Amber Dodd JR Western Wash 9.52 1 14 Sarena Underwood FR Msu-Billings 9.54 2 15 Laura Pridgen SR Northwest Na 9.68 2 16 Shelby Martinell FR Msu-Billings 10.24 3

Event 16 Men 60 Meter Hurdles =================================================================== Name Year School Prelims H# =================================================================== 1 Rimar Christie SO Northwest Na 8.39q 1 2 Andrew Venema JR Central Wash 8.41q 1 3 Peter Maguire FR Western Wash 8.43q 1 4 Brett Campbell JR Western Oreg 8.45q 2 5 Logan Myers SO Western Wash 8.49q 2 6 Kody Rhodes JR Western Oreg 8.50q 1 7 Travis Milbrandt FR Western Wash 8.57q 1 8 Kyle McLaughlin FR Northwest Na 8.64q 2 9 Jeff Sloat SO Western Wash 8.65 2 10 Travis Wilson JR Alaska Ancho 8.70 2 11 Ty Sissel SO Saint Martin 8.93 1

Event 17 Women 60 Meter Dash =================================================================== Name Year School Prelims H# =================================================================== 1 Kishia Mitchell JR Seattle Paci 7.80q 1 2 Christabel Leonce SR Northwest Na 7.83q 2 3 Tanya Bjornsson SO Western Wash 7.85q 2 4 Veronica Ivancic FR Western Wash 7.87q 1 5 Madison McClung JR Western Oreg 7.89q 1 6 Tasia Baldwin SO Seattle Paci 7.92q 2 7 Sydney Coffey JR Western Wash 7.97q 2 8 BryAnne Wochnick JR Seattle Paci 7.99q 2 9 Renee Kennedy FR Alaska Ancho 8.00 1 10 Rosie Smith FR Alaska Ancho 8.01 2 11 Renee Hudson FR Saint Martin 8.04 1 12 Grace Morgan FR Alaska Ancho 8.07 2 13 Rachel Ivancic FR Western Wash 8.08 2 14 Shanai Campbell JR Western Oreg 8.13 1 15 Blair Street FR Msu-Billings 8.22 1

Event 18 Men 60 Meter Dash =================================================================== Name Year School Prelims H# =================================================================== 1 Rimar Christie SO Northwest Na 6.91q 2 1 Alex Donigian FR Western Wash 6.91q 1 3 Michael Davis SO Saint Martin 7.02q 2 4 Kent McKinney FR Central Wash 7.04q 1 5 Bryce Leedham FR Western Oreg 7.05q 2 6 Edd Brown SR Saint Martin 7.10q 1 7 Anthony Do FR Western Wash 7.11q 1 8 AJ Allen SR Alaska Ancho 7.13q 2 9 Brock Steffen SO Western Wash 7.16 1 10 Kendale Hamlett JR Western Oreg 7.17 2 11 Jacob Oswalt FR Northwest Na 7.22 1 12 Cody Henderson JR Northwest Na 7.24 1 13 Max McIntosh FR Central Wash 7.30 2 14 Rory Bauer SO Msu-Billings 7.45 2

Event 31 Women Distance Medley ======================================================================= School Finals Points ======================================================================= Finals 1 Simon Fraser 'A' 11:47.86 10 2 Alaska Anchorage 'A' 11:56.39 8 3 Seattle Pacific 'A' 12:19.15 6 4 Western Washington 'A' 12:27.32 5 5 Northwest Nazarene 'A' 12:34.83 4 6 Central Washington 'A' 12:50.28 3 7 Western Oregon 'A' 12:50.32 2 8 Msu-Billings 'A' 14:25.73 1

Event 32 Men Distance Medley ======================================================================= School Finals Points ======================================================================= 1 Alaska Anchorage 'A' 10:06.58 10 2 Simon Fraser 'A' 10:16.91 8 3 Western Oregon 'A' 10:20.05 6 4 Msu-Billings 'A' 10:24.15 5 5 Western Washington 'A' 10:25.27 4 6 Saint Martin's 'A' 10:29.02 3 7 Seattle Pacific 'A' 10:39.37 2 8 Northwest Nazarene 'A' 10:50.37 1

Event 33 Women 3000 Meter Run ======================================================================= Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Susan Tanui SO Alaska Ancho 9:54.95 10 2 Ruth Keino SR Alaska Ancho 9:54.98 8 3 Kirsten Allen JR Simon Fraser 10:18.83 6 4 Miriam Kipng'eno SR Alaska Ancho 10:20.88 5 5 Katie Thralls SR Seattle Paci 10:21.01 4 6 Christi Schmitz SO Alaska Ancho 10:21.76 3 7 Bryn Haebe FR Alaska Ancho 10:22.50 2 8 Jaymi Bethea FR Alaska Ancho 10:26.57 1 9 Katie Krehlik SR Alaska Ancho 10:31.22 10 Katie Morris FR Seattle Paci 10:41.40 11 Kelsey Kreft SR Central Wash 10:48.21 12 Tanya Humeniuk FR Simon Fraser 10:49.59 13 Emma Chadsey FR Simon Fraser 10:57.37 14 Mary Owen JR Msu-Billings 11:03.71 15 Amanda Wright SR Western Oreg 11:06.05 16 Anna Patti FR Seattle Paci 11:31.57 17 Melanie Bock JR Msu-Billings 11:42.74

Event 34 Men 3000 Meter Run ======================================================================= Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Micah Chelimo JR Alaska Ancho 8:29.35 10 2 Dylan Anthony SO Alaska Ancho 8:34.76 8 3 Jacob Parisien JR Alaska Ancho 8:37.58 6 4 Robert Peterson FR Msu-Billings 8:37.79 5 5 Tabor Reedy SO Western Wash 8:38.07 4 6 Brady Beagley JR Western Oreg 8:43.51 3 7 Kevin Rooke FR Alaska Ancho 8:45.11 2 8 AJ Baker SR Seattle Paci 8:48.02 1 9 Yonatan Yilma SR Alaska Ancho 8:48.27 10 Ryan Peterson FR Western Wash 8:54.84 11 Joshua Reiter SO Western Wash 8:57.05 12 Austin Trapp SO Simon Fraser 8:58.70 13 Michael Luhr FR Msu-Billings 9:00.56 14 Scott Larson JR Western Oreg 9:02.08 15 Will Harrison SR Seattle Paci 9:05.83 16 Turner Wiley SO Seattle Paci 9:16.30

Women - Team Rankings - 6 Events Scored =============================================================================== 1) Western Washington 63.50 2) Alaska Anchorage 48 3) Northwest Nazarene 33 4) Seattle Pacific 31 5) Central Washington 23 6) Simon Fraser 20 7) MSU-Billings 10 8) Western Oregon 4 9) Saint Martin's 1.50

Men - Team Rankings - 5 Events Scored =============================================================================== 1) Western Washington 46 2) Western Oregon 39 3) Alaska Anchorage 36 4) MSU-Billings 25 5) Central Washington 18 6) Simon Fraser 11 6) Saint Martin's 11 8) Northwest Nazarene 6 9) Seattle Pacific 3