2013 Great Northwest Athletic Conference Indoor Track & Field Championships - Complete Results

Feb. 16, 2013

Recap

          2013 Great NW Athletic Conference - 2/15/2013 to 2/16/2013
                      Indoor Track & Field Championships
                 Jackson Center, Northwest Nazarene University
                                    Results

Women 60 Meter Dash =================================================================== GNAC: ! 7.67 2/20/2010 Latasha Essien, Seattle Paci Name Year School Prelims H# =================================================================== Preliminaries 1 Kishia Mitchell JR Seattle Paci 7.80q 1 2 Christabel Leonce SR Northwest Na 7.83q 2 3 Tanya Bjornsson SO Western Wash 7.85q 2 4 Veronica Ivancic FR Western Wash 7.87q 1 5 Madison McClung JR Western Oreg 7.89q 1 6 Tasia Baldwin SO Seattle Paci 7.92q 2 7 Sydney Coffey JR Western Wash 7.97q 2 8 BryAnne Wochnick JR Seattle Paci 7.99q 2 9 Renee Kennedy FR Alaska Ancho 8.00 1 10 Rosie Smith FR Alaska Ancho 8.01 2 11 Renee Hudson FR Saint Martin 8.04 1 12 Grace Morgan FR Alaska Ancho 8.07 2 13 Rachel Ivancic FR Western Wash 8.08 2 14 Shanai Campbell JR Western Oreg 8.13 1 15 Blair Street FR Msu-Billings 8.22 1

Women 60 Meter Dash ======================================================================= GNAC: ! 7.67 2/20/2010 Latasha Essien, Seattle Paci Name Year School Finals Points ======================================================================= Finals 1 Tanya Bjornsson SO Western Wash 7.84 10 2 Kishia Mitchell JR Seattle Paci 7.86 8 3 Madison McClung JR Western Oreg 7.91 6 4 Christabel Leonce SR Northwest Na 7.93 5 5 Veronica Ivancic FR Western Wash 7.97 4 6 Tasia Baldwin SO Seattle Paci 8.01 3 7 BryAnne Wochnick JR Seattle Paci 8.05 2 8 Sydney Coffey JR Western Wash 8.24 1

Women 200 Meter Dash ========================================================================== GNAC: ! 25.03 2/20/2010 Ellie Siler, Western Wash Name Year School Finals H# Points ========================================================================== 1 Rosie Smith FR Alaska Ancho 25.20 3 10 2 Grace Morgan FR Alaska Ancho 25.46 4 8 3 Melissa Grammer SR Northwest Na 25.50 3 6 4 Tanya Bjornsson SO Western Wash 25.50 4 5 5 Chantel Desch FR Simon Fraser 25.62 3 4 6 Tasia Baldwin SO Seattle Paci 25.63 1 3 7 Kishia Mitchell JR Seattle Paci 25.68 4 2 8 Christabel Leonce SR Northwest Na 25.76 4 1 9 Haleigh Lloyd SO Alaska Ancho 25.79 1 10 Madison McClung JR Western Oreg 25.83 2 11 Veronica Ivancic FR Western Wash 26.15 2 12 Sydney Coffey JR Western Wash 26.20 3 13 Audrey Hellesto SO Western Oreg 26.22 1 14 BryAnne Wochnick JR Seattle Paci 26.47 2 15 Ashley Harmon FR Central Wash 26.60 1 16 Rachel Ivancic FR Western Wash 26.79 2

Women 400 Meter Dash ========================================================================== GNAC: ! 55.90 2/20/2011 Helen Crofts, Simon Fraser Name Year School Finals H# Points ========================================================================== 1 Melissa Grammer SR Northwest Na 57.16 2 10 2 Chantel Desch FR Simon Fraser 57.23 2 8 3 Jasmine Johnson SO Seattle Paci 57.42 2 6 4 Haleigh Lloyd SO Alaska Ancho 57.46 2 5 5 Emily Quatier SR Seattle Paci 57.91 2 4 6 Sydney Coffey JR Western Wash 58.29 1 3 7 Shanna Rippy SR Northwest Na 59.90 1 2 8 Alicia Wolf SO Saint Martin 1:00.24 1 1 9 Jayna Inderbitzin FR Central Wash 1:00.75 1 -- Audrey Hellesto SO Western Oreg DNF 1 -- Valle Ledtke JR Western Wash DQ 1 lane violation

Women 800 Meter Run 5-back 3-frt ======================================================================= GNAC: ! 2:08.28 2/20/2010 Jessica Pixler, Seattle Paci Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Helen Crofts SR Simon Fraser 2:12.29 10 2 Sarah Sawatzky JR Simon Fraser 2:13.14 8 3 Susan Bick SO Alaska Ancho 2:13.18 6 4 Michaela Kane SR Simon Fraser 2:13.79 5 5 McKayla Fricker JR Seattle Paci 2:15.36 4 6 Natalie Evans JR Northwest Na 2:15.48 3 7 Lynelle Decker FR Seattle Paci 2:16.54 2 8 Jessica Pahkala FR Alaska Ancho 2:16.57 1 9 Laura Copenhagen SR Western Oreg 2:20.41 10 Connie Morgan JR Central Wash 2:20.83 11 Abbey Vogt JR Simon Fraser 2:21.01 12 Kayla Lennea FR Simon Fraser 2:23.18

Women 1 Mile Run ======================================================================= GNAC: ! 4:40.39 2/20/2010 Jessica Pixler, Seattle Paci Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Lindsey Butterworth JR Simon Fraser 4:58.09 10 2 Susan Tanui SO Alaska Ancho 4:58.97 8 3 Ruth Keino SR Alaska Ancho 5:00.84 6 4 McKayla Fricker JR Seattle Paci 5:05.12 5 5 Kansas Mackenzie FR Simon Fraser 5:06.10 4 6 Ivy O'Guinn SO Alaska Ancho 5:06.75 3 7 Jessica Pahkala FR Alaska Ancho 5:09.78 2 8 Haley O'Connor SO Western Wash 5:11.09 1 9 Austen Reiter FR Western Wash 5:11.78 10 Lynelle Decker FR Seattle Paci 5:13.39 11 Kirsten Allen JR Simon Fraser 5:13.54 12 Stephanie Stuckey FR Western Oreg 5:19.37 13 Katie Morris FR Seattle Paci 5:19.51 14 Tanya Humeniuk FR Simon Fraser 5:31.51 15 Leah Regan SO Simon Fraser 5:37.36 16 Natalie Schafer FR Western Oreg 5:38.24 17 Renae Hepfner SO Msu-Billings 5:40.28 18 Erika Crock JR Saint Martin 5:42.20

Women 3000 Meter Run ======================================================================= Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Susan Tanui SO Alaska Ancho 9:54.95 10 2 Ruth Keino SR Alaska Ancho 9:54.98 8 3 Kirsten Allen JR Simon Fraser 10:18.83 6 4 Miriam Kipng'eno SR Alaska Ancho 10:20.88 5 5 Katie Thralls SR Seattle Paci 10:21.01 4 6 Christi Schmitz SO Alaska Ancho 10:21.76 3 7 Bryn Haebe FR Alaska Ancho 10:22.50 2 8 Jaymi Bethea FR Alaska Ancho 10:26.57 1 9 Katie Krehlik SR Alaska Ancho 10:31.22 10 Katie Morris FR Seattle Paci 10:41.40 11 Kelsey Kreft SR Central Wash 10:48.21 12 Tanya Humeniuk FR Simon Fraser 10:49.59 13 Emma Chadsey FR Simon Fraser 10:57.37 14 Mary Owen JR Msu-Billings 11:03.71 15 Amanda Wright SR Western Oreg 11:06.05 16 Anna Patti FR Seattle Paci 11:31.57 17 Melanie Bock JR Msu-Billings 11:42.74

Women 5000 Meter Run ======================================================================= GNAC: ! 16:47.07 2/20/2010 Sarah Porter, Western Wash Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Susan Tanui SO Alaska Ancho 17:51.26 10 2 Ruth Keino SR Alaska Ancho 17:51.37 8 3 Katie Thralls SR Seattle Paci 17:59.57 6 4 Miriam Kipng'eno SR Alaska Ancho 18:06.44 5 5 Jordan Powell JR Northwest Na 18:06.89 4 6 Jaymi Bethea FR Alaska Ancho 18:07.26 3 7 Christi Schmitz SO Alaska Ancho 18:10.91 2 8 Bryn Haebe FR Alaska Ancho 18:29.14 1 9 Kelsey Kreft SR Central Wash 18:33.94 10 Katie Krehlik SR Alaska Ancho 18:38.02 11 Hailey Bradshaw SO Northwest Na 18:47.53 12 Mary Owen JR Msu-Billings 18:49.40 13 Mary Rogers SR Western Wash 18:54.72 14 Dani Eggleston FR Central Wash 19:01.01 15 Stephanie Stuckey FR Western Oreg 19:39.93

Women 60 Meter Hurdles =================================================================== GNAC: ! 8.66 2005 Danielle Ayers-Stamper, SPU Name Year School Prelims H# =================================================================== Preliminaries 1 Tanya Bjornsson SO Western Wash 8.84q 3 2 Haleigh Lloyd SO Alaska Ancho 8.90q 3 3 Rosie Smith FR Alaska Ancho 8.91q 1 3 Andrea Abrams SR Simon Fraser 8.91q 3 5 Maliea Luquin SO Seattle Paci 8.97q 1 6 Marie Smith JR Northwest Na 9.01q 1 7 Alexandra McDonald JR Western Wash 9.18q 2 8 Hannah Borden FR Northwest Na 9.37q 2 9 Katy Gross SR Seattle Paci 9.39 3 9 Kim Neville-Rutherford FR Simon Fraser 9.39 1 11 Chelsea Genther JR Central Wash 9.46 2 12 Courtney Schroeder SO Northwest Na 9.49 1 13 Amber Dodd JR Western Wash 9.52 1 14 Sarena Underwood FR Msu-Billings 9.54 2 15 Laura Pridgen SR Northwest Na 9.68 2 16 Shelby Martinell FR Msu-Billings 10.24 3

Women 60 Meter Hurdles ======================================================================= GNAC: ! 8.66 2005 Danielle Ayers-Stamper, SPU Name Year School Finals Points ======================================================================= Finals 1 Tanya Bjornsson SO Western Wash 8.79 10 2 Rosie Smith FR Alaska Ancho 8.80 8 3 Andrea Abrams SR Simon Fraser 8.88 6 4 Marie Smith JR Northwest Na 8.99 5 5 Haleigh Lloyd SO Alaska Ancho 9.01 4 6 Maliea Luquin SO Seattle Paci 9.08 3 7 Hannah Borden FR Northwest Na 9.40 2 8 Alexandra McDonald JR Western Wash 9.41 1

Women 4x400 Meter Relay ========================================================================== GNAC: ! 3:51.21 2/20/2011 Simon Fraser, Simon Fraser E Vogt, B Kane, J Smith, H Crofts School Finals H# Points ========================================================================== 1 Simon Fraser 'A' 3:48.36! 2 10 2 Seattle Pacific 'A' 3:48.91! 2 8 3 Alaska Anchorage 'A' 3:53.44 2 6 4 Northwest Nazarene 'A' 3:56.57 2 5 5 Western Oregon 'A' 4:02.69 2 4 6 Western Washington 'A' 4:03.34 2 3 7 Central Washington 'A' 4:06.00 1 2 8 Saint Martin's 'A' 4:16.56 1 1 9 Msu-Billings 'A' 4:19.46 1

Women Distance Medley ======================================================================= GNAC: ! 11:36.32 2/20/2010 Seattle Pacific, Seattle Paci K Harline, J Pike, J Larson, J Pixler School Finals Points ======================================================================= 1 Simon Fraser 'A' 11:47.86 10 2 Alaska Anchorage 'A' 11:56.39 8 3 Seattle Pacific 'A' 12:19.15 6 4 Western Washington 'A' 12:27.32 5 5 Northwest Nazarene 'A' 12:34.83 4 6 Central Washington 'A' 12:50.28 3 7 Western Oregon 'A' 12:50.32 2 8 Msu-Billings 'A' 14:25.73 1

Women High Jump ================================================================================= GNAC: ! 5-06.50 2006 Teona Perkins, Emily Peterson, SPU, NNU Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Alexis Anderson FR Western Oreg 1.66m 5-05.25 10 2 Laura Tesch SR Saint Martin J1.66m 5-05.25 8 3 Katy Gross SR Seattle Paci 1.61m 5-03.25 6 4 Kim Neville-Rutherford FR Simon Fraser J1.61m 5-03.25 4.50 4 Katelyn Wright FR Western Wash J1.61m 5-03.25 4.50 6 Karolin Anders FR Alaska Ancho J1.61m 5-03.25 3 7 Shelby Peterson FR Western Oreg 1.56m 5-01.25 2 8 Courtney Schroeder SO Northwest Na J1.56m 5-01.25 0.50 8 Amanda Overdick SR Western Wash J1.56m 5-01.25 0.50 10 Laura Pridgen SR Northwest Na 1.51m 4-11.50 11 Hunter Borner FR Msu-Billings 1.46m 4-09.50 12 Leah Berry JR Msu-Billings J1.46m 4-09.50 -- Stacey Pitt JR Msu-Billings NH -- Katie Reichert SO Western Wash NH

Women Pole Vault ================================================================================= GNAC: ! 12-09 2008 Melissa Peaslee, SPU Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Karis Anderson SR Western Wash 3.76m 12-04.00 10 2 Jamie Larsen SR Central Wash 3.61m 11-10.00 8 3 Cheyanna Pinley SO Western Wash 3.51m 11-06.25 6 4 Stacey Pitt JR Msu-Billings 3.31m 10-10.25 5 5 Amy Rovira SO Western Wash 3.16m 10-04.25 4 6 Bethany Graham SO Western Wash 3.01m 9-10.50 3 7 Amy Puckett JR Western Wash J3.01m 9-10.50 1.50 7 Samantha Hull SR Saint Martin J3.01m 9-10.50 1.50 9 Becca Hazel FR Western Oreg J3.01m 9-10.50 10 Sarena Underwood FR Msu-Billings 2.86m 9-04.50 -- Hunter Borner FR Msu-Billings NH

Women Long Jump ================================================================================= GNAC: ! 18-09.75 2005 Danielle Ayers-Stamper, SPU Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Emily Warman SR Western Wash 5.73m 18-09.75 10 2 Tanya Bjornsson SO Western Wash 5.69m 18-08.00 8 3 Tasia Baldwin SO Seattle Paci 5.62m 18-05.25 6 4 Katy Gross SR Seattle Paci 5.44m 17-10.25 5 5 Emily Walters JR Western Wash 5.42m 17-09.50 4 6 Karolin Anders FR Alaska Ancho J5.42m 17-09.50 3 7 Mercedes Rhode JR Simon Fraser 5.40m 17-08.75 2 8 Marie Smith JR Northwest Na 5.38m 17-08.00 1 9 Trinna Miranda SR Seattle Paci 5.20m 17-00.75 10 Stephanie Kellogg JR Saint Martin 5.05m 16-07.00 11 Katelyn Wright FR Western Wash 4.79m 15-08.75 12 Shelby Peterson FR Western Oreg 4.73m 15-06.25 13 Laura Tesch SR Saint Martin 4.58m 15-00.50

Women Triple Jump ================================================================================= GNAC: ! 12.06m 2/18/2012 Ashley Potter, Western Oreg Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Alexis Anderson FR Western Oreg 11.54m 37-10.50 10 2 Emily Walters JR Western Wash 11.44m 37-06.50 8 3 Rebecca Laible SO Western Oreg 11.12m 36-05.75 6 4 Allyssa Marzano FR Central Wash 10.88m 35-08.50 5 5 Trinna Miranda SR Seattle Paci 10.75m 35-03.25 4 6 Shandel Yanney JR Western Wash 10.51m 34-05.75 3 7 Anne Mueller FR Seattle Paci 10.20m 33-05.75 2 8 Lexi Sarver FR Northwest Na 10.12m 33-02.50 1 -- Emily Warman SR Western Wash FOUL -- Kelly Cronic FR Saint Martin FOUL

Women Shot Put ================================================================================= GNAC: ! 44-08.75 2006 Krissy Tandle, CWU Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Becki Duhamel JR Central Wash 13.24m 43-05.25 10 2 Vessie Umu SO Northwest Na 13.11m 43-00.25 8 3 Emmi Collier FR Western Oreg 12.95m 42-06.00 6 4 Carly Dranginis SR Northwest Na 12.65m 41-06.00 5 5 Allison Cook SO Western Oreg 12.02m 39-05.25 4 6 Jade Richardson JR Simon Fraser 11.98m 39-03.75 3 7 Taylor VanValey FR Northwest Na 11.67m 38-03.50 2 8 Cassidy Koski FR Msu-Billings 11.61m 38-01.25 1 9 Caitlin Curtis SO Northwest Na 11.00m 36-01.25 10 Sydney Jensen SO Central Wash 10.99m 36-00.75 11 AnnaMarie Forza FR Northwest Na 10.25m 33-07.50

Women Weight Throw ================================================================================= GNAC: ! 53-09.25 2004 Kristen Hepler, WOU Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Becki Duhamel JR Central Wash 16.51m 54-02.00 10 2 Carly Dranginis SR Northwest Na 15.80m 51-10.00 8 3 Lindsay Wells JR Western Wash 14.68m 48-02.00 6 4 Alicia Hedrick SR Northwest Na 14.61m 47-11.25 5 5 Jasmine Warrington SO Northwest Na 14.25m 46-09.00 4 6 Vessie Umu SO Northwest Na 13.87m 45-06.25 3 7 Ryley Carr SO Simon Fraser 13.76m 45-01.75 2 8 Dorothy Moore FR Central Wash 13.58m 44-06.75 1 9 Caitlin Curtis SO Northwest Na 13.42m 44-00.50 10 Taylor VanValey FR Northwest Na 13.10m 42-11.75 11 Sydney Jensen SO Central Wash 12.15m 39-10.50

Indoor Pentathlon: #5 Women 800 Meter Run Indoor Pentathlon ======================================================================= Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Hannah Borden FR Northwest Na 2:23.83 772 2 Karolin Anders FR Alaska Ancho 2:29.12 704 3 Katie Reichert SO Western Wash 2:34.01 643 4 Leah Berry JR Msu-Billings 2:34.27 640 5 Juliana Joy FR Central Wash 2:38.10 595 6 Katy Gross SR Seattle Paci 2:40.04 572 7 Kathryn Curtis FR Northwest Na 2:40.91 562 8 Laura Pridgen SR Northwest Na 2:41.16 560 9 Maylea Tooze SO Western Oreg 2:42.27 547 10 Lexi Sarver FR Northwest Na 2:52.64 437

Indoor Pentathlon: #1 Women 60 Meter Hurdles Indoor Pentathlon ========================================================================== Name Year School Finals H# Points ========================================================================== 1 Katy Gross SR Seattle Paci 9.19 2 871 2 Hannah Borden FR Northwest Na 9.38 1 832 3 Laura Pridgen SR Northwest Na 9.58 2 792 4 Karolin Anders FR Alaska Ancho 9.69 2 771 5 Maylea Tooze SO Western Oreg 9.83 1 744 6 Katie Reichert SO Western Wash 9.95 1 721 7 Leah Berry JR Msu-Billings 10.11 1 692 8 Juliana Joy FR Central Wash 10.18 2 679 9 Kathryn Curtis FR Northwest Na 10.60 2 604 10 Lexi Sarver FR Northwest Na 10.87 1 558

Indoor Pentathlon: #2 Women High Jump Indoor Pentathlon ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Katy Gross SR Seattle Paci 1.64m 5-04.50 783 2 Karolin Anders FR Alaska Ancho 1.61m 5-03.25 747 3 Katie Reichert SO Western Wash 1.58m 5-02.25 712 4 Laura Pridgen SR Northwest Na 1.55m 5-01.00 678 5 Leah Berry JR Msu-Billings 1.52m 4-11.75 644 6 Lexi Sarver FR Northwest Na 1.49m 4-10.50 610 7 Juliana Joy FR Central Wash 1.43m 4-08.25 544 8 Maylea Tooze SO Western Oreg 1.37m 4-06.00 481 9 Kathryn Curtis FR Northwest Na 1.34m 4-04.75 449 9 Hannah Borden FR Northwest Na 1.34m 4-04.75 449

Indoor Pentathlon: #4 Women Long Jump Indoor Pentathlon ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Katy Gross SR Seattle Paci 5.42m 17-09.50 677 2 Karolin Anders FR Alaska Ancho 5.37m 17-07.50 663 3 Maylea Tooze SO Western Oreg 5.16m 16-11.25 603 4 Katie Reichert SO Western Wash 4.80m 15-09.00 506 5 Laura Pridgen SR Northwest Na 4.78m 15-08.25 500 6 Juliana Joy FR Central Wash 4.76m 15-07.50 495 7 Leah Berry JR Msu-Billings 4.55m 14-11.25 441 8 Hannah Borden FR Northwest Na 4.49m 14-08.75 426 9 Lexi Sarver FR Northwest Na 4.41m 14-05.75 406 10 Kathryn Curtis FR Northwest Na 4.10m 13-05.50 331

Indoor Pentathlon: #3 Women Shot Put Indoor Pentathlon ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Katy Gross SR Seattle Paci 11.11m 36-05.50 602 2 Karolin Anders FR Alaska Ancho 10.66m 34-11.75 573 3 Katie Reichert SO Western Wash 10.50m 34-05.50 562 4 Leah Berry JR Msu-Billings 9.63m 31-07.25 505 5 Lexi Sarver FR Northwest Na 8.86m 29-01.00 455 6 Maylea Tooze SO Western Oreg 8.65m 28-04.50 441 7 Laura Pridgen SR Northwest Na 8.30m 27-02.75 419 8 Hannah Borden FR Northwest Na 7.46m 24-05.75 365 9 Juliana Joy FR Central Wash 6.86m 22-06.25 326 10 Kathryn Curtis FR Northwest Na 6.39m 20-11.75 296

Women Indoor Pentathlon ======================================================================= GNAC: ! 3297 2/21/2011 Katy Gross, SPU Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Katy Gross SR Seattle Paci 3505! 10 2 Karolin Anders FR Alaska Ancho 3458! 8 3 Katie Reichert SO Western Wash 3144 6 4 Laura Pridgen SR Northwest Na 2949 5 5 Leah Berry JR Msu-Billings 2922 4 6 Hannah Borden FR Northwest Na 2844 3 7 Maylea Tooze SO Western Oreg 2816 2 8 Juliana Joy FR Central Wash 2639 1 9 Lexi Sarver FR Northwest Na 2466 10 Kathryn Curtis FR Northwest Na 2242

Men 60 Meter Dash =================================================================== GNAC: ! 6.89 2/20/2010 Anthony Wright, Central Wash Name Year School Prelims H# =================================================================== Preliminaries 1 Rimar Christie SO Northwest Na 6.91q 2 1 Alex Donigian FR Western Wash 6.91q 1 3 Michael Davis SO Saint Martin 7.02q 2 4 Kent McKinney FR Central Wash 7.04q 1 5 Bryce Leedham FR Western Oreg 7.05q 2 6 Edd Brown SR Saint Martin 7.10q 1 7 Anthony Do FR Western Wash 7.11q 1 8 AJ Allen SR Alaska Ancho 7.13q 2 9 Brock Steffen SO Western Wash 7.16 1 10 Kendale Hamlett JR Western Oreg 7.17 2 11 Jacob Oswalt FR Northwest Na 7.22 1 12 Cody Henderson JR Northwest Na 7.24 1 13 Max McIntosh FR Central Wash 7.30 2 14 Rory Bauer SO Msu-Billings 7.45 2

Men 60 Meter Dash ======================================================================= GNAC: ! 6.89 2/20/2010 Anthony Wright, Central Wash Name Year School Finals Points ======================================================================= Finals 1 Alex Donigian FR Western Wash 6.85! 10 2 Rimar Christie SO Northwest Na 7.01 8 3 Michael Davis SO Saint Martin 7.03 6 4 Bryce Leedham FR Western Oreg 7.06 5 5 Kent McKinney FR Central Wash 7.07 4 6 Edd Brown SR Saint Martin 7.11 3 7 AJ Allen SR Alaska Ancho 7.14 2 8 Anthony Do FR Western Wash 7.15 1

Men 200 Meter Dash ========================================================================== GNAC: ! 21.84 2/21/2011 Andrew Boss, Simon Fraser Name Year School Finals H# Points ========================================================================== 1 Alex Donigian FR Western Wash 21.96 4 10 2 Nathaniel Schmidt SO Western Wash 22.09 2 8 3 Andrew Curtis JR Northwest Na 22.19 4 6 4 Jonathon Poolman SO Western Wash 22.20 4 5 5 Brock Steffen SO Western Wash 22.37 3 4 6 Ethan Hewitt JR Alaska Ancho 22.42 2 3 7 Elliott Bauer FR Alaska Ancho 22.42 1 2 8 Bryce Leedham FR Western Oreg 22.46 4 1 9 Jeff Howard FR Western Oreg 22.59 1 10 Jacob Oswalt FR Northwest Na 22.69 3 11 Adam Prevost SR Msu-Billings 22.74 2 12 Anthony Do FR Western Wash 22.78 3 13 Edd Brown SR Saint Martin 22.92 3 14 Kendale Hamlett JR Western Oreg 23.00 1 15 Cody Henderson JR Northwest Na 23.44 2 16 AJ Allen SR Alaska Ancho 23.46 1 17 Kent McKinney FR Central Wash 23.61 1 -- David Harris FR Northwest Na DQ 2 Lane Violation

Men 400 Meter Dash ========================================================================== GNAC: ! 48.45 2/18/2012 Maurus Hope, Northwest Na Name Year School Finals H# Points ========================================================================== 1 Jonathon Poolman SO Western Wash 48.85 2 10 2 Harrison Leep FR Western Oreg 49.69 2 8 3 Elliott Bauer FR Alaska Ancho 49.87 2 6 4 Stuart Ellenwood SO Simon Fraser 50.23 2 5 5 Jason Nokes SR Western Wash 50.28 1 4 6 Kody Rhodes JR Western Oreg 50.38 1 3 7 Devon DeMoss JR Saint Martin 50.99 1 2 8 Lewis Polkow JR Msu-Billings 51.33 1 1 9 Andrew Curtis JR Northwest Na 51.46 3 10 Devon Smith JR Western Wash 52.86 3 -- Ethan Hewitt JR Alaska Ancho DQ 3 Impeading runners -- Nathaniel Schmidt SO Western Wash DQ 3 Lane Violation -- Kyle Fremd JR Central Wash DQ 1 Lane Violation

Men 800 Meter Run 5-bck 3-frt ======================================================================= GNAC: ! 1:51.49 2004 Paul Mach, SPU Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Ryan Hansen JR Western Oreg 1:53.27 10 2 Chris Olsen JR Western Oreg 1:53.54 8 3 Joe Day FR Alaska Ancho 1:53.78 6 4 Isaac Kangogo SO Alaska Ancho 1:54.69 5 5 Alfred Kangogo SR Alaska Ancho 1:54.93 4 6 Frank Krause SO Saint Martin 1:55.05 3 7 Cameron Proceviat FR Simon Fraser 1:55.47 2 8 Ashkon Nima SO Western Wash 1:55.73 1 9 Zach Armstrong JR Central Wash 1:56.17 10 Drew Galahan JR Msu-Billings 1:56.17 11 Jacob Hollander SO Northwest Na 1:56.26 12 Alan Roy FR Western Oreg 1:56.46 13 Travis Vugteveen JR Simon Fraser 1:56.47 14 Josh Hanna FR Western Oreg 1:56.55 15 Drew Larson JR Western Oreg 1:56.82 16 Justin Webb SR Northwest Na 1:57.57 17 Adam Reid SR Simon Fraser 1:58.92 18 Chase Robinson JR Msu-Billings 2:00.05 19 Joseph Patti SR Saint Martin 2:00.21 20 Seth Pierson SR Seattle Paci 2:02.02

Men 1 Mile Run ======================================================================= GNAC: ! 4:12.22 2/20/2011 Chris Reed,, Western Wash Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Micah Chelimo JR Alaska Ancho 4:12.46 10 2 Alfred Kangogo SR Alaska Ancho 4:14.28 8 3 Seth Pierson SR Seattle Paci 4:14.81 6 4 Zeke Wilson JR Western Oreg 4:15.85 5 5 Dylan Anthony SO Alaska Ancho 4:16.46 4 6 Drew Larson JR Western Oreg 4:18.07 3 7 Robert Peterson FR Msu-Billings 4:19.05 2 8 Brady Beagley JR Western Oreg 4:19.94 1 9 Isaac Kangogo SO Alaska Ancho 4:20.34 10 Matt Lutz FR Western Wash 4:20.87 11 Clint Choquette SR Msu-Billings 4:22.91 12 Joseph Patti SR Saint Martin 4:23.46 13 Chase Robinson JR Msu-Billings 4:23.48 14 Keir Forster SR Simon Fraser 4:25.02 15 James Young SR Simon Fraser 4:26.17 16 Sam Naffziger FR Western Oreg 4:31.14 17 Brendan Wong FR Simon Fraser 4:34.06 18 Tyson Vanderby SR Msu-Billings 4:35.80

Men 3000 Meter Run ======================================================================= Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Micah Chelimo JR Alaska Ancho 8:29.35 10 2 Dylan Anthony SO Alaska Ancho 8:34.76 8 3 Jacob Parisien JR Alaska Ancho 8:37.58 6 4 Robert Peterson FR Msu-Billings 8:37.79 5 5 Tabor Reedy SO Western Wash 8:38.07 4 6 Brady Beagley JR Western Oreg 8:43.51 3 7 Kevin Rooke FR Alaska Ancho 8:45.11 2 8 AJ Baker SR Seattle Paci 8:48.02 1 9 Yonatan Yilma SR Alaska Ancho 8:48.27 10 Ryan Peterson FR Western Wash 8:54.84 11 Joshua Reiter SO Western Wash 8:57.05 12 Austin Trapp SO Simon Fraser 8:58.70 13 Michael Luhr FR Msu-Billings 9:00.56 14 Scott Larson JR Western Oreg 9:02.08 15 Will Harrison SR Seattle Paci 9:05.83 16 Turner Wiley SO Seattle Paci 9:16.30

Men 5000 Meter Run ======================================================================= GNAC: ! 14:51.07 2/18/2012 Barak Watson, Northwest Na Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Micah Chelimo JR Alaska Ancho 14:55.17 10 2 Dylan Anthony SO Alaska Ancho 15:00.88 8 3 Jacob Parisien JR Alaska Ancho 15:09.32 6 4 Kevin Rooke FR Alaska Ancho 15:13.37 5 5 Yonatan Yilma SR Alaska Ancho 15:13.64 4 6 Will Harrison SR Seattle Paci 15:19.74 3 7 AJ Baker SR Seattle Paci 15:22.07 2 8 Tabor Reedy SO Western Wash 15:26.63 1 9 Ryan Peterson FR Western Wash 15:31.13 10 Dylan Peterson JR Western Wash 15:41.78 11 Brady Beagley JR Western Oreg 15:43.12 12 Taylor Canfield SR Msu-Billings 15:50.44 13 Zach Holloway FR Western Oreg 15:57.15 14 Scott Larson JR Western Oreg 16:01.60 15 Zachary Bursell FR Western Wash 16:10.80

Men 60 Meter Hurdles =================================================================== GNAC: ! 8.26 2007 Robert Edwards, CWU Name Year School Prelims H# =================================================================== Preliminaries 1 Rimar Christie SO Northwest Na 8.39q 1 2 Andrew Venema JR Central Wash 8.41q 1 3 Peter Maguire FR Western Wash 8.43q 1 4 Brett Campbell JR Western Oreg 8.45q 2 5 Logan Myers SO Western Wash 8.49q 2 6 Kody Rhodes JR Western Oreg 8.50q 1 7 Travis Milbrandt FR Western Wash 8.57q 1 8 Kyle McLaughlin FR Northwest Na 8.64q 2 9 Jeff Sloat SO Western Wash 8.65 2 10 Travis Wilson JR Alaska Ancho 8.70 2 11 Ty Sissel SO Saint Martin 8.93 1 -- Max McIntosh FR Central Wash FS 2

Men 60 Meter Hurdles ======================================================================= GNAC: ! 8.26 2007 Robert Edwards, CWU Name Year School Finals Points ======================================================================= Finals 1 Andrew Venema JR Central Wash 8.29 10 2 Peter Maguire FR Western Wash 8.33 8 3 Brett Campbell JR Western Oreg 8.40 6 4 Kody Rhodes JR Western Oreg 8.40 5 5 Rimar Christie SO Northwest Na 8.42 4 6 Travis Milbrandt FR Western Wash 8.48 3 7 Logan Myers SO Western Wash 8.52 2 8 Kyle McLaughlin FR Northwest Na 8.72 1

Men 4x400 Meter Relay ========================================================================== GNAC: ! 3:18.60 2/18/2012 Western Oregon, Western Oreg L Burningham, E Gaines, R Hansen, M Kaino School Finals H# Points ========================================================================== 1 Western Washington 'A' 3:18.17! 2 10 2 Northwest Nazarene 'A' 3:19.83 2 8 3 Western Oregon 'A' 3:20.12 2 6 4 Alaska Anchorage 'A' 3:22.25 2 5 5 Msu-Billings 'A' 3:25.36 1 4 6 Saint Martin's 'A' 3:25.87 1 3 7 Central Washington 'A' 3:27.91 1 2

Men Distance Medley ======================================================================= GNAC: ! 10:04.58 2/17/2012 Simon Fraser, Simon Fraser R Brockerville, S Ellenwood, K Forster, A Reid School Finals Points ======================================================================= 1 Alaska Anchorage 'A' 10:06.58 10 2 Simon Fraser 'A' 10:16.91 8 3 Western Oregon 'A' 10:20.05 6 4 Msu-Billings 'A' 10:24.15 5 5 Western Washington 'A' 10:25.27 4 6 Saint Martin's 'A' 10:29.02 3 7 Seattle Pacific 'A' 10:39.37 2 8 Northwest Nazarene 'A' 10:50.37 1

Men High Jump ================================================================================= GNAC: ! 6-08.75 2007 Cameron Bailey, CWU Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Logan Myers SO Western Wash 2.01m 6-07.00 10 2 Matson Hardie JR Western Oreg J2.01m 6-07.00 7 2 Brett Watson SO Western Wash J2.01m 6-07.00 7 4 Lewis Meyers JR Central Wash J2.01m 6-07.00 5 5 Garrett Hardie FR Western Oreg 1.96m 6-05.00 4 6 Kevin Yates FR Western Wash J1.96m 6-05.00 3 7 Andrew Venema JR Central Wash 1.91m 6-03.25 2 8 Andrew Galbraith SO Northwest Na J1.91m 6-03.25 1 9 Dkay Ayivor FR Simon Fraser J1.91m 6-03.25 10 Kyle McLaughlin FR Northwest Na 1.86m 6-01.25 11 Ethan Meikle FR Central Wash J1.86m 6-01.25 12 Amari Blanton FR Saint Martin J1.86m 6-01.25 13 Mark Seely FR Western Wash 1.81m 5-11.25 -- Rusty Ontiveros SO Msu-Billings NH -- Luke Conklin FR Northwest Na NH

Men Pole Vault ================================================================================= GNAC: ! 4.91m 2010 Ryan Brown, WWU Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Scott Hunter JR Central Wash 4.50m 14-09.00 10 2 Ray Zoellick SR Seattle Paci 4.30m 14-01.25 8 3 Thomas Guidon SR Western Wash J4.30m 14-01.25 5.50 3 Keenan Komoto JR Western Wash J4.30m 14-01.25 5.50 5 Brett Mattson SO Western Wash J4.30m 14-01.25 4 6 Greyson Kilgore JR Northwest Na J4.30m 14-01.25 3 7 Joseph Keeton SO Saint Martin 4.15m 13-07.25 2 8 Rory Bauer SO Msu-Billings 4.00m 13-01.50 0.50 8 Kevin Johnson SO Saint Martin 4.00m 13-01.50 0.50 10 Matt Hankins SO Saint Martin J4.00m 13-01.50 -- Nate Johnson SR Seattle Paci NH

Men Long Jump ================================================================================= GNAC: ! 7.21m 2010 Matson Hardie, WOU Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Kevin Yates FR Western Wash 7.11m 23-04.00 10 2 Matson Hardie JR Western Oreg 7.07m 23-02.50 8 3 Jake Hyde SR Western Oreg 6.76m 22-02.25 6 4 Brett Watson SO Western Wash 6.64m 21-09.50 5 5 Michael Glover SR Western Oreg 6.54m 21-05.50 4 6 Jerry He FR Simon Fraser J6.54m 21-05.50 3 7 Stephen Larlee JR Northwest Na 6.53m 21-05.25 2 8 Eric Gaines JR Western Oreg 6.38m 20-11.25 1 9 Richard Predmore FR Northwest Na 6.34m 20-09.75 10 Jacob Oswalt FR Northwest Na 6.31m 20-08.50 11 Michael Davis SO Saint Martin 5.89m 19-04.00

Men Triple Jump ================================================================================= GNAC: ! 48-05.25 2004 Justin Lawrence, CWU Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Matson Hardie JR Western Oreg 14.66m 48-01.25 10 2 Tim Clendaniel SR Western Wash 14.34m 47-00.75 8 3 Stephen Larlee JR Northwest Na 14.24m 46-08.75 6 4 Brian McElroy SO Saint Martin 13.77m 45-02.25 5 5 Mark Seely FR Western Wash 13.70m 44-11.50 4 6 Michael Davis SO Saint Martin 13.47m 44-02.50 3 7 Jake Hyde SR Western Oreg 13.32m 43-08.50 2 8 Richard Predmore FR Northwest Na 12.91m 42-04.25 1 -- Rusty Ontiveros SO Msu-Billings FOUL -- Jameson Fauley SO Saint Martin FOUL

Men Shot Put ================================================================================= GNAC: ! 57-03.75 2007 Cameron Neel, CWU Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Tanner Rottrup SR Msu-Billings 16.07m 52-08.75 10 2 Sam Washington SR Saint Martin 16.05m 52-08.00 8 3 Mike Jensen SR Central Wash 15.14m 49-08.25 6 4 Jake Swan JR Msu-Billings 15.06m 49-05.00 5 5 Eric Holmstrom JR Central Wash 15.04m 49-04.25 4 6 Frank Catelli FR Western Wash 14.81m 48-07.25 3 7 Reid White SR Northwest Na 14.51m 47-07.25 2 8 Quinton Agosta SO Central Wash 14.23m 46-08.25 1 9 Ryan Macdonald SO Western Wash 14.09m 46-02.75 10 Anthony Montanez FR Msu-Billings 13.94m 45-09.00 11 Jacob Gilbert JR Western Wash 13.53m 44-04.75

Men Weight Throw ================================================================================= GNAC: ! 18.19m 2007 Anthony Marin, WOU Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Sam Washington SR Saint Martin 17.38m 57-00.25 10 2 Quinton Agosta SO Central Wash 16.40m 53-09.75 8 3 Mike Jensen SR Central Wash 15.49m 50-10.00 6 4 Reid White SR Northwest Na 14.90m 48-10.75 5 5 Eric Holmstrom JR Central Wash 14.72m 48-03.50 4 6 Carraig Colahan SO Western Oreg 14.62m 47-11.75 3 7 Ryan Macdonald SO Western Wash 14.21m 46-07.50 2 8 Dylan Beuhler SR Msu-Billings 14.16m 46-05.50 1 9 Luca Molinari SO Simon Fraser 14.01m 45-11.75 10 Anthony Montanez FR Msu-Billings 13.62m 44-08.25 11 Matt Silva SO Northwest Na 13.24m 43-05.25

Heptathlon: #1 Men 60 Meter Dash Heptathlon ========================================================================== Name Year School Finals H# Points ========================================================================== 1 Cody Thomas SO Alaska Ancho 7.13 1 837 2 Nate Johnson SR Seattle Paci 7.51 1 710 3 Greyson Kilgore JR Northwest Na 7.52 1 706 4 Michael Holland JR Saint Martin 7.65 2 665 5 Eric Gaines JR Western Oreg 7.67 2 659 6 Scott Hunter JR Central Wash 7.70 2 650 7 Ethan Meikle FR Central Wash 7.71 1 646 8 Dylan Gordon SR Western Wash 7.78 2 625 9 Luke Conklin FR Northwest Na 7.94 2 577

Heptathlon: #7 Men 1000 Meter Run Heptathlon ======================================================================= Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Eric Gaines JR Western Oreg 2:45.02 818 2 Cody Thomas SO Alaska Ancho 2:50.57 760 3 Nate Johnson SR Seattle Paci 2:50.76 758 4 Ethan Meikle FR Central Wash 2:51.30 752 5 Michael Holland JR Saint Martin 2:51.86 746 6 Scott Hunter JR Central Wash 2:55.64 708 7 Greyson Kilgore JR Northwest Na 3:03.30 632 8 Luke Conklin FR Northwest Na 3:10.52 565 9 Dylan Gordon SR Western Wash 3:25.75 434

Heptathlon: #5 Men 60 Meter Hurdles Heptathlon ========================================================================== Name Year School Finals H# Points ========================================================================== 1 Cody Thomas SO Alaska Ancho 8.62 1 832 2 Eric Gaines JR Western Oreg 8.98 2 750 3 Nate Johnson SR Seattle Paci 9.08 1 728 4 Scott Hunter JR Central Wash 9.41 2 658 5 Michael Holland JR Saint Martin 9.47 3 646 6 Luke Conklin FR Northwest Na 9.57 1 625 7 Greyson Kilgore JR Northwest Na 10.06 3 530 8 Dylan Gordon SR Western Wash 10.11 2 520 9 Ethan Meikle FR Central Wash 10.50 1 450

Heptathlon: #4 Men High Jump Heptathlon ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Ethan Meikle FR Central Wash 1.94m 6-04.25 749 2 Cody Thomas SO Alaska Ancho 1.91m 6-03.25 723 2 Scott Hunter JR Central Wash 1.91m 6-03.25 723 4 Eric Gaines JR Western Oreg 1.85m 6-00.75 670 5 Nate Johnson SR Seattle Paci 1.79m 5-10.50 619 5 Luke Conklin FR Northwest Na 1.79m 5-10.50 619 7 Greyson Kilgore JR Northwest Na 1.67m 5-05.75 520 8 Michael Holland JR Saint Martin 1.58m 5-02.25 449 9 Dylan Gordon SR Western Wash 1.37m 4-06.00 297

Heptathlon: #6 Men Pole Vault Heptathlon ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Scott Hunter JR Central Wash 4.65m 15-03.00 804 2 Greyson Kilgore JR Northwest Na 4.25m 13-11.25 688 3 Nate Johnson SR Seattle Paci 4.15m 13-07.25 659 4 Cody Thomas SO Alaska Ancho 3.55m 11-07.75 496 4 Michael Holland JR Saint Martin 3.55m 11-07.75 496 6 Eric Gaines JR Western Oreg 3.35m 10-11.75 444 7 Dylan Gordon SR Western Wash 3.15m 10-04.00 393 8 Luke Conklin FR Northwest Na 3.05m 10-00.00 369 9 Ethan Meikle FR Central Wash 2.25m 7-04.50 189

Heptathlon: #2 Men Long Jump Heptathlon ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Eric Gaines JR Western Oreg 6.44m 21-01.50 684 2 Scott Hunter JR Central Wash 6.41m 21-00.50 677 3 Nate Johnson SR Seattle Paci 6.32m 20-09.00 657 4 Cody Thomas SO Alaska Ancho 6.17m 20-03.00 624 5 Ethan Meikle FR Central Wash 5.98m 19-07.50 582 6 Greyson Kilgore JR Northwest Na 5.85m 19-02.50 554 7 Michael Holland JR Saint Martin 5.51m 18-01.00 483 8 Dylan Gordon SR Western Wash 5.49m 18-00.25 479 9 Luke Conklin FR Northwest Na 5.40m 17-08.75 461

Heptathlon: #3 Men Shot Put Heptathlon ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Greyson Kilgore JR Northwest Na 11.83m 38-09.75 596 2 Cody Thomas SO Alaska Ancho 11.74m 38-06.25 591 3 Nate Johnson SR Seattle Paci 10.65m 34-11.25 525 4 Eric Gaines JR Western Oreg 10.32m 33-10.25 505 5 Dylan Gordon SR Western Wash 9.90m 32-05.75 480 6 Michael Holland JR Saint Martin 9.75m 32-00.00 471 7 Scott Hunter JR Central Wash 9.72m 31-10.75 469 8 Luke Conklin FR Northwest Na 9.39m 30-09.75 449 9 Ethan Meikle FR Central Wash 8.83m 28-11.75 416

Men Heptathlon ======================================================================= GNAC: ! 4576 2/21/2011 Nate Johnson, SPU Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Cody Thomas SO Alaska Ancho 4863! 10 2 Scott Hunter JR Central Wash 4689! 8 3 Nate Johnson SR Seattle Paci 4656! 6 4 Eric Gaines JR Western Oreg 4530 5 5 Greyson Kilgore JR Northwest Na 4226 4 6 Michael Holland JR Saint Martin 3956 3 7 Ethan Meikle FR Central Wash 3784 2 8 Luke Conklin FR Northwest Na 3665 1 9 Dylan Gordon SR Western Wash 3228

Women - Team Rankings - 17 Events Scored =============================================================================== 1) Alaska Anchorage 147 2) Western Washington 117.50 3) Seattle Pacific 99 4) Northwest Nazarene 92.50 4) Simon Fraser 92.50 6) Western Oregon 52 7) Central Washington 40 8) Saint Martin's 11.50 9) MSU-Billings 11

Men - Team Rankings - 17 Events Scored =============================================================================== 1) Western Washington 152 2) Alaska Anchorage 134 3) Western Oregon 120 4) Central Washington 72 5) Northwest Nazarene 53 6) Saint Martin's 51.50 7) MSU-Billings 33.50 8) Seattle Pacific 28 9) Simon Fraser 18