WWU Ralph Vernacchia Track and Field Meet - Complete Results

Recap

            2012 Ralph Vernacchia Track and Field Meet - 3/31/2012
                          Civic Field, Bellingham WA
                                    Results

Women 100 Meter Dash ======================================================================================== Name Year School Seed Finals Wind H# Points ======================================================================================== Finals 1 Mitchell, Kishia Seattle Paci 12.10 12.73 0.1 3 10 2 Wochnick, BryAnne Seattle Paci 12.59 12.81 0.1 3 8 3 Peterson, Lisa Green River 13.10 13.04 +0.0 2 6 4 Williams, Kelsie Olympic Coll 12.80 13.11 0.1 3 5 5 Douglas, Danielle British Colu 12.76 13.12 0.1 3 4 6 Ledtke, Valle Western Wash 12.50 13.13 0.1 3 3 7 Baldwin, Tasia Seattle Paci 13.11 13.28 +0.0 2 2 8 Wolf, Alicia St. Martin's 13.30 13.29 0.2 1 1 9 Tran, Sophie British Colu 12.75 13.37 0.1 3 9 Sincraugh, Ashlee Central Wash 12.95 13.37 +0.0 2 11 Swanson, Taylor Central Wash 12.90 13.40 +0.0 2 12 Medina, Adaligza St. Martin's 13.02 13.57 +0.0 2 13 Abrams, Andrea Simon Fraser 12.83 13.58 0.1 3 14 Jacobson, Staci Central Wash 13.30 13.88 0.2 1 15 Rhode, Mercedes Simon Fraser 13.21 13.93 +0.0 2 16 Broomfield, Robyn Simon Fraser 13.35 14.10 0.2 1

Women 200 Meter Dash ======================================================================================== Name Year School Seed Finals Wind H# Points ======================================================================================== 1 Valentine, Myisha Seattle Paci 25.90 26.09 0.1 3 10 2 Siler, Eleanor Western Wash 25.55 26.21 0.1 3 8 3 Wochnick, BryAnne Seattle Paci 25.67 26.28 0.1 3 6 4 Douglas, Danielle British Colu 26.48 26.53 0.1 2 5 5 Pitassi, Seanna Central Wash 26.56 27.02 0.1 2 4 6 Tran, Sophie British Colu 26.04 27.04 0.1 3 3 7 Ledtke, Valle Western Wash 26.12 27.16 0.1 3 2 8 Wolf, Alicia St. Martin's 27.03 27.22 0.1 2 1 9 Chase, Kelsey Seattle Paci 26.90 27.40 0.1 2 10 Sincraugh, Ashlee Central Wash 26.88 27.65 0.1 2 11 Abrams, Andrea Simon Fraser 25.98 27.72 0.1 3 12 Peterson, Lisa Green River 27.69 27.75 0.4 1 13 Genther, Chelsea Central Wash 26.81 28.06 0.1 2 14 Glasgow, Savannah Western Wash 28.07 0.4 1 15 Forgey, Dakota Central Wash 27.86 x28.27 0.4 1 16 Schinnell, Annie Western Wash 27.27 x28.28 0.1 2 17 Lindgren, Becca Olympic Coll 28.15 28.59 0.4 1 18 Jacobson, Staci Central Wash 28.53 x29.00 0.4 1 19 Thompson, Grace Green River 29.29 30.39 0.4 1 20 Fewins, Caitlin St. Martin's 30.81 30.50 0.4 1

Women 400 Meter Dash =================================================================================== Name Year School Seed Finals H# Points =================================================================================== 1 Siler, Eleanor Western Wash 56.22 57.42 2 10 2 Quatier, Emily Seattle Paci 56.96 58.43 2 8 3 Valentine, Myisha Seattle Paci 57.60 58.74 2 6 4 Pitassi, Seanna Central Wash 59.59 1:00.36 2 5 5 Lindgren, Becca Olympic Coll 1:01.30 1:00.91 2 4 6 Chase, Kelsey Seattle Paci 1:01.21 1:02.58 2 3 7 Glasgow, Savannah Western Wash 1:01.81 1:02.68 2 2 8 Forgey, Dakota Central Wash 1:02.62 1:03.41 1 1 9 Bodily, Shelby Central Wash 1:03.10 1:04.04 1 10 Takacs-Rehm, Norika British Colu 1:04.80 1:04.29 1 11 Schinnell, Annie Western Wash 1:01.59 1:04.76 2 12 Fiskness, Taylor Western Wash 1:02.52 x1:04.77 1 13 Hardy, Skyler Skagit Valle 1:07.81 1:08.93 1

Women 800 Meter Run ================================================================================ Name Year School Seed Finals Points ================================================================================ 1 Sawatzky, Sarah Simon Fraser 2:11.09 2:14.77 10 2 Minton, Joscelyn St. Martin's 2:14.60 2:16.15 8 3 Vogt, Abbey Simon Fraser 2:17.83 2:18.91 6 4 Farish, Catharine British Colu 2:16.20 2:19.17 5 5 Robinson, Mariah British Colu 2:16.08 2:19.25 4 6 Hutchins, Kathryn British Colu 2:18.44 2:19.59 3 7 Morgan, Connie Central Wash 2:17.48 2:21.66 2 8 Lahman, Miranda Western Wash 2:23.04 2:21.84 1 9 Hannam, Mikaela British Colu 2:24.80 x2:25.16 10 Fisher, Kaitlin Everett CC 2:21.62 2:25.48 11 Andersen, Lindsay St. Martin's 2:27.00 2:26.17 12 Kartes, Taylor Central Wash 2:21.93 2:26.97 13 Hearn, Ashley British Colu 2:24.20 x2:27.49 14 Kreft, Kelsey Central Wash 2:29.32 2:29.57 15 Feiring, Rachel Olympic Coll 2:23.95 2:31.90 16 Evans, Molly Northwest U. 2:33.36 2:32.22 17 Hungerford, Katie Everett CC 2:28.88 2:32.88 18 Serventi, Gabriella Seattle Paci 2:25.00 2:33.26 19 Johnson, Julia Northwest U. 2:37.03 20 Cruze, Rose Central Wash 2:39.83 x2:38.59 21 Rice, Ashley Central Wash 2:41.96 x2:41.60 22 Bonilla, Daphne Green River 2:55.00 2:42.91 23 Wren, Mackenzie Everett CC 2:40.91 2:43.83 24 Thompson, Grace Green River 2:39.18 2:47.42 25 Hardy, Skyler Skagit Valle 2:37.00 2:48.31 26 Stoddard, Delcy Skagit Valle 3:01.99 3:05.04

Women 1500 Meter Run ================================================================================ Name Year School Seed Finals Points ================================================================================ 1 Smith, Jessica Valley Royal 4:22.00 4:30.01 10 2 Butterworth, Lindsey Simon Fraser 4:31.46 4:39.34 8 3 Slinn, Heather British Colu 4:47.10 4:42.27 6 4 Fricker, McKayla Seattle Paci 4:50.00 4:46.32 5 5 Kane, Michaela Simon Fraser 4:35.54 4:47.29 4 6 Steen, Katelyn Western Wash 4:45.00 4:48.98 3 7 Thornton, Mikhaila Western Wash 5:00.00 4:49.95 2 8 Plunkett, Natty Seattle Paci 4:55.00 4:51.20 1 9 Wagner, Lacey Everett CC 4:58.76 4:58.26 10 Johnson, Jasmine Seattle Paci 4:50.00 4:59.98 11 Fisher, Kaitlin Everett CC 5:07.11 5:03.77 12 Feiring, Rachel Olympic Coll 5:05.89 5:05.54 13 Copeland, Erika St. Martin's 4:50.57 5:09.34 14 Evans, Rhiannon British Colu 5:12.30 5:09.38 15 Huang, Katie British Colu 5:13.20 5:12.52 16 Condon, Brenna Western Wash 5:00.00 5:12.99 17 Hungerford, Katie Everett CC 5:16.60 18 Johnson, Julia Northwest U. 5:11.15 5:18.05 19 Doe, Elizabeth Seattle Paci 5:10.00 x5:20.59 20 Cruze, Rose Central Wash 5:36.00 5:21.31 21 Carviel, Heather Simon Fraser 5:01.69 5:22.08 22 Lomakin, Christina Everett CC 5:45.11 x5:32.18 23 Wren, Mackenzie Everett CC 5:41.11 x5:38.49 24 Routh, Allison Northwest U. 5:42.00 5:52.59

Women 5000 Meter Run ================================================================================ Name Year School Seed Finals Points ================================================================================ 1 Regan, Jackie British Colu 17:45.20 17:43.26 10 2 Laabs-Johnson, Heidi Seattle Paci 17:33.14 17:55.83 8 3 Zeidler, Robyn Seattle Paci 18:33.53 18:20.96 6 4 de Fenoyl, Amelie British Colu 18:15.20 18:27.24 5 5 Brisky, Sierra Western Wash 18:44.65 18:33.97 4 6 Walton, Arielle Western Wash 20:01.11 18:43.44 3 7 Thralls, Katie Seattle Paci 18:30.00 18:51.46 2 8 Ikeda, Haida Western Wash 19:00.00 18:59.34 1 9 Pecha, Kaitlynn St. Martin's 18:53.94 19:06.92 10 Eldredge, Brenna Everett CC 20:13.00 19:20.09 11 Morgan, Connie Central Wash 19:24.34 19:33.25 12 Llapitan, Ashley St. Martin's 19:56.36 20:13.93 13 Hummer, Sophie Central Wash 20:12.40 20:17.24 14 Blaire Nelson, Sharayah Skagit Valle 21:00.00 21:38.01

Women 10000 Meter Run ================================================================================ Name Year School Seed Finals Points ================================================================================ 1 Reimer, Sarah British Colu 38:20.45 37:36.19 10 2 Strong, Katie Everett CC 38:50.10 37:52.33 8 3 Rogers, Mary Western Wash 39:30.00 39:13.53 6 4 McCulloch, Cara British Colu 39:31.60 39:19.12 5 5 Zimmer, Lissa British Colu 39:01.20 39:31.19 4 6 Doerksen, Kim Simon Fraser 39:36.90 39:39.03 3 7 McCabe, Megan Everett CC 41:02.33 40:46.55 2 8 McCarthy, Madison British Colu 41:47.00 x41:10.72 9 Dowdell, Chelsea Central Wash 41:22.00 41:41.77 1 10 Cordy, Kristina Everett CC 39:44.10 41:48.60 11 Fuglem, Naomi British Colu 41:20.21 x42:03.43 12 Grooms, Britnee Everett CC 41:30.20 x43:23.01 13 Blaire Nelson, Sharayah Skagit Valle 42:00.00 44:46.58 14 Bute, April Skagit Valle 42:00.00 46:04.59

Women 100 Meter Hurdles ======================================================================================== Name Year School Seed Finals Wind H# Points ======================================================================================== 1 Abrams, Andrea Simon Fraser 14.80 15.29 NWI 2 10 2 Crombeen, Charlotte Simon Fraser 15.04 15.63 NWI 2 8 3 McDonald, Alexandra Western Wash 15.37 15.78 NWI 2 6 4 Peterson, Lisa Green River 16.85 15.86 NWI 2 5 5 Genther, Chelsea Central Wash 14.67 J15.86 NWI 2 4 6 Klippenstein, Aisha Simon Fraser 14.90 15.97 NWI 2 3 7 Williams, Kelsie Olympic Coll 16.23 16.34 NWI 2 2 8 Kramer, Addison British Colu 15.90 16.43 NWI 2 1 9 Scholter, Hannah St. Martin's 16.90 17.09 NWI 1 10 Moore, Irene Olympic Coll 17.06 17.18 NWI 1 11 Barrow, Laura Western Wash 17.22 17.34 NWI 1 12 Prior, Dana Pacific Luth 19.83 18.93 NWI 1

Women 400 Meter Hurdles ================================================================================ Name Year School Seed Finals Points ================================================================================ 1 Nano, Anne-Mari British Colu 1:03.37 1:03.96 10 2 Mitchell, Kishia Seattle Paci 1:04.40 1:05.79 8 3 Nobbs, Natalie Seattle Paci 1:04.48 1:06.83 6 4 McDonald, Alexandra Western Wash 1:05.88 1:07.10 5 5 Moore, Irene Olympic Coll 1:08.43 1:07.14 4 6 Kramer, Addison British Colu 1:08.80 1:10.57 3 7 Aashiem, Alysa St. Martin's 1:10.00 1:13.71 2 8 Prior, Dana Pacific Luth 1:14.86 1:16.18 1

Women 3000 Meter Steeplechase ================================================================================ Name Year School Seed Finals Points ================================================================================ 1 Kreft, Kelsey Central Wash 11:33.00 11:37.80 10 2 Gutmanis, Micha British Colu 11:40.40 11:50.30 8 3 O'Connor, Haley Western Wash 11:30.00 11:51.60 6 4 McCormack, Jennifer British Colu 12:27.35 11:56.10 5 5 Becker, Josie Seattle Paci 12:05.29 12:07.60 4 6 Rice, Ashley Central Wash 12:20.08 12:35.10 3

Women 4x100 Meter Relay ================================================================================ School Seed Finals Points ================================================================================ 1 British Columbia 'A' 48.60 50.01 10 1) Tran, Sophie 2) Douglas, Danielle 3) Kramer, Addison 4) Templeton, Erin 2 Central Washington 'A' 50.20 50.46 8 1) Swanson, Taylor 2) Fettig, Tayler 3) Pitassi, Seanna 4) Genther, Chelsea 3 St. Martin's 'A' 51.38 51.28 6 1) Medina, Adaligza 2) Aashiem, Alysa 3) Tesch, Laura 4) Wolf, Alicia

Women 4x400 Meter Relay =================================================================================== School Seed Finals H# Points =================================================================================== 1 Seattle Pacific 'A' 3:50.64 4:00.52 2 10 1) Valentine, Myisha 2) Quatier, Emily 3) Mitchell, Kishia 4) Wochnick, BryAnne 2 Simon Fraser 'A' 3:54.00 4:04.30 2 8 1) Vogt, Abbey 2) Sawatzky, Sarah 3) Butterworth, Lindsey 4) Kane, Michaela 3 Seattle Pacific 'B' 4:00.00 x4:08.98 1 1) Nobbs, Natalie 2) Johnson, Jasmine 3) Schumacher, Terra 4) Fricker, McKayla 4 Western Washington 'A' 4:05.00 4:11.01 2 6 1) Siler, Eleanor 2) Lahman, Miranda 3) McDonald, Alexandra 4) Ledtke, Valle 5 Central Washington 'A' 4:09.97 4:17.58 2 5 1) Forgey, Dakota 2) Kartes, Taylor 3) Bodily, Shelby 4) Pitassi, Seanna 6 British Columbia 'A' 4:04.20 4:18.06 2 4 1) Farish, Catharine 2) Hutchins, Kathryn 3) Hannam, Mikaela 4) Takacs-Rehm, Norika 7 Olympic College 'A' 4:14.80 4:24.43 2 3 1) Williams, Kelsie 2) Feiring, Rachel 3) Lindgren, Becca 4) Moore, Irene 8 Everett CC 'A' 4:18.74 4:32.03 1 2 1) Fisher, Kaitlin 2) Hungerford, Katie 3) Lomakin, Christina 4) Wren, Mackenzie 9 Western Washington 'B' 4:13.00 x4:36.89 1 1) Fiskness, Taylor 2) Schinnell, Annie 3) Glasgow, Savannah 4) Walton, Arielle

Women High Jump ========================================================================================== Name Year School Seed Finals Points ========================================================================================== 1 Grandy, Brittany Western Wash 1.73m 1.62m 5-03.75 10 2 Aanstad, Brittany Seattle Paci 1.69m 1.57m 5-01.75 8 3 Overdick, Amanda Western Wash 1.67m J1.57m 5-01.75 6 4 Tesch, Laura St. Martin's 1.58m 1.52m 4-11.75 5 5 Padrinao, Jessica Simon Fraser 1.52m 1.47m 4-09.75 4 6 DeCosta, Cymbree St. Martin's 1.48m 1.42m 4-07.75 3 7 Dondrea, Charnie Northwest U. 1.52m J1.42m 4-07.75 2 8 Scholter, Hannah St. Martin's 1.47m 1.37m 4-06.00 1 -- Yoro, Taylor St. Martin's 1.55m NH

Women Pole Vault ========================================================================================== Name Year School Seed Finals Points ========================================================================================== 1 Anderson, Karis Western Wash 3.90m 3.85m 12-07.50 10 2 Davis, Kati Central Wash 3.80m 3.65m 11-11.75 8 3 Schumacher, Terra Seattle Paci 3.75m 3.50m 11-05.75 6 4 Pinley, Cheyanna Western Wash 3.35m J3.50m 11-05.75 5 5 Larsen, Jamie Central Wash 3.40m 3.35m 10-11.75 4 6 Winlow, Loreah Western Wash 3.43m 3.20m 10-06.00 3 7 Graham, Bethany Western Wash 2.90m x3.05m 10-00.00 7 Puckett, Amy Jo Western Wash 2.74m x3.05m 10-00.00 9 Hull, Samantha St. Martin's 3.25m J3.05m 10-00.00 2 10 Rovira, Amy Western Wash 3.05m xJ3.05m 10-00.00 11 Knope, Elizabeth Western Wash 2.75m x2.75m 9-00.25 -- Domini, Michelle Pacific Luth 2.70m NH -- Johnson, Jennifer St. Martin's 2.74m NH

Women Long Jump =============================================================================================== Name Year School Seed Finals Wind Points =============================================================================================== 1 Warman, Emily Western Wash 5.74m 5.60m +0.0 18-04.50 10 2 Walters, Emily Western Wash 5.36m 5.34m +0.0 17-06.25 8 3 Templeton, Erin British Colu 5.29m 5.24m +0.0 17-02.25 6 4 Rhode, Mercedes Simon Fraser 5.36m 5.22m 0.2 17-01.50 5 5 Miranda, Trinna Seattle Paci 5.64m 5.20m +0.0 17-00.75 4 6 Baldwin, Tasia Seattle Paci 5.48m 5.11m +0.0 16-09.25 3 7 Williams, Kelsie Olympic Coll 4.81m 5.08m 0.8 16-08.00 2 8 Crombeen, Charlotte Simon Fraser 5.52m 5.05m +0.0 16-07.00 1 9 Reff, Callie Western Wash 5.25m 5.02m -0.7 16-05.75 10 Tesch, Laura St. Martin's 5.07m 4.96m 0.6 16-03.25 11 Rai, Damanpreet British Colu 5.20m 4.84m +0.0 15-10.50 12 Broomfield, Robyn Simon Fraser 5.08m 4.82m +0.0 15-09.75 13 Nobbs, Natalie Seattle Paci 5.20m 4.71m 0.3 15-05.50 13 Cook-Mackenzie, April Simon Fraser 5.63m x4.71m +0.0 15-05.50 15 Moore, Irene Olympic Coll 4.70m 4.61m +0.0 15-01.50 16 Lotze, Katharine Central Wash 5.33m 4.57m -0.1 15-00.00 17 Padrinao, Jessica Simon Fraser x4.56m -0.1 14-11.50 18 Yanney, Shandel Western Wash 4.97m x4.36m +0.0 14-03.75 19 Jacobson, Staci Central Wash 4.33m 4.28m 0.5 14-00.50 20 Swanson, Taylor Central Wash 4.30m 4.13m +0.0 13-06.75 21 Johnson, Jennifer St. Martin's 4.30m 4.02m -0.1 13-02.25

Women Triple Jump =============================================================================================== Name Year School Seed Finals Wind Points =============================================================================================== 1 Templeton, Erin British Colu 11.50m 11.17m -0.4 36-07.75 10 2 Lotze, Katharine Central Wash 11.82m 11.15m -0.1 36-07.00 8 3 Warman, Emily Western Wash 11.76m 11.11m +0.0 36-05.50 6 4 Klippenstein, Aisha Simon Fraser 11.90m 10.65m -0.1 34-11.25 5 5 Walters, Emily Western Wash 11.23m 10.23m +0.0 33-06.75 4 6 Miranda, Trinna Seattle Paci 11.51m 10.21m +0.0 33-06.00 3 7 Williams, Kelsie Olympic Coll 9.82m 9.59m -0.5 31-05.75 2

Women Shot Put ========================================================================================== Name Year School Seed Finals Points ========================================================================================== 1 Baumstark, Kaylee Central Wash 12.57m 11.83m 38-09.75 10 2 Martinez, Annie Central Wash 11.45m 11.22m 36-09.75 8 3 Kneip, Jessica Northwest U. 11.02m 10.30m 33-09.50 6 4 Jensen, Sydney Central Wash 10.51m 10.27m 33-08.50 5 5 Galart, Rebecca Northwest U. 9.53m 8.97m 29-05.25 4 6 Watters, Jasmine St. Martin's 8.60m 8.55m 28-00.75 3 7 Scholter, Hannah St. Martin's 7.60m 7.60m 24-11.25 2

Women Discus Throw ========================================================================================== Name Year School Seed Finals Points ========================================================================================== 1 Parker, Mary Unattached 45.87m 150-06 10 2 Richardson, Jade Simon Fraser 46.53m 42.06m 138-00 8 3 Alyea, Janell Everett CC 42.37m 38.42m 126-00 6 4 Baumstark, Kaylee Central Wash 39.70m 35.33m 115-11 5 5 Guillen, Keidy Skagit Valle 32.18m 34.38m 112-09 4 6 Kneip, Cadie Northwest U. 36.59m 34.28m 112-06 3 7 Roe, Maggie Western Wash 37.90m 34.04m 111-08 2 8 Jahnsen, Katheryn Pacific Luth 27.96m 31.57m 103-07 1 9 Duke, Jessie Central Wash 34.24m 30.97m 101-07 10 Kneip, Jessica Northwest U. 35.70m 30.69m 100-08 11 Jensen, Sydney Central Wash 29.77m 29.88m 98-00 12 McFarland, Stephanie Pacific Luth 22.96m 25.09m 82-04 13 Galart, Rebecca Northwest U. 27.70m 23.20m 76-01 14 Martinez, Annie Central Wash 24.20m x22.25m 73-00 15 Wells, Lindsay Western Wash 19.84m 21.29m 69-10 -- Buzzard, Erin Pacific Luth 21.13m ND

Women Hammer Throw ========================================================================================== Name Year School Seed Finals Points ========================================================================================== 1 Covington, Asianna Unattached 54.73m 50.81m 166-08 10 2 Wells, Lindsay Western Wash 50.00m 47.20m 154-10 8 3 Baumstark, Kaylee Central Wash 44.84m 43.84m 143-10 6 4 Carr, Ryley Simon Fraser 40.56m 41.91m 137-06 5 5 Rodgers, Angel Everett CC 43.27m 40.43m 132-08 4 6 Botsis, Chanell Unattached 38.26m 38.32m 125-09 3 7 Alyea, Janell Everett CC 42.75m 37.70m 123-08 2 8 Kneip, Cadie Northwest U. 36.67m 37.27m 122-03 1 9 Kneip, Jessica Northwest U. 38.54m 36.81m 120-09 10 Jensen, Sydney Central Wash 35.10m 34.57m 113-05 11 Duke, Jessie Central Wash 32.27m 30.97m 101-07 12 Martinez, Annie Central Wash 29.74m x30.00m 98-05 -- Galart, Rebecca Northwest U. 30.53m ND -- Graf, Serena Unattached 44.86m ND

Women Javelin Throw ========================================================================================== Name Year School Seed Finals Points ========================================================================================== 1 Aanstad, Brittany Seattle Paci 48.58m 43.27m 141-11 10 2 McFarland, Stephanie Pacific Luth 38.63m 39.01m 128-00 8 3 Ausman, Christine British Colu 39.20m 37.68m 123-07 6 4 Farner, Michaela Seattle Paci 35.00m 37.60m 123-04 5 5 Stuart, Michelle Simon Fraser 42.00m 36.45m 119-07 4 6 Jahnsen, Katheryn Pacific Luth 33.76m 35.42m 116-02 3 7 Mull, Ayla Pacific Luth 35.90m 35.11m 115-02 2 8 Stewart, Kirstin Simon Fraser 40.89m 34.25m 112-04 1 9 Hull, Samantha St. Martin's 41.41m 33.46m 109-09 10 Lindersmith, Angela Western Wash 33.51m 32.82m 107-08 11 Webber, Monica Everett CC 31.92m 32.52m 106-08 12 Tri, Brittany Seattle Paci 38.86m 30.73m 100-10 13 Thomas, Lindsey Everett CC 28.59m 30.17m 99-00 14 Aashiem, Alysa St. Martin's 33.01m 29.01m 95-02 15 Feary, Michelle Olympic Coll 33.04m 28.58m 93-09 16 Heiter, Shannon Olympic Coll 32.09m 28.38m 93-01 17 Galart, Rebecca Northwest U. 33.00m 27.17m 89-02 18 Duke, Jessie Central Wash 24.10m 25.88m 84-11 19 Dondrea, Charnie Northwest U. 27.43m 22.84m 74-11 20 Johnson, Julia Northwest U. 20.59m 22.08m 72-05

Men 100 Meter Dash ======================================================================================== Name Year School Seed Finals Wind H# Points ======================================================================================== 1 Nathan, Andrew British Colu 10.80 11.10 1.0 4 10 2 Gruger, Shane Western Wash 10.83 11.12 1.0 4 8 3 Donovan, Gage Everett CC 11.25 11.13 0.8 3 6 4 Tilley, Alex Western Wash 10.75 11.15 1.0 4 5 5 Nokes, Jason Western Wash 11.25 11.20 0.8 3 4 6 Brown, Edd St. Martin's 11.20 11.21 0.8 3 3 7 Pangilinan, Mark Western Wash 10.94 x11.23 1.0 4 8 Steffen, Brock Western Wash 11.04 x11.25 1.0 4 9 Small, Justin Western Wash 11.24 x11.27 0.8 3 10 Ferguson, David Seattle Paci 11.20 11.36 0.8 3 2 11 Nichols, Kincaid Central Wash 11.17 11.45 1.0 4 1 12 Rudy, Tucker Western Wash 11.20 x11.51 0.8 3 13 Davis, Michael St. Martin's 11.36 11.57 1.1 2 14 Green, Devonte Everett CC 11.46 11.59 1.1 2 15 Henton, Martique Green River 11.89 11.60 1.1 2 16 Abrams, Aaron Green River 11.27 11.72 0.8 3 17 Straker, RJ Seattle Paci 11.25 11.78 0.8 3 18 Seel, Matt Central Wash 11.20 11.82 1.0 4 19 Harvey-Tamplin, Kameron Olympic Coll 12.03 12.20 1.1 2 20 Brar, Parmveer British Colu 11.49 12.23 1.1 2 21 Hamman, John St. Martin's 12.00 12.50 1.1 2 22 McNamara, Ryan Northwest U. 13.20 13.47 1.0 4

Men 200 Meter Dash ======================================================================================== Name Year School Seed Finals Wind H# Points ======================================================================================== 1 Nokes, Jason Western Wash 22.58 22.34 0.7 4 10 2 Schmidt, Nathaniel Western Wash 22.49 22.40 0.7 4 8 3 Morrison, Scott Central Wash 21.90 22.98 0.7 4 6 4 Rudy, Tucker Western Wash 22.59 23.06 0.7 4 5 5 Ferguson, David Seattle Paci 23.00 23.10 +0.0 2 4 6 Lee, Erik Central Wash 23.02 23.14 +0.0 3 3 7 Davis, Michael St. Martin's 22.98 23.24 +0.0 3 2 8 Brown, Edd St. Martin's 22.98 23.28 +0.0 3 1 9 Stokes, Christopher Western Wash 22.99 x23.37 +0.0 3 10 Fremd, Kyle Central Wash 22.80 23.53 0.7 4 11 Corazza, John Seattle Paci 23.18 23.62 +0.0 2 12 Conard, Zach Simon Fraser 23.74 23.89 1.2 1 13 Tolman, Jeffrey Pacific Luth 23.99 23.95 1.2 1 14 Straker, RJ Seattle Paci 23.70 23.96 +0.0 2 15 Abrams, Aaron Green River 23.85 23.99 1.2 1 16 Melu, Josh Green River 23.15 24.01 +0.0 2 17 Henton, Martique Green River 23.85 24.19 1.2 1 18 Barnes, Romece Northwest U. 22.00 24.42 +0.0 3 19 Hust, Matt Skagit Valle 23.00 24.52 +0.0 3 20 Green, Devonte Everett CC 23.90 24.73 1.2 1 21 Harvey-Tamplin, Kameron Olympic Coll 24.74 24.92 1.2 1 22 Vanderloop, Boden Olympic Coll 25.59 25.86 1.2 1 23 McNamara, Ryan Northwest U. 27.49 28.23 1.2 1

Men 400 Meter Dash =================================================================================== Name Year School Seed Finals H# Points =================================================================================== 1 Schmidt, Nathaniel Western Wash 49.76 49.44 3 10 2 Poolman, Jonathon Western Wash 49.60 49.54 3 8 3 Morrison, Scott Central Wash 48.38 50.24 3 6 4 Fremd, Kyle Central Wash 50.14 51.04 3 5 5 Conard, Zach Simon Fraser 53.22 51.72 1 2 6 Enis, Maurice Olympic Coll 51.50 51.74 3 3.50 6 Lee, Erik Central Wash 51.53 51.74 3 3.50 8 Siefa, Williwu Northwest U. 51.90 51.81 2 1 9 Barnes, Romece Northwest U. 51.80 52.05 2 10 Stokes, Christopher Western Wash 51.80 52.53 2 11 Arroyo, Sergio Green River 52.85 52.70 2 12 Ortiz, Kevin St. Martin's 53.13 52.87 1 13 Hust, Matt Skagit Valle 51.90 53.45 2 14 Meikle, Ethan Central Wash 52.50 x53.83 2 15 Davis, Gary Everett CC 54.37 54.64 1 16 Ladd, Taylor Seattle Paci 54.91 55.01 1 17 O'Connell, Mitchell Western Wash 51.90 x55.86 2 18 Hamman, John St. Martin's 55.95 1 19 Vanderloop, Boden Olympic Coll 57.30 56.00 1 -- Corazza, John Seattle Paci 51.67 DQ 2

Men 800 Meter Run ================================================================================ Name Year School Seed Finals Points ================================================================================ 1 Krause, Frank St. Martin's 1:57.28 1:55.90 10 2 Ellenwood, Stuart Simon Fraser 1:52.90 1:56.02 8 3 Liu, Yubai Simon Fraser 1:54.63 1:56.68 6 4 Reid, Adam Simon Fraser 1:52.67 1:56.92 5 5 Bill, Simon British Colu 1:54.29 1:57.01 4 6 Armstrong, Zach Central Wash 1:58.10 1:57.15 3 7 Hopper, Dylan Unattached 1:54.00 1:57.80 2 8 DeMoss, Devon St. Martin's 1:56.02 1:58.89 1 9 Rajala, Devin British Colu 1:58.89 1:58.90 10 Piette, Brian Western Wash 1:59.36 2:00.58 11 Campbell, Aaron Everett CC 2:02.00 2:01.56 12 Hall, Keegan Western Wash 1:58.31 2:02.42 13 Eidsmoe, Ryan Central Wash 1:58.86 2:02.49 14 Crain, Andrew Olympic Coll 2:03.44 2:02.79 15 Hust, Matt Skagit Valle 2:01.00 2:02.96 16 Bates, Brian Western Wash 2:02.14 2:04.63 17 Fure, Jacob Skagit Valle 2:00.30 2:05.26 18 Schwecke, Tyler Western Wash 2:04.91 x2:06.18 19 Hansen, Daniel Olympic Coll 2:08.05 2:07.83 20 Omar, Qadar Everett CC 2:03.91 2:08.08 21 Feiring, Jacob Olympic Coll 2:10.63 2:08.25 22 McCullough, Kevin Green River 2:03.00 2:10.57 23 Swanson, Jon Central Wash 1:58.09 2:10.70 24 Schruhl, Brenden Olympic Coll 2:12.00 x2:15.87

Men 1500 Meter Run ================================================================================ Name Year School Seed Finals Points ================================================================================ 1 Pierson, Seth Seattle Paci 4:00.83 3:55.84 10 2 Kent, Justin British Colu 3:54.20 3:56.77 8 3 Smith, Jordan British Colu 3:53.61 3:57.05 6 4 Grimes, Bennett Club Northwe 3:53.86 3:57.07 5 5 Vugteveen, Travis Simon Fraser 3:56.37 4:00.23 4 6 Horton, Alex Seattle Paci 4:01.64 4:01.18 3 7 Campbell, Aaron Everett CC 4:02.07 4:02.92 2 8 Timpe, Braden Western Wash 4:00.00 4:03.45 1 9 Seely, Nathan Seattle Paci 4:03.60 4:04.35 10 Glassey, Brian Western Wash 4:03.54 4:11.00 11 Wolfe, Jordan Seattle Paci 4:08.00 x4:11.19 12 Trapp, Austin Simon Fraser 4:03.00 4:11.35 13 Forster, Keir Simon Fraser 3:55.56 4:12.82 14 Dhanani, Samir Simon Fraser 4:05.26 x4:12.86 15 Tafere, Bruk Everett CC 4:15.00 4:14.33 16 Howe, Nick Western Wash 4:11.33 4:15.15 17 Murphy, Nick Unattached 4:10.00 4:15.18 18 Crain, Andrew Olympic Coll 4:19.45 4:16.55 19 Messiter, Sean Unattached 4:12.14 4:17.97 20 Baker, AJ Seattle Paci 4:00.72 x4:18.10 21 Eidsmoe, Ryan Central Wash 4:10.80 4:19.53 22 Hansen, Daniel Olympic Coll 4:21.64 4:21.83 23 Fure, Jacob Skagit Valle 4:05.00 4:24.21 24 Cherberg, Darion Skagit Valle 4:15.00 4:26.31 25 Alcantara, Ryan Seattle Paci 4:23.56 x4:31.88 26 Palibroda, Martin Simon Fraser 4:25.00 x4:41.53

Men 5000 Meter Run ================================================================================ Name Year School Seed Finals Points ================================================================================ 1 Grimes, Bennett Club Northwe 14:56.54 10 2 Hunt, Theo British Colu 14:58.44 15:18.14 8 3 Huebsch, Tim British Colu 15:30.20 15:31.29 6 4 Galea, Matt British Colu 15:40.20 15:35.14 5 5 Cannon, Tyler Western Wash 15:30.00 15:41.53 4 6 Hanson, Keefe Everett CC 15:52.10 15:42.70 3 7 Reiter, Joshua Western Wash 15:40.00 15:44.37 2 8 Reedy, Tabor Western Wash 15:40.71 15:46.96 1 9 Cliff, Will British Colu 15:45.20 x15:48.85 10 Shamsi, Bilal British Colu 16:05.22 x15:53.62 11 Fry, Kramer Everett CC 16:34.68 16:01.66 12 Thompson, Ryan Central Wash 16:01.58 16:03.60 13 Brand, Gavin Seattle Paci 16:04.42 16:09.91 14 Lawrence, Nic Everett CC 15:58.44 16:11.80 15 DenAdel, Alan Pacific Luth 15:31.86 16:25.07 16 Felch, Scott Western Wash 16:44.00 x16:26.56 17 Grigsby, Kolter Pacific Luth 16:11.40 16:27.76 18 Cherberg, Darion Skagit Valle 16:30.00 16:30.14 19 Berger, Joe St. Martin's 16:00.00 16:30.87 20 Jardine, Jon-Erik Western Wash 16:45.00 x16:46.09 21 Nodine, Matt Central Wash 16:37.00 16:48.52 22 Fullen, Jacob Green River 16:35.60 16:49.73 23 Pawloski, Ryan Green River 16:44.70 16:52.27 -- Mitchell, Reid British Colu 15:32.20 DNF

Men 10000 Meter Run ================================================================================ Name Year School Seed Finals Points ================================================================================ 1 Bridges, Seth Unattached 31:11.00 31:17.26 10 2 Boyd, Tanner Unattached 31:27.68 8 3 Brown, Kris Club Northwe 31:00.00 31:31.83 6 4 Koenigs, Matt Unattached 33:57.00 32:09.43 5 5 Kubitz, Greg Unattached x32:25.13 6 Smith, Tim British Colu 32:25.40 32:28.39 4 7 Santos, Manuel Central Wash 31:41.94 32:37.68 3 8 Johnson, Kyle Unattached x32:48.70 9 Heinz, Jonathan British Colu 33:45.50 33:00.78 2 10 Castillo, Juan Everett CC 33:21.70 33:10.02 1 11 Tekle, Abiel Everett CC 33:59.10 33:21.97 12 Robinson, Trevor Western Wash 34:27.77 33:35.79 13 Schmidt, Otto Western Wash 33:03.35 33:48.63 14 Pletcher, Martin Unattached x34:34.58 15 Antush, Maximilian Everett CC 34:15.00 35:02.26 -- Baldellou, Ignasi Unattached DNF

Men 110 Meter Hurdles ======================================================================================== Name Year School Seed Finals Wind H# Points ======================================================================================== 1 Sternen, Nari Everett CC 15.44 15.51 NWI 2 10 2 Tolman, Jeffrey Pacific Luth 15.90 15.70 NWI 2 8 3 Myers, Logan Western Wash 15.65 16.03 NWI 2 6 4 Wilcher, Jacob Green River 15.65 16.07 NWI 2 5 5 Gray, Andrew Western Wash 15.50 16.82 NWI 2 4 6 Brenner, Austin St. Martin's 17.12 17.14 NWI 1 3 7 Sissel, Ty St. Martin's 16.00 17.18 NWI 2 2 8 Kellogg, Abraham Pacific Luth 16.53 17.22 NWI 1 1 9 Pfeiff, Corey Western Wash 16.44 17.40 NWI 1 10 Mejlaender, Sten Skagit Valle 16.76 17.62 NWI 1 11 Najera, Michael Central Wash 16.44 17.67 NWI 2 -- Holland, Michael St. Martin's 16.51 DQ NWI 1

Men 400 Meter Hurdles ================================================================================ Name Year School Seed Finals Points ================================================================================ 1 Endresen, Ryan Seattle Paci 53.78 55.93 10 2 Sloat, Jeff Western Wash 58.20 57.71 8 3 Pfeiff, Corey Western Wash 59.99 59.21 6 4 Sissel, Ty St. Martin's 1:04.00 59.25 5 5 Mejlaender, Sten Skagit Valle 1:01.10 1:00.83 4 6 Najera, Michael Central Wash 59.70 1:01.25 3 7 Choun, Junior Green River 1:06.32 1:03.13 2 8 Gray, Andrew Western Wash 57.31 1:03.27 1

Men 3000 Meter Steeplechase ================================================================================ Name Year School Seed Finals Points ================================================================================ 1 Brockerville, Ryan Simon Fraser 8:49.39 9:03.95 10 2 Brill, Eric Western Wash 9:29.19 9:30.83 8 3 Peterson, Dylan Western Wash 9:39.74 9:39.87 6 4 Bruchet, Jake British Colu 9:30.23 9:43.13 5 5 Baker, AJ Seattle Paci 9:12.98 9:46.79 4 6 Bourgeois, Michael British Colu 9:41.22 9:59.28 3 7 Humeniuk, Anton Simon Fraser 9:30.00 10:01.86 2 8 Slaughter, Derek Western Wash 10:23.63 10:32.29 1 9 Fure, Jacob Skagit Valle 10:30.00 10:40.69 10 Schruhl, Brenden Olympic Coll 10:32.30 11:23.95

Men 4x100 Meter Relay ================================================================================ School Seed Finals Points ================================================================================ 1 Western Washington 'A' 41.72 41.97 10 1) Pangilinan, Mark 2) Gruger, Shane 3) Tilley, Alex 4) Steffen, Brock 2 Everett CC 'A' 45.09 43.73 8 1) Green, Devonte 2) Donovan, Gage 3) Davis, Gary 4) Sternen, Nari 3 St. Martin's 'A' 44.38 43.97 6 1) Brown, Edd 2) Ortiz, Kevin 3) Holland, Michael 4) Davis, Michael 4 Green River CC 'A' 44.04 44.10 5 1) Henton, Martique 2) Abrams, Aaron 3) Wilcher, Jacob 4) Melu, Josh 5 Central Washington 'A' 42.50 46.92 4 1) Lee, Erik 2) Morrison, Scott 3) Nichols, Kincaid 4) Seel, Matt -- St. Martin's 'B' 44.38 DQ 1) Grossaint, Cameron 2) Hamman, John

Men 4x400 Meter Relay =================================================================================== School Seed Finals H# Points =================================================================================== 1 Western Washington 'A' 3:18.51 3:24.12 2 10 1) Tilley, Alex 2) Schmidt, Nathaniel 3) Nokes, Jason 4) Poolman, Jonathon 2 Seattle Pacific 'A' 3:23.78 3:26.21 2 8 1) Corazza, John 2) Endresen, Ryan 3) Ferguson, David 4) Seely, Nathan 3 Simon Fraser 'A' 3:22.00 3:27.28 2 6 1) Conard, Zach 2) Vugteveen, Travis 3) Liu, Yubai 4) Ellenwood, Stuart 4 Central Washington 'A' 3:18.37 3:28.09 2 5 1) Fremd, Kyle 2) Meikle, Ethan 3) Armstrong, Zach 4) Lee, Erik 5 Western Washington 'B' 3:25.00 x3:33.57 1 1) Gruger, Shane 2) Stokes, Christopher 3) Pfeiff, Corey 4) Rudy, Tucker 6 Green River CC 'A' 3:21.85 3:35.07 2 4 1) Arroyo, Sergio 2) Melu, Josh 3) Henton, Martique 4) Fullen, Jacob 7 St. Martin's 'A' 3:27.01 3:36.44 2 3 1) Ortiz, Kevin 2) Holland, Michael 3) Dunn, Steven 4) Sissel, Ty 8 Western Washington 'C' 3:30.00 x3:37.78 1 1) Hall, Keegan 2) Schwecke, Tyler 3) Schick, Karsten 4) Piette, Brian 9 Everett CC 'A' 3:27.74 3:42.88 2 2 1) Davis, Gary 2) Tafere, Bruk 3) Omar, Qadar 4) Campbell, Aaron 10 Skagit Valley 'A' 3:35.20 3:46.17 1 1 1) McIntosh, Greg 2) Fure, Jacob 3) Cherberg, Darion 4) Hust, Matt 11 Olympic College 'A' 3:31.75 3:49.91 2 1) Vanderloop, Boden 2) Harvey-Tamplin, Kameron 3) Schruhl, Brenden 4) Crain, Andrew 12 Green River CC 'B' 3:30.50 x3:52.38 1 1) McCullough, Kevin 2) Choun, Junior 3) Abrams, Aaron 4) Pawloski, Ryan

Men High Jump ========================================================================================== Name Year School Seed Finals Points ========================================================================================== 1 Mason, Mike Valley Royal 2.18m 2.20m 7-02.50 10 2 Myers, Logan Western Wash 2.03m 1.98m 6-06.00 8 3 Watson, Brett Western Wash 2.03m 1.93m 6-04.00 6 4 Schick, Karsten Western Wash 1.98m 1.88m 6-02.00 5 5 Meikle, Ethan Central Wash 1.93m J1.88m 6-02.00 4 6 Helm, Luke Everett CC 1.80m 1.78m 5-10.00 3 -- Mungai, Joseph Pacific Luth 1.78m NH

Men Pole Vault ========================================================================================== Name Year School Seed Finals Points ========================================================================================== 1 Brown, Ryan Club Northwe 5.23m 5.10m 16-08.75 10 2 Rosenberg, Cal Western Wash 4.76m 4.80m 15-09.00 8 3 Zoellick, Ray Seattle Paci 4.55m 4.50m 14-09.00 6 4 Will, Tyler Western Wash 4.45m 4.35m 14-03.25 5 5 Johnson, Kevin St. Martin's 4.26m 4.20m 13-09.25 3.50 5 Guidon, Thomas Western Wash 4.35m 4.20m 13-09.25 3.50 7 Keeton, Joseph St. Martin's 4.40m J4.20m 13-09.25 2 8 Hankins, Matt St. Martin's 4.00m x4.05m 13-03.50 8 Lentz, Jonoah St. Martin's 4.00m 4.05m 13-03.50 1 10 Komoto, Keenan Western Wash 4.50m x3.90m 12-09.50 10 Mattson, Brett Western Wash 4.15m x3.90m 12-09.50 -- Cameron, Paul Everett CC 3.65m NH -- Holt, Chester Pacific Luth 4.47m NH -- Hurtubise, Justin Western Wash 4.31m NH

Men Long Jump =============================================================================================== Name Year School Seed Finals Wind Points =============================================================================================== 1 Donovan, Gage Everett CC 6.73m 6.82m +0.0 22-04.50 10 2 Davis, Michael St. Martin's 6.10m 6.64m +0.0 21-09.50 8 3 Melu, Josh Green River 6.56m 6.50m +0.0 21-04.00 6 4 Kamagata, Sakae Central Wash 6.63m 6.39m +0.0 20-11.75 5 5 Hallberg, Will Central Wash 6.84m 6.37m 0.2 20-10.75 4 6 Kime, Noah Pacific Luth 6.07m 6.11m +0.0 20-00.50 3 7 Helm, Luke Everett CC 5.81m 6.03m 0.9 19-09.50 2 8 Svendsen, Thomas Seattle Paci 6.01m 6.01m +0.0 19-08.75 1 9 Meyers, Lewis Central Wash 6.29m 5.78m 0.3 18-11.75 10 Tran, Daniel Western Wash 6.23m 5.64m 0.3 18-06.00 11 Ferrell, Michael Western Wash 6.14m 5.55m 0.2 18-02.50 12 Dunn, Steven St. Martin's 5.25m 5.20m 0.4 17-00.75 -- Lee, Erik Central Wash 6.14m ND NWI -- Nicolas, Dennis Simon Fraser 6.99m ND NWI

Men Triple Jump =============================================================================================== Name Year School Seed Finals Wind Points =============================================================================================== 1 Melu, Josh Green River 14.40m 13.58m 0.2 44-06.75 10 2 Hallberg, Will Central Wash 14.21m 13.38m +0.0 43-10.75 8 3 Kamagata, Sakae Central Wash 13.73m 13.30m -0.2 43-07.75 6 4 Shek Hang, Felim So Everett CC 12.67m 12.92m +0.0 42-04.75 5 5 Ferrell, Michael Western Wash 12.49m 12.55m -0.1 41-02.25 4 6 Svendsen, Thomas Seattle Paci 12.29m -0.2 40-04.00 3 7 Mungai, Joseph Pacific Luth 12.20m 12.17m 0.5 39-11.25 2 8 Kime, Noah Pacific Luth 12.70m 12.11m 0.2 39-08.75 1 9 Fauley, Jameson St. Martin's 12.70m 12.04m +0.0 39-06.00 -- Tran, Daniel Western Wash 12.66m ND NWI

Men Shot Put ========================================================================================== Name Year School Seed Finals Points ========================================================================================== 1 Westlin, Nelson Western Wash 14.86m 15.09m 49-06.25 10 2 Vavricka, Mike Pacific Luth 14.48m 14.92m 48-11.50 8 3 Holmstrom, Eric Central Wash 14.55m 14.35m 47-01.00 6 4 Jensen, Mike Central Wash 15.83m 13.99m 45-10.75 5 5 Stephens-Brown, Tevon Pacific Luth 13.26m 13.84m 45-05.00 4 6 Peterson, Brendan Pacific Luth 13.03m 13.78m 45-02.50 3 7 Jordan, Jeff Olympic Coll 14.06m 13.59m 44-07.00 2 8 Hoffman, Michael Western Wash 14.54m 13.41m 44-00.00 1 9 Knight, Andrew Western Wash 13.50m 13.25m 43-05.75 10 Agosta, Quinton Central Wash 13.94m 13.10m 42-11.75 11 Nichols, Tyler Western Wash 12.84m x12.13m 39-09.75 12 Hammer, Hunter Everett CC 12.37m 11.86m 38-11.00 13 Kahooonei, Kaliko Skagit Valle 10.03m 10.67m 35-00.25 14 Brenner, Austin St. Martin's 8.20m 8.15m 26-09.00 -- Walker, Dexter Olympic Coll 11.00m ND -- Jones, James Olympic Coll 12.89m ND -- Washington, Sam St. Martin's 15.29m ND -- Peart, Kyle Pacific Luth 14.39m ND -- Garner, Billy J. Olympic Coll 13.00m ND -- Chue, Samuel Western Wash 12.72m ND

Men Discus Throw ========================================================================================== Name Year School Seed Finals Points ========================================================================================== 1 Hoffman, Michael Western Wash 49.92m 47.53m 155-11 10 2 Westlin, Nelson Western Wash 46.59m 45.85m 150-05 8 3 Agosta, Quinton Central Wash 45.75m 44.69m 146-07 6 4 Holmstrom, Eric Central Wash 43.32m 42.62m 139-10 5 5 Macdonald, Ryan Western Wash 45.28m 42.39m 139-01 4 6 Rodgers, Bobby Club Northwe 41.14m 42.20m 138-05 3 7 Hammer, Hunter Everett CC 37.09m 39.63m 130-00 2 8 Oursland, Paul Central Wash 40.97m 39.60m 129-11 1 9 Jensen, Mike Central Wash 43.62m x39.48m 129-06 10 Chue, Samuel Western Wash 43.62m x36.29m 119-01 11 Stephens-Brown, Tevon Pacific Luth 36.47m 34.42m 112-11 12 Vavricka, Mike Pacific Luth 37.96m 33.89m 111-02 13 Nichols, Tyler Western Wash 36.89m x33.83m 111-00 14 Grady, Travis St. Martin's 34.22m 33.64m 110-04 15 Crebar, Tyler Western Wash 35.64m x33.63m 110-04 16 Fisher, Damien Western Wash x29.86m 97-11 17 Kahooonei, Kaliko Skagit Valle 39.40m 28.00m 91-10 18 Dunn, Steven St. Martin's 29.99m 27.97m 91-09

Men Hammer Throw ========================================================================================== Name Year School Seed Finals Points ========================================================================================== 1 Hoffman, Michael Western Wash 62.87m 59.82m 196-03 10 2 Agosta, Quinton Central Wash 51.50m 50.46m 165-07 8 3 Rodgers, Bobby Club Northwe 51.20m 50.41m 165-05 6 4 Jensen, Mike Central Wash 51.97m 48.29m 158-05 5 5 Nichols, Tyler Western Wash 48.06m 48.00m 157-06 4 6 Sheriff, Tommy Central Wash 49.76m 45.37m 148-10 3 7 Fischer, Luke Northwest U. 45.00m 41.66m 136-08 2 8 Westlin, Nelson Western Wash 31.73m 37.70m 123-08 1 9 Seanoa, Malaki Everett CC 42.85m 37.57m 123-03 10 Knight, Andrew Western Wash 39.01m x37.24m 122-02 11 Petty, Tyler Northwest U. 38.53m 36.74m 120-06 12 Molinari, Luca Simon Fraser 41.89m 35.10m 115-02 13 Oursland, Paul Central Wash 44.76m x34.82m 114-03 14 Bates, Kenny Everett CC 32.31m 33.21m 108-11 15 Macdonald, Ryan Western Wash 35.06m x32.16m 105-06 16 Gilbert, Jacob Unattached 38.10m 31.77m 104-03 -- Chue, Samuel Western Wash 34.00m ND

Men Javelin Throw ========================================================================================== Name Year School Seed Finals Points ========================================================================================== 1 Seanoa, Malaki Everett CC 61.89m 61.17m 200-08 10 2 Keller, Braden Central Wash 55.30m 58.56m 192-01 8 3 Bates, Kenny Everett CC 55.32m 53.72m 176-03 6 4 Kennedy, Kyle Olympic Coll 57.00m 52.32m 171-08 5 5 Crebar, Tyler Western Wash 49.05m 51.23m 168-01 4 6 Sheriff, Tommy Central Wash 53.83m 50.36m 165-03 3 7 Johnson, Kevin St. Martin's 42.00m 49.40m 162-01 2 8 Birol, Uluc British Colu 48.90m 47.46m 155-08 1 9 Coles, Ben Simon Fraser 52.07m 46.95m 154-00 10 Petty, Tyler Northwest U. 47.10m 43.55m 142-10 11 Fisher, Damien Western Wash 45.72m 43.10m 141-05 -- Fischer, Luke Northwest U. 61.59m ND -- Casey, Brendan Central Wash 54.00m ND -- Mitchell, Chris Western Wash 55.57m ND -- Kellogg, Abraham Pacific Luth 41.47m ND