12th Annual WWU Twilite Track & Field Invitational - Complete Results

Recap

Licensed to Western Washington University
                                        HY-TEK's Meet Manager 5/4/2012 10:48 PM
                  WWU Twilite Track and Field Meet - 5/4/2012
                         Civic Stadium, Bellingham WA
                                    Results

Women 100 Meter Dash =============================================================================== Name Year School Finals Wind H# Points =============================================================================== Finals 1 Nettey, Sabrina Universal At 12.22 -1.2 3 10 2 Birade, Dena Unattached 12.43 -1.2 3 8 3 Williams, Kelsie Olympic Coll 12.45 -0.3 1 6 4 Baldwin, Tasia Seattle Paci 12.51 -1.2 3 5 5 Petersen, Lisa Green River 12.59 -1.2 3 4 6 Coffey, Sydney Western Wash 12.62 -1.2 3 3 7 Genther, Chelsea Central Wash 12.79 -1.2 3 2 8 Wolf, Alicia St. Martin's 12.93 -0.3 1 1 9 Tran, Sophie British Colu 12.94 -1.2 3 10 Holton, Brooklyn Western Wash 12.98 -0.5 2 11 Lout, Alyssa Seattle U. 13.04 -1.2 3 12 Swanson, Taylor Central Wash 13.16 -0.5 2 13 Douglas, Danielle British Colu 13.17 -0.5 2 14 Nobbs, Natalie Seattle Paci 13.20 -0.3 1 14 Collins, Elena Seattle U. 13.20 -0.5 2 16 Kramer, Addison British Colu 13.24 -0.3 1 17 Takayoshi, Sarah Central Wash 13.50 -0.5 2 18 Bateman, Kaytie Seattle U. 13.57 -0.5 2 19 Wu, Valerie Seattle U. 13.75 -0.3 1 20 Lindgren, Becca Olympic Coll 13.80 -0.5 2 21 Head, Kasey Everett CC 13.87 -0.3 1 22 Andreassen, Benedictine Green River 14.91 -0.3 1 23 Runyan, Erica Olympic Coll 15.92 -0.3 1

Women 200 Meter Dash =============================================================================== Name Year School Finals Wind H# Points =============================================================================== 1 Siler, Eleanor Western Wash 25.49 -1.2 3 10 2 Baldwin, Tasia Seattle Paci 25.66 -1.2 3 8 3 Wochnick, BryAnne Seattle Paci 25.90 -1.2 3 6 4 Wolf, Alicia St. Martin's 26.5h -0.5 2 5 5 Pitassi, Seanna Central Wash 26.53 -1.2 3 4 6 Petersen, Lisa Green River 26.56 -1.2 3 3 7 Aashiem, Alysa St. Martin's 26.6h -0.5 2 2 8 Chase, Kelsey Seattle Paci 26.74 -1.2 3 1 9 Collins, Elena Seattle U. 26.8h -0.5 2 10 Lout, Alyssa Seattle U. 27.20 -1.2 3 10 Glasgow, Savannah Western Wash 27.2h -0.5 2 10 Forgey, Dakota Central Wash 27.2h -0.5 2 10 Schinnell, Annie Western Wash 27.2h -0.5 2 14 de Sauvage, Candice Seattle U. 27.5h -0.4 1 15 Swanson, Taylor Central Wash 27.8h -0.5 2 16 Lindgren, Becca Olympic Coll 27.9h -0.4 1 16 Yanney, Shandel Western Wash 27.9h -0.5 2 18 Andreassen, Benedictine Green River 30.5h -0.4 1 -- Williams, Kelsie Olympic Coll NT -1.2 3

Women 400 Meter Dash ========================================================================== Name Year School Finals H# Points ========================================================================== 1 Siler, Eleanor Western Wash 56.71 2 10 2 Fricker, McKayla Seattle Paci 56.88 2 8 3 Johnson, Jasmine Seattle Paci 57.56 2 6 4 Schinnell, Annie Western Wash 59.41 2 5 5 Glasgow, Savannah Western Wash 1:00.64 2 4 6 Lindgren, Becca Olympic Coll 1:01.68 2 3 7 Codd, Evadine Seattle U. 1:02.99 1 2 8 Fiskness, Taylor Western Wash 1:03.54 1 1 9 Copeland, Erika St. Martin's 1:03.76 1 10 Andersen, Lindsay St. Martin's 1:04.44 1 11 Takacs-Rehm, Norika British Colu 1:04.84 1

Women 800 Meter Run ======================================================================= Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Bernard, Maria British Colu 2:13.46 10 2 Larson, Jane Club Northwe 2:13.90 8 3 Slinn, Heather British Colu 2:15.72 6 4 Fisher, Kaitlin Everett CC 2:17.21 5 5 Vogt, Abbey Simon Fraser 2:17.42 4 6 Robinson, Mariah British Colu 2:18.62 3 7 Balbosa, Chelsea Unattached 2:18.73 2 8 Wagner, Lindsey Northwest U. 2:21.07 1 9 Hall, Veronica Everett CC 2:21.68 10 Hutchins, Kathryn British Colu 2:21.96 11 Strong, Katie Everett CC 2:22.87 12 Serventi, Gabriella Seattle Paci 2:24.58 13 Sowers, Joanna Northwest U. 2:26.28 14 Anderson, Kelsey Northwest U. 2:26.98 15 Ikeda, Haida Western Wash 2:28.51 16 DiLillo, Rosalyn Seattle U. 2:30.25 17 Davis, Madison Unattached 2:30.78 18 Feiring, Rachel Olympic Coll 2:32.50 19 Evans, Molly Northwest U. 2:34.80 20 Savenkova, Vera Everett CC 2:36.60 21 Hungerford, Katie Everett CC 2:45.11 22 Lindgren, Becca Olympic Coll 2:53.67 23 Bonilla, Daphne Green River 3:06.44

Women 1500 Meter Run ======================================================================= Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Wetzel, Rose Club Northwe 4:28.10 10 2 Larson, Jane Club Northwe 4:29.21 8 3 Steen, Katelyn Western Wash 4:46.21 6 4 Curatilo, Sophie Seattle U. 4:46.94 5 5 Wagner, Lindsey Northwest U. 4:51.08 4 6 Feiring, Rachel Olympic Coll 4:53.94 3 7 O'Connor, Haley Western Wash 4:54.21 2 8 Condon, Brenna Western Wash 4:54.37 1 9 Kreft, Kelsey Central Wash 4:54.98 10 Hall, Veronica Everett CC 4:55.87 11 Hutchinson, Nicole Hershey Harr 4:56.83 12 Plunkett, Natty Seattle Paci 4:57.02 13 Evans, Rhiannon British Colu 4:59.31 14 Walton, Arielle Western Wash 5:01.20 15 Cutting, Allison Seattle Paci 5:02.26 16 Cruze, Rose Central Wash 5:21.85 17 Kruell, Haley Seattle U. 5:24.55 18 Rice, Ashley Central Wash 5:26.53 -- DeLapp, Paige Northwest U. SCR -- Mackenzie, Kansas Vancouver T- SCR -- Thornton, Mikhaila Western Wash SCR -- Aanstad, Brittany Seattle Paci SCR

Women 3000 Meter Run ======================================================================= Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Stone, Kala Kamloops Tra 10:03.8h 10 2 Allison, Katrina Vancouver T- 10:05.8h 8 3 Plunkett, Natty Seattle Paci 10:32.3h 6 4 Rogers, Mary Western Wash 10:38.5h 5 5 Bates, Justine Seattle U. 11:01.1h 4 6 Philbeck, Erin Western Wash 11:01.2h 3 7 Brisky, Sierra Western Wash 11:11.6h 2 8 Lee, Kirsten Point Grey T 11:11.7h 1 9 Doe, Elizabeth Seattle Paci 11:19.6h 10 Dowdell, Chelsea Central Wash 11:23.9h 11 Barton, Briana Central Wash 11:40.0h 12 Jess, Kiser Unattached 11:44.4h -- Becker, Josie Seattle Paci SCR -- Cordy, Kristina Everett CC SCR

Women 5000 Meter Run ======================================================================= Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Regan, Jackie British Colu 17:51.46 10 2 Thralls, Katie Seattle Paci 18:21.26 8 3 Wagner, Lacey Everett CC 18:30.40 6 4 Governor, Meagan Northwest U. 18:36.59 5 5 Zimmer, Lissa British Colu 18:39.55 4 6 McCabe, Megan Everett CC 19:33.87 3 7 Thoreson, Sigrid Northwest U. 20:34.80 2 8 Janicki, Whitney Green River 20:36.82 1 9 Hummer, Sophie Central Wash 20:40.71 10 Blaire Nelson, Sharayah Skagit Valle 20:52.23 11 Wren, Mackenzie Everett CC 21:59.74 12 Bute, April Skagit Valle 22:41.76 -- Brisky, Sierra Western Wash SCR

Women 100 Meter Hurdles =============================================================================== Name Year School Finals Wind H# Points =============================================================================== 1 Howe, Michelle Western Wash 14.61 -0.4 2 10 2 Petersen, Lisa Green River 15.32 -0.4 2 8 3 Williams, Kelsie Olympic Coll 15.52 -1.6 1 6 4 Fettig, Tayler Central Wash 15.53 -0.4 2 5 5 McDonald, Alexandra Western Wash 16.07 -0.4 2 4 6 Dodd, Amber Western Wash 16.15 -0.4 2 3 7 Thompson, Grace Green River 17.26 -1.6 1 2 8 Barrow, Laura Western Wash 17.48 -1.6 1 1 9 Stralser, Emily Western Wash 17.87 -0.4 2

Women 400 Meter Hurdles ========================================================================== Name Year School Finals H# Points ========================================================================== 1 Wiebe, Devan British Colu 1:03.42 2 10 2 Nano, Anne-Mari British Colu 1:03.97 2 8 3 Mitchell, Kishia Seattle Paci 1:04.46 2 6 4 Moore, Irene Olympic Coll 1:05.42 2 5 5 Dodd, Amber Western Wash 1:06.17 2 4 6 Nobbs, Natalie Seattle Paci 1:06.61 2 3 7 McDonald, Alexandra Western Wash 1:07.09 2 2 8 Kramer, Addison British Colu 1:07.5h 1 1 9 Lahman, Miranda Western Wash 1:09.20 2 10 Holton, Brooklyn Western Wash 1:11.64 1 11 Bodily, Shelby Central Wash 1:12.71 1 12 Thompson, Grace Green River 1:14.47 1 13 Hardy, Skyler Skagit Valle 1:18.58 1

Women 3000 Meter Steeplechase ======================================================================= Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Gutmanis, Micha British Colu 11:26.44 10 2 Zeidler, Robyn Seattle Paci 11:29.11 8 3 McCormack, Jennifer British Colu 12:03.10 6 4 Lawson, Danika Unattached 12:13.14 5 5 Arrigoni, Catie Unat-Everett 12:16.27 4 6 Eldredge, Brenna Everett CC 12:30.87 3 7 Grooms, Britnee Everett CC 12:44.39 2 8 Hungerford, Katie Everett CC 13:28.87 1 9 Lomakin, Christina Everett CC 13:47.20 10 Hardy, Skyler Skagit Valle 14:19.77 -- Becker, Josie Seattle Paci SCR -- Wetzel, Rose Club Northwe SCR

Women 4x100 Meter Relay ======================================================================= School Finals Points ======================================================================= 1 Seattle Pacific 'A' 47.47 10 1) Wochnick, BryAnne 2) Worthen, Ali 3) Valentine, Myisha 4) Mitchell, Kishia 2 Western Washington 'A' 48.37 8 1) Siler, Eleanor 2) Howe, Michelle 3) Coffey, Sydney 4) Stralser, Emily 3 St. Martin's 'A' 51.22 6 1) Tesch, Laura 2) Aashiem, Alysa 3) DeCosta, Cymbree 4) Wolf, Alicia 4 Olympic College 'A' 52.68 5 1) Lindgren, Becca 2) Moore, Irene 3) Runyan, Erica 4) Williams, Kelsie 5 Green River CC 'A' 53.59 4 1) Andreassen, Benedictine 2) Petersen, Lisa 3) Collins, Erin 4) Thompson, Grace

Women 4x200 Meter Relay ======================================================================= School Finals Points ======================================================================= 1 Western Washington 'A' 1:45.54 10 1) Siler, Eleanor 2) Dodd, Amber 3) Coffey, Sydney 4) Holton, Brooklyn 2 Central Washington 'A' 1:46.97 8 1) Forgey, Dakota 2) Bodily, Shelby 3) Genther, Chelsea 4) Pitassi, Seanna 3 Western Washington 'B' 1:51.17 6 1) Yanney, Shandel 2) Reichert, Katie 3) Schinnell, Annie 4) Glasgow, Savannah 4 Western Washington 'C' 1:51.55 5 1) Fiskness, Taylor 2) Barrow, Laura 3) Lahman, Miranda 4) Stralser, Emily

Women 4x400 Meter Relay ======================================================================= School Finals Points ======================================================================= 1 Seattle Pacific 'A' 3:49.58 10 1) Valentine, Myisha 2) Quatier, Emily 3) Johnson, Jasmine 4) Fricker, McKayla 2 Olympic College 'A' 4:11.83 8 1) Williams, Kelsie 2) Feiring, Rachel 3) Moore, Irene 4) Lindgren, Becca 3 Western Washington 'A' 4:18.84 6 1) Condon, Brenna 2) O'Connor, Haley 3) Steen, Katelyn 4) Thornton, Mikhaila 4 Northwest U. 'A' 4:23.15 5 1) Wagner, Lindsey 2) Sowers, Joanna 3) Evans, Molly 4) Dondrea, Charnie 5 Western Washington 'C' 4:48.74 4 1) Rogers, Mary 2) Ikeda, Haida 3) Walton, Arielle 4) Philbeck, Erin -- Western Washington 'B' SCR -- Unattached 'A' SCR -- St. Martin's 'A' SCR 1) Andersen, Lindsay 2) Copeland, Erika 3) Minton, Joscelyn 4) Wolf, Alicia

Women High Jump ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Schwindler, Sabrina Central Wash 1.60m 5-03.00 10 2 Overdick, Amanda Western Wash 1.55m 5-01.00 8 3 Reichert, Katie Western Wash J1.55m 5-01.00 6 4 Yoro, Taylor St. Martin's 1.50m 4-11.00 5 5 Dondrea, Charnie Northwest U. 1.45m 4-09.00 4 6 Padrinao, Jessica Simon Fraser J1.45m 4-09.00 3 7 Collins, Erin Green River 1.40m 4-07.00 2 -- Tesch, Laura St. Martin's NH -- Heiter, Shannon Olympic Coll SCR -- Runyan, Erica Olympic Coll SCR -- Fettig, Tayler Central Wash SCR

Women Pole Vault ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Anderson, Karis Western Wash 3.80m 12-05.50 2 Davis, Kati Central Wash 3.55m 11-07.75 2 Schumacher, Terra Seattle Paci 3.55m 11-07.75 4 Pinley, Cheyanna Western Wash 3.25m 10-08.00 4 Rovira, Amy Western Wash 3.25m 10-08.00 4 Wessa, Lindsey Northwest U. 3.25m 10-08.00 7 van Ryswyk, Kathryn SFTC 3.10m 10-02.00 7 Puckett, Amy Jo Western Wash 3.10m 10-02.00 9 Knope, Elizabeth Western Wash 2.80m 9-02.25 10 Overdick, Amanda Western Wash 2.65m 8-08.25 -- Larsen, Jamie Central Wash NH -- Graham, Bethany Western Wash NH -- Williams, Kelsie Olympic Coll SCR -- Moore, Irene Olympic Coll SCR -- Winlow, Loreah Western Wash SCR -- Hull, Samantha St. Martin's SCR -- Smith VanDyke, Alexzandr Kamloops Tra SCR

Women Long Jump ====================================================================================== Name Year School Finals Wind Points ====================================================================================== 1 Nettey, Sabrina Universal At 5.92m 1.3 19-05.25 2 Warman, Emily Western Wash 5.84m 3.0 19-02.00 3 Baldwin, Tasia Seattle Paci 5.49m 0.5 18-00.25 4 Walters, Emily Western Wash 5.40m 1.5 17-08.75 5 Miranda, Trinna Seattle Paci 5.39m -0.4 17-08.25 6 Williams, Kelsie Olympic Coll 5.25m 2.5 17-02.75 7 Cook-Mackenzie, April Simon Fraser 5.22m 1.3 17-01.50 8 Nobbs, Natalie Seattle Paci 5.09m 0.2 16-08.50 9 hawkins, julia Unattached 4.96m 1.6 16-03.25 10 DeCosta, Cymbree St. Martin's 4.92m -0.3 16-01.75 10 Wu, Valerie Seattle U. 4.92m -0.2 16-01.75 12 Head, Kasey Everett CC 4.85m -1.0 15-11.00 13 Stigglebout, Chloe Washington 4.83m 0.3 15-10.25 14 Reff, Callie Western Wash 4.82m 0.4 15-09.75 15 Rai, Damanpreet British Colu 4.70m 2.2 15-05.00 16 Moore, Irene Olympic Coll 4.65m 1.8 15-03.25 17 Bateman, Kaytie Seattle U. 4.64m 1.8 15-02.75 18 Padrinao, Jessica Simon Fraser 4.63m -1.1 15-02.25 -- Yanney, Shandel Western Wash ND NWI -- Dondrea, Charnie Northwest U. SCR NWI

Women Triple Jump ====================================================================================== Name Year School Finals Wind Points ====================================================================================== 1 Warman, Emily Western Wash 11.99m NWI 39-04.00 2 Templeton, Erin British Colu 11.34m NWI 37-02.50 3 Lotze, Katharine Central Wash 11.25m NWI 36-11.00 4 Walters, Emily Western Wash 11.24m NWI 36-10.50 5 Stigglebout, Chloe Washington 10.76m NWI 35-03.75 6 Yanney, Shandel Western Wash 10.56m NWI 34-07.75 7 hawkins, julia Unattached 10.24m NWI 33-07.25 8 Reff, Callie Western Wash 10.08m NWI 33-01.00 9 Williams, Kelsie Olympic Coll 9.92m NWI 32-06.50 -- Miranda, Trinna Seattle Paci SCR NWI

Women Shot Put ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Baumstark, Kaylee Central Wash 12.10m 39-08.50 2 Martinez, Annie Central Wash 11.77m 38-07.50 3 Burke, Corinne Northwest U. 11.59m 38-00.25 4 Jensen, Sydney Central Wash 11.43m 37-06.00 5 Richards, Bethany Seattle U. 11.42m 37-05.75 6 Kneip, Jessica Northwest U. 10.63m 34-10.50 7 Worthen, Ali Seattle Paci 10.31m 33-10.00 8 Kneip, Cadie Northwest U. 9.88m 32-05.00 9 Gremer, Emma Western Wash 9.62m 31-06.75 10 Jackson, Shelby Olympic Coll 9.51m 31-02.50 11 Blakely, Sara Seattle U. 9.14m 30-00.00 -- Galart, Rebecca Northwest U. SCR

Women Discus Throw ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Spies, Chantel Kajaks T&F 47.97m 157-04 2 Roe, Maggie Western Wash 36.85m 120-11 3 Baumstark, Kaylee Central Wash 36.52m 119-10 4 Duke, Jessie Central Wash 34.81m 114-02 5 Blakely, Sara Seattle U. 34.71m 113-10 6 Knope, Elizabeth Western Wash 34.32m 112-07 7 Guillen, Keidy Skagit Valle 32.90m 107-11 8 Kneip, Jessica Northwest U. 32.78m 107-06 9 Jensen, Sydney Central Wash 32.71m 107-04 10 Kneip, Cadie Northwest U. 32.46m 106-06 11 Burke, Corinne Northwest U. 32.42m 106-04 -- Jackson, Shelby Olympic Coll SCR -- Feary, Michelle Olympic Coll SCR -- Galart, Rebecca Northwest U. SCR -- Fucci, Alysse Olympic Coll SCR

Women Hammer Throw ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Wells, Lindsay Western Wash 49.96m 163-11 2 Baumstark, Kaylee Central Wash 47.56m 156-00 3 Richards, Bethany Seattle U. 46.88m 153-10 4 Rodgers, Angel Everett CC 43.65m 143-02 5 Carr, Ryley Simon Fraser 43.50m 142-08 6 Jensen, Sydney Central Wash 40.29m 132-02 7 Wescott, Renate Seattle U. 39.24m 128-09 8 Luna, Amanda Seattle U. 37.65m 123-06 9 Kneip, Jessica Northwest U. 36.76m 120-07 10 Derker, Breanna Kamloop Trac 35.53m 116-07 11 Knope, Elizabeth Western Wash 35.52m 116-06 12 Martinez, Annie Central Wash 34.80m 114-02 13 Larsen, Jamie Central Wash 33.67m 110-05 14 Kneip, Cadie Northwest U. 33.48m 109-10 15 Burke, Corinne Northwest U. 32.76m 107-06 16 Gremer, Emma Western Wash 29.94m 98-03 17 Duke, Jessie Central Wash 26.35m 86-05 -- Jackson, Shelby Olympic Coll SCR -- Feary, Michelle Olympic Coll SCR -- Galart, Rebecca Northwest U. SCR

Women Javelin Throw ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Pighin, Brooke Washington 45.48m 149-02 2 Aanstad, Brittany Seattle Paci 43.16m 141-07 3 Ausman, Christine British Colu 42.36m 139-00 4 Reichert, Katie Western Wash 42.29m 138-09 5 Gross, Katy Seattle Paci 41.67m 136-08 6 Andrews, Carly Seattle Paci 41.29m 135-05 7 Mueller, Ally Washington 40.45m 132-08 8 Webber, Monica Everett CC 40.14m 131-08 9 Farner, Michaela Seattle Paci 39.06m 128-02 10 Stewart, Kirstin Simon Fraser 37.76m 123-11 11 Stuart, Michelle Simon Fraser 36.80m 120-09 12 Wolczyk, Brittni Langley Must 36.33m 119-02 13 Wescott, Renate Seattle U. 34.88m 114-05 14 Williams, Trishi Western Wash 34.82m 114-03 15 Lindersmith, Angela Western Wash 34.80m 114-02 16 Burke, Corinne Northwest U. 34.77m 114-01 17 Worthen, Ali Seattle Paci 34.46m 113-01 18 Aashiem, Alysa St. Martin's 32.65m 107-01 19 Tri, Brittany Seattle Paci 32.60m 106-11 20 Jackson, Shelby Olympic Coll 29.85m 97-11 21 Bateman, Kaytie Seattle U. 29.62m 97-02 22 Moore, Irene Olympic Coll 29.05m 95-04 23 Duke, Jessie Central Wash 27.79m 91-02 -- Feary, Michelle Olympic Coll SCR -- Heiter, Shannon Olympic Coll SCR -- Hull, Samantha St. Martin's SCR -- Galart, Rebecca Northwest U. SCR

Men 100 Meter Dash =============================================================================== Name Year School Finals Wind H# Points =============================================================================== 1 Gruger, Shane Western Wash 10.92 -0.4 4 10 2 Nichols, Kincaid Central Wash 10.98 -0.4 4 8 3 Pangilinan, Mark Western Wash 10.99 -0.4 4 5.50 3 Tilley, Alex Western Wash 10.99 -0.4 4 5.50 5 Steffen, Brock Western Wash 11.00 -0.4 4 4 6 Small, Justin Western Wash 11.21 -0.9 2 3 7 Brown, Edd St. Martin's 11.24 -0.4 4 2 8 Patterson-Floyd, Eric Seattle U. 11.25 -1.5 3 1 9 Schmidt, Nathaniel Western Wash 11.30 -1.5 3 10 Mack, Bryan Central Wash 11.35 -0.4 4 11 Rudy, Tucker Western Wash 11.41 -1.5 3 12 Green, Devonte Everett CC 11.42 -1.5 3 13 Abrams, Aaron Green River 11.48 -1.5 3 14 Payne, Chad Vancouver Th 11.56 -1.5 3 15 Henton, Martique Green River 11.65 -0.9 2 16 Nystrom, Evan Central Wash 11.67 -1.5 3 17 Wilcher, Jacob Green River 11.68 -0.9 2 18 Davis, Michael St. Martin's 11.78 -1.5 3 19 Payne, Cedric Vancouver Th 12.04 -0.9 2 20 Bever, Nick Seattle U. 12.10 -0.9 2 21 Choun, Junior Green River 12.14 -1.1 1 22 Jones, James Unattached 12.37 -0.9 2 23 Nord, Jacob Olympic Coll 12.39 -0.9 2 24 Gonzales, Anthony Olympic Coll 12.63 -1.1 1 25 Kennedy, Kyle Olympic Coll 12.82 -1.1 1 26 Walker, Dexter Olympic Coll 13.26 -1.1 1 -- Poolman, Jonathon Western Wash SCR

Men 200 Meter Dash =============================================================================== Name Year School Finals Wind H# Points =============================================================================== 1 Brown, Edd St. Martin's 21.8h -1.1 3 9 1 Gruger, Shane Western Wash 21.8h -1.1 3 9 3 Donovan, Gage Everett CC 22.4h -1.1 3 4 3 Rudy, Tucker Western Wash 22.4h -1.1 3 4 3 Poolman, Jonathon Western Wash 22.4h -1.1 3 4 3 Ferguson, David Seattle Paci 22.4h -1.1 3 4 3 Barnes, Romece Northwest U. 22.4h -1.1 3 4 8 Enis, Maurice Olympic Coll 22.5h -1.1 3 1 9 Stokes, Christopher Western Wash 22.6h -0.6 2 10 Payne, Chad Vancouver Th 22.8h -0.6 2 11 Abrams, Aaron Green River 22.90 -0.4 1 12 Johnson, Logan Central Wash 23.0h -0.6 2 12 Green, Devonte Everett CC 23.0h -0.6 2 12 Nystrom, Evan Central Wash 23.0h -0.6 2 15 Henton, Martique Green River 23.20 -0.4 1 15 Lee, Erik Central Wash 23.2h -0.6 2 17 Corazza, John Seattle Paci 23.3h -0.6 2 18 Wilcher, Jacob Green River 23.60 -0.4 1 19 Cook, Kevin Seattle U. 23.8h -0.6 2 20 Payne, Cedric Vancouver Th 23.90 -0.4 1 21 Cohen, Travis Unattached 24.50 -0.4 1 22 McIntosh, Greg Skagit Valle 24.80 -0.4 1 23 Vanderloop, Boden Olympic Coll 25.40 -0.4 1 24 Choun, Junior Green River 26.10 -0.4 1

Men 400 Meter Dash ========================================================================== Name Year School Finals H# Points ========================================================================== 1 Newton, Adam Unattached 49.03 3 10 2 Nokes, Jason Western Wash 49.39 3 8 3 Barnes, Romece Northwest U. 49.45 3 6 4 Fremd, Kyle Central Wash 50.33 3 5 5 Johnson, Logan Central Wash 50.42 3 4 6 Stokes, Christopher Western Wash 50.68 3 7 Enis, Maurice Olympic Coll 50.83 3 8 Cliett, Taylor Northwest U. 51.10 3 9 Corazza, John Seattle Paci 51.48 2 3 10 Dunn, Steven St. Martin's 51.71 2 2 11 Morales, Gabriel Western Wash 51.80 2 1 12 Hust, Matt Skagit Valle 51.91 2 13 Harvey-Tamplin, Kameron Olympic Coll 52.31 2 14 Zigic, Jovan Vancouver Th 52.37 2 15 Conard, Zach Simon Fraser 52.50 2 16 Ladd, Taylor Seattle Paci 53.98 2 17 McIntosh, Greg Skagit Valle 54.63 1 18 Vanderloop, Boden Olympic Coll 55.15 1 19 Tam, Christopher Unattached 55.56 1 20 Cohen, Travis Unattached 55.89 1

Men 800 Meter Run ======================================================================= Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Swanson, Matthew Norwesters T 1:52.92 2 Bruchet, Luc British Colu 1:53.52 3 Seely, Nathan Seattle Paci 1:53.81 4 Kilpatrick, Alex Vancouver T- 1:54.52 5 Wilkie, Mark Point Grey T 1:54.56 6 Bill, Simon British Colu 1:54.76 7 Gravel, Christian Vancouver Th 1:55.09 8 Armstrong, Zach Central Wash 1:55.23 9 Rajala, Devin British Colu 1:55.65 10 Patti, Joseph St. Martin's 1:55.81 11 Liu, Yubai Simon Fraser 1:55.90 12 Power, Nathan Central Wash 1:56.59 13 So, Matthew Vancouver Th 1:57.09 14 Proceviat, Cameron Unattached 1:57.33 15 Nima, Ashkon Western Wash 1:58.59 16 Hall, Keegan Western Wash 2:00.24 17 Swanson, Jon Central Wash 2:00.44 18 Schwecke, Tyler Western Wash 2:01.07 19 Bates, Brian Western Wash 2:01.41 20 Crain, Andrew Olympic Coll 2:01.67 21 Riddell, Patrick Vancouver T- 2:02.55 22 Goh, Daniel Vancouver Th 2:02.57 23 Davis, Gary Everett CC 2:02.64 24 Piette, Brian Western Wash 2:02.75 25 Feiring, Jacob Olympic Coll 2:02.93 26 Fure, Jacob Skagit Valle 2:03.07 27 Schubert, Wilson Everett CC 2:03.08 28 Dong, Chris British Colu 2:04.87 29 Hust, Matt Skagit Valle 2:04.96 30 Wong, Mackenzie Vancouver T- 2:05.41 31 Howe, Nick Western Wash 2:06.13 32 Antush, Maximilian Everett CC 2:07.10 33 Anand, Kapil Vancouver T- 2:08.25 34 Onkst, Jordan Unattached 2:08.27 35 Tafere, Bruk Everett CC 2:08.65 36 Omar, Qadar Everett CC 2:09.98 37 Schruhl, Brenden Olympic Coll 2:10.04 38 O'Connell, Mitchell Western Wash 2:14.43

Men 1 Mile Run ======================================================================= Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Timpe, Braden Western Wash 4:13.98 10 2 Forster, Keir Simon Fraser 4:20.64 8 3 Cunliffe, BJ Unattached 4:22.18 6 4 Michie, Tom Running room 4:22.99 5 5 Robinson, Steve Unattached 4:24.07 4 6 Hille, Miles Seattle U. 4:24.89 3 7 Williams, Jack British Colu 4:27.32 2 8 Reedy, Tabor Western Wash 4:28.02 1 9 Young, James Unattached 4:28.21 10 Dennison, Ryan Seattle U. 4:28.40 11 Smith, Jordan British Colu 4:29.57 12 Boyd, Tanner Unattached 4:32.79 13 Dhanani, Samir Simon Fraser 4:33.08 14 Trapp, Austin Simon Fraser 4:34.58 15 Auld, Chris Seattle U. 4:36.15 16 Hansen, Daniel Olympic Coll 4:36.77 17 Eidsmoe, Ryan Central Wash 4:37.23 18 Dittell, Sandy Unattached 4:37.88 19 Hooton, Jesse Hershey Harr 4:37.99 20 Murphy, Nick Unattached 4:39.65 21 Alcantara, Ryan Seattle Paci 4:40.26 22 Antush, Maximilian Everett CC 4:45.61 23 Miles, James Hershey Harr 4:54.43 24 Hutchinson, Matthew Hershey Harr 4:57.72 25 Marshall, Justin Western Wash 5:05.23 26 Huang, Jack Unattached 5:05.24 27 Kilburn, Zach Everett CC 5:11.84 -- Abraham, Nick Unattached DNF -- Halliday, Kieran Unattached SCR -- Palibroda, Martin Simon Fraser SCR -- Crain, Andrew Olympic Coll SCR -- Fullen, Jacob Green River SCR

Men 3000 Meter Run ======================================================================= Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Brill, Eric Western Wash 8:42.81 10 2 Arguinchona, Baxter Seattle U. 8:49.21 8 3 Humeniuk, Anton Simon Fraser 8:56.41 6 4 Wolfe, Jordan Seattle Paci 9:09.22 5 5 Griffin, Isaac Unattached 9:15.71 4 6 Kopetz, Kevin Seattle U. 9:22.14 3 7 Thompson, Ryan Central Wash 9:32.41 2

Men 5000 Meter Run ======================================================================= Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Leak, Greg Unattached 14:38.28 10 2 McLean, Dan Unattached 14:40.28 8 3 Jackson, Chip Unattached 14:44.95 6 4 Guske, Taylor Unat-Everett 14:49.66 5 5 Kazuta, Kerry Unattached 14:54.98 4 6 Hunt, Theo British Colu 14:58.62 3 7 Peterson, Dylan Western Wash 15:04.37 2 8 Mangrum, Ben Unattached 15:16.88 1 9 Campbell, Aaron Everett CC 15:19.29 10 Porter, Matt Northwest U. 15:23.14 11 Huebsch, Tim British Colu 15:23.96 12 Koenigs, Matt Unattached 15:24.58 13 Santos, Manuel Central Wash 15:27.47 14 Reiter, Joshua Western Wash 15:33.82 15 Cliff, Will British Colu 15:33.92 16 Sjoerdsma, Dustin Western Wash 15:36.32 17 VanDooren, Tyler Club Northwe 15:39.48 18 Castillo, Juan Everett CC 15:46.11 19 Hanson, Keefe Everett CC 15:50.44 20 Felch, Scott Western Wash 15:50.98 21 Tekle, Abiel Everett CC 15:51.72 22 Shamsi, Bilal British Colu 15:55.92 23 Harrison, Will Seattle Paci 15:56.02 24 Abraham, Nick Unattached 15:59.85 25 Strand, David Seattle U. 16:01.92 26 Martin, Luke Unattached 16:08.18 27 Young, Paul Unattached 16:08.77 28 Robinson, Trevor Western Wash 16:18.95 29 Fullen, Jacob Green River 16:31.38 30 Fry, Kramer Everett CC 16:36.42 31 Barton, Casey Unattached 16:37.68 31 Pletcher, Martin Unattached 16:37.68 33 Link, Matt Green River 17:00.99 34 Jardine, Jon-Erik Western Wash 17:10.13 35 Drapela, Nathan Unattached 17:43.06 -- Lawrence, Nic Everett CC NT -- Hole, Nigel Point Grey T DNF -- Boyd, Tanner Unattached DNF

Men 110 Meter Hurdles =============================================================================== Name Year School Finals Wind H# Points =============================================================================== 1 Schick, Karsten Western Wash 15.58 -3.5 2 10 2 Myers, Logan Western Wash 15.63 -3.5 2 8 3 Wilcher, Jacob Green River 15.66 -3.5 2 6 4 Sloat, Jeff Western Wash 15.78 -3.5 2 5 5 Roddewig, Brandon Central Wash 15.91 -3.5 2 4 6 Harris, Darnell Central Wash 15.94 -3.5 2 3 7 Gray, Andrew Western Wash 15.97 -3.5 2 2 8 Sissel, Ty St. Martin's 15.99 -3.5 2 1 9 Holland, Michael St. Martin's 16.55 1.4 1 10 Mejlaender, Sten Skagit Valle 17.33 1.4 1 11 Najera, Michael Central Wash 17.44 1.4 1 12 Cerne, Joe Puget Sound 17.52 1.4 1 13 Gordon, Dylan Western Wash 18.01 1.4 1 -- Stralser, Michael Western Wash DNF 1.4 1 -- Sternen, Nari Everett CC SCR

Men 400 Meter Hurdles ========================================================================== Name Year School Finals H# Points ========================================================================== 1 Endresen, Ryan Seattle Paci 56.03 2 10 2 Sloat, Jeff Western Wash 56.36 2 8 3 Alexander, Colin Central Wash 56.43 2 6 4 Sissel, Ty St. Martin's 56.81 2 5 5 Pfeiff, Corey Western Wash 57.42 2 4 6 Engle, Samuel Seattle U. 58.25 2 3 7 Arroyo, Sergio Green River 59.04 1 2 8 Brenner, Austin St. Martin's 1:00.09 1 1 9 Choun, Junior Green River 1:00.99 1 10 Najera, Michael Central Wash 1:01.09 1 11 Gray, Andrew Western Wash 1:02.68 2 12 Mejlaender, Sten Skagit Valle 1:03.30 1

Men 3000 Meter Steeplechase ======================================================================= Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Johnson, Kyle Unattached 9:12.04 10 2 Baker, AJ Seattle Paci 9:21.90 8 3 Bruchet, Jake British Colu 9:51.24 6 4 Slaughter, Derek Western Wash 10:06.30 5 5 Cherberg, Darion Skagit Valle 10:11.24 4 6 Tafere, Bruk Everett CC 10:11.78 3 7 Nodine, Matt Central Wash 10:18.79 2 8 Fure, Jacob Skagit Valle 10:33.58 1 9 Link, Matt Green River 10:42.55 10 Pawloski, Ryan Green River 10:57.63 -- Schruhl, Brenden Olympic Coll DNF -- Thompson, Ryan Central Wash SCR -- Rae, Kyle Unattached SCR

Men 4x100 Meter Relay ======================================================================= School Finals Points ======================================================================= 1 Western Washington 'A' 41.40 10 1) Pangilinan, Mark 2) Gruger, Shane 3) Tilley, Alex 4) Steffen, Brock 2 St. Martin's 'A' 43.92 8 1) Ortiz, Kevin 2) Brown, Edd 3) Holland, Michael 4) Davis, Michael 3 Green River CC 'A' 44.27 6 1) Wilcher, Jacob 2) Henton, Martique 3) Melu, Josh 4) Abrams, Aaron 4 Northwest U. 'A' 45.38 5 1) Fischer, Luke 2) Barnes, Romece 3) Cliett, Taylor 4) Loga, Adam 5 Olympic College 'A' 46.63 4 1) Harvey-Tamplin, Kameron 2) Enis, Maurice 3) Nord, Jacob 4) Feiring, Jacob 6 Olympic College 'B' 48.93 3 1) Vanderloop, Boden 2) Walker, Dexter 3) Gonzales, Anthony 4) Kennedy, Kyle

Men 4x400 Meter Relay ======================================================================= School Finals Points ======================================================================= 1 Central Washington 'A' 3:25.96 10 1) Fremd, Kyle 2) Armstrong, Zach 3) Johnson, Logan 4) Lee, Erik 2 Green River CC 'A' 3:30.20 8 1) Arroyo, Sergio 2) Melu, Josh 3) Choun, Junior 4) Abrams, Aaron 3 Vancouver Thunderbirds 'A' 3:30.75 6 1) Zigic, Jovan 2) So, Matthew 3) Goh, Daniel 4) Gravel, Christian 4 Northwest U. 'A' 3:31.47 5 1) Barnes, Romece 2) Cliett, Taylor 3) Fischer, Luke 4) Loga, Adam 5 Olympic College 'A' 3:32.40 4 1) Harvey-Tamplin, Kameron 2) Crain, Andrew 3) Hansen, Daniel 4) Enis, Maurice 6 Everett CC 'A' 3:34.51 3 1) Tafere, Bruk 2) Castillo, Juan 3) Davis, Gary 4) Schubert, Wilson 7 Team Salty 'A' 3:37.82 2 1) David, Toby 2) Myhre, Kevin 3) O'Connell, Matt 4) Dye, Alex 8 Skagit Valley 'A' 3:43.28 1 1) McIntosh, Greg 2) Fure, Jacob 3) Cherberg, Darion 4) Hust, Matt -- Western Washington 'A' SCR 1) Bates, Brian 2) Piette, Brian 3) O'Connell, Mitchell 4) Hall, Keegan -- St. Martin's 'A' SCR 1) Sissel, Ty 2) Dunn, Steven 3) Ortiz, Kevin 4) Krause, Frank -- Green River CC 'B' SCR 1) Fullen, Jacob 2) McCullough, Kevin 3) Pawloski, Ryan 4) Link, Matt

Men 800 Sprint Medley ======================================================================= School Finals Points ======================================================================= 1 Western Washington 'A' 1:35.8h 10 1) Pangilinan, Mark 2) Rudy, Tucker 3) Tilley, Alex 4) Poolman, Jonathon 2 Western Washington 'B' 1:39.4h 8 1) Tran, Daniel 2) Gray, Andrew 3) Pfeiff, Corey 4) Stokes, Christopher -- Western Washington 'C' SCR -- Western Washington 'D' SCR -- Central Washington 'A' SCR 1) Nystrom, Evan 2) Caryl, Jason 3) Morrison, Scott 4) Fremd, Kyle

Men High Jump ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Khan, Bashir Vancouver Th 2.00m 6-06.75 2 Myers, Logan Western Wash 1.95m 6-04.75 2 Boyes, Brennan Central Wash 1.95m 6-04.75 4 Agnew, Ryan Seattle U. 1.75m 5-08.75 5 Cerne, Joe Puget Sound J1.75m 5-08.75 6 Derker, Braden Kamloop Trac J1.75m 5-08.75 -- Schick, Karsten Western Wash NH -- Watson, Brett Western Wash NH -- Helm, Luke Everett CC SCR -- Shek Hang, Felim So Everett CC SCR

Men Pole Vault ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Guidon, Thomas Western Wash 4.40m 14-05.25 1 Zoellick, Ray Seattle Paci 4.40m 14-05.25 1 Johnson, Kevin St. Martin's 4.40m 14-05.25 1 Allen, Spencer Unattached 4.40m 14-05.25 5 Mattson, Brett Western Wash 4.10m 13-05.25 6 Lentz, Jonoah St. Martin's 3.95m 12-11.50 6 Will, Tyler Western Wash 3.95m 12-11.50 6 Hurtubise, Justin Western Wash 3.95m 12-11.50 6 Casey, Brendan Central Wash 3.95m 12-11.50 6 Komoto, Keenan Western Wash 3.95m 12-11.50 11 Daly-Grafstein, Ben Vancouver Th 3.80m 12-05.50 11 Hankins, Matt St. Martin's 3.80m 12-05.50 13 Cameron, Paul Everett CC 3.65m 11-11.75 14 Derker, Braden Kamloop Trac 3.50m 11-05.75 -- Brown, Ryan Club Northwe NH -- Bloom, Ryan Unattached NH -- Rosenberg, Cal Western Wash NH -- Keeton, Joseph St. Martin's NH -- Stralser, Michael Western Wash NH -- Squatrito, Stephen Seattle U. SCR -- Caryl, Jason Central Wash SCR

Men Long Jump ====================================================================================== Name Year School Finals Wind Points ====================================================================================== 1 Watson, Brett Western Wash 6.65m +0.0 21-10.00 2 Melu, Josh Green River 6.63m 2.5 21-09.00 3 Hallberg, Will Central Wash 6.50m 0.1 21-04.00 4 Davis, Michael St. Martin's 6.41m 0.1 21-00.50 5 Schick, Karsten Western Wash 6.40m 0.1 21-00.00 6 Kamagata, Sakae Central Wash 6.37m +0.0 20-10.75 7 Myers, Logan Western Wash 6.27m 1.1 20-07.00 8 Swanson, Nicholas Western Wash 6.14m 1.6 20-01.75 9 Shek Hang, Felim So Everett CC 6.06m 1.5 19-10.75 10 Green, Devonte Everett CC 6.02m 0.4 19-09.00 10 Cerne, Joe Puget Sound 6.02m 1.1 19-09.00 12 Agnew, Ryan Seattle U. 5.99m +0.0 19-08.00 13 Bever, Nick Seattle U. 5.93m 0.2 19-05.50 14 Ferrell, Michael Western Wash 5.82m 1.1 19-01.25 15 Helm, Luke Everett CC 5.63m -0.6 18-05.75 16 Harvey-Tamplin, Kameron Olympic Coll 5.50m 1.8 18-00.50 17 Gordon, Dylan Western Wash 5.43m +0.0 17-09.75 18 Tang, Mitchell Unattached 5.40m 1.9 17-08.75 -- Svendsen, Thomas Seattle Paci SCR NWI -- Tran, Daniel Western Wash SCR NWI -- Williams, Tevin Olympic Coll SCR NWI -- Cohen, Travis Olympic Coll SCR NWI

Men Triple Jump ====================================================================================== Name Year School Finals Wind Points ====================================================================================== 1 Melu, Josh Green River 14.09m 1.1 46-02.75 2 Clendaniel, Tim Everett CC 14.07m -0.5 46-02.00 3 Davis, Michael St. Martin's 13.58m 0.6 44-06.75 4 Fauley, Jameson St. Martin's 13.25m +0.0 43-05.75 5 Kamagata, Sakae Central Wash 13.14m 0.6 43-01.50 6 Lee, Erik Central Wash 13.04m +0.0 42-09.50 7 Tran, Daniel Western Wash 12.95m NWI 42-06.00 8 Tang, Mitchell Unattached 12.52m +0.0 41-01.00 9 McElroy, Brian St. Martin's 12.48m -0.2 40-11.50 10 Khan, Bashir Vancouver Th 12.42m 0.2 40-09.00 -- Helm, Luke Everett CC ND NWI -- Mack, Bryan Central Wash ND NWI -- Ferrell, Michael Western Wash ND NWI -- Bever, Nick Seattle U. ND NWI -- Swanson, Nicholas Western Wash SCR NWI -- Hallberg, Will Central Wash SCR NWI -- Donovan, Gage Everett CC SCR NWI

Men Shot Put ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Shelton, Danny Washington 14.97m 49-01.50 2 Westlin, Nelson Western Wash 14.93m 48-11.75 3 Jensen, Mike Central Wash 14.74m 48-04.50 4 Holmstrom, Eric Central Wash 14.39m 47-02.50 5 Harrison, Alex Western Wash 13.98m 45-10.50 6 Knight, Andrew Western Wash 13.92m 45-08.00 7 Agosta, Quinton Central Wash 13.31m 43-08.00 8 Nichols, Tyler Western Wash 12.68m 41-07.25 9 Jones, James Unattached 12.12m 39-09.25 10 Chue, Samuel Western Wash 11.73m 38-06.00 11 Kahooonei, Kaliko Skagit Valle 10.71m 35-01.75 12 Cerne, Joe Puget Sound 9.73m 31-11.25 -- Jordan, Jeff Olympic Coll ND -- Kennedy, Kyle Olympic Coll SCR -- Nord, Jacob Olympic Coll SCR -- Hoffman, Michael Western Wash SCR -- Gray, Andrew Western Wash SCR -- Macdonald, Ryan Western Wash SCR -- Walker, Dexter Olympic Coll SCR -- Neubauer, Lance Club Northwe SCR

Men Discus Throw ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Hoffman, Michael Western Wash 51.24m 168-01 2 Westlin, Nelson Western Wash 45.82m 150-04 3 Holmstrom, Eric Central Wash 45.34m 148-09 4 Macdonald, Ryan Western Wash 44.65m 146-06 5 Agosta, Quinton Central Wash 44.12m 144-09 6 Harrison, Alex Western Wash 43.26m 141-11 7 Chue, Samuel Western Wash 41.19m 135-02 8 Oursland, Paul Central Wash 41.04m 134-08 9 Gilbert, Jacob Unattached 40.98m 134-05 10 Jones, James Unattached 38.56m 126-06 11 Nichols, Tyler Western Wash 38.30m 125-08 12 Knight, Andrew Western Wash 36.67m 120-04 13 Nord, Jacob Olympic Coll 35.06m 115-00 14 Fisher, Damien Western Wash 32.50m 106-07 15 Walker, Dexter Olympic Coll 32.03m 105-01 16 Kahooonei, Kaliko Skagit Valle 29.14m 95-07 -- Crebar, Tyler Western Wash SCR -- Jensen, Mike Central Wash SCR -- Jordan, Jeff Olympic Coll SCR -- Neubauer, Lance Club Northwe SCR -- Rodgers, Bobby Club Northwe SCR

Men Hammer Throw ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Hoffman, Michael Western Wash 62.51m 205-01 2 Jensen, Ryan Unattached 61.68m 202-04 3 Rodgers, Bobby Club Northwe 52.58m 172-06 4 Agosta, Quinton Central Wash 51.88m 170-02 5 Jensen, Mike Central Wash 51.34m 168-05 6 Nichols, Tyler Western Wash 50.16m 164-07 7 Sheriff, Tommy Central Wash 49.42m 162-02 8 Oursland, Paul Central Wash 47.22m 154-11 9 Holmstrom, Eric Central Wash 46.90m 153-10 10 Molinari, Luca Simon Fraser 44.31m 145-04 11 Keller, Braden Central Wash 43.92m 144-01 12 Macdonald, Ryan Western Wash 41.96m 137-08 13 Knight, Andrew Western Wash 38.90m 127-07 14 Petty, Tyler Northwest U. 36.00m 118-01 15 Chue, Samuel Western Wash 31.92m 104-09 -- Westlin, Nelson Western Wash ND -- Bates, Kenny Everett CC SCR -- Nord, Jacob Olympic Coll SCR -- Fischer, Luke Northwest U. SCR -- Walters, Josh Seattle U. SCR

Men Javelin Throw ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Fischer, Luke Northwest U. 58.94m 193-04 10 2 Mitchell, Chris Western Wash 57.74m 189-05 8 3 Harrison, Alex Western Wash 56.34m 184-10 6 4 Leslie, Jered Northwest U. 55.84m 183-02 5 5 Casey, Brendan Central Wash 53.60m 175-10 4 6 Birol, Uluc British Colu 52.48m 172-02 3 7 Kennedy, Kyle Olympic Coll 52.38m 171-10 2 8 Bates, Kenny Everett CC 50.70m 166-04 1 9 Agosta, Quinton Central Wash 49.02m 160-10 10 Nord, Jacob Olympic Coll 48.50m 159-01 11 Coles, Ben Simon Fraser 47.80m 156-10 12 Crebar, Tyler Western Wash 47.66m 156-04 13 Caryl, Jason Central Wash 47.16m 154-09 14 Lee, Erik Central Wash 47.00m 154-02 15 Fisher, Damien Western Wash 46.72m 153-03 16 Perdue, Lucas Olympic Coll 45.16m 148-02 17 Walker, Dexter Olympic Coll 42.20m 138-05 18 Gray, Andrew Western Wash 42.08m 138-01 19 Petty, Tyler Northwest U. 40.98m 134-05 -- Sheriff, Tommy Central Wash SCR -- Keller, Braden Central Wash SCR -- Zimmerman, Joe Washington SCR -- Hirst, Slater Western Wash SCR