WWU men second, just three points behind Alaska Anchorage, at GNAC Championships

WWUVIKINGSDOTCOM Katelyn Steen
WWUVIKINGSDOTCOM
Katelyn Steen
WWUVIKINGSDOTCOM

Oct. 26, 2013

Complete Results

BELLINGHAM, Wash. - The Western Washington University men placed second, just three points out of first, and the Vikings' Katelyn Steen (Jr., Sammamish/Eastlake) was runner-up in the women's race, just seven seconds behind the leader, at the Great Northwest Athletic Conference Cross Country Championships held Saturday at the Ash Creek Preserve course on the campus of host Western Oregon University.

The WWU women finished fourth in the 10-team field with 112 points. UAA, ranked No.5 nationally, won its fifth consecutive league crown with 36 points. No.6 rated Simon Fraser was second (49) and Seattle Pacific third (94).

No.8-rated UAA took the men's championship for the fourth straight year with 32 points, its seventh title in the 13-year history of the event. The Seawolves had the top three individual finishers led by Isaac Kangogo, who completed the 10-kilometer course in 24:51.27. It was the sixth straight year that a UAA runner has placed first.

UAA's Susan Tunai captured the six-kilometer women's race in 20:24.74, breaking her own meet-best time set in 2012. It was the second straight GNAC title for Tunai, who last year was the national runner-up.

Steen's second-place time was 20:31.99, 1:21 faster than last year.

"Katelyn ran an amazing race, she's just that much stronger this year, and nobody expected that performance from the men, that was pretty cool," said WWU coach Pee Wee Halsell (27th year).

Chip Jackson (Sr., Shoreline/Shorewood) led the WWU men, placing fourth in 25:03.74, with teammate Tanner Boyd (Sr., Camas) sixth in 25:07. Also finishing among the top 10 for the Vikings were Tabor Reedy (Jr., Poulsbo/North Kitsap) seventh (25:14.90); Nathan Richards (Jr., Longview/R.A. Long) eighth (25:14.90) and Jonathan Quimby (Jr., Ferndale) 10th (25:15.11).

Richards, a transfer from Clark CC, was named the GNAC's Male Newcomer of the Year.

Isaac Griffith (So., Spokane/Lewis & Clark) placed 11th (25:16.46) for WWU, and Cory Johnson (R-Fr., Enumclaw) was 13th (25:29.42).

"To have just a 12-second gap between your top five and 26 seconds between your top seven was outstanding," Halsell said.

In the women's race, the Vikings' Taylor Guenther (So., Vancouver/Prairie) was 26th (21:38.49), Haley O'Connor (Jr., Sammamish/Eastlake) 27th (21:42.84), Lilliana Stelling (Fr., Langley/South Whidbey) 28th (21:48.44), Austen Reiter (So., Camas) 29th (21:49.51) and Sofia Marikis (Fr., Nine Mile Falls/Lakeside) 30th (21:57.27).

"All but one had a personal best ... They ran a great race," said Halsell. "We just have to get that pack closer to Katelyn at regionals," said Halsell.

The individual champions both earned GNAC Athlete of the Year honors and the top 10 in both races received all-conference recognition.

WWU competes at the NCAA Division II West Regional on Nov. 9 at Spokane.

13th Annual Great Northwest Athletic Conference Championships Oct. 26, 2013 - Monmouth, Ore. (host Western Oregon)

Team Results

Men - 1. Alaska Anchorage 32, 2. Western Washington 35, 3. Simon Fraser 114, 4. Western Oregon 125, 5. Montana State Billings 142, 6. Central Washington 142, 7. Alaska Fairbanks 198, 8. Seattle Pacific 225, 9. Northwest Nazarene 236, 10. Saint Martin's 254.

Women - 1. Alaska Anchorage 36, 2. Simon Fraser 49, 3. Seattle Pacific 94, 4. Western Washington 112, 5. Central Washington 127, 6. Western Oregon 161, 7. Northwest Nazarene 193, 8. Alaska Fairbanks 215, 9. Montana State Billings 228, 10. Saint Martin's 312.

Individual Results

Men - 1. Isaac Kangogo, Alaska Anchorage, 24:51.27; 2. Victor Samoei, Alaska Anchorage, 24:52.14; 3. Dylan Anthony, Alaska Anchorage, 24:54.09; 4. Chip Jackson, Western Washington, 25:03.74; 5. Brady Beagley, Western Oregon, 25:06.76; 6. Tanner Boyd, Western Washington, 25:07.75; 7. Tabor Reedy, Western Washington, 25:14.25; 8. Nathan Richards, Western Washington, 25:14.90; 9. Oliver Jorgensen, Simon Fraser, 25:15.09, 10. Jonathan Quimby, Western Washington, 25:15.11.

Women - 1. Susan Tanui, Alaska Anchorage, 20:24.74; 2. Kately Steen, Western Washington, 20:31.99; 3. Ivy O'Guinn, Alaska Anchorage, 20:32.67; 4. Joyce Kipchumba, Alaska Anchorage, 20:35.05; 5. Lindsey Butterworth, Simon Fraser, 20:42.90; 6. Connie Morgan, Central Washington, 20:49.89; 7. Dani Eggleston, Central Washington, 20:52.30; 8. Kansas Mackenzie, Simon Fraser, 20:57.61; 9. Natalie Evans, Northwest Nazarene, 21:00.55; 10. Kirsten Allen, Simon Fraser, 21:05.19.

WWU Results

Men - 4. Chip Jackson 25:03.74, 6. Tanner Boyd 25:07.75, 7. Tabor Reedy 25:14.25; 8. Nathan Richards 25:14.90, 10. Jonathan Quimby 25:15.11, 11. Isaac Griffith 25:16.46, 13. Cory Johnson 25:29.42, 19. Dylan Peterson 25:45.08, 29. Juan Castillo 26:05.42, 39. Matthew Lutz 26:21.59.

Women - 2. Katelyn Steen 20:31.99, 26. Taylor Guenther 21:38.49, 27. Haley O'Connor 21:42.84, 28. Lillianna Stelling 21:48.44, 29. Austen Reiter 21:49.51, 30. Sofia Marikis 21:57.27, 37. Haida Ikeda 22:11.63, 38. Mikhaila Thornton 22:18.62, 47. Arielle Walton 22:37.89, 53. Sara Taferre 22:53.54.

Great Northwest Athletic Conference

Tanui, Kangogo, Alaska Anchorage Sweep GNAC Cross Country Titles

MONMOUTH, Ore. - Alaska Anchorage's Susan Tanui successfully defended her women's individual title Saturday in the 13th annual Great Northwest Athletic Conference cross country championships at the Ash Creek Preserve on the campus of Western Oregon University.

UAA won both individual crowns as Isaac Kangogo led a 1-2-3 Seawolf sweep in the men's 8,000-meter race. It was the sixth year in a row a UAA athlete has won the men's individual title.

The Seawolves also won both team titles, outpointing Simon Fraser 36-49 for their fifth straight women's title and edging Western Washington 32-35 for their fourth consecutive men's championship.

Both title streaks are the best in GNAC cross country history.

Seattle Pacific, which finished third Saturday, won four straight women's championships (2005-08) prior to UAA's current five-year run. Western Washington, which won back-to-back crowns in 2006 and 2007, is the only other men's team to go back-to-back.

Tanui, who will defend her 2012 NVAA Division II West Region title at Spokane in two weeks, was clocked in a time of 20:24.74 on the women's 6,000-meter layout.

Her time is the best in the 13-year history of the meet, bettering her winning time of 20:37.29 from last year's meet. A year ago she also finished second in the NCAA Division II national meet at Joplin, Mo.

Katelyn Steen of Western Washington finished second Saturday in a time of 20:31.99. UAA placed three runners in the Top 4 as Ivy O'Guinn finished third in a time of 20:32.67 and Joyce Kipchumba ended up fourth in a time of 20:35.05.

Lindsey Butterworth led Simon Fraser to its third consecutive second-place team finish placing fifth overall in a time of 20:42.90 and earning all-conference honors for the third year in a row.

O'Guinn also earned her third consecutive all-conference award. Also repeating from last year's women's all-conference team were Tanui and Simon Fraser's Kansas Mackenzie, who finished eighth in a time of 20:57.61.

Joining Tanui, Steen, O'Guinn, Kipchumba, Butterworth and Mackenzie on the women's all-conference team were Connie Morgan and Dani Eggleston of Central Washington, Natalie Evans of Northwest Nazarene and Kirsten Allen of Simon Fraser.

Morgan and Eggleston finished sixth and seventh, respectively, for the Wildcats in times of 20:49.89 and 20:52.30. Evans placed ninth in a time of 21:00.55. Allen placed 10th in a time of 21:05.19.

Tanui earned GNAC Female Athlete of the Year honors with her first-place finish.

Kipchumba, a transfer from American International, earned GNAC Newcomer of the Year honors with her fourth-place finish. Simon Fraser's Rebecca Bassett, who finished 15th in a time of 21:14.23, earned GNAC Freshman of the Year honors.

In the men's race, Kangogo posted a time of 24:51.27, finishing just ahead of teammates Victor Samoei (24:52.14) and Dylan Anthony (24:54.09).

Joining the three UAA athletes on the GNAC all-conference team were five Western Washington runners and one each from Simon Fraser and Western Oregon.

The Vikings' Chip Jackson placed fourth in a time of 25:03.74, just ahead of fifth-place Brady Beagley of Western Oregon, who was clocked in a time of 25:06.76.

Four of the next five finishers were from WWU - Tanner Boyd (6th, 25:07.75), Tabor Reedy (7th, 25:14.25),

Nathan Richards (8th, 25:14.90) and Jonathan Quimby (10th, 25:15.11).

Oliver Jorgensen of Simon Fraser, which finished third in the men's team standings, placed ninth in a time of 25:15.09.

Kangogo and Anthony earned their third consecutive all-conference awards. Jackson was also a repeater from last year's all-conference team.

Winning special awards were Kangogo, Samoei and Richards.

By virtue of winning the race, Kangogo is the GNAC Athlete of the Year award winner.

Samoei earned GNAC Freshman of the Year honors with his second-place finish. Richards, a transfer from Clark Community College, is the GNAC Newcomer of the Year award winner.

Next up for the athletes is the NCAA Division II West Regional at the Plantes Ferry Athletic Complex in Spokane,Wash., on Nov. 9. The national meet will also be held in Spokane on Nov. 23. The GNAC is the host for both events.

Women - Alaska Anchorage 36, Simon Fraser 49, Seattle Pacific 94, Western Washington 112, Central Washington 127, Western Oregon 161, Northwest Nazarene 193, Alaska Fairbanks 215, MSU Billings 228, Saint Martin's 312.

All-Conference (Top 10) - 1. Susan Tanui, UAA, 20:24.74; 2. Katelyn Steen, WWU, 20:31.99; 3. Ivy O'Guinn, UAA, 20:32.67; 4. Joyce Kipchumba, UAA, 20:35.05; 5. Lindsey Butterworth, SFU, 20:42.90; 6. Connie Morgan, CWU, 20:49.89; 7. Dani Eggleston, CWU, 20:52.30; 8. Kansas Mackenzie, SFU, 20:57.61; 9. Natalie Evans, NNU, 21:00.55; 10. Kirsten Allen, SFU, 21:05.19.

Men - Alaska Anchorage 32, Western Washington 35, Simon Fraser 114, Western Oregon 125, MSU Billings 142, Central Washington 142, Alaska Fairbanks 198, Seattle Pacific 225, Northwest Nazarene 236, Saint Martin's 254.

All-Conference (Top 10) - 1. Isaac Kangogo, UAA, 24:51.27; 2. Victor Samoei, UAA, 24:52.14; 3. Dylan Anthony, UAA, 24:54.09; 4. Chip Jackson, WWU, 25:03.74; 5. Brady Beagley, WOU, 25:06.76; 6. Tanner Boyd, WWU, 25:07.75; 7. Tabor Reedy, WWU, 25:14.25; 8. Nathan Richards, WWU, 25:14.90; 9. Oliver Jorgensen, SFU, 25:15.09; 10. Jonathan Quimby, WWU, 25:15.11.