Eight WWU runners named GNAC Academic All-Stars

WWUVIKINGSDOTCOM Chip Jackson
WWUVIKINGSDOTCOM
Chip Jackson
WWUVIKINGSDOTCOM

Nov. 6, 2013

BELLINGHAM, Wash. - Chip Jackson (Sr., Shoreline/Shorewood) was honored for the third straight year, heading eight Western Washington University runners named as 2013 Great Northwest Athletic Conference Cross Country Academic All-Stars as announced Wednesday, Nov. 6, by the conference office.

Jackson is a mathematics major who is maintaining a 3.89 grade point average (4.0 scale). He placed fourth at the GNAC Championships, helping the Vikings finish second just three points behind Alaska Anchorage.

Maddy Jalbert (So., Niwot), who has a 3.97 GPA, was another repeater for the Vikings.

Rounding out the WWU contingent were Taylor Graham (So., Burlington/Burlington-Edison), who has a 3.61 GPA; Taylor Guenther (So., Vancouver/Prairie), an elementary education major with a 3.78 GPA; Will Jones (So., Vancouver/Columbia River), an economics major with a 3.21 GPA; Jonathan Quimby (Jr., Ferndale), an environmental policy major with a 3.32 GPA; Trevor Robinson (Jr., Seattle/Nathan Hale), a planning and environmental policy major with a 3.98 GPA; and Mikhaila Thornton (Jr., Bend, OR/Mountain View), an industrial design major with a 3.50 GPA.

Both the WWU men's and women's harriers compete at the NCAA Division II West Regionals on Saturday, Nov. 9, at Spokane.

CROSS COUNTRY- MEN

Chip Jackson, WWU (Mathematics, Sr., 3.89, Shoreline, WA/Shorewood) Will Jones, WWU (Economics, So., 3.21, Vancouver, WA/Columbia River) Jonathan Quimby, WWU (Environmental Policy, Jr., 3.32, Ferndale, WA) Trevor Robinson, WWU (Planning & Environmental Policy, Jr., 3.98, Seattle, WA/Nathan Hale)

CROSS COUNTRY - WOMEN

Taylor Graham, WWU (Undeclared, So., 3.61, Burlington, WA/Burlington-Edison) Taylor Guenther, WWU (Elementary Education, So., 3.78, Vancouver, WA/Prairie) Maddy Jalbert, WWU (Undeclared, So., 3.97, Niwot, CO) MikhailaThornton, WWU (Industrial Design, Jr., 3.50, Bend, OR/Mountain View)

Three Post Perfect 4.00 GPAs to Highlight Cross Country Academic Team

PORTLAND, Ore. - A total of 68 student-athletes - 31 men and 37 women - have been named to the 2013 Great Northwest Athletic Conference cross country all-conference academic team.

Heading up the academic squad are three athletes - Michael Fehrenbach of Alaska Fairbanks, Sarah Freistone of Alaska Anchorage and Jinise Osborne of Montana State Billings - with perfect 4.00 GPAs.

Lorenzo Smith of Simon Fraser has a 4.22 GPA in the Canadian system which awards 4.33 points for an A+.

Seven athletes - Tux Seims and Alyson McPhetres of Alaska Fairbanks, Nathan Minor of Central Washington, Erika Crock of Saint Martin's, James Young and Kirsten Allen of Simon Fraser, and Chip Jackson of Western Washington - were named to the team for the third time.

An additional 18 athletes - six men and 12 women - were named to the team for the second time.

To qualify for the academic team athletes must have a minimum GPA of at least 3.20 and competing in at least their second season at their respective universities.

2013 GNAC Cross Country Academic All-Conference Team

Men

*Kevin Rooke, UAA (Finance, Jr., 3.56 Toronto, ON) Jesse Miller, UAA (Civil Engineering, So., 3.30, Juneau, AK) Dominik Notz, UAA (Undeclared, So., 3.28, Dettingen, Germany) Isaac Kangogo, UAA (Accounting, Jr., 3.25, Eldoret, Kenya ) Michael Fehrenbach, UAF (Mechanical Engineering, So., 4.00, Saint Margen, Germany) Isaac Lammers, UAF (Mechanical Engineering, So., 3.76. Eagle River, AK) Max Olex, UAF (Business Administration, Sr., 3.67, Aalen, Germany) **Tux Seims, UAF (Civil Engineering, 3.59, Sr., Homer, AK) Kenneth Brewer, UAF (Biological Sciences, Jr., 3.23, Chugiak, AK) Kaleb Javier, CWU (Economics/Law & Justice, So., 3.97, Tacoma, WA) **Nathan Minor, CWU (Math & Physics, Sr., 3.82, Mount Vernon, WA) John Wojtech, CWU (Safety & Health Management, Sr., 3.67, Bremerton, WA) Robert Peterson, MSUB (Chemistry, So., 3.20, Billings, MT) *Chase Robinson, MSUB (Communications, Sr., 3.20, Colstrip, MT) *Kaleb Fleenor, NNU (Recreation Sports Management, Jr., 3.62, Nampa, ID) *Joe Berger, SMU (Mechanical Engineering, Sr., 3.99, Enumclaw, WA) *Alex Nelson, SMU (Religious Studies, Jr., 3.92, Renton, WA) Josiah Shelman, SMU (Business, So., 3.47, Olympia, WA) Aaron Michael, SMU (Mechanical Engineering, So., 3.24, Olympia, WA) Colin Wilkins, SPU (Electrical Engineering, So., 3.91, Shoreline, WA) Adam Avischious, SPU (Christian Theology, So., 3.42, Colorado Springs, CO) Alex Horton, SPU (Physiology, Jr., 3.35, Kent, WA) Lorenzo Smith, SFU (Biomedical Physiology, So., 4.22, Chilliwack, BC) **James Young, SFU (Biomedical Physiology, Sr., 3.76, Surrey, BC) Cameron Proceviat, SFU (Molecular Biology, So., 3.73, Burnaby, BC) Brendan Wong, SFU (Kinesiology, So., 3.20, Coquitlam, BC) *Scott Larson, WOU (Business, 3.41, Sr., Lake Stevens, WA) Trevor Robinson, WWU (Planning & Environmental Policy, Jr., 3.98, Seattle, WA) **Chip Jackson, WWU (Mathematics, Sr., 3.89, Shoreline, WA) Jonathan Quimby, WWU (Environmental Policy, Jr., 3.32, Ferndale, WA) Will Jones, WWU (Economics, So., 3.21 Vancouver, WA - Columbia River)

Women

Sarah Freistone, UAA (Undeclared, So., 4.00, Anchorage, AK) *Bryn Haebe, UAA (Nursing, Psychology & dietetics, Jr., 3.93, Evergreen, CO) *Christi Schmitz, , UAA (Languages, Sr., 3.90, North Pole, AK) Jessica Pahkala, UAA (Undeclared, So., 3.45, Wasilla, AK) **Alyson McPhetres, UAF (Foreign Language & Geological Engineering, 3.93, Sr., Chugiak, AK) *Connie Morgan, CWU (Economics, Sr., 3.87, Hoquiam, WA) *Chelsea Dowdell, CWU (Undecided, Jr., 3.60, Everett, WA) Megan Rogers, CWU (Elementary Education, So., 3.58, Covington, WA) Danielle Maldonado, CWU (Undeclared, So., 3.58, Spokane, WA) Dani Eggleston, CWU (Undeclared, So., 3.28, Longview, WA) Erin Chinchar, CWU (Elementary Education, Jr., 3.27, Kent, WA) Jinise Osborne, MSUB (Health & Human Performance, So., 4.00, Columbia Falls, MT) *Renae Hepfner, MSUB (Biology, Jr., 3.95, Belt, MT) Elizabeth Brown, MSUB (Accounting Technology, Jr., 3.85, Colstrip, MT) *Keri Clump, MSUB (Health & Human Performance, Jr., 3.74, Wasilla, AK) Blanca Perez, MSUB (Biology, Sr., 3.64, Bakersfield, CA) *Alex McBroom, MSUB (English Teaching Option, Jr., 3.36, Helena, MT) *Hailey Bradshaw, NNU (Nursing, Jr., 3.66, Meridian, ID) Jadyn Gourley, NNU (Business Administration, So., 3.40, Brush Prairie, WA) *Natalie Evans, NNU (Social Work, Sr., 3.38, New Plymouth, ID) *Betty Ramirez, SMU (English, Jr., 3.90, Olympia, WA) Justine Malek, SMU (Elementary Education, So., 3.80, Kula, HI) **Erika (Copeland) Crock, SMU (Elementary Education, Sr., 3.66, Port Orchard, WA) Anna Patti, SPU (Special Education, So., 3.59, Renton, WA) McKayla Fricker, SPU (Integrated Studies, Sr., 3.25, Canby, OR) **Kirsten Allen, SFU (Kinesiology, Sr., 3.80, London, Ontario) Peggy Noel, SFU (Business Administration, So., 3.50, Tsawassen, BC) Emma Chadsey, SFU (Engineering Science, So., 3.20, Pemberton, BC) Tanya Humrniuk, SFU (Philosophy, So., 3.20, Vancouver, BC) Audrey Hellesto, WOU (Exercise Science, Jr., 3.65, Philomath, OR) Nicole Anderson, WOU (Exercise Science, Jr., 3.63, Packwood, WA) Stephanie Stuckey, WOU (Communications Studies, So., 3.60, Tacoma, WA) *Jennifer Leaf, WOU (Community Health Education, Sr., 3.53, Boulder, CO) Maddy Jalbert, WWU (Undeclared, So., 3.97, Niwot, CO) Taylor Guenther, WWU (Elementary Education, So., 3.78, Vancouver, WA) Taylor Graham, WWU (Undeclared, So., 3.61, Burlington, WA) *Mikhaila Thornton, WWU (Industrial Design, Jr., 3.50, Bend, OR)

*Repeater (Robinson, Clump and Evans from 2011) **Two-time repeater (Young from 2010-11)