2013 NCAA Division II National Cross Country Championships - Complete Results

Recap

               NCAA Division II National Championship
                             November 23, 2013
                     Plantes Ferry Complex Spokane, WA
                  ========== WOMENS TEAM SCORE ==========
                                  6k Race

1. 54 Grand Valley St. ( 21:25 1:47:01 0:36) ================================================================= 1 1 Allyson Winchester JR 21:06 2 6 Jessica Janecke SO 21:19 3 8 Kendra Foley FR 21:22 4 14 Courtney Brewis SR 21:32 5 25 Hannah Osborn JR 21:42 6 ( 32) Jordan Chester SO 21:49 7 ( 39) Madie Rodts JR 22:00

2. 91 Adams State ( 21:36 1:47:57 0:36) ================================================================= 1 3 Lauren Martin JR 21:15 2 12 Maura O'Brien FR 21:30 3 17 Kelly Lamb SR 21:37 4 26 Jesse Brunett JR 21:44 5 33 Alyssa Selve SR 21:51 6 ( 37) Jenna Thurman FR 21:58 7 (140) Melissa Roberts SO 23:14

3. 194 Western State ( 22:01 1:50:02 0:48) ================================================================= 1 16 Anna Marshall SR 21:35 2 28 Julie Pack SO 21:47 3 35 Melanie Becic JR 21:54 4 57 Amy Penn FR 22:23 5 58 Tara Richardson JR 22:23 6 ( 61) Cassandra Ortiz SR 22:26 7 (108) Torie Weprin SO 22:52

4. 214 Alaska Anchorage ( 22:01 1:50:05 1:19) ================================================================= 1 10 Joyce Kipchumba SO 21:28 2 13 Susan Tanui SR 21:30 3 38 Ivy O'Guinn SR 21:58 4 56 Susan Bick SR 22:22 5 97 Bryn Haebe JR 22:47 6 (107) Jessica Pahkala SO 22:52 7 (173) Christi Schmitz SR 23:43

5. 236 Augustana (S.D.) ( 22:07 1:50:33 1:24) ================================================================= 1 7 Kristin Brondbo SR 21:20 2 20 Runa Falch SR 21:40 3 53 Meritxell Delga Do JR 22:20 4 66 Kaitlyn Yoerg JR 22:29 5 90 Cassidy Soli FR 22:44 6 (187) Emma Anderson SO 24:05 7 (194) Gabi Swoboda JR 24:21

6. 242 Chico State ( 22:11 1:50:52 0:52) ================================================================= 1 21 Ayla Granados SR 21:40 2 36 Sara Mikesell SR 21:56 3 48 Haley Kroll FR 22:15 4 65 Bailey Henshaw JR 22:29 5 72 Rebekah Bahra SO 22:32 6 ( 80) Jessica Varela JR 22:36 7 (134) Sadie Gastelum FR 23:10

7. 251 Simon Fraser ( 22:06 1:50:27 1:24) ================================================================= 1 9 Lindsey Butterworth SR 21:24 2 30 Kirsten Allen SR 21:48 3 34 Emma Chadsey SO 21:52 4 76 Sarah Sawatzky SR 22:35 5 102 Rebecca Bassett FR 22:48 6 (154) Michaela Kane SR 23:23

8. 254 Metro State ( 22:05 1:50:25 1:34) ================================================================= 1 4 Breanna Hemming FR 21:17 2 11 Janelle Lincks SO 21:30 3 40 Amy Johnston JR 22:01 4 93 Evonna Ramirez JR 22:46 5 106 Victoria Alcala JR 22:51 6 (162) Jamilah Rashid SO 23:33 7 (208) Kimberly Sands SO 24:58

9. 272 Mansfield ( 22:12 1:50:59 1:11) ================================================================= 1 23 Jessica Scordino SR 21:42 2 24 Lauren Norton SR 21:42 3 46 Kristy Scordino SR 22:10 4 70 Savannah Boucher SR 22:32 5 109 Destiny Foster FR 22:53 6 (153) Allison McCurry FR 23:23 7 (202) Lauren Orosz FR 24:41

10. 277 Minnesota-Duluth ( 22:16 1:51:16 1:18) ================================================================= 1 5 Samantha Rivard FR 21:18 2 54 Hannah Olson SO 22:20 3 64 Alexandra Rudin JR 22:29 4 73 Breanna Colbenson FR 22:33 5 81 Hannah Jocelyn SO 22:36 6 (144) Jacque Thaemert SR 23:16 7 (165) Erica Seidenkranz SO 23:36

11. 304 Saginaw Valley ( 22:20 1:51:40 1:04) ================================================================= 1 15 Emily Short JR 21:33 2 60 Taylor Stepanski SO 22:24 3 68 Jessica Reeves SO 22:30 4 79 Chantelle Fondren JR 22:36 5 82 Tori Peet JR 22:37 6 (130) Christina Micale FR 23:08 7 (179) Teha Ames JR 23:57

12. 339 Southwest Baptist ( 22:28 1:52:17 0:42) ================================================================= 1 41 Briana Watson JR 22:03 2 55 Ashley Wolkomir SR 22:21 3 69 Krenda McClure SR 22:31 4 83 Karissa Fisher SR 22:37 5 91 Christina Owensby SR 22:45 6 (114) Elizabeth Luckel SO 22:56 7 (149) Katherine Sitzes SO 23:20

13. 362 Edinboro ( 22:29 1:52:24 1:26) ================================================================= 1 19 Sarah Krolick SR 21:38 2 62 Kasey Jones SO 22:28 3 63 Emily Ahrens JR 22:29 4 92 Brittany Kaltenbaugh SR 22:45 5 126 Megan Maffett JR 23:04 6 (157) Emma Sullivan FR 23:27 7 (178) Dana Cerroni SO 23:55

14. 394 West Texas A&M ( 22:33 1:52:43 0:52) ================================================================= 1 44 Haley Sparks JR 22:08 2 45 Mireia Guarner SO 22:08 3 67 Carley Glass FR 22:29 4 116 Emma Love JR 22:58 5 122 Amber Moore SR 23:00 6 (125) Michaela Johnson JR 23:04

15. 413 Hillsdale ( 22:38 1:53:09 0:38) ================================================================= 1 50 Kristina Galat SO 22:16 2 74 Emily Oren SO 22:34 3 88 Molly Oren FR 22:41 4 89 Victoria McCaffrey SR 22:44 5 112 Chelsea Kilgore JR 22:54 6 (143) Julia Bos FR 23:16 7 (146) Shena Albaugh JR 23:17

16. 434 Winona State ( 22:36 1:53:00 1:37) ================================================================= 1 22 Jessica Young JR 21:42 2 51 Jordan Skelly JR 22:16 3 101 Jordan Paschke SO 22:48 4 113 Jordana LeSavage JR 22:55 5 147 Chelsea Schrubbe JR 23:19 6 (174) Madeline Martell FR 23:46

17. 451 Indiana (Pa.) ( 22:42 1:53:30 1:29) ================================================================= 1 42 Rachel Magliane SO 22:04 2 52 Samantha Thompson SR 22:19 3 75 Katie Koenig SR 22:34 4 121 Stephanie Beaudette SR 23:00 5 161 Katie Barrett SR 23:33 6 (171) Kayla Edwards JR 23:43 7 (172) Lauren Lyons SR 23:43

18. 452 Western Washington ( 22:39 1:53:11 1:14) ================================================================= 1 27 Katelyn Steen JR 21:46 2 77 Taylor Guenther SO 22:35 3 110 Haley O'Connor JR 22:53 4 115 Austen Reiter SO 22:57 5 123 Lillianna Stelling FR 23:00 6 (148) Sofia Marikis FR 23:20 7 (184) Haida Ikeda SR 24:00

19. 487 Lewis ( 22:44 1:53:38 1:44) ================================================================= 1 18 Amanda Farrough FR 21:38 2 87 Kristen Bonsor SO 22:41 3 98 Kayla Patterson JR 22:47 4 133 Stephanie Nielsen FR 23:10 5 151 Jaime Hershfang SO 23:22 6 (156) Krysten Sebby SR 23:25 7 (177) Megan Burgener FR 23:52

20. 488 UC-Colo. Spgs. ( 22:46 1:53:47 1:03) ================================================================= 1 43 Veronica Sandoval SR 22:08 2 84 Lina Arista FR 22:39 3 104 Samantha Bauer JR 22:50 4 120 Alyssa Andrews JR 22:59 5 137 Angie Martell JR 23:11 6 (141) Alyssa Wendt SO 23:14 7 (152) Ashley Benfield JR 23:22

21. 492 Seattle Pacific ( 22:48 1:53:59 0:46) ================================================================= 1 59 Anna Patti SO 22:24 2 86 McKayla Fricker SO 22:41 3 95 Lynelle Decker SO 22:46 4 117 Sarah Macdonald FR 22:58 5 135 Jasmine Johnson JR 23:10 6 (164) Hannah Calvert FR 23:35 7 (212) Claire Rachwitz FR 25:19

22. 513 Shippensburg ( 22:50 1:54:10 0:12) ================================================================= 1 94 April Schlusser JR 22:46 2 96 Patricia Reis JR 22:47 3 100 Allison Marella FR 22:48 4 105 Casey Norton FR 22:51 5 118 Emma Shank SR 22:58 6 (124) Heather Weiss JR 23:01 7 (182) Jessica Collins SO 23:59

23. 548 Bentley ( 22:58 1:54:49 3:28) ================================================================= 1 2 Tara Dooley JR 21:07 2 31 Amy Varsell SR 21:49 3 127 Ashley Nichols SR 23:05 4 189 Sarah Brennan SO 24:13 5 199 Nikki Sirignano JR 24:35 6 (213) Samantha Albanese SO 25:21 7 (216) Leah Schiller SR 25:39

24. 552 Tarleton State ( 23:00 1:55:00 2:03) ================================================================= 1 47 Lindsey Hinton SR 22:11 2 78 Aly Coughlin JR 22:35 3 99 Katelin Huckabee SO 22:48 4 138 Audrey Shelton FR 23:12 5 190 Tylo Farrar SO 24:14 6 (207) Sarai Clendenin FR 24:53 7 (215) Lillianna Castaneda FR 25:38

25. 616 Stonehill ( 23:03 1:55:11 2:01) ================================================================= 1 29 Chelsea Bishop SR 21:48 2 119 Emily Regan SR 22:59 3 142 Elizabeth LaRegina SR 23:14 4 150 Emily Anderson JR 23:21 5 176 Brittany Venturo JR 23:49 6 (192) Aisha McAdams FR 24:19 7 (196) Nicole Borofski FR 24:27

26. 640 Wingate ( 23:09 1:55:44 1:07) ================================================================= 1 71 Keeley Wood SR 22:32 2 103 Brittany Tretbar FR 22:48 3 132 Morgan Neher FR 23:09 4 166 Alyssa Johnson FR 23:36 5 168 Ashley Hinderer FR 23:39 6 (185) Brianna Stevens JR 24:01 7 (205) Taylor Varnadoe SR 24:50

27. 705 Alabama-Huntsville ( 23:22 1:56:48 1:48) ================================================================= 1 49 Vicky Winslow JR 22:16 2 131 Kasey Spence SO 23:08 3 169 Kailey Williams FR 23:39 4 170 Michelle Kruse JR 23:41 5 186 Kayla Luechtefeld SO 24:04 6 (210) Kelsey Crawford JR 25:13 7 (211) Amber Powell SR 25:15

28. 711 Tampa ( 23:20 1:56:37 1:18) ================================================================= 1 85 Kelly Hagan SR 22:39 2 128 Claudia Cancello FR 23:05 3 155 Danielle Kissel SO 23:23 4 163 vanessa Righeimer SR 23:33 5 180 Elaina Cancello FR 23:57 6 (203) Chantell Blundell SO 24:45 7 (204) Ronnie Mercier FR 24:47

29. 818 Columbus St. ( 23:41 1:58:22 1:09) ================================================================= 1 136 Rayna Green SO 23:11 2 139 Moneque English SR 23:13 3 167 Renee Usher JR 23:39 4 183 Kaitlynn Howard SO 23:59 5 193 Caroline Rotich SR 24:20 6 (217) Linette Cepeda FR 26:08 7 (218) Shelby Nelson JR 26:11

30. 846 Nova Southeastern ( 23:55 1:59:33 1:46) ================================================================= 1 111 Alexandria Palm SR 22:54 2 159 Rose Howell JR 23:31 3 175 Peri Bowman SR 23:48 4 200 Brittaney Smash SR 24:40 5 201 Brittany White JR 24:40 6 (214) Aimee Sims JR 25:27 7 (219) Dominique Grasso FR 26:16

31. 866 Merrimack ( 23:55 1:59:34 1:25) ================================================================= 1 129 Kristin Schmidt SO 23:07 2 160 Fiona Coleman SR 23:31 3 188 Claire Aalerud FR 24:10 4 191 Kelsey Grimmer JR 24:14 5 198 Colleen Englert FR 24:32 6 (206) Briana Devereaux SR 24:53 7 (209) Kerry Phelan SO 25:04

32. 876 Flagler ( 23:55 1:59:32 1:12) ================================================================= 1 145 Sara Mund FR 23:16 2 158 Hanna Ramirez JR 23:28 3 181 Taylor Strekel JR 23:58 4 195 Lauren Rodriguez SO 24:22 5 197 Kerry Calkins SO 24:28

Page 1 NCAA Division II National Championship November 23, 2013 Plantes Ferry Complex Spokane, WA Women's 6k Race Place TmPl Name Year Teamname 3k Time Pace ===== ==== =================== ==== ================= ======= ======== ===== 1 Jennifer Agnew SR U-Mary 10:22.9 20:50.64 5:36 2 Jessica Macy SR Pittsburg St. 10:34.2 21:02.04 5:39 3 1 Allyson Winchester JR Grand Valley St. 10:34.5 21:05.70 5:40 4 2 Tara Dooley JR Bentley 10:41.9 21:06.91 5:40 5 Samantha Johnson SR Ferris State 10:38.5 21:07.12 5:40 6 3 Lauren Martin JR Adams State 10:35.2 21:14.64 5:42 7 4 Breanna Hemming FR Metro State 10:42.2 21:16.63 5:43 8 5 Samantha Rivard FR Minnesota-Duluth 10:35.4 21:17.78 5:43 9 6 Jessica Janecke SO Grand Valley St. 10:39.8 21:18.17 5:43 10 7 Kristin Brondbo SR Augustana (S.D.) 10:39.1 21:19.48 5:44 11 8 Kendra Foley FR Grand Valley St. 10:40.1 21:21.44 5:44 12 9 Lindsey Butterworth SR Simon Fraser 10:43.1 21:23.66 5:45 13 10 Joyce Kipchumba SO Alaska Anchorage 10:34.7 21:27.43 5:46 14 11 Janelle Lincks SO Metro State 10:46.6 21:29.35 5:46 15 12 Maura O'Brien FR Adams State 10:45.9 21:29.52 5:46 16 13 Susan Tanui SR Alaska Anchorage 10:36.9 21:29.86 5:46 17 14 Courtney Brewis SR Grand Valley St. 10:41.5 21:31.96 5:47 18 15 Emily Short JR Saginaw Valley 10:50.2 21:32.56 5:47 19 16 Anna Marshall SR Western State 10:48.7 21:34.12 5:48 20 17 Kelly Lamb SR Adams State 10:46.2 21:36.79 5:48 21 18 Amanda Farrough FR Lewis 10:47.7 21:37.38 5:48 22 Victoria Davis SR Bloomsburg 10:45.9 21:37.91 5:49 23 19 Sarah Krolick SR Edinboro 10:49.6 21:37.94 5:49 24 20 Runa Falch SR Augustana (S.D.) 10:34.5 21:39.50 5:49 25 Delainey Phelps FR Ashland 10:46.5 21:39.61 5:49 26 21 Ayla Granados SR Chico State 10:42.3 21:39.90 5:49 27 Alexandra Stasiuk JR American Internat 10:46.9 21:41.00 5:49 28 22 Jessica Young JR Winona State 10:46.3 21:41.04 5:49 29 23 Jessica Scordino SR Mansfield 10:58.2 21:41.09 5:49 30 24 Lauren Norton SR Mansfield 10:55.2 21:41.29 5:50 31 25 Hannah Osborn JR Grand Valley St. 10:50.0 21:41.92 5:50 32 26 Jesse Brunett JR Adams State 10:43.4 21:43.67 5:50 33 Connie Morgan JR Central Washingto 10:53.2 21:44.44 5:50 34 27 Katelyn Steen JR Western Washingto 10:40.2 21:45.64 5:51 35 28 Julie Pack SO Western State 10:48.0 21:46.72 5:51 36 29 Chelsea Bishop SR Stonehill 10:46.6 21:47.21 5:51 37 30 Kirsten Allen SR Simon Fraser 10:51.5 21:47.72 5:51 38 Tina Oprean SR Malone 10:55.3 21:47.82 5:51 39 31 Amy Varsell SR Bentley 10:47.6 21:48.39 5:51 40 32 Jordan Chester SO Grand Valley St. 10:49.0 21:48.90 5:52 41 Kelsey Bruce JR Dallas Baptist 10:50.6 21:49.38 5:52 42 33 Alyssa Selve SR Adams State 10:47.3 21:50.86 5:52 43 34 Emma Chadsey SO Simon Fraser 10:59.5 21:51.73 5:52 44 35 Melanie Becic JR Western State 10:49.1 21:53.94 5:53 45 36 Sara Mikesell SR Chico State 11:04.0 21:55.56 5:53 46 37 Jenna Thurman FR Adams State 10:55.6 21:57.23 5:54 47 38 Ivy O'Guinn SR Alaska Anchorage 11:00.5 21:57.26 5:54 48 39 Madie Rodts JR Grand Valley St. 10:55.4 21:59.97 5:55 49 40 Amy Johnston JR Metro State 10:56.2 22:00.98 5:55 50 Hannah Witt SR King 10:55.3 22:02.07 5:55 Timing & Results by PrimeTime Race & Event Management, LLC. www.pttiming.com

Page 2 NCAA Division II National Championship November 23, 2013 Plantes Ferry Complex Spokane, WA Women's 6k Race Place TmPl Name Year Teamname 3k Time Pace ===== ==== =================== ==== ================= ======= ======== ===== 51 41 Briana Watson JR Southwest Baptist 10:57.9 22:02.45 5:55 52 Chloe Gustafson JR Colorado Mines 10:57.7 22:02.68 5:55 53 42 Rachel Magliane SO Indiana (Pa.) 10:55.8 22:03.21 5:55 54 Betsy Eickelberg SR Adelphi 10:51.1 22:04.99 5:56 55 43 Veronica Sandoval SR UC-Colo. Spgs. 10:58.4 22:07.30 5:57 56 44 Haley Sparks JR West Texas A&M 11:04.7 22:07.73 5:57 57 45 Mireia Guarner SO West Texas A&M 10:58.3 22:07.75 5:57 58 46 Kristy Scordino SR Mansfield 11:03.3 22:09.71 5:57 59 47 Lindsey Hinton SR Tarleton State 11:02.0 22:10.24 5:57 60 Natalie Evans SR Northwest Nazaren 10:52.9 22:14.05 5:58 61 48 Haley Kroll FR Chico State 11:14.8 22:14.29 5:58 62 49 Vicky Winslow JR Alabama-Huntsvill 10:57.2 22:15.13 5:59 63 50 Kristina Galat SO Hillsdale 11:03.3 22:15.36 5:59 64 51 Jordan Skelly JR Winona State 11:03.5 22:15.95 5:59 65 52 Samantha Thompson SR Indiana (Pa.) 10:56.5 22:18.22 5:59 66 53 Meritxell Delga Do JR Augustana (S.D.) 11:12.0 22:19.16 6:00 67 54 Hannah Olson SO Minnesota-Duluth 11:03.1 22:19.98 6:00 68 55 Ashley Wolkomir SR Southwest Baptist 11:03.2 22:20.75 6:00 69 56 Susan Bick SR Alaska Anchorage 11:11.5 22:21.36 6:00 70 57 Amy Penn FR Western State 11:04.6 22:22.80 6:01 71 58 Tara Richardson JR Western State 10:57.5 22:22.95 6:01 72 59 Anna Patti SO Seattle Pacific 11:12.5 22:23.26 6:01 73 60 Taylor Stepanski SO Saginaw Valley 10:55.0 22:23.77 6:01 74 Kim Wernerspach SR East Stroudsburg 11:09.6 22:24.49 6:01 75 Regan Mullen SO Colo. Christian 11:14.9 22:24.68 6:01 76 61 Cassandra Ortiz SR Western State 11:12.0 22:25.20 6:01 77 Annie Wade JR Western Oregon 11:11.6 22:25.31 6:01 78 62 Kasey Jones SO Edinboro 11:06.8 22:27.24 6:02 79 63 Emily Ahrens JR Edinboro 11:01.3 22:28.31 6:02 80 64 Alexandra Rudin JR Minnesota-Duluth 11:04.9 22:28.36 6:02 81 65 Bailey Henshaw JR Chico State 11:17.3 22:28.64 6:02 82 66 Kaitlyn Yoerg JR Augustana (S.D.) 11:03.8 22:28.74 6:02 83 67 Carley Glass FR West Texas A&M 11:18.0 22:28.87 6:02 84 68 Jessica Reeves SO Saginaw Valley 11:10.0 22:29.71 6:03 85 69 Krenda McClure SR Southwest Baptist 11:08.8 22:30.22 6:03 86 Chloe Boutelle JR St. Michael's 11:16.2 22:30.80 6:03 87 70 Savannah Boucher SR Mansfield 11:07.2 22:31.15 6:03 88 71 Keeley Wood SR Wingate 11:09.2 22:31.64 6:03 89 72 Rebekah Bahra SO Chico State 11:12.5 22:31.90 6:03 90 73 Breanna Colbenson FR Minnesota-Duluth 11:01.1 22:32.52 6:03 91 74 Emily Oren SO Hillsdale 11:11.1 22:33.15 6:03 92 75 Katie Koenig SR Indiana (Pa.) 11:16.2 22:33.83 6:04 93 76 Sarah Sawatzky SR Simon Fraser 11:14.0 22:34.56 6:04 94 77 Taylor Guenther SO Western Washingto 11:22.3 22:34.60 6:04 95 78 Aly Coughlin JR Tarleton State 11:17.1 22:34.63 6:04 96 79 Chantelle Fondren JR Saginaw Valley 11:17.1 22:35.29 6:04 97 80 Jessica Varela JR Chico State 11:16.6 22:35.35 6:04 98 81 Hannah Jocelyn SO Minnesota-Duluth 11:15.2 22:35.51 6:04 99 Jelena Tancic FR Saint Leo 11:15.8 22:35.66 6:04 100 Alexandra Zanella JR California U. 10:56.1 22:35.76 6:04 Timing & Results by PrimeTime Race & Event Management, LLC. www.pttiming.com

Page 3 NCAA Division II National Championship November 23, 2013 Plantes Ferry Complex Spokane, WA Women's 6k Race Place TmPl Name Year Teamname 3k Time Pace ===== ==== =================== ==== ================= ======= ======== ===== 101 82 Tori Peet JR Saginaw Valley 11:18.6 22:36.20 6:04 102 Dora Eastin SO Missouri Southern 11:03.4 22:36.44 6:04 103 83 Karissa Fisher SR Southwest Baptist 11:08.9 22:36.73 6:04 104 84 Lina Arista FR UC-Colo. Spgs. 11:24.2 22:38.31 6:05 105 85 Kelly Hagan SR Tampa 11:16.1 22:38.81 6:05 106 86 McKayla Fricker SO Seattle Pacific 11:15.7 22:40.54 6:05 107 87 Kristen Bonsor SO Lewis 11:22.5 22:40.75 6:05 108 88 Molly Oren FR Hillsdale 11:12.6 22:41.00 6:06 109 89 Victoria McCaffrey SR Hillsdale 11:20.8 22:43.45 6:06 110 90 Cassidy Soli FR Augustana (S.D.) 11:12.2 22:43.75 6:06 111 91 Christina Owensby SR Southwest Baptist 11:13.4 22:44.38 6:06 112 92 Brittany Kaltenbaug SR Edinboro 11:23.3 22:44.42 6:06 113 93 Evonna Ramirez JR Metro State 11:15.9 22:45.56 6:07 114 94 April Schlusser JR Shippensburg 11:22.2 22:45.84 6:07 115 95 Lynelle Decker SO Seattle Pacific 11:18.5 22:45.86 6:07 116 96 Patricia Reis JR Shippensburg 11:17.4 22:46.28 6:07 117 97 Bryn Haebe JR Alaska Anchorage 11:19.7 22:46.67 6:07 118 98 Kayla Patterson JR Lewis 11:19.8 22:46.90 6:07 119 99 Katelin Huckabee SO Tarleton State 11:19.2 22:47.11 6:07 120 100 Allison Marella FR Shippensburg 11:12.5 22:47.32 6:07 121 101 Jordan Paschke SO Winona State 11:24.3 22:47.43 6:07 122 102 Rebecca Bassett FR Simon Fraser 11:08.0 22:47.45 6:07 123 103 Brittany Tretbar FR Wingate 11:27.5 22:47.88 6:07 124 104 Samantha Bauer JR UC-Colo. Spgs. 11:28.0 22:49.15 6:08 125 Jessica Viscusi JR Mars Hill 11:22.1 22:50.55 6:08 126 105 Casey Norton FR Shippensburg 11:19.1 22:50.62 6:08 127 106 Victoria Alcala JR Metro State 11:25.7 22:50.70 6:08 128 107 Jessica Pahkala SO Alaska Anchorage 11:19.6 22:51.95 6:08 129 108 Torie Weprin SO Western State 11:22.8 22:51.99 6:08 130 109 Destiny Foster FR Mansfield 11:32.1 22:52.20 6:09 131 110 Haley O'Connor JR Western Washingto 11:24.8 22:52.72 6:09 132 111 Alexandria Palm SR Nova Southeastern 11:25.0 22:53.24 6:09 133 112 Chelsea Kilgore JR Hillsdale 11:28.0 22:53.66 6:09 134 113 Jordana LeSavage JR Winona State 11:23.1 22:54.49 6:09 135 114 Elizabeth Luckel SO Southwest Baptist 11:15.2 22:55.75 6:09 136 115 Austen Reiter SO Western Washingto 11:24.7 22:56.47 6:10 137 116 Emma Love JR West Texas A&M 11:31.6 22:57.48 6:10 138 117 Sarah Macdonald FR Seattle Pacific 11:24.3 22:57.69 6:10 139 118 Emma Shank SR Shippensburg 11:30.6 22:57.79 6:10 140 119 Emily Regan SR Stonehill 11:20.7 22:58.17 6:10 141 120 Alyssa Andrews JR UC-Colo. Spgs. 11:29.2 22:58.62 6:10 142 121 Stephanie Beaudette SR Indiana (Pa.) 11:27.8 22:59.02 6:10 143 122 Amber Moore SR West Texas A&M 11:28.1 22:59.51 6:11 144 123 Lillianna Stelling FR Western Washingto 11:23.7 22:59.76 6:11 145 124 Heather Weiss JR Shippensburg 11:28.3 23:00.08 6:11 146 Gabriella Wuyke SR Lynn 11:26.2 23:02.04 6:11 147 125 Michaela Johnson JR West Texas A&M 11:32.8 23:03.07 6:11 148 126 Megan Maffett JR Edinboro 11:24.0 23:03.51 6:12 149 127 Ashley Nichols SR Bentley 11:28.8 23:04.07 6:12 150 128 Claudia Cancello FR Tampa 11:23.7 23:04.76 6:12 Timing & Results by PrimeTime Race & Event Management, LLC. www.pttiming.com

Page 4 NCAA Division II National Championship November 23, 2013 Plantes Ferry Complex Spokane, WA Women's 6k Race Place TmPl Name Year Teamname 3k Time Pace ===== ==== =================== ==== ================= ======= ======== ===== 151 129 Kristin Schmidt SO Merrimack 11:33.4 23:06.98 6:13 152 130 Christina Micale FR Saginaw Valley 11:27.8 23:07.38 6:13 153 131 Kasey Spence SO Alabama-Huntsvill 11:30.0 23:07.82 6:13 154 132 Morgan Neher FR Wingate 11:31.7 23:08.66 6:13 155 133 Stephanie Nielsen FR Lewis 11:26.9 23:09.25 6:13 156 134 Sadie Gastelum FR Chico State 11:24.6 23:09.53 6:13 157 135 Jasmine Johnson JR Seattle Pacific 11:28.2 23:09.89 6:13 158 136 Rayna Green SO Columbus St. 11:35.1 23:10.29 6:13 159 137 Angie Martell JR UC-Colo. Spgs. 11:25.0 23:10.97 6:14 160 138 Audrey Shelton FR Tarleton State 11:22.4 23:11.34 6:14 161 139 Moneque English SR Columbus St. 11:37.8 23:12.88 6:14 162 140 Melissa Roberts SO Adams State 11:27.0 23:13.06 6:14 163 141 Alyssa Wendt SO UC-Colo. Spgs. 11:28.2 23:13.64 6:14 164 142 Elizabeth LaRegina SR Stonehill 11:15.9 23:13.70 6:14 165 143 Julia Bos FR Hillsdale 11:34.2 23:15.10 6:15 166 144 Jacque Thaemert SR Minnesota-Duluth 11:35.9 23:15.37 6:15 167 145 Sara Mund FR Flagler 11:20.2 23:15.88 6:15 168 146 Shena Albaugh JR Hillsdale 11:29.5 23:16.65 6:15 169 147 Chelsea Schrubbe JR Winona State 11:39.7 23:18.45 6:16 170 148 Sofia Marikis FR Western Washingto 11:36.3 23:19.05 6:16 171 149 Katherine Sitzes SO Southwest Baptist 11:28.0 23:19.65 6:16 172 150 Emily Anderson JR Stonehill 11:25.9 23:20.26 6:16 173 151 Jaime Hershfang SO Lewis 11:40.2 23:21.52 6:16 174 152 Ashley Benfield JR UC-Colo. Spgs. 11:31.8 23:21.91 6:17 175 153 Allison McCurry FR Mansfield 11:38.2 23:22.08 6:17 176 154 Michaela Kane SR Simon Fraser 11:34.1 23:22.63 6:17 177 155 Danielle Kissel SO Tampa 11:42.5 23:22.73 6:17 178 156 Krysten Sebby SR Lewis 11:41.2 23:24.47 6:17 179 157 Emma Sullivan FR Edinboro 11:22.8 23:26.46 6:18 180 158 Hanna Ramirez JR Flagler 11:39.4 23:27.30 6:18 181 159 Rose Howell JR Nova Southeastern 11:26.3 23:30.22 6:19 182 160 Fiona Coleman SR Merrimack 11:32.4 23:30.90 6:19 183 161 Katie Barrett SR Indiana (Pa.) 11:37.6 23:32.10 6:19 184 162 Jamilah Rashid SO Metro State 11:33.5 23:32.49 6:19 185 163 vanessa Righeimer SR Tampa 11:38.2 23:32.92 6:19 186 164 Hannah Calvert FR Seattle Pacific 11:32.0 23:34.01 6:20 187 165 Erica Seidenkranz SO Minnesota-Duluth 11:33.7 23:35.11 6:20 188 166 Alyssa Johnson FR Wingate 11:39.1 23:35.36 6:20 189 167 Renee Usher JR Columbus St. 11:39.7 23:38.47 6:21 190 168 Ashley Hinderer FR Wingate 11:53.4 23:38.73 6:21 191 169 Kailey Williams FR Alabama-Huntsvill 11:56.3 23:38.95 6:21 192 170 Michelle Kruse JR Alabama-Huntsvill 11:41.2 23:40.17 6:21 193 171 Kayla Edwards JR Indiana (Pa.) 11:47.9 23:42.74 6:22 194 172 Lauren Lyons SR Indiana (Pa.) 11:47.9 23:42.90 6:22 195 173 Christi Schmitz SR Alaska Anchorage 11:25.7 23:42.99 6:22 196 Ashly Sutherland SO Converse 11:37.2 23:44.23 6:23 197 Inka Homeyer FR Florida Tech 11:37.1 23:44.33 6:23 198 174 Madeline Martell FR Winona State 11:52.0 23:45.19 6:23 199 175 Peri Bowman SR Nova Southeastern 23:47.64 6:23 200 176 Brittany Venturo JR Stonehill 11:40.3 23:48.76 6:24 Timing & Results by PrimeTime Race & Event Management, LLC. www.pttiming.com

Page 5 NCAA Division II National Championship November 23, 2013 Plantes Ferry Complex Spokane, WA Women's 6k Race Place TmPl Name Year Teamname 3k Time Pace ===== ==== =================== ==== ================= ======= ======== ===== 201 177 Megan Burgener FR Lewis 11:47.2 23:51.13 6:24 202 178 Dana Cerroni SO Edinboro 11:44.5 23:54.80 6:25 203 179 Teha Ames JR Saginaw Valley 11:46.3 23:56.57 6:26 204 180 Elaina Cancello FR Tampa 11:51.0 23:57.00 6:26 205 181 Taylor Strekel JR Flagler 11:54.4 23:57.10 6:26 206 182 Jessica Collins SO Shippensburg 11:36.2 23:58.08 6:26 207 183 Kaitlynn Howard SO Columbus St. 11:53.7 23:58.33 6:26 208 184 Haida Ikeda SR Western Washingto 11:48.5 23:59.56 6:27 209 185 Brianna Stevens JR Wingate 11:53.6 24:00.85 6:27 210 186 Kayla Luechtefeld SO Alabama-Huntsvill 11:51.0 24:03.65 6:28 211 187 Emma Anderson SO Augustana (S.D.) 11:34.6 24:04.86 6:28 212 188 Claire Aalerud FR Merrimack 11:43.3 24:09.11 6:29 213 189 Sarah Brennan SO Bentley 11:48.2 24:12.57 6:30 214 190 Tylo Farrar SO Tarleton State 11:51.7 24:13.48 6:30 215 191 Kelsey Grimmer JR Merrimack 11:55.9 24:13.72 6:30 216 192 Aisha McAdams FR Stonehill 11:50.1 24:18.01 6:32 217 193 Caroline Rotich SR Columbus St. 12:04.2 24:19.16 6:32 218 194 Gabi Swoboda JR Augustana (S.D.) 12:03.2 24:20.51 6:32 219 195 Lauren Rodriguez SO Flagler 12:00.7 24:21.52 6:33 220 196 Nicole Borofski FR Stonehill 11:54.6 24:26.13 6:34 221 197 Kerry Calkins SO Flagler 12:04.6 24:27.44 6:34 222 198 Colleen Englert FR Merrimack 12:01.2 24:31.86 6:35 223 199 Nikki Sirignano JR Bentley 12:05.9 24:34.65 6:36 224 200 Brittaney Smash SR Nova Southeastern 24:39.43 6:37 225 201 Brittany White JR Nova Southeastern 12:20.5 24:39.62 6:37 226 202 Lauren Orosz FR Mansfield 12:07.7 24:40.25 6:38 227 203 Chantell Blundell SO Tampa 11:59.2 24:44.03 6:39 228 204 Ronnie Mercier FR Tampa 12:00.8 24:46.76 6:39 229 205 Taylor Varnadoe SR Wingate 12:06.9 24:49.04 6:40 230 206 Briana Devereaux SR Merrimack 12:10.1 24:52.57 6:41 231 207 Sarai Clendenin FR Tarleton State 12:09.0 24:52.61 6:41 232 208 Kimberly Sands SO Metro State 12:19.2 24:57.53 6:42 233 209 Kerry Phelan SO Merrimack 12:10.1 25:03.64 6:44 234 210 Kelsey Crawford JR Alabama-Huntsvill 12:28.8 25:12.38 6:46 235 211 Amber Powell SR Alabama-Huntsvill 12:28.3 25:14.32 6:47 236 212 Claire Rachwitz FR Seattle Pacific 12:29.4 25:18.77 6:48 237 213 Samantha Albanese SO Bentley 12:16.3 25:20.29 6:48 238 214 Aimee Sims JR Nova Southeastern 12:19.3 25:26.30 6:50 239 215 Lillianna Castaneda FR Tarleton State 12:34.8 25:37.38 6:53 240 216 Leah Schiller SR Bentley 12:28.9 25:38.82 6:53 241 217 Linette Cepeda FR Columbus St. 12:55.7 26:07.90 7:01 242 218 Shelby Nelson JR Columbus St. 12:44.3 26:10.60 7:02 243 219 Dominique Grasso FR Nova Southeastern 12:40.0 26:15.18 7:03 244 Cheyenne Thompson FR Montevallo 11:51.4 33:22.31 8:58 245 220 Kansas Mackenzie SO Simon Fraser 11:15.9

NCAA Division II National Championship November 23, 2013 Plantes Ferry Complex Spokane, WA ========== MENS TEAM SCORE ========== 10k Race

1. 54 Adams State ( 30:40 2:33:20 1:18) ================================================================= 1 1 Tabor Stevens JR 29:51 2 7 Jovanny Godinez SR 30:39 3 9 Kevin Batt SO 30:42 4 14 Kyle Masterson SO 30:59 5 23 Naseem Haje SR 31:09 6 ( 38) Julian Florez SO 31:25 7 ( 44) Chandler Reid FR 31:33

2. 104 Grand Valley St. ( 31:04 2:35:20 0:45) ================================================================= 1 11 Brent Showerman SR 30:47 2 13 Alan Peterson JR 30:57 3 17 Chad Cini SO 31:00 4 20 Josh Moskalewski SR 31:04 5 43 Kyle Flores SO 31:32 6 ( 46) Chris May FR 31:36 7 ( 52) Larry Julson SR 31:45

3. 122 Augustana (S.D.) ( 31:03 2:35:13 1:16) ================================================================= 1 4 Paul Yak SR 30:21 2 8 Tom Karbo SR 30:39 3 15 Harald Karbo SO 31:00 4 47 Adam Braun JR 31:36 5 48 TJ Gleason JR 31:37 6 ( 65) John Klecker SO 31:55 7 ( 93) Jordan Slusser SR 32:28

4. 137 Western State ( 31:05 2:35:21 1:35) ================================================================= 1 2 Vegard Olstad SO 30:02 2 12 Garrett Wilson SR 30:54 3 34 Ian Butler JR 31:20 4 40 Bryon Puentes JR 31:28 5 49 Keifer Johnson FR 31:37 6 ( 88) Michael Cernoia SO 32:21 7 ( 89) Tyler Saiz SO 32:21

5. 187 Colorado Mines ( 31:23 2:36:53 1:09) ================================================================= 1 10 Andrew Epperson SR 30:45 2 26 Derek Alcorn JR 31:12 3 27 Phil Schneider JR 31:12 4 60 Marty Andrie SO 31:50 5 64 Frank Socha SR 31:54 6 ( 99) Seth Topper FR 32:31 7 (124) Drew Kerschieter SO 32:43

6. 242 Chico State ( 31:30 2:37:28 2:13) ================================================================= 1 5 Isaac Chavez SR 30:31 2 18 Johnny Sanchez JR 31:02 3 37 Alfonso Cisneros SR 31:24 4 57 Dayne Gradone SR 31:47 5 125 Aaron Mora FR 32:44 6 (128) Phil Graber SR 32:47 7 (140) Aaron Thomas SR 33:01

7. 256 Alaska Anchorage ( 31:39 2:38:12 1:33) ================================================================= 1 19 Dylan Anthony JR 31:03 2 25 Victor Samoei FR 31:11 3 33 Isaac Kangogo JR 31:18 4 72 Kevin Rooke JR 32:04 5 107 Dominik Notz SO 32:36 6 (116) Michael Mendenhall FR 32:40 7 (142) Andrey Ionashku SO 33:03

8. 304 Cal Poly Pomona ( 31:51 2:39:14 0:52) ================================================================= 1 31 John Carrell SR 31:15 2 61 Mark Huizar FR 31:52 3 67 Ryan Carrell SR 31:59 4 71 John Dominguez SO 32:01 5 74 Aiden Irish SR 32:07 6 (113) Brandon Haugen JR 32:39 7 (130) Teague Senninger SO 32:48

9. 309 Edinboro ( 31:49 2:39:04 1:19) ================================================================= 1 36 Matt Link JR 31:23 2 41 Bryan Deibel SR 31:29 3 51 Dustin Thomas SR 31:42 4 59 Michael Thielman SR 31:48 5 122 Logan Kempney SO 32:42 6 (135) Tim McConnell SR 32:54 7 (151) Dylan Stevens SR 33:09

10. 312 Ferris State ( 31:54 2:39:29 1:14) ================================================================= 1 24 David Silversmith SR 31:11 2 45 Brandon Cushman SR 31:35 3 68 Alex Bladecki SR 32:00 4 84 Spencer Gerber JR 32:18 5 91 Andrew Harper JR 32:25 6 (126) Lucas Copi SO 32:45 7 (129) Bill King SR 32:47

11. 323 Southern Indiana ( 31:52 2:39:20 1:58) ================================================================= 1 6 Johnnie Guy SO 30:37 2 42 Josh Guy SO 31:31 3 78 Noah Lutz FR 32:09 4 94 Eric Scheiber JR 32:28 5 103 Trent Nolan JR 32:35 6 (138) Cody Stone SO 32:58

12. 333 Lock Haven ( 31:48 2:39:00 2:31) ================================================================= 1 3 Alex Monroe SR 30:03 2 75 Alex Diltz SO 32:07 3 76 Matt Guiod SO 32:08 4 77 Korey Replogle FR 32:08 5 102 Dylan Mountain SO 32:34 6 (185) Tyler Hileman SR 33:54 7 (200) Ben Robinson SO 34:36

13. 378 Metro State ( 32:01 2:40:05 2:27) ================================================================= 1 16 Nick Kadlec JR 31:00 2 21 Kirk Harvey SR 31:06 3 62 Chris Davis SO 31:53 4 111 Kellen Fockler SR 32:39 5 168 Brandon Krage SO 33:27 6 (192) Erik Boss JR 34:13 7 (201) Gabe Adams SO 34:37

14. 390 West Texas A&M ( 32:06 2:40:29 1:20) ================================================================= 1 35 Dylan Doss JR 31:23 2 58 Anthony Baumal JR 31:47 3 69 Steve Lagat FR 32:00 4 105 Brett Villarreal SR 32:36 5 123 Baptiste Moreu JR 32:43 6 (159) Lucas Marquez SO 33:17 7 (190) Zach Daniel SO 34:10

15. 434 Cedarville ( 32:13 2:41:04 1:34) ================================================================= 1 22 Matt Brooker SR 31:08 2 70 Joe Niemiec SR 32:01 3 101 Ben Tuttle JR 32:32 4 120 Clay Watson JR 32:41 5 121 Neil Klinger SR 32:42 6 (144) Ryan Gustafson SR 33:05 7 (176) Matt Cheney JR 33:40

16. 463 Mount Olive ( 32:23 2:41:52 1:21) ================================================================= 1 56 Dylan Lafond SO 31:46 2 79 Akiharu Kitagawa SO 32:11 3 85 Austin Steagall JR 32:19 4 96 Stephen Greco SO 32:29 5 147 Erasmo Ordonez SR 33:07 6 (164) Jacob Urys FR 33:23 7 (191) Eugenio Gil FR 34:10

17. 470 Nebraska-Kearney ( 32:23 2:41:54 0:54) ================================================================= 1 54 Kevin Carder SR 31:45 2 83 Nick Knudson SR 32:14 3 109 Jahn Landrigan FR 32:38 4 110 Joe Coil SR 32:38 5 114 Cole Wellnitz SO 32:39 6 (137) Bryan Hill JR 32:56 7 (141) Jerod Schoneman SO 33:02

18. 477 Sioux Falls ( 32:21 2:41:45 2:31) ================================================================= 1 30 Robert Brockmueller JR 31:13 2 32 William Brockmueller JR 31:17 3 63 Matt Horan SO 31:53 4 175 Ethan Tabbert SO 33:38 5 177 Cody Herman FR 33:44 6 (215) Austin Hogie SO 35:43

19. 533 Missouri Southern ( 32:33 2:42:44 1:33) ================================================================= 1 55 Eric Schott JR 31:46 2 86 Jacob Benton SR 32:20 3 112 Adrian Todd JR 32:39 4 118 Colton Wooldridge JR 32:40 5 162 Ryan Jackson SO 33:19 6 (186) William Rush FR 34:01 7 (199) Andrew Webster JR 34:34

20. 544 Western Washington ( 32:34 2:42:50 1:35) ================================================================= 1 50 Chip Jackson SR 31:38 2 98 Cory Johnson FR 32:31 3 106 Isaac Griffith SO 32:36 4 133 Jonathan Quimby JR 32:52 5 157 Tabor Reedy JR 33:13 6 (171) Nathan Richards JR 33:30 7 (179) Dylan Peterson SR 33:46

21. 556 Central Missouri ( 32:33 2:42:45 2:01) ================================================================= 1 28 Tyler Stuber SR 31:13 2 66 Adam Tredway JR 31:59 3 149 Michael Gawlick SO 33:08 4 155 Spencer Hudson FR 33:11 5 158 Cameron Bogue JR 33:14 6 (160) Ben Barrows SR 33:18 7 (209) Austin Gott JR 35:10

22. 561 Cal Baptist ( 32:38 2:43:06 2:33) ================================================================= 1 29 Bryton Reim JR 31:13 2 97 Tyler Dutchover JR 32:30 3 119 Sergio Rodriguez SR 32:41 4 136 Mitchell Moore SR 32:56 5 180 Julian Hernandez SO 33:46 6 (187) Taylor Guske JR 34:02 7 (188) Garrett Williams SO 34:03

23. 563 Shippensburg ( 32:37 2:43:03 1:52) ================================================================= 1 39 Brayden Burleigh JR 31:27 2 92 Bernard England JR 32:26 3 117 Nicholas Libbi SO 32:40 4 154 Austin McGinley SO 33:11 5 161 Harrison Schettler FR 33:19 6 (170) Kieran Sutton FR 33:28 7 (173) Chris Mullin SO 33:34

24. 636 New Mexico Highlands ( 32:51 2:44:11 1:19) ================================================================= 1 73 Henrique Chavez SR 32:04 2 82 Jesus Mendoza SO 32:14 3 153 Stephen Carbajal SO 33:10 4 163 Tony Sanchez FR 33:20 5 165 Caleb Rubalcaba JR 33:23 6 (198) Alonzo Chavez FR 34:34 7 (204) Justin Lueras SR 34:53

25. 656 Franklin Pierce ( 32:58 2:44:49 1:23) ================================================================= 1 95 Colton Ham SO 32:29 2 108 Makopa Rugabirwa SO 32:38 3 131 Antoine Gisore JR 32:51 4 139 Jon Holmes FR 32:59 5 183 Isaac Fithian SO 33:52 6 (207) BJ Smith FR 35:06

26. 704 Saint Leo ( 33:12 2:46:00 2:09) ================================================================= 1 87 Valentin Lenz SO 32:21 2 104 Carl Dunne SO 32:36 3 150 Niclas Bez FR 33:09 4 166 Rafal Matuszczak FR 33:24 5 197 Brian Haynes SR 34:30 6 (210) James Mullin FR 35:15 7 (218) Christopher Westfall FR 36:12

27. 723 Florida Southern ( 33:17 2:46:23 2:03) ================================================================= 1 81 Chris Yanichko SR 32:13 2 90 David Tomchinsky SR 32:25 3 174 Bobby Ormsby FR 33:36 4 184 Jose Perez SO 33:53 5 194 Chris Trebilcock SR 34:16 6 (205) Jon Moses FR 34:58 7 (219) Gilbert Vazquez SR 36:20

28. 724 Stonehill ( 33:11 2:45:55 2:01) ================================================================= 1 80 Scott Waller SR 32:13 2 143 Robert Massey SO 33:05 3 152 Stephen Leonard SR 33:10 4 156 Bryan Wilcox JR 33:13 5 193 Nate Webber SR 34:14 6 (211) Trent Fontanella SR 35:19 7 (217) Daniel Zawalich JR 35:54

29. 725 King ( 33:08 2:45:39 1:16) ================================================================= 1 100 Jordan Noe JR 32:32 2 127 Tanner Cook FR 32:45 3 148 Spencer Frantom SR 33:07 4 169 Brent Swiney SO 33:27 5 181 Dickson Kurgat JR 33:48 6 (202) Jordan Smith JR 34:48

30. 766 Wilmington (Del.) ( 33:15 2:46:15 1:06) ================================================================= 1 115 Richie Mitten JR 32:40 2 134 Jesus Amezquita SO 32:53 3 167 Matt Mossman JR 33:25 4 172 Ken Fontal FR 33:31 5 178 Marshall Hawkins JR 33:46 6 (196) Tyler Muse JR 34:23 7 (213) Mike O'Brian SR 35:29

31. 781 GRU Augusta ( 33:36 2:47:56 3:14) ================================================================= 1 53 Jaiden Brandt SR 31:45 2 145 Dustin Ross SR 33:06 3 182 Preston Jones SO 33:50 4 195 Shane Huckeba SR 34:16 5 206 Nick Del Guercio FR 34:59 6 (208) Adam Aldridge SR 35:10 7 (212) Matthew Johnson SR 35:22

32. 884 P.R.-Rio Piedras ( 34:07 2:50:33 2:48) ================================================================= 1 132 Fernando Ojeda JR 32:52 2 146 Luis A. Lopez JR 33:06 3 189 Diego Rosario JR 34:04 4 203 Gerardo Hernandez Santiago FR 34:51 5 214 Andres Gonzalez Guzman FR 35:40 6 (216) Jose Heredia Rivera SR 35:43 7 (220) Jose Melendez Cintron FR 36:54

Page 1 NCAA Division II National Championship November 23, 2013 Plantes Ferry Complex Spokane, WA Men's 10k Race Place TmPl Name Year Teamname 5k Time Pace ===== ==== =================== ==== ================= ======= ======= ===== 1 1 Tabor Stevens JR Adams State 14:54.1 29:50.1 4:49 2 2 Vegard Olstad SO Western State 14:54.5 30:01.7 4:50 3 3 Alex Monroe SR Lock Haven 14:53.1 30:02.7 4:51 4 Mike Biwott SO American Internat 14:52.6 30:07.2 4:51 5 Aaron Dinzeo JR California U. 14:54.7 30:14.3 4:52 6 4 Paul Yak SR Augustana (S.D.) 14:55.2 30:20.2 4:53 7 Adam Volkert SR Pittsburg St. 15:10.3 30:23.2 4:54 8 5 Isaac Chavez SR Chico State 14:56.2 30:30.1 4:55 9 6 Johnnie Guy SO Southern Indiana 14:55.4 30:36.3 4:56 10 7 Jovanny Godinez SR Adams State 15:01.2 30:38.3 4:56 11 8 Tom Karbo SR Augustana (S.D.) 15:12.6 30:38.8 4:56 12 9 Kevin Batt SO Adams State 14:53.8 30:41.5 4:57 13 10 Andrew Epperson SR Colorado Mines 15:01.4 30:44.6 4:57 14 11 Brent Showerman SR Grand Valley St. 15:08.0 30:46.2 4:58 15 12 Garrett Wilson SR Western State 15:07.5 30:53.9 4:59 16 13 Alan Peterson JR Grand Valley St. 15:07.8 30:56.4 4:59 17 Blake Delong SR McKendree 15:18.9 30:57.8 4:59 18 14 Kyle Masterson SO Adams State 15:08.6 30:58.8 5:00 19 15 Harald Karbo SO Augustana (S.D.) 15:17.9 30:59.3 5:00 20 16 Nick Kadlec JR Metro State 15:33.0 30:59.3 5:00 21 Andrew McLain SR Lewis 15:20.7 30:59.8 5:00 22 17 Chad Cini SO Grand Valley St. 15:13.2 30:59.9 5:00 23 18 Johnny Sanchez JR Chico State 15:11.3 31:01.6 5:00 24 Felix Duchampt JR Queens (N.C.) 14:55.5 31:02.4 5:00 25 19 Dylan Anthony JR Alaska Anchorage 15:09.7 31:02.6 5:00 26 20 Josh Moskalewski SR Grand Valley St. 15:13.2 31:03.9 5:00 27 21 Kirk Harvey SR Metro State 15:20.2 31:05.6 5:01 28 22 Matt Brooker SR Cedarville 15:16.7 31:07.2 5:01 29 Mitch Kraft SR Black Hills St. 15:20.7 31:08.8 5:01 30 23 Naseem Haje SR Adams State 15:13.9 31:09.0 5:01 31 24 David Silversmith SR Ferris State 15:33.6 31:10.1 5:01 32 25 Victor Samoei FR Alaska Anchorage 15:16.6 31:10.6 5:02 33 26 Derek Alcorn JR Colorado Mines 15:01.2 31:11.9 5:02 34 27 Phil Schneider JR Colorado Mines 15:20.3 31:12.0 5:02 35 28 Tyler Stuber SR Central Missouri 15:17.4 31:12.2 5:02 36 29 Bryton Reim JR Cal Baptist 15:15.1 31:12.3 5:02 37 30 Robert Brockmueller JR Sioux Falls 15:38.7 31:13.0 5:02 38 31 John Carrell SR Cal Poly Pomona 15:23.6 31:14.3 5:02 39 32 William Brockmuelle JR Sioux Falls 15:33.2 31:16.3 5:02 40 33 Isaac Kangogo JR Alaska Anchorage 15:21.7 31:17.9 5:03 41 Nicholas Filippazzo JR Adelphi 15:22.8 31:18.2 5:03 42 34 Ian Butler JR Western State 15:10.9 31:19.7 5:03 43 35 Dylan Doss JR West Texas A&M 15:37.6 31:22.5 5:03 44 36 Matt Link JR Edinboro 15:28.1 31:23.0 5:04 45 37 Alfonso Cisneros SR Chico State 15:23.3 31:23.6 5:04 46 38 Julian Florez SO Adams State 15:18.6 31:24.5 5:04 47 39 Brayden Burleigh JR Shippensburg 15:20.4 31:27.0 5:04 48 40 Bryon Puentes JR Western State 15:18.7 31:27.5 5:04 49 Alex Cushman JR Indianapolis 15:35.0 31:28.0 5:04 50 41 Bryan Deibel SR Edinboro 15:33.0 31:28.3 5:04 Timing & Results by PrimeTime Race & Event Management, LLC. www.pttiming.com

Page 2 NCAA Division II National Championship November 23, 2013 Plantes Ferry Complex Spokane, WA Men's 10k Race Place TmPl Name Year Teamname 5k Time Pace ===== ==== =================== ==== ================= ======= ======= ===== 51 42 Josh Guy SO Southern Indiana 15:22.9 31:30.1 5:05 52 43 Kyle Flores SO Grand Valley St. 15:17.0 31:31.2 5:05 53 44 Chandler Reid FR Adams State 15:28.1 31:32.1 5:05 54 Mikey Davila JR Eastern New Mexic 15:32.1 31:33.9 5:05 55 45 Brandon Cushman SR Ferris State 15:38.0 31:34.4 5:05 56 46 Chris May FR Grand Valley St. 15:14.5 31:35.2 5:05 57 Nicolas Rifflard JR Academy of Art 15:24.9 31:35.9 5:06 58 47 Adam Braun JR Augustana (S.D.) 15:22.5 31:36.0 5:06 59 48 TJ Gleason JR Augustana (S.D.) 15:33.3 31:36.2 5:06 60 49 Keifer Johnson FR Western State 15:07.2 31:37.0 5:06 61 50 Chip Jackson SR Western Washingto 15:12.6 31:37.8 5:06 62 Cory Keehn JR Fort Hays St. 15:23.1 31:38.3 5:06 63 51 Dustin Thomas SR Edinboro 15:43.0 31:41.2 5:06 64 John Chirchir FR American Internat 15:17.1 31:41.2 5:06 65 Anthony Fiermonte JR Assumption 15:24.1 31:41.7 5:07 66 52 Larry Julson SR Grand Valley St. 15:21.0 31:44.5 5:07 67 53 Jaiden Brandt SR GRU Augusta 15:34.3 31:44.5 5:07 68 54 Kevin Carder SR Nebraska-Kearney 15:48.3 31:44.7 5:07 69 55 Eric Schott JR Missouri Southern 15:34.9 31:45.3 5:07 70 56 Dylan Lafond SO Mount Olive 15:19.9 31:45.4 5:07 71 57 Dayne Gradone SR Chico State 15:33.8 31:46.7 5:07 72 58 Anthony Baumal JR West Texas A&M 15:48.7 31:47.0 5:07 73 59 Michael Thielman SR Edinboro 15:29.6 31:47.6 5:07 74 60 Marty Andrie SO Colorado Mines 15:36.7 31:49.1 5:08 75 61 Mark Huizar FR Cal Poly Pomona 15:37.0 31:51.7 5:08 76 62 Chris Davis SO Metro State 15:38.0 31:52.4 5:08 77 63 Matt Horan SO Sioux Falls 15:33.2 31:52.8 5:08 78 64 Frank Socha SR Colorado Mines 15:36.6 31:54.0 5:09 79 65 John Klecker SO Augustana (S.D.) 15:43.6 31:54.1 5:09 80 Christian Gering JR Fort Lewis 15:41.4 31:57.6 5:09 81 66 Adam Tredway JR Central Missouri 15:33.0 31:58.1 5:09 82 67 Ryan Carrell SR Cal Poly Pomona 15:34.5 31:58.5 5:09 83 68 Alex Bladecki SR Ferris State 15:43.7 31:59.4 5:09 84 69 Steve Lagat FR West Texas A&M 15:22.3 31:59.8 5:09 85 70 Joe Niemiec SR Cedarville 15:39.5 32:00.4 5:10 86 71 John Dominguez SO Cal Poly Pomona 15:42.3 32:00.8 5:10 87 72 Kevin Rooke JR Alaska Anchorage 15:43.2 32:03.8 5:10 88 73 Henrique Chavez SR New Mexico Highla 15:36.2 32:03.9 5:10 89 Job Kemboi SO Clayton State 15:19.5 32:05.9 5:10 90 74 Aiden Irish SR Cal Poly Pomona 15:43.6 32:06.4 5:11 91 75 Alex Diltz SO Lock Haven 15:44.7 32:06.5 5:11 92 76 Matt Guiod SO Lock Haven 15:44.8 32:07.5 5:11 93 77 Korey Replogle FR Lock Haven 15:38.6 32:07.9 5:11 94 78 Noah Lutz FR Southern Indiana 15:34.2 32:08.6 5:11 95 79 Akiharu Kitagawa SO Mount Olive 15:48.8 32:11.0 5:11 96 80 Scott Waller SR Stonehill 15:38.8 32:12.1 5:11 97 81 Chris Yanichko SR Florida Southern 15:56.4 32:12.7 5:12 98 82 Jesus Mendoza SO New Mexico Highla 15:51.4 32:13.1 5:12 99 83 Nick Knudson SR Nebraska-Kearney 15:57.3 32:13.1 5:12 100 Tareq Alwafai SO UC San Diego 15:37.2 32:15.2 5:12 Timing & Results by PrimeTime Race & Event Management, LLC. www.pttiming.com

Page 3 NCAA Division II National Championship November 23, 2013 Plantes Ferry Complex Spokane, WA Men's 10k Race Place TmPl Name Year Teamname 5k Time Pace ===== ==== =================== ==== ================= ======= ======= ===== 101 84 Spencer Gerber JR Ferris State 15:54.9 32:17.5 5:12 102 85 Austin Steagall JR Mount Olive 15:45.1 32:18.9 5:13 103 86 Jacob Benton SR Missouri Southern 15:42.0 32:19.9 5:13 104 87 Valentin Lenz SO Saint Leo 15:54.3 32:20.8 5:13 105 88 Michael Cernoia SO Western State 15:30.7 32:20.9 5:13 106 89 Tyler Saiz SO Western State 15:31.6 32:21.0 5:13 107 90 David Tomchinsky SR Florida Southern 16:11.3 32:24.4 5:13 108 91 Andrew Harper JR Ferris State 15:48.5 32:24.5 5:13 109 92 Bernard England JR Shippensburg 15:57.2 32:25.7 5:14 110 93 Jordan Slusser SR Augustana (S.D.) 15:37.5 32:27.3 5:14 111 94 Eric Scheiber JR Southern Indiana 15:54.0 32:27.5 5:14 112 95 Colton Ham SO Franklin Pierce 15:58.9 32:28.4 5:14 113 Nick Patton SR Indiana (Pa.) 15:57.7 32:28.5 5:14 114 96 Stephen Greco SO Mount Olive 15:49.4 32:28.5 5:14 115 97 Tyler Dutchover JR Cal Baptist 16:04.3 32:29.3 5:14 116 98 Cory Johnson FR Western Washingto 15:55.1 32:30.4 5:14 117 99 Seth Topper FR Colorado Mines 15:36.9 32:30.9 5:14 118 100 Jordan Noe JR King 15:58.2 32:31.2 5:15 119 101 Ben Tuttle JR Cedarville 15:56.2 32:31.6 5:15 120 102 Dylan Mountain SO Lock Haven 15:44.9 32:33.3 5:15 121 Bruk Assefa SR San Francisco St. 15:35.5 32:33.4 5:15 122 103 Trent Nolan JR Southern Indiana 15:47.0 32:34.9 5:15 123 104 Carl Dunne SO Saint Leo 15:54.6 32:35.6 5:15 124 105 Brett Villarreal SR West Texas A&M 15:53.3 32:35.9 5:15 125 106 Isaac Griffith SO Western Washingto 15:58.5 32:35.9 5:15 126 107 Dominik Notz SO Alaska Anchorage 16:00.3 32:36.0 5:15 127 108 Makopa Rugabirwa SO Franklin Pierce 15:42.3 32:37.2 5:15 128 109 Jahn Landrigan FR Nebraska-Kearney 15:59.9 32:37.8 5:16 129 110 Joe Coil SR Nebraska-Kearney 16:03.3 32:37.8 5:16 130 111 Kellen Fockler SR Metro State 16:01.5 32:38.4 5:16 131 112 Adrian Todd JR Missouri Southern 15:54.0 32:38.8 5:16 132 113 Brandon Haugen JR Cal Poly Pomona 15:57.4 32:38.9 5:16 133 114 Cole Wellnitz SO Nebraska-Kearney 15:56.9 32:39.0 5:16 134 115 Richie Mitten JR Wilmington (Del.) 16:00.2 32:39.3 5:16 135 116 Michael Mendenhall FR Alaska Anchorage 15:49.7 32:39.4 5:16 136 117 Nicholas Libbi SO Shippensburg 15:57.1 32:39.8 5:16 137 118 Colton Wooldridge JR Missouri Southern 15:58.9 32:39.9 5:16 138 119 Sergio Rodriguez SR Cal Baptist 15:56.7 32:40.1 5:16 139 120 Clay Watson JR Cedarville 16:08.9 32:40.9 5:16 140 121 Neil Klinger SR Cedarville 15:52.1 32:41.5 5:16 141 Chris Jessop SO U-Mary 16:04.7 32:41.9 5:16 142 122 Logan Kempney SO Edinboro 15:46.2 32:42.0 5:16 143 123 Baptiste Moreu JR West Texas A&M 16:03.4 32:42.3 5:16 144 124 Drew Kerschieter SO Colorado Mines 15:39.6 32:42.9 5:16 145 125 Aaron Mora FR Chico State 15:53.3 32:44.0 5:17 146 126 Lucas Copi SO Ferris State 16:04.0 32:44.1 5:17 147 127 Tanner Cook FR King 16:00.2 32:44.5 5:17 148 128 Phil Graber SR Chico State 15:54.0 32:47.0 5:17 149 129 Bill King SR Ferris State 16:06.9 32:47.0 5:17 150 130 Teague Senninger SO Cal Poly Pomona 15:59.3 32:47.2 5:17 Timing & Results by PrimeTime Race & Event Management, LLC. www.pttiming.com

Page 4 NCAA Division II National Championship November 23, 2013 Plantes Ferry Complex Spokane, WA Men's 10k Race Place TmPl Name Year Teamname 5k Time Pace ===== ==== =================== ==== ================= ======= ======= ===== 151 131 Antoine Gisore JR Franklin Pierce 15:44.3 32:50.2 5:18 152 132 Fernando Ojeda JR P.R.-Rio Piedras 16:05.1 32:51.4 5:18 153 133 Jonathan Quimby JR Western Washingto 16:05.0 32:52.0 5:18 154 134 Jesus Amezquita SO Wilmington (Del.) 15:55.7 32:52.4 5:18 155 135 Tim McConnell SR Edinboro 16:11.0 32:54.0 5:18 156 136 Mitchell Moore SR Cal Baptist 16:07.5 32:55.7 5:18 157 137 Bryan Hill JR Nebraska-Kearney 16:12.3 32:55.9 5:18 158 138 Cody Stone SO Southern Indiana 16:04.4 32:57.4 5:19 159 139 Jon Holmes FR Franklin Pierce 16:08.4 32:58.4 5:19 160 140 Aaron Thomas SR Chico State 16:04.5 33:00.5 5:19 161 141 Jerod Schoneman SO Nebraska-Kearney 16:04.7 33:01.7 5:19 162 142 Andrey Ionashku SO Alaska Anchorage 15:58.6 33:02.1 5:19 163 143 Robert Massey SO Stonehill 16:08.7 33:04.1 5:20 164 144 Ryan Gustafson SR Cedarville 16:15.9 33:04.5 5:20 165 145 Dustin Ross SR GRU Augusta 16:07.7 33:05.7 5:20 166 146 Luis A. Lopez JR P.R.-Rio Piedras 16:09.0 33:06.0 5:20 167 147 Erasmo Ordonez SR Mount Olive 16:10.4 33:06.8 5:20 168 148 Spencer Frantom SR King 16:02.5 33:06.8 5:20 169 149 Michael Gawlick SO Central Missouri 16:12.5 33:07.8 5:20 170 150 Niclas Bez FR Saint Leo 16:13.2 33:08.2 5:20 171 151 Dylan Stevens SR Edinboro 15:55.2 33:08.3 5:20 172 152 Stephen Leonard SR Stonehill 16:11.4 33:09.1 5:21 173 153 Stephen Carbajal SO New Mexico Highla 16:13.3 33:09.9 5:21 174 154 Austin McGinley SO Shippensburg 16:05.8 33:10.5 5:21 175 155 Spencer Hudson FR Central Missouri 16:17.7 33:10.9 5:21 176 156 Bryan Wilcox JR Stonehill 15:59.7 33:12.5 5:21 177 157 Tabor Reedy JR Western Washingto 15:57.5 33:13.0 5:21 178 Long Tran SR Nova Southeastern 16:28.3 33:13.2 5:21 179 158 Cameron Bogue JR Central Missouri 16:16.7 33:13.8 5:21 180 Corey Mundy JR Flagler 16:17.0 33:15.2 5:22 181 159 Lucas Marquez SO West Texas A&M 16:04.9 33:16.1 5:22 182 160 Ben Barrows SR Central Missouri 16:12.2 33:17.6 5:22 183 161 Harrison Schettler FR Shippensburg 16:14.5 33:18.7 5:22 184 162 Ryan Jackson SO Missouri Southern 16:24.9 33:18.8 5:22 185 163 Tony Sanchez FR New Mexico Highla 16:21.9 33:19.4 5:22 186 164 Jacob Urys FR Mount Olive 16:28.6 33:22.3 5:23 187 165 Caleb Rubalcaba JR New Mexico Highla 15:44.0 33:22.8 5:23 188 166 Rafal Matuszczak FR Saint Leo 16:21.1 33:23.4 5:23 189 Jose Ortega JR Alabama-Huntsvill 16:24.7 33:24.2 5:23 190 167 Matt Mossman JR Wilmington (Del.) 16:43.1 33:24.8 5:23 191 168 Brandon Krage SO Metro State 16:16.7 33:26.4 5:23 192 169 Brent Swiney SO King 16:09.7 33:26.8 5:23 193 170 Kieran Sutton FR Shippensburg 16:22.8 33:27.9 5:24 194 171 Nathan Richards JR Western Washingto 15:58.9 33:29.4 5:24 195 172 Ken Fontal FR Wilmington (Del.) 16:16.4 33:31.0 5:24 196 173 Chris Mullin SO Shippensburg 16:12.1 33:33.2 5:24 197 Zach Fleming SR Kutztown 15:58.1 33:33.4 5:25 198 174 Bobby Ormsby FR Florida Southern 16:19.0 33:36.0 5:25 199 Asher Brandt SR So. Conn. St. 16:09.8 33:36.9 5:25 200 175 Ethan Tabbert SO Sioux Falls 16:22.2 33:37.2 5:25 Timing & Results by PrimeTime Race & Event Management, LLC. www.pttiming.com

Page 5 NCAA Division II National Championship November 23, 2013 Plantes Ferry Complex Spokane, WA Men's 10k Race Place TmPl Name Year Teamname 5k Time Pace ===== ==== =================== ==== ================= ======= ======= ===== 201 176 Matt Cheney JR Cedarville 16:22.7 33:39.9 5:26 202 177 Cody Herman FR Sioux Falls 16:29.8 33:43.2 5:26 203 178 Marshall Hawkins JR Wilmington (Del.) 16:35.4 33:45.1 5:26 204 179 Dylan Peterson SR Western Washingto 16:19.8 33:45.3 5:26 205 180 Julian Hernandez SO Cal Baptist 16:30.3 33:45.9 5:27 206 181 Dickson Kurgat JR King 16:16.0 33:47.4 5:27 207 182 Preston Jones SO GRU Augusta 16:33.3 33:49.1 5:27 208 183 Isaac Fithian SO Franklin Pierce 16:38.9 33:51.7 5:27 209 184 Jose Perez SO Florida Southern 16:42.4 33:52.9 5:28 210 185 Tyler Hileman SR Lock Haven 16:24.8 33:53.8 5:28 211 186 William Rush FR Missouri Southern 16:16.2 34:00.3 5:29 212 187 Taylor Guske JR Cal Baptist 16:36.0 34:01.5 5:29 213 188 Garrett Williams SO Cal Baptist 16:44.3 34:03.0 5:29 214 189 Diego Rosario JR P.R.-Rio Piedras 16:45.6 34:03.9 5:29 215 190 Zach Daniel SO West Texas A&M 16:22.3 34:09.1 5:30 216 191 Eugenio Gil FR Mount Olive 16:14.1 34:09.3 5:30 217 192 Erik Boss JR Metro State 16:38.7 34:12.9 5:31 218 193 Nate Webber SR Stonehill 16:31.5 34:13.2 5:31 219 194 Chris Trebilcock SR Florida Southern 16:55.6 34:15.5 5:31 220 195 Shane Huckeba SR GRU Augusta 16:46.4 34:16.0 5:31 221 Blaise Binns JR Alabama-Huntsvill 16:25.4 34:17.3 5:32 222 196 Tyler Muse JR Wilmington (Del.) 16:43.0 34:22.3 5:32 223 197 Brian Haynes SR Saint Leo 16:47.1 34:29.7 5:34 224 198 Alonzo Chavez FR New Mexico Highla 16:14.6 34:33.1 5:34 225 199 Andrew Webster JR Missouri Southern 15:30.7 34:34.0 5:34 226 200 Ben Robinson SO Lock Haven 16:33.3 34:35.4 5:34 227 201 Gabe Adams SO Metro State 16:51.1 34:36.1 5:35 228 202 Jordan Smith JR King 16:47.7 34:47.9 5:37 229 203 Gerardo Hernandez S FR P.R.-Rio Piedras 16:55.9 34:50.4 5:37 230 204 Justin Lueras SR New Mexico Highla 16:53.3 34:52.1 5:37 231 205 Jon Moses FR Florida Southern 16:57.7 34:57.3 5:38 232 206 Nick Del Guercio FR GRU Augusta 16:48.9 34:58.4 5:38 233 207 BJ Smith FR Franklin Pierce 16:59.6 35:05.9 5:39 234 208 Adam Aldridge SR GRU Augusta 17:00.8 35:09.3 5:40 235 209 Austin Gott JR Central Missouri 17:07.6 35:09.4 5:40 236 210 James Mullin FR Saint Leo 16:55.8 35:14.5 5:41 237 211 Trent Fontanella SR Stonehill 16:47.6 35:18.5 5:41 238 212 Matthew Johnson SR GRU Augusta 17:07.7 35:21.8 5:42 239 213 Mike O'Brian SR Wilmington (Del.) 16:52.2 35:29.0 5:43 240 214 Andres Gonzalez Guz FR P.R.-Rio Piedras 17:31.2 35:39.7 5:45 241 215 Austin Hogie SO Sioux Falls 16:53.4 35:42.5 5:45 242 216 Jose Heredia Rivera SR P.R.-Rio Piedras 17:24.8 35:43.0 5:45 243 217 Daniel Zawalich JR Stonehill 17:09.8 35:53.1 5:47 244 218 Christopher Westfal FR Saint Leo 17:06.6 36:11.6 5:50 245 219 Gilbert Vazquez SR Florida Southern 17:46.6 36:19.5 5:51 246 220 Jose Melendez Cintr FR P.R.-Rio Piedras 17:39.0 36:53.3 5:57 247 221 Tyler Pence JR Southern Indiana 15:09.8 248 222 Dage Minors FR Franklin Pierce 17:44.6

Headlines

Schedules
Vikings Photos

VIKINGS TRENDING WALL

Partners and Sponsors