Western avoids sweep with women's novice eight win at Blue Cup Regatta

WWUVIKINGSDOTCOM Amelia Whitcomb
WWUVIKINGSDOTCOM
Amelia Whitcomb
WWUVIKINGSDOTCOM

April 9, 2005

BELLINGHAM, Wash. - In its only home appearance of the season, Western Washington University won the women's novice eight race to avoid a sweep against NCAA Division I Gonzaga University at the Blue Cup Rowing Regatta on Saturday at Lake Samish.

Gonzaga won seven of the eight events, including the featured men's and women's varsity eight runs. The winner of those two races received Blue Cup trophies, which were presented for the first time in the rivalry that dates back to 1998.

In the women's novice eight, Western won by less than two seconds, completing the 2000-meter course in 6:48.80. Gonzaga was timed in 6:50.26.

Seated in the Vikings' winning shell were coxswain Elisabeth Johnson (Jr., Seattle/Franklin), stroke Amelia Whitcomb (Fr., Spokane/Ferris), No.7 Samantha Marikis (Fr., Republic), No.6 Tanya Kaufman (Fr., San Anselmo, CA/Sir Francis Drake), No.5 Jordan Tobler (Fr., Langley/South Whidbey), No.4 Metta Gilbert (Fr., Helena, MT), No.3 Alyssa Thornley (Fr., Mukilteo/Kamiak), No.2 Sarah Fletcher (Fr., Port Townsend/Sequim) and bow Staci Reynolds (Fr., Vancouver/Columbia River).

"That was a great one for them," said Western rowing program coordinator and women's coach John Fuchs. "It's quite a talented class, so that bodes well for the future."

"They got out to a lead and held it. They didn't win by much, and Gonzaga tried to put something together at the end, but we were able to hold them off."

In the women's varsity eight, the most anticipated race of the day, Gonzaga won in a time of 6:45.47. Western, which held an early lead, was clocked in 6:49.94. The Vikings are ranked No.1 nationally in the latest USRowing/Collegiate Rowing Coaches Association/NCAA Division II Poll, while Gonzaga has captured the last nine West Coast Conference titles.

"We got off the line good and had them by eight seats at one point, but by the halfway mark we had relinquished most of it," Fuchs said. "It was pretty even through the third 500, then they just took off a little bit and we couldn't hang onto them."

"But we rowed really well. That was one of the fastest times we've put up in pretty flat conditions, and we continue to improve."

Western's varsity eight was made up of coxswain Krissy Whaley (Woodinville), stroke Julia Gamache (Jr., Seattle/Blanchet), No.7 Staci Reynolds (Fr., Vancouver/Columbia River), No.6 Lindsay Mann-King (So., Colville), No.5 Kailyn McGrath (Jr., Fillmore, CA/Villanova Prep), No.4 Metta Gilbert (Fr., Helena, MT), No.3 Gail Lumsden (Sr., Everett/Mariner), No.2 Amelia Whitcomb (Fr., Spokane/Ferris) and bow Stephanie Parker (So., Marysville, WA/Marysville-Pilchuck).

Gonzaga easily won the men's varsity eight, posting a time of 6:09.95 to Western's 6:27.44. The Zags also dominated the other three men's races, taking the varsity four, novice eight and second varsity eight events, all by 22 or more seconds.

"We just weren't as focused as we needed to be and it showed," said Western men's coach Marty Sauvage. "I knew this was going to be a tough go because Gonzaga continues to get faster."

The Zags also were victorious in the women's varsity four and second varsity eight races.

In last year's meet, Gonzaga won nine of 10 events.

"Obviously, we'd like to win a little more, but Gonzaga's a tough outfit" said Fuchs. "We knew that going in. However, I feel that both our men's and women's programs have some good young kids who are really doing well, and it might be a little different (at this regatta) in the future."

Western takes a week off before competing at the Northwest Collegiate Rowing Conference Championships on Apr. 23 at Lake Stevens.

BLUE CUP REGATTA

Western Washington vs. Gonzaga Apr. 9, 2005 - Lake Samish - Bellingham, Wash.

Results:

Men

Varsity 4 - 1. Gonzaga 7:17.36, 2. Western Washington 7:48.70
Novice 8 - 1. Gonzaga 6:10.85, 2. Western Washington 6:32.74
Second Varsity 8 - 1. Gonzaga 6:29.89, 2. Western Washington 7:00.63
Varsity 8 (Blue Cup) - 1. Gonzaga 6:09.95, 2. Western Washington 6:27.44

Women

Varsity 4 - 1. Gonzaga 7:49.92, 2. Western Washington 8:04.40
Novice 8 - 1. Western Washington-A 6:48.80, 2. Gonzaga 6:50.26, 3. Western Washington -B 7:38.41
Second Varsity 8 - 1. Gonzaga-A 7:10.38, 2. Gonzaga-B 7:19.69, 3. Western Washington 7:32.52
Varsity 8 (Blue Cup) - 1. Gonzaga 6:45.47, 2. Western Washington 6:49.94

Lineups:

Western Washington

Men's Varsity 4 - Coxswain Brittany Poirson (So., Oberlin, OH/Elyria Catholic), stroke Stephen Carlson (Sr., Suquamish/North Kitsap/Olympic CC), No.3 Jarrod Eckhout (Fr., Fall City/Colorado Timberline Academy), No.2 Paul Hoover (Fr., Tacoma/Decatur), bow Jason Merrifield (Fr., Lynnwood/Meadowdale)

Women's Varsity 4 - Coxswain Coree Naslund (Jr., University/Curtis), stroke Katie Fadden (Jr., Lake Forest Park/Shorecrest), No.3 Quinn Sanford (Sr., Olympia/Capital/Cottey JC NV), No.2 Courtney Moeller (Sr., Renton/Liberty, bow Sarah Yerkan (Fr., Silverdale/Central Kitsap/Olympic CC)

Men's Novice 8 - Coxswain Amber Jacobs (Fr., Port Orchard/South Kitsap), stroke Blake Herrington (Fr., Vancouver/Columbia River), No.7 Chris deVos (Fr., Seattle/Roosevelt), No.6 Jack Marolich (Fr., Sammamish/Eastlake), No.5 David Hancock (Fr., Shoreline/Shorewood), No.4 Erik Kalstad (Fr., Bothell), No.3 Jonathan McLain (Jr., Quincy/Big Bend CC), No.2 Chris Ippolito (Fr., Fall City/Mount Si), bow Eric Weishaar (Fr., Federal Way)

Women's Novice 8 (A) - Coxswain Elisabeth Johnson (Jr., Seattle/Franklin), stroke Amelia Whitcomb (Fr., Spokane/Ferris), No.7 Samantha Marikis (Fr., Republic), No.6 Tanya Kaufman (Fr., San Anselmo, CA/Sir Francis Drake), No.5 Jordan Tobler (Fr., Langley/South Whidbey), No.4 Metta Gilbert (Fr., Helena, MT), No.3 Alyssa Thornley (Fr., Mukilteo/Kamiak), No.2 Sarah Fletcher (Fr., Port Townsend/Sequim), bow Staci Reynolds (Fr., Vancouver/Columbia River)

Women's Novice 8 (B) - Coxswain Robin Fitzpatrick (Fr., Mukilteo/Kamiak), stroke Michelle Gilluly (Fr., Issaquah/Bellevue CC), No.7 Mary Burchard (Fr., Okanogan), No.6 Elise Santini (Fr., Oregon City), No.5 Katie Saelens (Fr., Clinton/South Whidbey/Edmonds CC), No.4 Mandy Brassfield (Fr., Anchorage, AK/Service/Alaska Pacific), No.3 Kaitlyn Harun (Fr., Camano Island/Stanwood) No.2 Megan Marquett (So., Shelton/South Puget Sound CC), bow Anika Ahmed (Fr., Bothell)

Men's Second Varsity 8 - Coxswain Brittany Poirson (So., Oberlin, OH/Elyria Catholic), stroke Nate Pedersen (Jr., Peaks Island, ME/Portland), No.7 Kevin Cumming (So., Woodinville), No.6 Chris Ippolito (Fr., Fall City/Mount Si), No.5 Jonathan McLain (Jr., Quincy/Big Bend CC), No.4 Paul Hoover (Fr., Tacoma/Decatur), No.3 Jason Merrifield (Fr., Lynnwood/Meadowdale), No.2 bow Jarrod Eckhout (Fr., Fall City, WA/Colorado Timberline Academy), bow Stephen Carlson (Sr., Suquamish/North Kitsap/Olympic CC)

Women's Second Varsity 8 - Coxswain Elisabeth Johnson (Jr., Seattle/Franklin), stroke Katie Fadden (Jr., Lake Forest Park/Shorecrest), No.7 Samantha Marikis (Fr., Republic), No.6 Courtney Moeller (Sr., Renton/Liberty), No.5 Jordon Tobler (Fr., Langley/South Whidbey), No.4 Katrina Anderson (Jr., Anchorage, AK/West Anchorage), No.3 Alyssa Thornley (Fr., Mukilteo/Kamiak), No.2 Tanya Kaufman (Fr., San Anselmo, CA/Sir Francis Drake), bow Quinn Sanford (Sr., Olympia/Capital/Cottey JC NV)

Men's Varsity 8 - Coxswain Austin Jenkins (Sr., Vancouver/Hudson's Bay), stroke Blake Herrington (Fr., Vancouver/Columbia River), No.7 Phil DuBois (Sr., Olympia/Capital), No.6 Jack Marolich (Fr., Sammamish/Eastlake), No.5 Chris deVos (Fr., Seattle/Roosevelt), No.4 Erik Kalstad (Fr., Bothell), No.3 David Hancock (Fr., Shoreline/Shorewood), No.2 stroke Andy Foltz (Jr., Sumner) and bow Eric Weishaar (Fr., Federal Way)

Women's Varsity 8 - Coxswain Krissy Whaley (Woodinville), stroke Julia Gamache (Jr., Seattle/Blanchet), No.7 Staci Reynolds (Fr., Vancouver/Columbia River), No.6 Lindsay Mann-King (So., Colville), No.5 Kailyn McGrath (Jr., Fillmore, CA/Villanova Prep), No.4 Metta Gilbert (Fr., Helena, MT), No.3 Gail Lumsden (Sr., Everett/Mariner), No.2 Amelia Whitcomb (Fr., Spokane/Ferris), bow Stephanie Parker (So., Marysville, WA/Marysville-Pilchuck)

Gonzaga

Men's Varsity 4 - Coxswain Mara Oblak, stroke Matt White, No.3 Sean Haase, No.2 Rob Holland, bow Chris Pay

Women's Varsity 4 - Coxswain Mimi Refuerzo, stroke Liz Sambach, No.3 Julie Smetana, No.2 Grace Wallance, bow Kelsey Raap

Men's Novice 8 - Coxswain Dana Skoog, stroke Joe Dudley, No.7 Warren North, No.6 Scott McCoy, No.5 Brett Bossevain, No.4 Ben Rosenblatt, No.3 Mike Smoot, No.2 Drew Smith, bow Drew Hastings

Women's Novice 8 - Coxswain Joan Aubry, stroke Whitney Patrick, No.7 Kelsey Koenig, No.6 Cory Nelson, No.5 Stephanie Murphy, No.4 Courtney Haia, No.3 Cherami Cadwell, No.2 Sarah Amatuzio, bow Kathryn Kocarnik

Men's Second Varsity 8 - Coxswain Elaine Parry, stroke Ben Rosenblatt, No.7 Mike Smoot, No.6 Matt Wernette, No.5 Derek Clemmensen, No.4 Matt White, No.3 Brett Bossevain, No.2 Drew Smith, bow Drew Hastings

Women's Second Varsity 8 (A) - Coxswain Joan Aubry, stroke Mariah Smith-Miloff, No.7 Kelsey Koenig, No.6 Teresa Archuleta, No.5 Heather Jewell, No.4 Courtney Haia, No.3 Stephanie Murphy, No.2 Julie Smetana, bow Kathryn Kocarnik

Women's Second Varsity 8 (B) - Coxswain Kris Lund, stroke Whitney Patrick, No.7 Brittany Price, No.6 Jennifer Pierce, No.5 Michelle McMullen, No.4 Rebecca Podegracz, No.3 Ann Parker, No.2 Allison Ulman, bow Jessica Uphoff

Men's Varsity 8 - Coxswain Lauren Gadeken, stroke Connor Barry, No.7 Pat Haffey, No.6 Scott McCoy, No.5 Nathan Wilson, No.4 Ben Foley,No.3 David Hinshaw, No.2 Joe Dudley, bow Warren North

Women's Varsity 8 - Coxswain Erin Palmiter, stroke Kari Durgan, No.7 Sarah Allison, No.6 Cory Nelson, No.5 Jessica Kocarnik, No.4 Jenni Cooper, No.3 Karen O'Hagan, No.2 Nicole Aadland-Lewis, bow Carolyn Schepper