WWU to face NCAA II West Region rivals at Covered Bridge Regatta

WWUVIKINGSDOTCOM Megan Marler
WWUVIKINGSDOTCOM
Megan Marler
WWUVIKINGSDOTCOM

April 11, 2014

EUGENE, Ore. - For the first time this spring, the Western Washington University women's rowing team faces NCAA Division II West Region foes when it competes at the 20th Annual Covered Bridge Regatta on Saturday at Dexter Lake.

The Vikings, who moved up one spot to No.2 in this week's Collegiate Rowing Coaches Association/NCAA II National Poll, will row in the varsity eight, junior varsity eight, novice four and junior varsity four races.

Defending national champion Nova Southeastern tops the national poll, receiving all five first-place votes.

WWU goes against three West Region schools in three of those four races. They are Humboldt State, which won the national title in 2012 and is currently ranked No.4 nationally; UC San Diego, tied for No.5 with Central Oklahoma, and Seattle Pacific.

Besides those three, the Vikings meet Division I schools in all four races. Portland will be in all four, Seattle U in the varsity eight, and Oregon in the junior varsity four.

Last year, WWU placed second in the two eight events and won both four races.

WWU has been to all 12 NCAA II national championships, winning seven straight national titles from 2005 to 2011 and never placing lower than third.

COVERED BRIDGE REGATTA - Dexter Lake - Eugene, Ore.

Schedule - Sat., Apr. 12

Varsity 8 - 8:10 a.m.

Western Washington, Portland, Seattle U, UC San Diego, Humboldt State, Seattle Pacific, Lewis & Clark

Junior Varsity 8 - 9:40 a.m.

Western Washington, Portland, Humboldt State, UC San Diego, Lewis & Clark

Novice 4 - 10:50 a.m.

Portland, Western Washington, Humboldt State, Seattle Pacific, Lewis & Clark, UCB

Junior Varsity 4 - 1:10 p.m.

Oregon, Western Washington, Humboldt State, UC San Diego, Portland, Seattle Pacific, Lewis & Clark

WWU Lineups

Varsity 8 - Coxswain Maeghan Callegari (Jr., Kirkland/Lake Washington), stroke Catrina Cuadra (Sr., Lake Stevens), No.7 Regan Wessman (Sr., Kirkland/Lake Washington), No.6 Lauren Ramstead (So., Everson/Nooksack Valley), No.5 Megan Marler (So., Morrison, CO/D'Evelyn), No.4 Olivia Rowland (Sr., Seattle/Holy Names), No.3 Christine Henie (Sr., Chugiak, AK), No.2 Emily Bartlett (Fr., Broadlands, VA/Thomas Jefferson S&T), bow Emily Little (So., Port Angeles/Peninsula CC)

Junior Varsity 8 - Coxswain Katey Sullivan (Jr., Valley Center, CA), stroke Cosette Still (Sr., Lake Forest Park/Blanchet), No.7 Sara Crowell (Jr., Bainbridge Island/Bainbridge), No.6 Alyson Morris (Sr., Tumwater), No.5 Alexa Thompson (So., Edmonds/Meadowdale), No.4 Kristin Foster (So., San Ramon, CA/California), No.3 Marisa Carter (Jr., Marysville/Marysville-Pilchuck/Everett CC), No.2 Analissa Merrill (So., Edmonds/Meadowdale), bow Becky Newby (Jr., Puyallup/Emerald Ridge)

Junior Varsity 4 - Coxswain Kate Nelson (Jr.., Moscow, ID), stroke Audra Massey (Jr., Albuquerque, NM), No.3 Jenny Chang (Fr., Sammamish/Int. School of Beijing), No.2 Olivia Gangmark-Strickland (So., Bainbridge Island), bow Katya Hewitt (So., Bellingham)

Novice Varsity 4 - Coxswain Nicole Imbriaco (Fr., Sammamish/Skyline), stroke Molly Ware (Fr., Olympia), No.3 Kaitlynn Nelson (Jr., Puyallup/Emerald Ridge/Pierce CC) No.2 Kia Parrish-Haim (Fr., Ashland, OR), bow Megan Carter (Jr., Black Diamond/Kentlake/Green River CC)