Vikings complete regular season at Central Sprints in Oklahoma

WWUVIKINGSDOTCOM V4 Coxswain Kate Nelson
WWUVIKINGSDOTCOM
V4 Coxswain Kate Nelson
WWUVIKINGSDOTCOM

May 14, 2014

BELLINGHAM, Wash. - The Western Washington University women's rowing team completes its regular-season on Saturday (9 a.m.), traveling to Oklahoma City to participate in the Central Sprints on the Oklahoma River.

The Vikings will compete in varsity eight and varsity four races against host Central Oklahoma and Seattle Pacific. Central Oklahoma has gone to nationals in each of the last two years, placing fifth both times.

On the following Monday, May 19, at 2 p.m. the NCAA Division II Selection Show will be aired on NCAA.com.

The Vikings rank No.3 in this week's Collegiate Rowing Coaches Association/USRowing NCAA II national poll behind defending champion Nova Southeastern and Humboldt State, which won the 2012 title. Barry FL is No.4, Mercyhurst No.5, UC San Diego No.6 , Florida Tech No.7 and Central Oklahoma No.8.

WWU has rowed in every NCAA II national championship since the inaugural event in 2002. The Vikings have placed among the top three each season, winning national titles for seven straight years from 2005 to 2011. That is the longest string achieved by any school in all divisions.

The 2014 national meet takes place on May 30-June 1 at the Eagle Creek Reservoir in Indianapolis, Ind.

Central Sprints - May 17 - Oklahoma River, Oklahoma City, OK

Schedule:

9 a.m. - Varsity 8 - Western Washington, Central Oklahoma, Seattle Pacific

9:30 a.m. - Varsity 4 - Western Washington-A, Western Washington-B, Central Oklahoma-A, Central Oklahoma-B, Seattle Pacific

WWU Lineups

Varsity 8 - Coxswain Maeghan Callegari (Jr., Kirkland/Lake Washington), stroke Catrina Cuadra (Sr., Lake Stevens), No.7 Regan Wessman (Sr., Kirkland/Lake Washington), No.6 Lauren Ramstead (Sr., Everson/Nooksack Valley), No.5 Megan Marler (So., Morrison, CO/D'Evelyn), No.4 Olivia Rowland (Sr., Seattle/Holy Names), No.3 Christine Henie (Sr., Chugiak, AK), No.2 Emily Bartlett (Fr., Broadlands, VA/Thomas Jefferson S&T), bow Emily Little (So., Port Angeles/Peninsula CC)

Varsity 4 A - Coxswain Kate Nelson (Jr.., Moscow, ID), stroke Audra Massey (Jr., Albuquerque, NM), No.3 Jenny Chang (Fr., Sammamish/Int. School of Beijing), No.2 Cosette Still (Sr., Lake Forest Park/Blanchet), bow Katya Hewitt (So., Bellingham)

Varsity 4 B - Coxswain Katey Sullivan (Jr., Valley Center, CA), stroke Molly Ware (Fr., Olympia), No.3 Olivia Gangmark-Strickland (So., Bainbridge Island), No.2 Kristin Foster (So., San Ramon, CA/California), bow Kaitlynn Nelson (Jr., Puyallup/Emerald Ridge/Pierce CC)